Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Ondřej Kyas, Pavel Drábek: Čaroděj a jeho sluha – Ensemble Opera Diversa 2016 (zdroj FB EOD)

 

Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Zahraničí
O dvě mimořádná zahraniční ocenění kvalit českého tělesa, Pražského filharmonického sboru a jeho sbormistra Lukáše Vasilka, se zasloužilo nejnovější CD sboru. Jedná se o kompletní nahrávku všech čtyř kantát Bohuslava Martinů inspirovaných Českomoravskou vrchovinou: Otvírání studánek, Legenda z dýmu bramborové nati, Mikeš z hor a Romance z pampelišek. V říjnu 2016 ji vydalo vydavatelství Supraphon a v březnu 2017 se jí dostalo ocenění v recenzní rubrice dvou nejvýznamnějších britských hudebních měsíčníků v oblasti klasické hudby, Gramophone a BBC Music Magazine. Náš rozhovor s ředitelkou Pražského filharmonického sboru Evou Sedlákovou jsme uveřejnili zde.

Premiéru opery Gaetana Donizettiho Don Pasquale uvedla v pátek a v sobotu Státní opera Banská Bystrica. Inscenace byla nastudována v režii Dany Dinkové, pod hudebním vedením dirigenta Igora Bully, divadlo se k tomuto titulu vrátilo po téměř dvaceti letech. V hlavních rolích se alternují Ján Galla a Ivan Zvarík jako Don Pasquale, Michaela Popik Kušteková a Katarína Procházková v roli Noriny. Zde najdete naši recenzi z druhé, sobotní premiéry.

Gaetano Donizetti: Don Pasquale – Ján Galla (Don Pasquale), Michaela Popik Kušteková (Norina) – ŠO Banská Bystrica 2017 (foto Jozef Lomnický / ŠO Banská Bystrica)Don Pasquale

Několik stovek lidí bylo v sobotu večer urychleně evakuováno ze sofijské Opery. Důvodem byl útok jednoho nebo více neznámých pachatelů slzným plynem. Několik minut po zahájení opery Kníže Igor Alexandra Borodina se část diváků prudce rozkašlala a večerní představení bylo okamžitě přerušeno. Hasiči pak podle sdělovacích prostředků dokázali během devíti minut odvést z divadelní budovy do bezpečí na šest set lidí. Policie předpokládá, že někdo slzný plyn rozprášil ve foyeru a v zákulisí. Informovali jsme zde.

 

Praha
Vedení Národního divadla v pondělí symbolicky zahájilo rekonstrukci budovy Státní opery. Oprava za 858 milionů korun je naplánována na 27 měsíců, v soutěži na ni zvítězila firma Hochtief. Program této a příští sezony se odehrává na náhradních místech, vedení divadla ale již chystá program pro znovuotevření. Rekonstrukcí projde celá budova opery včetně jejího zázemí, které se nachází v novostavbě bývalého Federálního shromáždění, a okolních venkovních prostor. Shodou okolností právě v den zahájení rekonstrukce pražské Státní opery vydal Nejvyšší kontrolní úřad zprávu, podle které sloučení Národního divadla a Státní opery Praha nepřineslo očekávané úspory. Celkové náklady obou institucí klesly v roce 2012 jen o necelé procento, pak už rostly. Informovali jsme vás zde a zde.

Pořadatelé tradičních operních produkcí pod širým nebem v pražské Divoké Šárce prostřednictvím Opery Plus oznámili, že letos bude uveden Dvořákův Jakobín. Představení se odehraje v neděli 3. září, za dirigentským pultem bude stát Jan Chalupecký. Viléma z Harasova si zazpívá František Zahradníček, Bohušem bude Roman Janál, Julií Dana Burešová. Dvořákův Jakobín se tak do šáreckého údolí vrátí po osmi letech. Zprávu jsme přinesli zde.

Sobotní klavírní recitál, na kterém se představila mladá klavíristka Varvara Nepomňaščaja, se odehrál ve Dvořákově síni Rudolfina. V cyklu Světová klavírní tvorba FOK na úvod zahrála Mozartovu Sonátu č. 14, dále Skrjabinovy Dvě poémy pro klavír Fis dur a D dur, op. 32 a Fantazii h moll, op. 28. Závěr patřil Obrázkům z výstavy Modesta Petroviče Musorgského. Zde si můžete přečíst naši recenzi.

Varvara – ilustrační foto (zdroj FOK / foto © Jordi Roca)

 

Regiony
Zlepšení návštěvnického komfortu Nové scény v Plzni plánuje vedení Divadla J. K. Tyla. Stavba, která byla otevřena v září 2014, je ještě v záruce. Úpravy by měly zlepšit zvukový vjem diváků či bezbariérově zpřístupnit spodní řady hlediště, sdělil v minulém týdnu ředitel divadla Martin Otava. Návštěvníci po otevření divadlo kritizovali pro špatnou přístupnost předních řad pro hůře pohyblivé lidi. Divadlo proto jako jedno z vylepšení plánuje zřízení bezbariérového přístupu i ke spodním řadám. Další zlepšení se týká instalace takzvaného elektroakustického dozvuku. Podrobnou informaci jsme přinesli zde.

Nové divadlo Plzeň (foto Pavel Křivánek)

Zámek ve Valticích na Břeclavsku letos lidem zpřístupní vedle tradičního zámeckého okruhu také barokní kapli nebo zámecké divadlo. Návštěvníky láká mimo jiné na sezonní výstavu loutkových divadel, sdělil v minulém týdnu kastelán Richard Svoboda. Valtický zámek vloni navštívilo přes sto dvacet pět tisíc návštěvníků, o rok dříve jich bylo čtyřicet osm tisíc.

Město Příbram zadá ke zpracování posudek k celkovému stavu příbramského kulturního domu. Poté podle něj bude plánovat opravy. Na některých místech bude potřeba udělat sondy, provoz budovy by to ale nemělo omezit, jak sdělil v minulém týdnu místostarosta Václav Švenda. Budova má nestabilní podloží, kvůli jeho posunům praská potrubí. Problém se nedávno objevil při rekonstrukci kina, kterou zkomplikovala havárie vody. Bylo zjištěno, že voda z prasklého požárního potrubí poškozovala delší dobu základy budovy. Vedení města se obává, že podobný problém může nastat i při případné opravě malé scény.

Juraj Bartoš, trumpetista a osobnost Rozhlasového Big Bandu Gustava Broma, se stane dvacátým nositelem Ceny Gustava Broma za celoživotní přínos v oblasti jazzové hudby. Cenu každoročně uděluje Český rozhlas Brno na festivalu JazzFestBrno. Letos bude předána 9. dubna. Jméno vítěze v minulém týdnu oznámila Martina Kaščáková z brněnského studia Českého rozhlasu.

Big Band Gustava Broma (zdroj rozhlas.cz)

Rodinný muzikál Kronikáři, uvedlo v premiéře Jihočeské divadlo. Poprvé v historii scény se na jedné inscenaci podílely všechny čtyři soubory: činohra, opera, balet a Malé divadlo. Muzikál vznikl pro Jihočeské divadlo, jeho režie se ujal Petr Hašek. Autorem hudby je David Hlaváč, scénář k muzikálu vytvořili Helena Kebrtová a David Košťák, představení dirigoval Pavel Trojan.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat