Týden s hudbou

13. – 19. února 2017 / vydání číslo 198
Co přinese tento týden
Zahraničí
Tři operní jednoaktovky Giacoma Pucciniho Sestra Angelika, Plášť a Gianni Schicchi nastudoval v režii Romana Poláka soubor Slovenského národního divadla. Triptych uvede v premiéře v pátek 17. a v neděli 19. února v historické budově Slovenského národního divadla v Bratislavě. Hudebního nastudování se ujal Rastislav Štúr, který se za dirigentským pultem bude střídat s Martinem Leginusem. Inscenace byla připravena v koprodukci s Operou Národního divadla moravskoslezského v Ostravě, na Opeře Plus přineseme recenzi.

 

Praha
Symfonický orchestr Českého rozhlasu připravil na pondělí 13. února do Obecního domu koncert s názvem SOČR a Big Band – klasika v rukou jazzmanů. Spojení big bandu a symfonického orchestru nabídne úpravy hitů klasické a jazzové hudby, ale i nové skladby z pera Jana Kučery, Ondřeje Brouska a členů Rozhlasového Big Bandu Gustava Broma. Přímý přenos koncertu vysílá Český rozhlas na stanici Vltava.

Big Band Gustava Broma (zdroj rozhlas.cz)

PKF – Prague Philharmonia uvede v pondělí 13. února v Českém muzeu hudby Brahmsovy sonáty. Šestý komorní večer PKF – Prague Philharmonia nabízí možnost poslechnout si koncertního mistra orchestru Lukáše Pospíšila. V programu složeném výhradně ze sonát Johannese Brahmse ho na klavír doprovodí Marek Šedivý. Ve stejný den, v pondělí večer, PKF – Prague Philharmonia nabídne v prostorách barokního Lobkowiczkého paláce první z řady koncertů LOBKOWICZ abonmá 2017, nazvaný Vášeň i meditace. Představí se na něm Augustin Dumay (housle), s programem složeným ze skladeb Mozarta, Ravela či Masseneta.

FOK uvede v úterý 14. února v kostele svatých Šimona a Judy komorní koncert cyklu z Stará hudba. V podání souboru Ensemble Phoenix Munich zazní Trubadúrské písně milostné. Jako sólisté vystoupí umělecký vedoucí souboru Joel Frederiksen (zpěv, loutna), Ryosuke Sakamoto (loutna, viola da gamba) a Ziv Braha (loutna). Program bude tvořen milostnými písněmi Johna Dowlanda.

Kostel sv. Šimona a Judy (foto FOK)

Pražská konzervatoř nabídne v tomto týdnu široký program. V úterý 14. února se v Koncertním sále konzervatoře odehraje koncert skladatelského oddělení, v pátek 17. února se v Divadle Na Rejdišti uskuteční premiéra scénického písňového koncertu oddělení populární hudby Obrázky z divadla skladatele a textaře Petra Ožany. Autorkou námětu a dramaturgyní večera je Jana Balašová, Adéla Hájková připravila pohybovou složku. Sobotní večer v koncertním sále Pražské konzervatoře bude patřit koncertu orchestru Musikhochschule Nürnberg, který vystoupí pod taktovkou Miriam Němcové, spoluúčinkuje houslistka Yelyzaveta Zaitseva. Zazní skladby Pavla Trojana, Sergeje Prokofjeva a Nikolaje Rimského-Korsakova.

Zemlinského kvarteto, které je v letošní sezoně rezidenčním souborem Českého spolku pro komorní hudbu, zahraje ve středu 15. února ve Dvořákově síni Rudolfina Beethovenův Smyčcový kvartet f moll, Janáčkův Smyčcový kvartet č. 2 „Listy důvěrné“ a s klavíristou Nikitou Mndoyantsem Weinbergův Klavírní kvintet.

Druhý koncert Stylových večerů 2017 nazvaný Z pokladů 18. století se uskuteční ve čtvrtek 16. února na Novoměstské radnici. Komorní orchestr Harmonia Praga uctí na tomto večeru přínos české rodiny Bendů do skladatelské pokladnice hudby osmnáctého století. Zazní zde mimo jiné houslový koncert Františka Bendy se sólistou Miroslavem Vilímcem a klavírní koncert Bendova bratra Jiřího Antonína v podání klavíristky Markéty Janáčkové. Koncert bude řídit dirigent Štefan Britvík.

Miroslav Vilímec (foto archiv)

V sobotu 18. února představí Česká filharmonie v rámci cyklu Objevy australského dirigenta Daniela Smithe a spolu s ním rumunského violoncellistu Andreiho Ionitu. Na programu bude Siegfriedova idyla Richarda Wagnera, Violoncellový koncert č. 1 Es dur Dmitrije Šostakoviče a Osmá symfonie Ludwiga van Beethovena.

Taktéž v sobotu se v prostoru Jatka78 odehraje tanečně-hudební fúze 420PEOPLE a Please the Trees. Jedná se o výběr z představení, která v kolektivu 420PEOPLE vznikla v posledních čtyřech letech. Tanečníci ke spolupráci oslovili kapelu Please the Trees a vzniklo tak originální kombinované tanečně-hudební představení BEST OF 420PEOPLE, v němž soubor předvede celou šíři svého repertoáru.

420People a Please the Trees (foto Michal Hančovský)

 

Regiony
Třicátý devátý ročník mezinárodního festivalu Pardubické hudební jaro 2017 začíná prologem v úterý 14. února v Multifunkčním centru Hlinsko v Hlinsku. Vystoupí zde Filharmonie Hradec Králové pod taktovkou Davida Švece, společně se sopranistkou Evou Urbanovou uvedou kompozice Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka, Giacoma Pucciniho a dalších.

Novou inscenaci na tento týden připravilo Národní divadlo moravskoslezské. Ve čtvrtek 16. února uvede v Divadle Antonína Dvořáka premiéru opery Benjamina Brittena Zneuctění Lukrécie v režii Jiřího Nekvasila. Dílo hudebně nastudoval Ondřej Vrabec, obsazení čtyř hlavních rolí bude mezinárodní: Eva Dřízgová-Jirušová, Jorge Garza (New York), Thomas Weinhappel (Vídeň) a Janja Vuletic (Berlín), která v roce 2008 vyhrála prestižní soutěž TV Mezzo právě za ztvárnění role Lukrécie. Zde jsme vás informovali o přípravách inscenace, plánujeme recenzi premiéry.

B. Britten: Zneuctění Lukrécie (záběr ze zkoušky) – NDM Ostrava 2017 (zdroj NDM)

Lincolnův portrét a Eroica aneb Koncert s vypravěčem se odehraje ve čtvrtek 16. a v pátek 17. února v Besedním domě v Brně. Filharmonii Brno povede Case Scaglione, americký dirigent usazený v Berlíně, role vypravěče se ujme americký herec a hudebník Brian Caspe. Program budou tvořit tři díla: Three Places in New England Charlese Ivese, Lincoln Portrait Aarona Coplanda a Beethovenova Symfonie č. 3 Es dur op. 55 „Eroica“.

Slezské divadlo Opava připravilo na neděli 19. února premiéru dvou děl Carla Orffa Chytračka a Carmina Burana. Hudebního nastudování se ujal Richard Hein, režisérem Chytračky je Lubor Cukr. V hlavních rolích se budou alternovat Zdeněk Kapl a Pavel Klečka (Král), v roli Sedláka a Mezkaře to budou Alexander Vovk a Petr Urbánek, jako Chytračka se představí Tereza Kavecká či Barbora Perná Řeřichová. Kantátu Carmina Burana mohou diváci vidět v režijním a choreografickém pojetí Valerije Globa.

 

Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí

V neděli 8. ledna zemřel švédský tenorista Nicolai Gedda, bylo mu jedenadevadesát let (jeho úmrtí však bylo zveřejněno teprve v minulém týdnu). Gedda patřil k nejvšestrannějším a nejuznávanějším tenorům své doby a vystupoval na všech prestižních jevištích celého světa. Jenom v newyorské Met zpíval tři sta sedmašedesátkrát. Zde jsme přinesli zevrubnou vzpomínku.

Plameny zachvátily v minulém týdnu novou futuristickou budovu opery v Kuvajtu, která byla veřejnosti otevřena teprve před třemi měsíci. Stavba kulturního centra stála 770 milionů dolarů (asi 19,4 miliardy Kč). Televizní záběry ukázaly hustá oblaka černého dýmu valící se z budovy, na kterou hasiči stříkali vodu. Oficiálně je budova označována jako kulturní centrum, ve čtvrtek zde měl být uveden muzikál Cats. V budově je několik koncertních sálů, kin, konferenční středisko, knihovny a centrum historických dokumentů. Zde jsme informovali.

Slovenská filharmonie vystoupila pod taktovkou Darrella Anga 9. a 10. února v Koncertní síni Slovenské filharmonie v Bratislavě. V programu, nazvaném s ohledem na zvolený repertoár Chabrier, Paganini, Ravel, vystoupil společně s orchestrem v Paganiniho Houslovém koncertu h moll č. 2 houslista Andrey Baranov. Zde si můžete přečíst naši recenzi.

Chabrier, Paganini, Ravel – Slovenská filharmónia, Darrell Ang – Koncertná sieň Slovenskej filharmónie Bratislava 9. 2. 2017 (foto Ján Lukáš)

 

Praha
V pondělí 6. února zemřel ve věku třiadevadesáti let Edgar (Eda) Krása. Eda Krása se narodil roku 1924 v židovské rodině v Karlových Varech. Přežil holokaust i pochod smrti, v koncentračním táboře Terezín také zpíval ve sboru v Requiem Giuseppe Verdiho. Zde jsme přinesli podrobnější zprávu a vzpomínku.

Eda Krása (zdroj terezinmusic.org)

Sedm desítek českých a moravských obcí se rozhodlo přispět na výrobu nových varhan pro katedrálu svatého Víta na Pražském hradě. V minulém týdnu to sdělil předseda správní rady nadačního fondu Svatovítské varhany a děkan Metropolitní kapituly u svatého Víta Ondřej Pávek. Peníze ve veřejné sbírce přibývají a počítá se s tím, že lidé by nový nástroj mohli poprvé slyšet ke konci roku 2019. Z potřebných několika desítek milionů korun je k dnešnímu dni vybráno 22,2 milionu korun, což činí 29 procent cílové částky.

Pražské Národní divadlo uvedlo 9. února ve Stavovském divadle premiéru Donizettiho opery Poprask v opeře v režii Radima Vizváryho. Hudebního nastudování se ujal Enrico Dovico, který také premiérové představení dirigoval. Účinkoval Orchestr a Sbor Národního divadla, v hlavních rolích se představila Jana Sibera jako Daria, Roman Janál v roli Procola a Jiří Brückler jako Biscroma Strappaviscere. Zde si můžete přečíst naši recenzi.

 

Region
Římskokatolická farnost ve Skalné získala v minulém týdnu dotaci na rekonstrukci kostela svatého Jana Křtitele. Zhruba za patnáct milionů korun bude na kostele vyměněna střecha a okna, opravena fasáda nebo nainstalována opatření proti holubům. Díky přeshraničnímu projektu se navíc kostel v následujících třech letech stane dějištěm různých kulturních akcí od gotické hudby až po symfonické koncerty, které obec plánuje společně s partnerskou obcí Neusorg. Město na projekt farnosti přispěje každý rok 500.000 korun.

V Janáčkově divadle v Brně vystoupila v pondělí izraelská zpěvačka Noa. V Brně vystoupila tato aktivní bojovnice za mír a porozumění poprvé. Noa se svou tvorbou snaží o smír Izraele s arabským světem, pochází ze židovské rodiny jemenského původu. V Brně její koncert vyvolal velkou vlnu zájmu mezi mladými křesťany.

Pětasedmdesáté narozeniny Miloše Štědroně oslavil soubor Ensemble Opera Diversa 6. února v brněnské Redutě koncertem nazvaným Nová hudba pro smyčce. Soubor vedla dirigentka Gabriela Tardonová, jako sólisté se představili Jan Bělohlávek (housle), Anežka Jungová (violoncello), Milan Paľa (housle) a Alice Rajnohová (klavír). Program byl složen ze skladeb současných skladatelů, zazněla i světová premiéra skladby quattro omaggi claudiani pro klavír, housle a smyčce brněnského skladatele, muzikologa a letošního oslavence Miloše Štědroně. Zde jsme uveřejnili naši recenzi.

Nová hudba pro smyčce – Ensemble Opera Diversa, Miloš Štědroň – Reduta Brno 2017 (foto Ensemble Opera Diversa/Vít Kobza)

Ve čtvrtek zemřela jedna z nejvýznamnějších sólistek poválečné éry ústecké opery, sopranistka Květa Koníčková. Letos v červnu by jí bylo pětaosmdesát. Do někdejšího Severočeského divadla Zdeňka Nejedlého v Ústí nad Labem nastoupila na začátku šedesátých let minulého století, v Ústí nad Labem Květa Koníčková vydržela dlouhých třicet let, až do roku 1991. Během své kariéry byla stálým hostem Opery pražského Národního divadla v Praze, kde vystoupila v půldruhé desítce inscenací. Zde jsme přinesli zprávu.

V sobotu ve vsetínské nemocnici ve věku sedmaosmdesáti let zemřela zpěvačka Jarmila Šuláková. Odmala zpívala ve školním dívčím sboru, s malou skupinou hrála trampské a tehdy oblíbené taneční písně a nějaký čas zpívala s taneční kapelou Veselí hoši. Jako amatérskou lidovou zpěvačku ji v roce 1948 přivábil valašský Vsacan. Od roku 1951 zpívala čtrnáct let se souborem Kyčera. V té době také začala spolupracovat s proslulým Brněnským orchestrem lidových nástrojů, se kterým v rázovitém valašském kroji procestovala skoro celý svět. Později vystupovala také s ostravským Technikem Jana Rokyty a dalšími soubory. Zde jsme o jejím úmrtí informovali.

Jarmila Šuláková (zdroj cs.wikipedia.org/CzechJoker)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat