Týden s hudbou (188)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Dvě různé choreografie v jednom baletním večeru s názvem Shakespeare & Stravinskij představilo v premiéře v pátek 2. prosince Jihočeské divadlo. V první části se objevily motivy ze Shakespearových děl, ve druhé části následovalo Svěcení jara Igora Stravinského. Choreografie pro baletní soubor Jihočeského divadla připravili Egypťan Maged Mohamed a Němec Paul Julius, zčásti byla tato inscenace vytvořena pro baletní soubor v Polsku, nyní byla uvedena s úpravami pro Jihočeské divadlo.

Premiéry opery Zdeňka Fibicha Bouře v provedení souboru opery Národního divadla moravskoslezského se odehrály 1. a 3. prosince v Divadle Antonína Dvořáka v Ostravě. Dilo zaznělo poprvé od roku 1969, kdy se hrálo v pražském Národním divadle. Ostravská inscenace byla uvedena v režii Jiřího Nekvasila a v hudebním nastudování dirigenta Marka Šedivého. Sbory připravil sbormistr Jurij Galatenko, v hlavních rolích se představili Jakub Kettner, Vít Habernal, Luciano Mastro a další. Zde jsme informovali o přípravě inscenace a zde najdete naši recenzi.

Zdeněk Fibich: Bouře - Jakub Kettner (Alonso) a Olga Jelínková (Ariel) – NDM Ostrava 2016 (foto Martin Popelář)
Zdeněk Fibich: Bouře – Jakub Kettner (Alonso) a Olga Jelínková (Ariel) – NDM Ostrava 2016 (foto Martin Popelář)

V polenském chrámu Nanebevzetí Panny Marie dokončují varhanáři obnovu barokních varhan. Varhany postavil v prvním desetiletí osmnáctého století varhanář Jan David Sieber. Nástroj poničený červotočem i dřívějšími zásahy lidí začali rozebírat před rokem, v těchto dnech do varhanní skříně vracejí první řady z jednoho a půl tisíce píšťal. Finální ladění se uskuteční po zimě, uvedl v minulém týdnu Boris Mettler z varhanářské dílny Dlabal a Mettler v Bílsku.

kalendářVýročí
120 let uplyne od úmrtí českého hudebního skladatele a sbormistra Františka Kavána (13. ledna 1818 – 6. prosince 1896). V dětství byl vokalistou v Týnském chrámu v Praze, studoval na akademickém gymnáziu a po maturitě pokračoval na Karlově univerzitě studiem filosofie a práv. V hudbě se vzdělával soukromě u Josefa Proksche. V letech 1842–1863 byl učitelem hudby v hraběcích rodinách Jindřicha Chotka a Rudolfa Morzina. V roce 1863 vystoupil z hraběcích služeb a stal se sbormistrem pražského Hlaholu a ředitelem kůru v Týnském chrámu, kde jako zpěváček začínal. Kromě toho učil zpěv na Vyšší dívčí škole. Byl čestným členem pěveckého sboru Branislav v Jilemnici, který příležitostně řídil. Věnoval se i pedagogické činnosti. Mezi jeho žáky patřila řada pěvců Národního divadla. Komponoval převážně drobnější skladby a písně, které vycházely v hudebních přílohách českých časopisů.

František Kaván (zdroj cs.wikipedia.org)
František Kaván (zdroj cs.wikipedia.org)

S využitím Wikipedie

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat