Týden s hudbou (188)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Režisér Petr Václav začne od ledna vybírat herce pro svůj dlouho připravovaný koprodukční film o skladateli Josefu Myslivečkovi s názvem Il Boemo. Umožnil mu to grant Státního fondu kinematografie, který mu v minulých dnech udělil příspěvek 23 milionů korun, dosud nejvyšší částku, jaká byla na výrobu českého filmu přidělena. Il Boemo vzniká ve spolupráci s italskými, francouzskými a německými koproducenty. Natáčet se bude převážně v Itálii, částečně v Čechách a v Německu. Na hudební stránce filmu se bude podílet dirigent Václav Luks, znalec a dlouholetý propagátor hudby Josefa Myslivečka, a jeho orchestr Collegium 1704. Zde se dočtete více.

Českou filharmonii povede i v příštích letech její dosavadní šéf David Mareček. V minulém týdnu o tom informovala mluvčí ministerstva kultury Simona Cigánková. Do konkurzu se přihlásil jako jediný uchazeč. Ministerstvo kultury jako zřizovatel vybíralo v minulých měsících také nového šéfa Pražského filharmonického sboru. Také ten povede jeho dosavadní ředitelka Eva Sedláková, kterou stejně jako Marečka jmenoval ministr kultury Daniel Herman. Zde jsme informovali podrobněji.

Hudební a taneční fakulta pražské Akademie múzických umění znovu uvedla dvě operní díla Bohuslava Martinů, Ženitba a Dvakrát Alexandr. Účinkovali v nich Akademičtí komorní sólisté a děti z Baletní školy Olgy Kyndlové. Obě opery měly ve dvojím obsazení premiéru v dubnu, režie se ujala Mlada Kyovská Šerých (Ženitba) a Lubor Cukr (Dvakrát Alexandr). Zde nejdete naši fotoreportáž z představení.

Bohuslav Martinů: Ženitba – HAMU Praha 2016 (foto Pavel Horník)
Bohuslav Martinů: Ženitba – HAMU Praha 2016 (foto Pavel Horník)

V Respiriu Lichtenštejnského paláce v Praze se ve středu 30. listopadu 2016 konala Konference pro varhany. Sérii přednášek na téma varhan, jejich postavení ve společnosti, ale i financování a kvality oprav, pořádal spolek PROVARHANY ve spolupráci s Hudební a taneční fakultou Akademie múzických umění v Praze. Zde najdete podrobnosti.

Večer nazvaný Edita Gruberová Gala se uskutečnil 30. listopadu ve Smetanově síni Obecního domu. Přední slovenskou sopranistku doprovodil Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK pod taktovkou dirigenta Petera Valentoviče. Koncert byl věnován historicky prvnímu předsednictví Slovenské republiky v Radě Evropské unie. Program byl sestaven ze skladeb Rossiniho, Donizettiho, Masseneta a Belliniho, dále z Moyzesových Tanců z Pohronia op. 43 (Nad vatrou s valaškami, Po robote pri muzike). Zde si můžete přečíst naši recenzi večera.

Edita Gruberová Gala - Edita Gruberová - Praha 30.11.2016 (foto FOK)
Edita Gruberová Gala – Edita Gruberová – Praha 30. 11. 2016 (foto FOK)

Komorní vokální soubor Cappella Mariana pod uměleckým vedením Vojtěcha Semeráda připravil v rámci Barokních podvečerů program nazvaný Německá moteta. Koncerty se uskutečnily 30. listopadu a 1. prosince v Zrcadlové kapli Klementina. Zde si můžete přečíst naši recenzi.

Ve věku sto čtyř let zemřela 2. prosince meziválečná tanečnice Markéta Kyliánová, jež vystupovala pod uměleckým pseudonymem Rita Rita. Narodila se 28. března 1912 jako Markéta Peštová v Przemysli, otec (skladatel a kapelník) svou dceru vedl k hudbě, od dětství účinkovala v dětských rolích v operetách, ale i v baletech. Taneční vzdělání již v útlém věku získávala u soudobých špičkových umělců. Již v deseti letech se vydávala s rodiči na turné s dvouhodinovým programem. Markéta Kyliánová byla matkou tanečníka a choreografa Jiřího Kyliána. Zde jsme přinesli zprávu.

Český národní symfonický orchestr vystoupil 3. prosince pod taktovkou Libora Peška v pražském Rudolfinu na koncertu ve prospěch nových varhan v katedrále svatého Víta. V chrámu nyní slouží k bohoslužbám a koncertům provizorní nástroj ze třicátých let minulého století. Nadační fond Svatovítské varhany ale usiluje o stavbu velkých varhan, které by byly nad vstupem do katedrály. Záštitu nad benefičním koncertem převzal kardinál Dominik Duka.

Národní divadlo uvedlo na Nové scéně 3. prosince dokumentární digitální videooperu Steva Reicha a Beryl Korot Three Tales. Dílo vznikalo v letech 1998–2002 a ve třech částech zachycuje rozvoj moderních technologií ve dvacátém století. Pod vedením Marko Ivanoviće vystoupil desetičlenný ansámbl, který tvořili hráči Orchestru Národního divadla a čtyři hráči na bicí z HAMU. Společně s nimi se představili pěvci Hana JonášováYukiko KinjoVáclav SiberaVáclav Čížek Jiří Hruška. Zde jsme uveřejnili naši recenzi.

Steve Reich, Beryl Korot: Three Tales - Nová scéna ND Praha 2016 (foto Hana Smejkalová)
Steve Reich, Beryl Korot: Three Tales – Nová scéna ND Praha 2016 (foto Hana Smejkalová)

Skladatel Vadim Petrov při nedělním koncertě v Obecním domě představil v české premiéře a orchestrálním provedení melodie z filmu O krtkovi, Krkonošskou pohádku a Nokturno in G. Zcela poprvé navíc zazněl cyklus symfonických básní Pražské ornamenty (Pražské ornamenty, Elegie a Pražský hrad). Provedl ho Symfonický orchestr Českého rozhlasu, který doplnil Vysokoškolský umělecký soubor Univerzity Karlovy, dirigoval Marko Ivanović. Skladatel je znám především svou filmovou a rozhlasovou tvorbou.

 

Regiony
Chrudim bude mít svůj festival vážné hudby se zaměřením na operní zpěv. Svým jménem jej zaštítila místní rodačka, mezzosopranistka Dagmar Pecková, podle níž bude festival nazván Zlatá pecka. Pecková to v minulém týdnu sdělila novinářům. Zahajovací varhanní koncert s pěveckým sborem je naplánován na 27. srpna do kostela Nanebevzetí Panny Marie. Součástí přehlídky budou interpretační kurzy se zaměřením na českou, německou a ruskou píseň pozdního romantismu s přesahem do první poloviny dvacátého století. Budou určené pro studenty a absolventy uměleckých škol a profesionální pěvce.

Koncerty Lyrický Schumann, epický Dvořák, na kterých Filharmonie Brno vystoupila pod taktovkou dirigenta Petra Altrichtera, společně s houslistkou Sophií Jaffé v Koncertním sále Besedního domu v Brně, se odehrály 30. listopadu a 1. a 2. prosince. Do programu byla zařazena Mozartova Serenáda č. 6 D dur KV 239, Schumannův Houslový koncert d moll a Dvořákovy Legendy op. 59. Zde najdete naši recenzi.

Lyrický Schumann, epický Dvořák - Sophia Jaffé, Petr Altrichter, Filharmonie Brno - Praha 30.11.2016 (foto Jiří Jelínek)
Lyrický Schumann, epický Dvořák – Sophia Jaffé, Petr Altrichter, Filharmonie Brno – Praha 30. 11. 2016 (foto Jiří Jelínek)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat