Týden s hudbou

Týden od 3. do 9. dubna 2017 - vydání číslo 205. Co se děje v klasické hudbě, opeře a tanci? Přinášíme souhrn událostí aktuálního i uplynulého týdne.

Co nabídne tento týden
Zahraničí
Francouzskou operu Jacquese Fromentala Halévyho Židovka připravuje na pátek 7. dubna Slovenské národní divadlo v Bratislavě, kde bude uvedena v nové budově divadla. Inscenaci v režijním pojetí Petera Konwitschného hudebně studuje dirigent Robert Jindra, v hlavních rolích se představí Liudmila Slepneva, Michal Lehotský a Peter Mikuláš. Opera vznikla v koprodukci Opery Slovenského národného divadla s Vlámskou národní operou v Antverpách a Gentu a Národním divadlem v Mannheimu.

J. F. Halévy: Židovka – SND Bratislava 2017 (foto Pavol Breier / snd.sk)

 

Praha
Izraelsko-palestinský klavírista Saleem Ashkar během čtvrtého, závěrečného večera Saleem Ashkar Beethoven Residency přednese pět Beethovenových klavírních sonát. Posluchači je mohou vyslechnout v pondělí 3. dubna v Anežském klášteře. Tím se uzavře první řada cyklu koncertů, pro které klavírista osobně vybral sedmnáct klavírních sonát Ludwiga van Beethovena.

V pondělí 3. dubna uslyší návštěvníci koncertu Symfonického orchestru Českého rozhlasu díla Jaroslava Ježka i českých klasiků Smetany a Janáčka. To vše pod taktovkou Vladimíra Válka v programu nazvaném Závažně i lehkovážně s Vladimírem Válkem. Mimo jiné zazní Variace na téma Franka Zappy Lukáše Hurníka a Koncert pro klavír a orchestr od Jaroslava Ježka. Ke spolupráci si orchestr přizval Tomáše Víška (klavír), Rostislava Fraše (soprán saxofon) a Róberta Mitregu (baryton saxofon).

Vladimír Válek (foto archiv)

Koncert souboru Ensemble Inégal v Rytířském sále Velkopřevorského paláce se uskuteční ve středu 5. dubna. Bude na něm uvedena Opera Virtuosa Samuela Capricorna. Ensemble Inégal pod vedením Adama Viktory představí hudbu rodáka ze středočeských Žerčic, který studoval v Soproni a Sasku, působil jako „Director musicae“ v Bratislavě a zemřel jako dvorní kapelník württemberského vévody Eberharda III. ve Stuttgartu. Na programu budou vedle díla Samuela Capricorna také skladby jeho současníků, Heinricha Ignáce Franze Bibera a Johanna Heinricha Schmelzera.

Hostem dvou představení Verdiho La Traviatty v Národním divadle bude sopranistka Julia Novikova. K jejím raným úspěchům patří ztvárnění Gildy ve filmové adaptaci Rigoletta (režie Marco Bellocchio, 2010), vysíláné živě z Mantovy. První z plánovaných dvou představení, ve kterém Julia Noviková ztvární Violettu Valéry, se odehraje ve středu 5. dubna, druhé bude následovat v sobotu. Alfréda zpívá v obou reprízách ukrajinský tenorista Dmytro Popov.

Julia Novikova (foto archiv)

Velikonoční večery v Rudolfinu, ve čtvrtek 6. dubna a v pátek 7. dubna, budou prvními z koncertů, při nichž dojde ke spolupráci Collegia 1704 s dirigentem Larsem Ulrikem Mortensenem. V podání Collegia 1704 a Collegia Vocale 1704 zazní Janovy pašije ZWV 245 Johanna Sebastiana Bacha. Ty byly poprvé uvedeny na Velký pátek v roce 1724 v Kostele svatého Mikuláše v Lipsku.

Premiéra operetního představení studentů pěveckého oddělení Pražské konzervatoře se odehraje v pátek 7. dubna v Koncertním sále konzervatoře. Studenti pod hudebním vedením Václava Loskota nastudovali operetu Jacquese Offenbacha Orfeus v podsvětí. Režie se ujal Zbyněk Brabec.

Česká filharmonie vystoupí v sobotu 8. dubna ve Dvořákově síni Rudolfina pod taktovkou Joshuy Weilersteina. Americký dirigent je bratrem violoncellistky Alisy, která je již dobře známa českému publiku. Jako sólista se v Mozartově Klavírním koncertu č. 20 d moll KV 466 představí klavírista Denis Kožuchin. Ten je mimo jiné žákem Kirilla Gersteina, pod jehož vedením získal první cenu v Soutěži královny Alžběty v Bruselu. Zazní také Suita z baletu Pulcinella Igora Stravinského a Beethovenova Symfonie č. 1 C dur op. 21.

Soutěžní přehlídka Pražské konzervatoře Mladý klavír vyvrcholí v sobotu 8. dubna v Koncertním sále konzervatoře. Koná se zde koncert laureátů jedenáctého ročníku soutěže.

 

Regiony
Sukova síň Domu hudby v Pardubicích se stane v úterý 4. dubna dějištěm koncertu nazvaného Rod Stamiců a Pardubice, který bude součástí Pardubického hudebního jara. Koncert je připomínkou působení slavného muzikantského rodu v Pardubicích a kulatého výročí Jana Václava Stamice (1717–1757). Komorní filharmonie Pardubice a pěvecké sbory Vysokoškolský umělecký soubor a Continuo Pardubice vystoupí pod vedením Tomáše Žídka. V programu složeném z děl Josepha Haydna, Ottorina Respighiho a Jana Václava Stamice vystoupí také varhaník Pavel Svoboda.

Pavel Svoboda (foto Honza Ježdík)

Opera Diversa připravila na středu 5. dubna do prostoru brněnské Reduty Česko-španělský koncert. Soubor vystoupí pod taktovkou dirigenta Roberta Ferrera, hostem bude Rubén Parejo (kytara). V programu zazní skladby Ondřeje Kyase, Leoše Janáčka, Miloše Štědroně a dalších.

Pardubické hudební jaro nabídne ve čtvrtek 6. dubna v hudebním sále radnice v Pardubicích koncert Smetanova tria, které zahraje ve složení Jitka Čechová (klavír), Jiří Vodička (housle) a Jan Páleníček (violoncello). Program večera budou tvořit skladby Bohuslava Martinů, Pabla de Sarasata a Bedřicha Smetany.

Smetanovo trio (foto archiv ČSKH)

Život a dílo opavského rodáka a hudebního skladatele Arnošta Rychlého, který například zhudebnil řadu básní Petra Bezruče, představí výstava, která v opavském Obecním domě začne v pátek 7. dubna. Do výstavních prostor se přestěhuje kompletní vybavení dvou pokojů z bytu, kde umělec žil. Návštěvníci uvidí i hudební nástroje, které používal.

Moravské divadlo Olomouc uvede v pátek 7. dubna premiéru baletu Othello. Příběh mouřenína benátského zpracoval do baletní podoby gruzínský skladatel, pedagog a dirigent Alexey Davidovich Machavariani. V choreografii a režii Roberta Balogha se v titulní roli představí sólista souboru baletu Damani Campbell Williams. Hudebního nastudování se ujal Petr Šumník.

Premiéru baletní show uvede v pátek 7. dubna Severočeské divadlo v Ústí nad Labem. Představení nazvané Baletní miniatury III, v režii choreografů Vladimíra Nečase a Vladimíra Gončarova je, jak již název napovídá, třetím pokračováním baletních večerů.

Plzeňské Divadlo J. K. Tyla uvede ve Velkém divadle v sobotu 8. dubna premiéru opery Antonína Dvořáka Rusalka. Hudebně ji nastudoval Norbert Baxa, který se bude za dirigentským pultem střídat s Jiřím Štruncem, režie se ujal Tomáš Pilař. Rusalku ztvární Luisa Albrechtová v alternaci s Livií Obručník Vénosovou a Ivanou Veberovou, v roli Prince se budou alternovat Philippe Castagner a Richard Samek.

A. Dvořák: Rusalka – vizuál DJKT Plzeň 2017 (zdroj djkt.eu)

V rámci dvacátého šestého Velikonočního festivalu duchovní hudby zazní v neděli 9. dubna v kostele svatých Janů v Brně Matoušovy pašije BWV 244 Johanna Sebastiana Bacha. Oratorium pro sóla, dva sbory a orchestry provede Capella Cracoviensis (Polsko) pod vedením dirigenta Jana Tomasze Adamuse.

 

Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Zahraničí
Šedesátka dětských zpěváků představila v minulém týdnu ve francouzském Toulouse dětskou operu Brundibár pražského rodáka Hanse Krásy. Dílo nejvíce proslavilo skladatelovo nastudování s dětmi vězněnými v židovském ghettu v Terezíně, kam byl Hans Krása deportován v roce 1942. Hudební režisér Christophe Larrieu nastudoval sóla s trénovanými dětskými zpěváky, ale sbor byl složen výhradně z dětí bez jakékoli zkušenosti se zpěvem nebo hraním.

Vídeňská státní opera uvedla ve čtvrtek nové nastudování Wagnerova Parsifala. Opera byla provedena pod hudebním vedením Semyona Bychkova a v režijním pojetí lotyšského režiséra Alvise Hermanise. V hlavních rolích se představili Gerald Finley (Amfortas), René Pape (Gurnemanz), Christopher Ventris (Parsifal), Jochen Schmeckenbecher (Klingsor) a Nina Stemme (Kundry). Zde najdete výběr prvních ohlasů v zahraničním tisku.

Richard Wagner: Parsifal – René Pape (Gurnemanz), Christopher Ventris (Parsifal) – Wiener Staatsoper 2017 (foto © Wiener Staatsoper / Michael Pöhn)

Divadlo na Vídeňce uvedlo v koncertním provedení historickou operu seria Germanico in Germania Nicola Porpory (1686–1768). Capella Cracoviensis řízená Janem Tomaszem Adamusem vystoupila společně se sólisty Maxem Emanuelem Cenčićem (Germanico ), Julií Lezhnevou (Ersinda), Mary-Ellen Nesi (Ersinda) a dalšími. Naši recenzi najdete zde.

Dirigent Jakub Hrůša se stal jedním ze dvou nových hlavních hostujících dirigentů London Philharmonia Orchestra od sezony 2017/2018. Druhým jmenovaným je finský dirigent Santtu-Matias Rouvali. Jakub Hrůša pokračuje i jako šéfdirigent Bamberských symfoniků – Bavorské státní filharmonie, stálý hostující dirigent České filharmonie a hlavní hostující dirigent Tokijského metropolitního symfonického orchestru. Informovali jsme zde.

 

Praha
Gratulační koncert k životnímu jubileu profesorky Brigity Šulcové uspořádaly v pondělí její žákyně v Koncertním sále Pražské konzervatoře. Představily se zde s ukázkami ze svého repertoáru. Koncert slovem provázela Miroslava Časarová, jedna z žákyň Brigity Šulcové. Prvními gratulanty byli ředitel konzervatoře Pavel Trojan a vedoucí pěveckého oddělení Zbyněk Brabec. Zde najdete naši recenzi večera.

Stabat Mater Antonína Dvořáka v podání pěveckých hvězd Metropolitní opery letos zahájí program desátého ročníku festivalu Dvořákova Praha, který se v metropoli uskuteční od 7. do 23. září. Rezidenčním orchestrem bude Česká filharmonie s dirigentem Jiřím Bělohlávkem. Poprvé se letos představí Festivalový orchestr Dvořákovy Prahy. V úterý o tom informoval umělecký ředitel festivalu Marek Vrabec. Dramaturgie komorní řady festivalu se zhostí hornista Radek Baborák. Hlavním festivalovým centrem je tradičně Rudolfinum, koncerty komorní řady se uskuteční kromě Dvořákovy síně v Anežském klášteře. Zde jsme informovali podrobně.

Koncert Symfonického orchestru Českého rozhlasu nazvaný Pietari Inkinen & Peer Gynt se uskutečnil 28. a v repríze 29. března ve Smetanově síni Obecního domu. Orchestr zde vystoupil pod taktovkou svého šéfdirigenta dirigenta Pietari Inkinena. Posluchači vyslechli nejprve suitu z Griegova Peer Gynta a následně Skotskou fantazii Maxe Brucha, kterou orchestr zahrál se sólistou Michailem Ovrutským. Večer uzavřela Dvořákova Symfonie č. 8 „Anglická“.. Zde jsme uveřejnili naši recenzi.

Pietari Inkinen & Peer Gynt – Michail Ovrutskij – Praha 28. 3. 2017 (foto Petr Dyrc)

Další z abonentních koncertů České filharmonie tentokrát patřil francouzské hudbě. Před orchestr se postavil hudební ředitel Bruselské filharmonie Stéphane Denève. Sólistou večera byl francouzský violoncellista Gautier Capuçon. Koncerty se odehrály ve Dvořákově síni Rudolfina, ve středu, čtvrtek a pátek večer. Zde najdete naši recenzi.

Nadační fond Svatovítské varhany v minulém týdnu vybral jednoho ze čtyř zájemců o výrobu nového nástroje pro pražskou katedrálu. Oznámí ho ale až na konci dubna, při příležitosti 1.020. výročí smrti českého patrona svatého Vojtěcha, jehož jméno katedrála také nese. To připadá na 23. dubna, kdy se v katedrále uskuteční bohoslužba na jeho počest. O den později bude se zhotovitelem varhan v katedrále podepsána smlouva. Zde jsme přinesli dostupné informace.

Ve čtvrtek 30. března se v pražském kostele svatých Šimona a Judy uskutečnil druhý koncert sborového cyklu Pražské filharmonického sboru v této sezoně. Pod vedením dirigenta Lukáše Vasilka zazněla díla Sergeje Rachmaninova Matka Boží ve věčné modlitbě, Mše Igora Stravinského a Brahmsovy Milostné písně – Valčíky. Naši recenzi z tohoto večera si můžete přečíst zde.

Pražský filharmonický sbor – Lukáš Vasilek – Praha 30. 3. 2017 (foto © Petr Dyrc)

Nová původní opera Žádný člověk skladatele Jiřího Kadeřábka měla v pátek premiéru na Nové scéně Národního divadla. Pojednává o osudu sochaře Otakara Švece a jeho posledního díla – Stalinova pomníku na Letné. Dirigentské taktovky se ujal autor opery Jiří Kadeřábek, režijně dílo zpracovala Katharina Schmitt. Zde najdete náš rozhovor se skladatelem a zde naši recenzi z premiéry.

 

Regiony
Plzeňský kraj letos rozděluje ve dvou dotačních programech na opravy památek, drobných staveb v krajině a na stavby v památkových rezervacích rekordních 26,5 milionu korun. Šanci získat peníze mají i varhany, pro které je určena speciální kapitola. Například 450.000 korun má být na rekonstrukci vzácných barokních varhan v kostele svaté Barbory v Manětíně na Plzeňsku. Dotace ještě musí schválit zastupitelé.

Rumunská sopranistka Angela Gheorghiu a mexický tenorista Ramón Vargas zahájí Mezinárodní hudební festival Český Krumlov, informoval v uplynulém týdnu management festivalu. Letošní ročník nabídne od 14. července do 5. srpna devatenáct koncertů. Vystoupí zde i violoncellista Mischa Maisky, novinkou bude závěrečný večer v zámecké zahradě. První část se odehraje u barokní fontány a druhá v anglickém parku, kde barokní hudbu zahrají trumpetista Marek Zvolánek a soubor Barocco sempre giovane. Samotná tečka festivalu se pak odehraje u jezírka, kde čeká diváky za zvuků Händelovy Hudby k ohňostroji slavnostní ohňostroj.

Svědkové a svědectví jsou tématem letošního ročníku Velikonočního festivalu duchovní hudby v Brně. Pořadatelem je Filharmonie Brno. Festivalové koncerty se uskuteční od 9. do 23. dubna v šesti chrámech, úvodní a závěrečný večer pořadatelé zasadili do minoritského kostela svatých Janů. Jedním z nejočekávanějších hostů je belgický soubor Graindelavoix, sdělila v minulém týdnu ředitelka filharmonie Marie Kučerová.

Ukrajinský houslista Vadim Gluzman představil v Ostravě mimořádně cenné historické housle, který v roce 1690 vyrobil italský houslový mistr Antonio Stradivari. Houslista vystoupil společně s Janáčkovou filharmonií. Během dvou koncertů, 30. a 31. března ve společenském sále Domu kultury města Ostravy, zazněla melodie z filmu Vesmírná odyssea. Součástí programu byla i balada pro orchestr Šumařovo dítě Leoše Janáčka i koncert pro housle a smyčcový orchestr Vzdálené světlo lotyšského skladatele Péterise Vaskse.

Americký muzikál Funny Girl uvedla v pátek opera libereckého divadla F. X. Šaldy. Inscenace měla premiéru v režii Jany Janěkové. V hlavní roli se alternují Jitka Osičková a Vendula Příhodová. Hudebního nastudování se ujal dirigent Dan Kalousek. Pro postavu Fanny muselo být připraveno kolem dvaceti kostýmů.

Tři choreografie a jeden krátký film nabídl baletní večer Dekkadancers na jihu, jehož premiéru přineslo 31. března Jihočeské divadlo. Závěrečnou choreografii doprovodil hlas Jiřího Lábuse. Volné uskupení Dekkadancers tvoří tanečníci Národního divadla v Praze Ondřej Vinklát, Štěpán Pechar Marek Svobodník společně s Viktorem Konvalinkou. V jižních Čechách se představili poprvé.

O. Vinklát, M. Svobodník, V. Konvalinka, Š. Pechar: Dekkadancers na jihu – Jihočeské divadlo České Budějovice 2017 (foto Michal Siroň / jihoceskedivadlo.cz)

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat