Týden s hudbou (179)

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Závěrečný koncert - Kateřina Kněžíková, Veronika Hajnová, Ondřej Vrabec - Svatováclavský hudební festival 2016 (foto Ivan Korč)
Závěrečný koncert – Kateřina Kněžíková, Veronika Hajnová, Ondřej Vrabec – Svatováclavský hudební festival 2016 (foto Ivan Korč)

První premiérou letošní sezony v libereckém Divadle F. X. Šaldy byla komická opera Veselé paničky windsorské německého skladatele Otto Nicolaie. V Liberci se hrála po dvaceti osmi letech, premiéru měla 30. září. Operní soubor tímto vzdal hold Williamu Shakespearovi, od jehož úmrtí letos uplynulo čtyři sta let. Recenzi premiérového představení jsme uveřejnili zde.

Představení před otáčivým hledištěm v českokrumlovské zámecké zahradě vidělo v letošní sezoně přes 54.000 lidí, sdělil v minulém týdnu ředitel divadla Lukáš Průdek. Tržby za prodej lístků dosáhly 31,5 milionu korun. Výsledky jsou přibližně stejné jako v roce 2015. Letos Jihočeské divadlo před otáčivým hledištěm sehrálo 86 večerních a odpoledních představení s průměrnou návštěvností 98 procent z celkové kapacity.

V Brně bylo podepsáno memorandum o financování Janáčkova kulturního centra. V sobotu 1. října 2016 jej podepsal ministr kultury Daniel Herman, primátor města Brna Petr Vokřál a hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek. Město Brno je připraveno investovat do projektu 562 milionů korun, stát 600 milionů korun a Jihomoravský kraj 100 milionů korun. Celkové náklady podle aktuálního investičního záměru dosáhnou 1,276 miliardy korun. Informovali jsme zde.

Janáčkovo kulturní centrum - vizualizace (foto Atelier M1)
Janáčkovo kulturní centrum – vizualizace (foto Atelier M1)

Koncertem houslového virtuosa Václava Hudečka začal v sobotu v lednické jízdárně první ročník nového Lednicko-valtického hudebního festivalu. Jeho zakladatelem je místní rodák a houslista Jiří Partyka. Festivalem chce oživit kulturní dění na Břeclavsku. Václava Hudečka doprovázel komorní orchestr Vivaldi Collegium Prague. Zazpívala s ním i sopranistka Michaela Gemrotová.

 

kalendářVýročí
Před 25 lety, 4. října 1991 byl v tehdejším Smetanově divadle v Praze (tehdy pobočné scéně Národního divadla, dnešní Státní opera), poprvé na programu Národního divadla Wagnerův Rienzi. Premiéru v německém originále nastudoval režisér Ladislav Štros, dirigentem byl Ivan Pařík, titulní roli zpíval Peter Svensson, Adriana Ortrun Wenkel. Inscenace se v Praze hrála celkem jedenáctkrát, z toho pětkrát v mezitím osamostatněné Státní opeře.

R. Wagner: Rienzi - Smetanovo divadlo Praha 1991 (foto archiv ND/Oldřich Pernica)
R. Wagner: Rienzi – Smetanovo divadlo Praha 1991 (foto archiv ND/Oldřich Pernica)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat