Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Týden od 20. do 26. března 2017 - vydání číslo 203. Co se v klasické hudbě, opeře a tanci děje? Přinášíme souhrn událostí aktuálního i uplynulého týdne.

Co nabídne tento týden
Zahraničí
Beethovenova Missa Solemnis op. 123 zazní ve čtvrtek a v pátek 23. a 24. března v Koncertní síni Slovenské filharmonie v Bratislavě. Provede ji Slovenská filharmonie pod taktovkou hostujícího francouzského dirigenta Bertranda de Billy a Slovenský filharmonický sbor se sbormistrem Vídeňské státní opery Thomasem Langem, s nímž sbor spolupracuje na zahraničních operních a koncertních pódiích. Sólisty večera budou australská sopranistka Emma Pearson, rakouská altistka Hermine Haselböck, slovenský tenorista Pavol Breslik a sólista Opery Slovenského národního divadla, basista Peter Mikuláš.

Slovenský filharmonický zbor (foto Ján Lukáš)

 

Praha
Hostem Symfonického orchestru Českého rozhlasu a jeho šéfdirigenta Ondreje Lenárda bude v pondělí 20. března francouzský klavírista Jean-Efflam Bavouzet. V jeho interpretaci zazní ve Dvořákově síni Rudolfina Koncert pro klavír na levou ruku a orchestr Maurice Ravela. Vznikl pro rakouského klavíristu Paula Wittgensteina (bratra slavného filozofa), který přišel během první světové války o pravou ruku. Závěr večera je vyhrazen pro Petra Iljiče Čajkovského a jeho symfonii Manfred podle poemy Lorda Byrona.

Jean-Efflam Bavouzet (foto Benjamin Ealovega / rozhlas.cz)

Jubilejní dvacátý pátý ročník Svátků hudby v Praze nabídne v úterý 21. března v Sále Pražské konzervatoře Večer přátel. Hudebně se potkají Václav Hudeček (housle) a Lobkowicz trio, které tvoří Jan Mráček (housle), Ivan Vokáč (violoncello) a Lukáš Klánský (klavír). V programu večera mimo jiné zazní Dvořákovy Dumky či Smetanovo Trio g moll.

Česká filharmonie s dirigentem Manfredem Honeckem provede ve Dvořákově síni Rudolfina ve středu a v reprízách i ve čtvrtek a v pátek Symfonii č. 8 Antonína Dvořáka, Straussovy Čtyři poslední písně přednese německá sopranistka Christiane Karg, v úvodu pak zazní Mozartova Symfonie B dur.

Světová premiéra kompletního provedení třetího cyklu slavnostních nešpor Jana Dismase Zelenky v podání Ensemble Inégal se odehraje v kostele U Salvátora ve čtvrtek 23. března. Psalmi Vespertini III. soubor přednese pod vedením dirigenta Adama Viktory. Zhudebnění nešpor je Zelenkovým rozsáhlým projektem, zahrnujícím celkem třicet tři kompozic uspořádaných do čtyř cyklů.

Portál Opera Plus vyhlásí a předá ve čtvrtek 23. března v Národním divadle v úvodu představení baletu Chvění choreografa Petra Zusky své nejnovější Výroční ceny v kategorii balet a jiný tanečně dramatický žánr. Ceny Opera Plus uděluje na základě hlasování svých čtenářů. Do výběru favoritů, o kterých se hlasovalo, poslali redakcí oslovení taneční publicisté více než tři desítky umělců ve třech kategoriích – ženský a mužský taneční výkon a choreografie. Do nominací byly zahrnuty výkony našich i zahraničních umělců v tuzemských inscenacích, ale také českých tanečníků v zahraničí v uplynulém roce. Kompletní nominace najdete zde.

Na třetím z cyklu koncertů PKF – Prague Philharmonia určených pro děti od tří do jedenácti let nabídnou skřítci Šíma a Lupi setkání s Múzou užitečnou. V sobotu 25. března ve Dvořákově síni Rudolfina tak přiblíží dětskému publiku další rozměr hudby – hudbu pro společenské příležitosti a události. Dirigentem dvou dopoledních představení bude Debashish Chaudhuri, koncerty se odehrají v dramaturgii Vladimíra Jopka.

Skřítkové Lupi a Šíma (foto archiv)

Ceny Thálie se letos budou udělovat počtyřiadvacáté, a to v sobotu 25. března, opět v historické budově pražského Národního divadla. V průběhu ceremoniálu, který odvysílá v přímém přenosu Česká televize, bude vyhlášeno patnáct laureátů. Ceny se udělují především za mimořádné umělecké výkony v uplynulém roce. Určeny jsou interpretovi a interpretce ve čtyřech oborech: v činohře, v opeře, v baletu, pantomimě či jiném tanečně dramatickém žánru a v muzikálu, operetě či jiném hudebně dramatickém žánru. Zde najdete kompletní nominace pro letošní rok.

 

Regiony
Roma Rhapsody v podání orchestru Ciganski Diabli (Slovensko) se odehraje ve čtvrtek 23. března v Sukově síni Domu hudby v Pardubicích. Zazní díla Josepha Haydna a Franze Liszta ve spojení folku, etna i klasické hudby. Klavírního partu se ujme Paul Gulda (Rakousko). Koncert je součástí festivalu Pardubické hudební jaro.

Národní divadlo moravskoslezské připravilo na čtvrtek 23. března novou baletní inscenaci Tři mušketýři. Byla vytvořena přímo pro ostravské divadlo. Vznikla na zcela novou hudbou Jana Kučery, v choreografii a výpravě kanadského autora Paula Chalmera. Premiéra se odehraje v Divadle Antonína Dvořáka v Ostravě.

Festival Pardubické hudební jaro pokračuje i v pátek 24. března ve Velkém sále Muzea v Chrudimi koncertem souboru Ensemble 18+. Ten společně s Vilémem Veverkou (hoboj) provede skladby Johanna Sebastiana Bacha, Georga Philippa Telemanna, Tomase Albinoniho a Antonia Vivaldiho.

Nová inscenace operního souboru Národního divadla Brno bude uvedena v pátek 24. března na jevišti Janáčkova divadla. V české premiéře publikum zhlédne operu finské skladatelky Kaiji Saariaho Láska na dálku. Inscenace v režii Jiřího Heřmana a hudebním nastudování šéfdirigenta Marka Ivanoviće je pokračováním snahy uměleckého vedení o rozšíření repertoáru soudobými díly. Láska na dálku je určena pouze pro tři sólisty – v roli Clémence se představí Pavla Vykopalová, nominovaná na Cenu Thálie 2016, v alternaci s hostující Lucií Hájkovou. Role Jaufrého nastudovali dva zástupci mladé pěvecké generace – Roman Hoza a Pavol Kubáň. V roli Poutníka se do Brna vrací Markéta Cukrová v alternaci s Veronikou Hajnovou Fialovou. Zde jsme informovali o přípravách představení.

Opera Diversa se v neděli 26. března představí v Barokním sále Místodržitelského paláce v Brně s inscenací Ondřeje Kyase a Pavla Drábka Čaroděj a jeho sluha. V opeře pro tři hlasy posluchači uslyší Lucii Kašpárkovou (soprán), Ondřeje Koplíka (tenor) a Jana Šťávu (bas). Dirigentkou večera bude Gabriela Tardonová. Zde Gabriela Tardonová na sklonku minulého roku odpovídala na dotazy čtenářů Opery Plus.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat