Týden s hudbou (188)

kalendářCo přinese tento týden
Zahraničí
Státní opera v Banské Bystrici připravila premiéru romantické operety Franze Lehára Země úsměvů. Opereta bude uvedena v pátek 9. a v sobotu 10. prosince, v režii Jany Andělové Pletichové, na scéně Davida Baziky a v hudebním nastudování Jána Procházky.

 

Praha
Uruguayský barytonista Erwin Schrott vystoupí se svým souborem Rojotango v pondělí 5. prosince ve Smetanově síni Obecního domu. V rámci cyklu Operní hvězdy jinak pozná Praha operního pěvce v dalším žánru, v němž se Erwin Schrott vrací ke svým hudebním kořenům, k latinskoamerickému tangu a lidovým písním Jižní Ameriky. Erwin Schrott přijíždí na pozvání agentury Nachtigall Artists.

Erwin Schrott (foto Nachtigall Artists /© Jason Bell)
Erwin Schrott (foto Nachtigall Artists /© Jason Bell)

Z důvodu rekonstrukce budov Státní opery Praha bude muset vzniknout již druhá komise. První v létě hodnotila nabídky sedmi uchazečů, protože ale vyvstaly námitky proti výsledku tendru, bude ustanovena komise další. Ta nabídky z hlediska toho, jak vyhovují zadání, znovu posoudí. Stejně jako členy první komise musí i složení druhé vzhledem k velikosti zakázky stanovit vláda, která má tento bod na programu v pondělí.

Další z koncertů, který vznikl ve spolupráci Pražské konzervatoře a Jednoty pro zvelebení hudby v Čechách, se odehraje v úterý 6. prosince v Koncertním sále Pražské konzervatoře. V písňovém recitálu Dany Burešové, Yvony Škvárové Votavové, Valentina Prolata a žáků Pražské konzervatoře, nazvaném Písně z Gurre, doprovodí zpěváky klavírista Tomáš Hála. Zazní skladby Richarda Wagnera a Arnolda Schoenberga.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK uvede na svých abonentních koncertech ve středu 7. a ve čtvrtek 8. prosince ve Smetanově síni Obecního domu tvorbu spojenou s latinskoamerickou hudbou a tancem. Pod taktovkou rezidenčního umělce FOK José Cury zazní kromě slavného Ravelova Bolera také málo uváděná díla Piazzolly, Ginastery a v české premiéře i hudba z filmu Noc Mayů. Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK věnuje již potřetí část výtěžku z koncertu Českému výboru pro UNICEF.

José Cura (foto Petr Dyrc)
José Cura (foto Petr Dyrc)

 

Regiony
V pondělí 5. a v úterý 6. prosince uvede společnost ProArt ve schodišťové hale vily Löw-Beer v Brně tanečně-divadelní adaptaci Shakespearových Sonetů v choreografii a režii mezinárodních tvůrců – Henrika Kaalunda, Leonie Wahl a Martina Dvořáka. Projekt W. S. Sonety vznikl jako pocta největšímu světovému dramatikovi k připomenutí čtyřstého výročí jeho úmrtí.

Filharmonie Brno uvede ve čtvrtek 8. a pátek 9. prosince v Janáčkově divadle koncert s názvem Mapa a Obrázky z výstavy. Mapa čínského skladatele a držitele Oskara Tan Duna je koncipována jako koncert pro violoncello, video a orchestr. Ve druhé části zazní Ravelova orchestrální úprava Musorgského Obrázků z výstavy. Violoncellového partu se zhostí Matthew Barley, Filharmonie Brno vystoupí pod vedením dirigenta Alana Buribajeva.

Tan Dun (zdroj Filharmonie Brno)
Tan Dun (zdroj Filharmonie Brno)

Premiéru opery Čert a Káča Antonína Dvořáka uvede Janáčkova opera Národního divadla v Brně. V režii Jiřího Heřmana a pod taktovkou Jakuba Kleckera ji představí v sobotu 10. prosince v Mahenově divadle. V hlavních rolích se budou alternovat Jaroslav Březina, Petr Levíček a Aleš Voráček v roli Ovčáka Jíry, v roli Káči Václava Krejčí Housková a Jana Hrochová. V inscenaci pro celou rodinu naváže Janáčkova opera na spolupráci s Dětským sborem Brno (podrobněji jsme o přípravě nové brněnské premiéry infromovali zde).

Antonín Dvořák: Čert a Káča (klavírní generálka) - Petr Levíček (Jirka), Jana Hrochová (Káča) - ND Brno 2016 (foto Marek Olbrzymek/FB Janáčkovy opery)
Antonín Dvořák: Čert a Káča (klavírní generálka) – Petr Levíček (Jirka), Jana Hrochová (Káča) – ND Brno 2016 (foto Marek Olbrzymek/FB Janáčkovy opery)

 

kalendářZaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí
Za rekordních 4,54 milionu liber (144,4 milionu Kč) se v úterní dražbě prodal rukopis druhé symfonie rakouského hudebního skladatele Gustava Mahlera. Rukopis se tak stal nejdráže prodanou hudební partiturou v historii. Podle aukční síně Sotheby’s je nejdůležitějším rukopisem z oblasti vážné hudby, který se kdy dostal prodeje. Mahlerova druhá symfonie Vzkříšení je monumentálním dílem pro sóla, sbor a orchestr. Rukopis dlouhá léta vlastnil americký milionář Gilbert Kaplan, který tuto symfonii na mezinárodní scéně opakovaně dirigoval a který vystoupil i v Česku. Partituru Američan získal od dirigenta Willema Mengelberga, kterému ji v roce 1920 předala Mahlerova manželka Alma. Zde jsme vás podrobně informovali.

Do Bratislavy se minulý víkend po dvaceti pěti letech vrátil mnohonásobný držitel ceny Grammy, americký dirigent James Conlon. Na závěrečném koncertu Bratislavských hudebních slavností uvedl Brittenovo Válečné requiem, společně s Slovenskou filharmonií, Slovenským filharmonickým sborem, Bratislavským chlapeckým sborem a sólisty Tatianou Pavlovskou, Tobym Spencem a Michaelem Vollem. Zde najdete náš exkluzivní rozhovor s tímto uznávaným dirigentem.

James Conlon (foto Robert Millard)
James Conlon (foto Robert Millard)


Praha
Divadelní soubor Spitfire Company se pro své nové představení spojil s orchestrem Berg. Inscenace s názvem Constellations I. Before I Say Yes měla premiéru v úterý v divadle Ponec. Jde o úvodní část trilogie, ve které autoři a protagonisté překračují hranice uměleckých žánrů, a také největší projekt, jaký Spitfire dosud připravil. Na scéně divadla Ponec se objevilo sedmnáct umělců, obklopených vizuálním uměním japonského konceptualisty Takaa Kanemačiho. Představení provázela hudba Michala Nejtka složená přímo pro tento projekt. Zde najdete naši recenzi.

Constellations I. Before I Say Yes - choreografie M. Vacovská a P. Boháč - Ponec 2016 (foto Vojtěch Brtnický)
Constellations I. Before I Say Yes – choreografie M. Vacovská a P. Boháč – Ponec 2016 (foto Vojtěch Brtnický)

Režisér Petr Václav začne od ledna vybírat herce pro svůj dlouho připravovaný koprodukční film o skladateli Josefu Myslivečkovi s názvem Il Boemo. Umožnil mu to grant Státního fondu kinematografie, který mu v minulých dnech udělil příspěvek 23 milionů korun, dosud nejvyšší částku, jaká byla na výrobu českého filmu přidělena. Il Boemo vzniká ve spolupráci s italskými, francouzskými a německými koproducenty. Natáčet se bude převážně v Itálii, částečně v Čechách a v Německu. Na hudební stránce filmu se bude podílet dirigent Václav Luks, znalec a dlouholetý propagátor hudby Josefa Myslivečka, a jeho orchestr Collegium 1704. Zde se dočtete více.

Českou filharmonii povede i v příštích letech její dosavadní šéf David Mareček. V minulém týdnu o tom informovala mluvčí ministerstva kultury Simona Cigánková. Do konkurzu se přihlásil jako jediný uchazeč. Ministerstvo kultury jako zřizovatel vybíralo v minulých měsících také nového šéfa Pražského filharmonického sboru. Také ten povede jeho dosavadní ředitelka Eva Sedláková, kterou stejně jako Marečka jmenoval ministr kultury Daniel Herman. Zde jsme informovali podrobněji.

Hudební a taneční fakulta pražské Akademie múzických umění znovu uvedla dvě operní díla Bohuslava Martinů, Ženitba a Dvakrát Alexandr. Účinkovali v nich Akademičtí komorní sólisté a děti z Baletní školy Olgy Kyndlové. Obě opery měly ve dvojím obsazení premiéru v dubnu, režie se ujala Mlada Kyovská Šerých (Ženitba) a Lubor Cukr (Dvakrát Alexandr). Zde nejdete naši fotoreportáž z představení.

Bohuslav Martinů: Ženitba – HAMU Praha 2016 (foto Pavel Horník)
Bohuslav Martinů: Ženitba – HAMU Praha 2016 (foto Pavel Horník)

V Respiriu Lichtenštejnského paláce v Praze se ve středu 30. listopadu 2016 konala Konference pro varhany. Sérii přednášek na téma varhan, jejich postavení ve společnosti, ale i financování a kvality oprav, pořádal spolek PROVARHANY ve spolupráci s Hudební a taneční fakultou Akademie múzických umění v Praze. Zde najdete podrobnosti.

Večer nazvaný Edita Gruberová Gala se uskutečnil 30. listopadu ve Smetanově síni Obecního domu. Přední slovenskou sopranistku doprovodil Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK pod taktovkou dirigenta Petera Valentoviče. Koncert byl věnován historicky prvnímu předsednictví Slovenské republiky v Radě Evropské unie. Program byl sestaven ze skladeb Rossiniho, Donizettiho, Masseneta a Belliniho, dále z Moyzesových Tanců z Pohronia op. 43 (Nad vatrou s valaškami, Po robote pri muzike). Zde si můžete přečíst naši recenzi večera.

Edita Gruberová Gala - Edita Gruberová - Praha 30.11.2016 (foto FOK)
Edita Gruberová Gala – Edita Gruberová – Praha 30. 11. 2016 (foto FOK)

Komorní vokální soubor Cappella Mariana pod uměleckým vedením Vojtěcha Semeráda připravil v rámci Barokních podvečerů program nazvaný Německá moteta. Koncerty se uskutečnily 30. listopadu a 1. prosince v Zrcadlové kapli Klementina. Zde si můžete přečíst naši recenzi.

Ve věku sto čtyř let zemřela 2. prosince meziválečná tanečnice Markéta Kyliánová, jež vystupovala pod uměleckým pseudonymem Rita Rita. Narodila se 28. března 1912 jako Markéta Peštová v Przemysli, otec (skladatel a kapelník) svou dceru vedl k hudbě, od dětství účinkovala v dětských rolích v operetách, ale i v baletech. Taneční vzdělání již v útlém věku získávala u soudobých špičkových umělců. Již v deseti letech se vydávala s rodiči na turné s dvouhodinovým programem. Markéta Kyliánová byla matkou tanečníka a choreografa Jiřího Kyliána. Zde jsme přinesli zprávu.

Český národní symfonický orchestr vystoupil 3. prosince pod taktovkou Libora Peška v pražském Rudolfinu na koncertu ve prospěch nových varhan v katedrále svatého Víta. V chrámu nyní slouží k bohoslužbám a koncertům provizorní nástroj ze třicátých let minulého století. Nadační fond Svatovítské varhany ale usiluje o stavbu velkých varhan, které by byly nad vstupem do katedrály. Záštitu nad benefičním koncertem převzal kardinál Dominik Duka.

Národní divadlo uvedlo na Nové scéně 3. prosince dokumentární digitální videooperu Steva Reicha a Beryl Korot Three Tales. Dílo vznikalo v letech 1998–2002 a ve třech částech zachycuje rozvoj moderních technologií ve dvacátém století. Pod vedením Marko Ivanoviće vystoupil desetičlenný ansámbl, který tvořili hráči Orchestru Národního divadla a čtyři hráči na bicí z HAMU. Společně s nimi se představili pěvci Hana JonášováYukiko KinjoVáclav SiberaVáclav Čížek Jiří Hruška. Zde jsme uveřejnili naši recenzi.

Steve Reich, Beryl Korot: Three Tales - Nová scéna ND Praha 2016 (foto Hana Smejkalová)
Steve Reich, Beryl Korot: Three Tales – Nová scéna ND Praha 2016 (foto Hana Smejkalová)

Skladatel Vadim Petrov při nedělním koncertě v Obecním domě představil v české premiéře a orchestrálním provedení melodie z filmu O krtkovi, Krkonošskou pohádku a Nokturno in G. Zcela poprvé navíc zazněl cyklus symfonických básní Pražské ornamenty (Pražské ornamenty, Elegie a Pražský hrad). Provedl ho Symfonický orchestr Českého rozhlasu, který doplnil Vysokoškolský umělecký soubor Univerzity Karlovy, dirigoval Marko Ivanović. Skladatel je znám především svou filmovou a rozhlasovou tvorbou.

 

Regiony
Chrudim bude mít svůj festival vážné hudby se zaměřením na operní zpěv. Svým jménem jej zaštítila místní rodačka, mezzosopranistka Dagmar Pecková, podle níž bude festival nazván Zlatá pecka. Pecková to v minulém týdnu sdělila novinářům. Zahajovací varhanní koncert s pěveckým sborem je naplánován na 27. srpna do kostela Nanebevzetí Panny Marie. Součástí přehlídky budou interpretační kurzy se zaměřením na českou, německou a ruskou píseň pozdního romantismu s přesahem do první poloviny dvacátého století. Budou určené pro studenty a absolventy uměleckých škol a profesionální pěvce.

Koncerty Lyrický Schumann, epický Dvořák, na kterých Filharmonie Brno vystoupila pod taktovkou dirigenta Petra Altrichtera, společně s houslistkou Sophií Jaffé v Koncertním sále Besedního domu v Brně, se odehrály 30. listopadu a 1. a 2. prosince. Do programu byla zařazena Mozartova Serenáda č. 6 D dur KV 239, Schumannův Houslový koncert d moll a Dvořákovy Legendy op. 59. Zde najdete naši recenzi.

Lyrický Schumann, epický Dvořák - Sophia Jaffé, Petr Altrichter, Filharmonie Brno - Praha 30.11.2016 (foto Jiří Jelínek)
Lyrický Schumann, epický Dvořák – Sophia Jaffé, Petr Altrichter, Filharmonie Brno – Praha 30. 11. 2016 (foto Jiří Jelínek)

Dvě různé choreografie v jednom baletním večeru s názvem Shakespeare & Stravinskij představilo v premiéře v pátek 2. prosince Jihočeské divadlo. V první části se objevily motivy ze Shakespearových děl, ve druhé části následovalo Svěcení jara Igora Stravinského. Choreografie pro baletní soubor Jihočeského divadla připravili Egypťan Maged Mohamed a Němec Paul Julius, zčásti byla tato inscenace vytvořena pro baletní soubor v Polsku, nyní byla uvedena s úpravami pro Jihočeské divadlo.

Premiéry opery Zdeňka Fibicha Bouře v provedení souboru opery Národního divadla moravskoslezského se odehrály 1. a 3. prosince v Divadle Antonína Dvořáka v Ostravě. Dilo zaznělo poprvé od roku 1969, kdy se hrálo v pražském Národním divadle. Ostravská inscenace byla uvedena v režii Jiřího Nekvasila a v hudebním nastudování dirigenta Marka Šedivého. Sbory připravil sbormistr Jurij Galatenko, v hlavních rolích se představili Jakub Kettner, Vít Habernal, Luciano Mastro a další. Zde jsme informovali o přípravě inscenace a zde najdete naši recenzi.

Zdeněk Fibich: Bouře - Jakub Kettner (Alonso) a Olga Jelínková (Ariel) – NDM Ostrava 2016 (foto Martin Popelář)
Zdeněk Fibich: Bouře – Jakub Kettner (Alonso) a Olga Jelínková (Ariel) – NDM Ostrava 2016 (foto Martin Popelář)

V polenském chrámu Nanebevzetí Panny Marie dokončují varhanáři obnovu barokních varhan. Varhany postavil v prvním desetiletí osmnáctého století varhanář Jan David Sieber. Nástroj poničený červotočem i dřívějšími zásahy lidí začali rozebírat před rokem, v těchto dnech do varhanní skříně vracejí první řady z jednoho a půl tisíce píšťal. Finální ladění se uskuteční po zimě, uvedl v minulém týdnu Boris Mettler z varhanářské dílny Dlabal a Mettler v Bílsku.

kalendářVýročí
120 let uplyne od úmrtí českého hudebního skladatele a sbormistra Františka Kavána (13. ledna 1818 – 6. prosince 1896). V dětství byl vokalistou v Týnském chrámu v Praze, studoval na akademickém gymnáziu a po maturitě pokračoval na Karlově univerzitě studiem filosofie a práv. V hudbě se vzdělával soukromě u Josefa Proksche. V letech 1842–1863 byl učitelem hudby v hraběcích rodinách Jindřicha Chotka a Rudolfa Morzina. V roce 1863 vystoupil z hraběcích služeb a stal se sbormistrem pražského Hlaholu a ředitelem kůru v Týnském chrámu, kde jako zpěváček začínal. Kromě toho učil zpěv na Vyšší dívčí škole. Byl čestným členem pěveckého sboru Branislav v Jilemnici, který příležitostně řídil. Věnoval se i pedagogické činnosti. Mezi jeho žáky patřila řada pěvců Národního divadla. Komponoval převážně drobnější skladby a písně, které vycházely v hudebních přílohách českých časopisů.

František Kaván (zdroj cs.wikipedia.org)
František Kaván (zdroj cs.wikipedia.org)

S využitím Wikipedie

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat