Týden s hudbou (179)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Čeští tanečníci, bratři Jiří a Otto Bubeníčkovi, se ve středu v Praze rozloučili s tuzemským publikem uvedením svého autorského představení Orfeus. Vystoupení bylo završením jejich turné, kterým v září uzavírali svou taneční kariéru. Naposledy publiku ve své vlasti zatančili na Nové scéně Národního divadla a zahájili tak padesátý třetí ročník festivalu televizních pořadů s tématem hudby a tance Zlatá Praha. Český klavírista Ivo Kahánek vystoupil v pátek v rámci festivalu na Nové scéně Národního divadla. Odehrála se i premiéra autorského dokumentu Můj pokus o mistrovský opus: Ivo Kahánek versus Balada g moll F. Chopina. Hlavní cenu získal německý dokument Ajham Ahmad: Klavírista z Jarmúku. Podrobnější zprávy najdete zde a zde.

Jiří a Otto Bubeníčkovi (foto Andrea Filíčková/FB Zlatá Praha)
Jiří a Otto Bubeníčkovi (foto Andrea Filíčková/FB Zlatá Praha)

Česká filharmonie vstoupila do nové koncertní sezony. Na zahajovacích koncertech ve čtvrtek a v pátek zahrála pod vedením šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka Čajkovského Houslový koncert D dur. Jeho sólistou byl americký houslista Joshua Bell. V Mahlerově Písni o zemi pak zazpívala mezzosopranistka Bernarda Fink a tenorista Pavel Černoch. Po skončení byly slavnostně pokřtěny dvě nové nahrávky České filharmonie, které v první polovině října vyjdou u britského vydavatelství Decca Classics. Recenze zahajovacích večerů jsme uveřejnili zde a zde.

Zahajovací koncert 121. sezony České filharmonie – Česká filharmonie, Bernarda Fink, Jiří Bělohlávek, Pavel Černoch – Rudolfinum Praha 2016 (foto Petra Hajská)
Zahajovací koncert 121. sezony České filharmonie – Česká filharmonie, Bernarda Fink, Jiří Bělohlávek, Pavel Černoch – Rudolfinum Praha 2016 (foto Petra Hajská)

V Praze začal v pátek mezinárodní festival současného umění 4+4 dny v pohybu. Jeho pořadatelé pokračují v objevování nevyužívaných prostor ve městě. Jednadvacátý ročník festivalu zahájil 1. října izraelský tanečník a choreograf Arkadi Zaides s aktivistickým projektem Archive. Tanečníka na scéně doplnily projekce záběrů, které natočili sami Palestinci, žijící v konfliktních oblastech západního břehu Jordánu.

Sedmý ročník festivalu dětských hereckých, tanečních a hudebních souborů se odehrál v sobotu 1. října na Kampě. Mottem festivalu byl slogan Děti dětem, děti hrály, tančily a zpívaly pro děti. Vystoupilo osm dětských souborů a dva soubory seniorů.

Hráči České filharmonie budou mít při některých vystoupeních nové neformální oděvy. Elegantní obleky z tmavě modré látky s barevnou podšívkou ve stylu filharmonie nebudou nosit na večerní koncerty, ale na další akce, jako jsou třeba veřejné generální zkoušky nebo odpolední koncerty. Poprvé se v nich publiku představí na generální zkoušce silvestrovského koncertu, který se bude ve Dvořákově síni Rudolfina konat 31. prosince v poledne a předznamená slavnostní novoroční koncert, informoval v minulém týdnu generální manažer orchestru. Více najdete zde.

V neděli 2. října se při příležitosti osmdesátiletého výročí umělecké spolupráce Kühnova dětského sboru a Národního divadla představily desítky dětí se sólisty Opery Národního divadla v premiéře opery Benjamina Brittena Noemova potopa. Uvedena byla v koncertním provedení, recenzi připravujeme. Autor ji napsal v roce 1958 na text staroanglické Hry o potopě ze středověkého Chesterského cyklu divadelních mystérií.

 

Regiony
Dne 25. září dopoledne zemřel ve věku třiadevadesáti let dlouholetý režisér opery Jihočeského divadla v Českých Budějovicích – Jaroslav Ryšavý. Jaroslav Ryšavý, narozený roku 1923, byl evangelický kněz, vysoce vzdělaný člověk s obrovským kulturním rozhledem. V Praze se seznámil se svou budoucí ženou, sopranistkou Stanislavou Součkovou, oba společně se rozhodli vyměnit atraktivní metropoli Prahy za jižní Čechy, v roce 1961 byli pozváni ředitelem Jihočeského divadla Zdeňkem Míkou ke spolupráci. Zde najdete více.

Jaroslav Ryšavý (zdroj stanislava-souckova.cz)
Jaroslav Ryšavý (zdroj stanislava-souckova.cz)

Jedna z nejpozoruhodnějších kulturních památek v Olomouckém kraji, Englerovy varhany z chrámu svatého Mořice v Olomouci, bude muset podstoupit rozsáhlou rekonstrukci. Varhany, jejichž jádro tvoří barokní nástroj vratislavského varhanáře Michaela Englera, prošly velkou opravou naposledy před půl stoletím. Podle hudebníků už není nástroj v dobré kondici, opravit je třeba především elektronické součásti, informoval média v uplynulém týdnu varhaník Karel Martínek. Náklady byly již dříve odhadovány na desítky milionů korun.

V úterý večer se na nádvoří Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře představil orchestr mladých českých hráčů z Orchestrální akademie České filharmonie. Pod taktovkou šéfdirigenta a hudebního ředitele České filharmonie Jiřího Bělohlávka zazněla předehra z Rossiniho Lazebníka sevillského a Symfonie č. 4 „Italská“ Felixe Meldelssohna-Bartholdyho. Sólistou prostřední skladby večera – Dvořákova Houslového koncertu a moll – byl koncertní mistr České filharmonie Josef Špaček. Fotoreportáž najdete zde.

Orchestr mladých českých hráčů z Orchestrální akademie České filharmonie v Kutné Hoře - 27. 9. 2016 (foto Česká filharmonie / René Svoboda)
Orchestr mladých českých hráčů z Orchestrální akademie České filharmonie v Kutné Hoře – 27. 9. 2016 (foto Česká filharmonie / René Svoboda)

Odlišnou polohu a cappella zpěvu nabídla Lípa Musica ve svátek sv. Václava v Jezvé. Jazzový sextet Skety, oceněný řadou prestižních ocenění, zde provedl pestrý program napříč hudebními žánry. V rámci festivalu vystoupili v kostele sv. Vavřince v Jezvé. Rozhovor s členy souboru jsme uveřejnili zde.

Ve středu 28. září skončil v nedávno zrekonstruované a zaplněné katedrále Božského Spasitele v centru Ostravy Svatováclavský hudební festival. Završen byl provedením monumentálního oratoria Antonína Dvořáka Svatá Ludmila v podání Filharmonie Brno, Pražského filharmonického sboru, vedeného sbormistrem Lukášem Vasilkem, a pod patronátem dirigenta a hornisty Ondřeje Vrabce. Sólového partu se zhostila Kateřina Kněžíková. Recenzi koncertu jsme zveřejnili zde.

Závěrečný koncert - Kateřina Kněžíková, Veronika Hajnová, Ondřej Vrabec - Svatováclavský hudební festival 2016 (foto Ivan Korč)
Závěrečný koncert – Kateřina Kněžíková, Veronika Hajnová, Ondřej Vrabec – Svatováclavský hudební festival 2016 (foto Ivan Korč)

První premiérou letošní sezony v libereckém Divadle F. X. Šaldy byla komická opera Veselé paničky windsorské německého skladatele Otto Nicolaie. V Liberci se hrála po dvaceti osmi letech, premiéru měla 30. září. Operní soubor tímto vzdal hold Williamu Shakespearovi, od jehož úmrtí letos uplynulo čtyři sta let. Recenzi premiérového představení jsme uveřejnili zde.

Představení před otáčivým hledištěm v českokrumlovské zámecké zahradě vidělo v letošní sezoně přes 54.000 lidí, sdělil v minulém týdnu ředitel divadla Lukáš Průdek. Tržby za prodej lístků dosáhly 31,5 milionu korun. Výsledky jsou přibližně stejné jako v roce 2015. Letos Jihočeské divadlo před otáčivým hledištěm sehrálo 86 večerních a odpoledních představení s průměrnou návštěvností 98 procent z celkové kapacity.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat