Týden s hudbou (179)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Praha
Piazzetta Národního divadla ponese název Náměstí Václava Havla. Pojmenování prostoru po bývalém prezidentovi v minulém týdnu schválili pražští radní, jak informoval magistrát v tiskové zprávě. Návrh vzešel od ředitele divadla Jana Buriana. Objevily se kritické hlasy, že se jedná o příliš malý prostor, aby nesl Havlovo jméno. Prostor piazzetty navrhl český architekt Karel Prager jako součást projektu výstavby Nové scény.

Čeští tanečníci, bratři Jiří a Otto Bubeníčkovi, se ve středu v Praze rozloučili s tuzemským publikem uvedením svého autorského představení Orfeus. Vystoupení bylo završením jejich turné, kterým v září uzavírali svou taneční kariéru. Naposledy publiku ve své vlasti zatančili na Nové scéně Národního divadla a zahájili tak padesátý třetí ročník festivalu televizních pořadů s tématem hudby a tance Zlatá Praha. Český klavírista Ivo Kahánek vystoupil v pátek v rámci festivalu na Nové scéně Národního divadla. Odehrála se i premiéra autorského dokumentu Můj pokus o mistrovský opus: Ivo Kahánek versus Balada g moll F. Chopina. Hlavní cenu získal německý dokument Ajham Ahmad: Klavírista z Jarmúku. Podrobnější zprávy najdete zde a zde.

Jiří a Otto Bubeníčkovi (foto Andrea Filíčková/FB Zlatá Praha)
Jiří a Otto Bubeníčkovi (foto Andrea Filíčková/FB Zlatá Praha)

Česká filharmonie vstoupila do nové koncertní sezony. Na zahajovacích koncertech ve čtvrtek a v pátek zahrála pod vedením šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka Čajkovského Houslový koncert D dur. Jeho sólistou byl americký houslista Joshua Bell. V Mahlerově Písni o zemi pak zazpívala mezzosopranistka Bernarda Fink a tenorista Pavel Černoch. Po skončení byly slavnostně pokřtěny dvě nové nahrávky České filharmonie, které v první polovině října vyjdou u britského vydavatelství Decca Classics. Recenze zahajovacích večerů jsme uveřejnili zde a zde.

Zahajovací koncert 121. sezony České filharmonie – Česká filharmonie, Bernarda Fink, Jiří Bělohlávek, Pavel Černoch – Rudolfinum Praha 2016 (foto Petra Hajská)
Zahajovací koncert 121. sezony České filharmonie – Česká filharmonie, Bernarda Fink, Jiří Bělohlávek, Pavel Černoch – Rudolfinum Praha 2016 (foto Petra Hajská)

V Praze začal v pátek mezinárodní festival současného umění 4+4 dny v pohybu. Jeho pořadatelé pokračují v objevování nevyužívaných prostor ve městě. Jednadvacátý ročník festivalu zahájil 1. října izraelský tanečník a choreograf Arkadi Zaides s aktivistickým projektem Archive. Tanečníka na scéně doplnily projekce záběrů, které natočili sami Palestinci, žijící v konfliktních oblastech západního břehu Jordánu.

Sedmý ročník festivalu dětských hereckých, tanečních a hudebních souborů se odehrál v sobotu 1. října na Kampě. Mottem festivalu byl slogan Děti dětem, děti hrály, tančily a zpívaly pro děti. Vystoupilo osm dětských souborů a dva soubory seniorů.

Hráči České filharmonie budou mít při některých vystoupeních nové neformální oděvy. Elegantní obleky z tmavě modré látky s barevnou podšívkou ve stylu filharmonie nebudou nosit na večerní koncerty, ale na další akce, jako jsou třeba veřejné generální zkoušky nebo odpolední koncerty. Poprvé se v nich publiku představí na generální zkoušce silvestrovského koncertu, který se bude ve Dvořákově síni Rudolfina konat 31. prosince v poledne a předznamená slavnostní novoroční koncert, informoval v minulém týdnu generální manažer orchestru. Více najdete zde.

V neděli 2. října se při příležitosti osmdesátiletého výročí umělecké spolupráce Kühnova dětského sboru a Národního divadla představily desítky dětí se sólisty Opery Národního divadla v premiéře opery Benjamina Brittena Noemova potopa. Uvedena byla v koncertním provedení, recenzi připravujeme. Autor ji napsal v roce 1958 na text staroanglické Hry o potopě ze středověkého Chesterského cyklu divadelních mystérií.

 

Regiony
Dne 25. září dopoledne zemřel ve věku třiadevadesáti let dlouholetý režisér opery Jihočeského divadla v Českých Budějovicích – Jaroslav Ryšavý. Jaroslav Ryšavý, narozený roku 1923, byl evangelický kněz, vysoce vzdělaný člověk s obrovským kulturním rozhledem. V Praze se seznámil se svou budoucí ženou, sopranistkou Stanislavou Součkovou, oba společně se rozhodli vyměnit atraktivní metropoli Prahy za jižní Čechy, v roce 1961 byli pozváni ředitelem Jihočeského divadla Zdeňkem Míkou ke spolupráci. Zde najdete více.

Jaroslav Ryšavý (zdroj stanislava-souckova.cz)
Jaroslav Ryšavý (zdroj stanislava-souckova.cz)

Jedna z nejpozoruhodnějších kulturních památek v Olomouckém kraji, Englerovy varhany z chrámu svatého Mořice v Olomouci, bude muset podstoupit rozsáhlou rekonstrukci. Varhany, jejichž jádro tvoří barokní nástroj vratislavského varhanáře Michaela Englera, prošly velkou opravou naposledy před půl stoletím. Podle hudebníků už není nástroj v dobré kondici, opravit je třeba především elektronické součásti, informoval média v uplynulém týdnu varhaník Karel Martínek. Náklady byly již dříve odhadovány na desítky milionů korun.

V úterý večer se na nádvoří Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře představil orchestr mladých českých hráčů z Orchestrální akademie České filharmonie. Pod taktovkou šéfdirigenta a hudebního ředitele České filharmonie Jiřího Bělohlávka zazněla předehra z Rossiniho Lazebníka sevillského a Symfonie č. 4 „Italská“ Felixe Meldelssohna-Bartholdyho. Sólistou prostřední skladby večera – Dvořákova Houslového koncertu a moll – byl koncertní mistr České filharmonie Josef Špaček. Fotoreportáž najdete zde.

Orchestr mladých českých hráčů z Orchestrální akademie České filharmonie v Kutné Hoře - 27. 9. 2016 (foto Česká filharmonie / René Svoboda)
Orchestr mladých českých hráčů z Orchestrální akademie České filharmonie v Kutné Hoře – 27. 9. 2016 (foto Česká filharmonie / René Svoboda)

Odlišnou polohu a cappella zpěvu nabídla Lípa Musica ve svátek sv. Václava v Jezvé. Jazzový sextet Skety, oceněný řadou prestižních ocenění, zde provedl pestrý program napříč hudebními žánry. V rámci festivalu vystoupili v kostele sv. Vavřince v Jezvé. Rozhovor s členy souboru jsme uveřejnili zde.

Ve středu 28. září skončil v nedávno zrekonstruované a zaplněné katedrále Božského Spasitele v centru Ostravy Svatováclavský hudební festival. Završen byl provedením monumentálního oratoria Antonína Dvořáka Svatá Ludmila v podání Filharmonie Brno, Pražského filharmonického sboru, vedeného sbormistrem Lukášem Vasilkem, a pod patronátem dirigenta a hornisty Ondřeje Vrabce. Sólového partu se zhostila Kateřina Kněžíková. Recenzi koncertu jsme zveřejnili zde.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat