Týden s hudbou

Týden od 17. do 23. dubna 2017 - vydání číslo 207. Co se děje v klasické hudbě, opeře a tanci? Přinášíme souhrn událostí aktuálního i uplynulého týdne.

Co nabídne tento týden
Praha
Francouzské sesterské klavírní duo Katia a Marielle Labèque se představí ve středu 19. dubna po boku České filharmonie vedené Semjonem Byčkovem. Společně přednesou Poulenkův Koncert pro dva klavíry a orchestr d moll. Dále zazní Čajkovského Symfonie Manfred op. 58. Sestry zahájily kariéru nahrávkou Messiaenovy Vize amen a od té doby inspirovaly řadu soudobých skladatelů k vytvoření děl pro dva klavíry. Marielle Labèque je manželkou dirigenta Semjona Byčkova. Koncerty se opakují ještě ve čtvrtek a pátek.

Katia a Marielle Labéque (foto © Umberto Nicoletti)

Ve Smetanově síni Obecního domu se ve čtvrtek 20. dubna představí jihoafrická sopranistka Pretty Yende, za doprovodu Filharmonie Zlín vedené Christopherem Franklinem. Zpěvačka vyrostla v Kapském Městě, kde absolvovala studium operního zpěvu na Jihoafrické akademii hudby, a ve studiích pokračovala na akademii při milánské La Scale. Do Prahy přijíždí na pozvání agentury Nachtigall Artists, připravujeme recenzi.

Jedinou českou operou v sezoně 2016/2017 Národního divadla v Praze bude Krakatit skladatele Václava Kašlíka na motivy románu Karla Čapka. Dílo s libretem filmového režiséra Otakara Vávry bude mít premiéru ve čtvrtek 20. dubna v Národním divadle. Na první českou scénu se Kašlíkovo experimentální dílo vrátí po více než padesáti letech. Režie se ujala Alice Nellis, hudebně dílo nastudoval umělecký ředitel Opery Národního divadla a dirigent Petr Kofroň. V hlavních rolích se představí Josef Moravec (Prokop) a Lucie Hájková (Anči). Zde jsme přinesli informaci o přípravách inscenace, recenzi premiéry přineseme den poté.

Václav Kašlík: Krakatit – Josef Moravec – vizuál k inscenaci – ND 2017 (zdroj FB ND)

Skřítci Šíma a Lupi seznamují v sezoně 2016/2017 hudební publikum se čtyřmi Múzami reprezentujícími čtyři témata z říše hudby. PKF – Prague Philharmonia v jejich doprovodu vystoupí ve dvou dopoledních představeních, v neděli 23. dubna ve Dvořákově síni Rudolfina. Kromě dirigenta Vojtěcha Jouzy tentokrát skřítci do svých her vtáhnou též sólistu – klavíristu Andrew von Oeyena.

Italská barokní hudba arcibiskupské rezidence zazní v neděli 23. dubna v evangelickém chrámu u Salvátora. Díla z hudebního archivu kroměřížského zámku pod taktovkou Marka Štryncla provede soubor Musica Florea, sbor Collegium Floreum a sólisté. Archiv v Kroměříži je svým významem ojedinělou sbírkou hudebnin různých druhů.

 

Regiony
Devětatřicátý ročník mezinárodního festivalu Pardubické hudební jaro bude pokračovat v úterý 18. dubna ve Východočeském divadle Pardubice. Operní soubor divadla F. X. Šaldy z Liberce na festival přiveze Verdiho La Traviatu, kterou soubor nastudoval v režii Martina Otavy, dirigentem bude Martin Doubravský. Rozhovor s ředitelem festivalu Josefem Krečmerem, týkající se právě operní části programu, jsme přinesli zde.

G. Verdi: La traviata – Orchestr a sbor Divadla F. X. Šaldy Liberec – PHJ 2016 (zdroj archiv PHJ / foto Miloš Kolesár)

Atrium Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně bude místem vystoupení souboru Opera Diversa. Pod hudebním vedením Gabriely Tardonové zde v úterý 18. dubna uvede Štědroňova Chameleona. Inscenaci režijně zpracoval Tomáš Studený.

Brno Contemporary Orchestra uvede ve středu 19. dubna v Besedním domě v Brně Blahopřání, mimořádný koncert věnovaný Marku Kopelentovi u příležitosti jeho významného jubilea. Jako sólista se představí hobojista Vilém Veverka, z koncertu plánujeme publikovat recenzi.

Ženský vokální soubor Tiburtina Ensemble připravil na čtvrtek 20. dubna do baziliky Nanebevzetí Panny Marie ve Starém Brně velikonoční koncert nazvaný Testimonium. Program je sestaven z jednohlasých děl svaté Hildegardy z Bingenu (1098–1179). Hildegarda je nejen autorkou jednotlivých textů o svatých, sama tyto latinské texty také zhudebňovala v tehdy ještě přirozeném sepětí hudby a slova. Koncert je součástí Velikonočního festivalu duchovní hudby.

Festival pokračuje v pátek 21. dubna opět v bazilice Nanebevzetí Panny Marie, tentokrát Varhanním koncertem. Recitál varhaníka Jana Šprty byl sestaven z kompozic velikánů varhanní hudby (Tournemire, Widor, Reger, Karg-Elert), zazní též variace na velikonoční sekvenci Victimae paschali laudes skladatele a bývalého učitele brněnské konzervatoře Vladimíra Wernera (1937–2010) či jediná varhanní skladba Bohuslava Martinů Vigilie (Bdění).

Operní soubor Slezského divadla Opava připravil na neděli 23. dubna premiéru baladické Dvořákovy opery Rusalka. Režie nové inscenace se ujal Ilja Racek, dirigovat ji bude Marek Šedivý. V roli Prince se alternují Juraj Nociar a Milan Vlček, Rusalku ztvární Tereza Kavecká, Barbora Řeřichová a Katarína Mikšíková, roli Vodníka nastudovali Martin Gurbaľ a Dalibor Hrda. Recenzi najdete na našem portále.

Slezské divadlo v Opavě (zdroj opava-city.cz)

Nová inscenace Spící krasavice na hudbu Petra Iljiče Čajkovského bude mít premiéru v sobotu 22. dubna v nastudování brněnského Národního divadla. Balet v režii a choreografii Bachrama Juldaševa podle Maria Petipy bude uveden v Mahenově divadle, orchestr Národního divadla Brno diriguje Pavel Šnajdr. V hlavních rolích alternují Karel Audy, Gregor Giselbrecht, Michal Pimek, Ivan Popov a Martin Segeťa jako Princ Désiré, roli Princezny Aurory ztvární v alternaci Andrea Popov Smejkalová, Klaudia Radačovská a Eriko Wakizono.

Sobotní koncert Pardubického hudebního jara, který se odehraje v Divadelním sále Občanské záložny v Přelouči, nabídne Setkání s Václavem Hudečkem. Koncert k životnímu jubileu houslisty oslaví Barocco sempre giovane společně s oslavencem – Václavem Hudečkem. O den později bude koncert uveden i kostele Nejsvětější Trojice v Sezemicích.

Václav Hudeček (foto archiv Václava Hudečka)

Velikonoční festival duchovní hudby se v neděli 23. dubna přemístí do prostor kostela svatých Janů v Brně, zazní koncert s názvem Apoštol Pavel. Český filharmonický sbor Brno vedený sbormistrem Petrem Fialou a Filharmonii Brno s dirigentem Leošem Svárovským doplní sólisté Marie Fajtová (soprán), Štěpánka Pučálková (mezzosoprán), Jan Rusko (tenor) a Roman Hoza (baryton). Na programu je oratorium Paulus (Sv. Pavel), op. 36 (MWV A 14) Felixe Mendelssohna-Bartholdyho.

 

Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Zahraničí
V Koncertní síni Slovenské filharmonie v Bratislavě se v úterý 11. dubna konal další večer z cyklu Světové operní hvězdy. Tentokrát se představil mexický tenorista Javier Camarena, spoluúčinkovala sopranistka Adriana Kučerová, Slovenskou filharmonii vedl dirigent Jaroslav Kyzlink. Zde jsme uveřejnili naši recenzi.

Javier Camarena, Adriana Kučerová, Slovenská filharmónia – Bratislava 11. 4. 2017 (foto © Suli)

Zemské divadlo v Linci uvedlo na počátku dubna v nové, moderní budově Musiktheateru dílo Paula Hindemitha Harmonie života, v hudebním nastudování hostujícího dirigenta Gerrita Priessnitze a v režii Hermanna Schneidera (v režijní koncepci Dietricha Hilsdorfa). V hlavní roli matematika Keplera vystoupil hostující barytonista Seho Chang. Naši recenzi z úterní reprízy této inscenace najdete zde.

Dvořákovo Requiem, op. 89 zvolila do programu Velikonočního koncertu Slovenská filharmonie. Ta vystoupila pod vedením Leoše Svárovského, společně se Slovenským filharmonickým sborem řízeným Petrem Fialou, sólisty byli Eva Hornyáková (soprán), Monika Fabiánová (mezzosoprán), Peter Berger (tenor) a Peter Mikuláš (bas). Naši recenzi z koncertu najdete zde.

 

Praha
V katedrále svatého Víta už začaly přípravné práce k tomu, aby mohla začít stavba nových svatovítských varhan. Na západní kruchtě se čistí a konzervují stěny a klenba a současně se provádějí drobné opravy růžice, tedy velkého kruhového okna. Nový nástroj by v katedrále měli lidé slyšet ke konci roku 2019. Katedrální varhany budou originálním uměleckým dílem, stavěným na míru prostoru se složitým členěním i náročnou akustikou. Jejich instalace má ukončit dostavbu katedrály, která v současnosti patří církvi i státu zároveň. Iniciátoři projektu v roce 2015 vyhlásili národní sbírku, k dnešnímu dni je na ní přes 24 milionů korun, což je 32 procent potřebné sumy.

Mezzosopranistka Dagmar Pecková svým novým projektem Wanted sestaveným z písní německého skladatele Kurta Weilla proměnila pražskou Lucernu v kabaret z minulého století. Premiéru krátce přerušil kolaps jedné z divaček, která musela být předána do péče lékařů. Recenzi jedné z následujících repríz najdete v příštích dnech na našem portále.

Šestý koncert z abonentní řady České filharmonie přinesl, počínaje středou, tři večery společného vystoupení České filharmonie a argentinské violoncellistky Sol Gabetta. S orchestrem pod vedením newyorského rodáka Davida Zinmana zahrála Elgarův Koncert pro violoncello a orchestr. Na programu dále byla předehra Škola pomluv Samuela Barbera a Symfonie č. 5 „Reformační“ Felixe Mendelssohna-Bartholdyho. Naši recenzi jsme uveřejnili zde.

Sol Gabetta, Česká filharmonie – Praha 12. 4. 2017 (foto © Petr Kadlec)

 

Regiony
Letošní čtyřicátý devátý ročník Hudebního festivalu Antonína Dvořáka, který se koná od 27. dubna do 25. května v Příbrami, uzavře barytonista Thomas Hampson. Americký pěvec nabídne v prostorách poutního místa Svatá Hora v doprovodu Komorní filharmonie Pardubice a pod taktovkou Marka Štilce sakrální díla Antonína Dvořáka, Johanna Sebastiana Bacha, Gustava Mahlera a Sylvie Bodorové. V minulém týdnu o tom informovali organizátoři festivalu. Zde jsme přinesli zevrubnější zprávu.

V Národním divadle Brno byly v minulém týdnu předány Ceny Diva 2016. Absolutní vítězkou se stala pěvkyně Pavla Vykopalová, ta také za roli Janáčkovy Káti Kabanové získala cenu od diváků i odborné poroty v kategorii nejlepší ženský výkon v opeře. V kategorii nejlepší mužský výkon v opeře u odborné poroty zvítězil Magnus Vigilius, diváci dali přednost domácímu basistovi Janu Šťávovi. V baletních cenách, konkrétně v kategorii nejlepší ženský výkon v baletu, získala nejvíce hlasů sólistka Ivona Jeličová, a to jak u diváků, tak u odborné poroty. V kategorii nejlepší mužský výkon v baletu to byl u diváků sólista Michal Pimek a u odborné poroty demisólista, Kanaďan Arthur Abram. Zde jsme podrobně informovali.

Ve středu 12. dubna vystoupil na třetím koncertě Velikonočního festivalu duchovní hudby belgický vokální soubor Graindelavoix. V kostele svatého Jakuba Staršího v Brně, v představení nazvaném Ukřičené lamentace, přednesl velikonoční zpívaná čtení matutina, ve kterých v závěru Svatého týdne zaznívaly Nářky proroka Jeremiáše. Graindelavoix pod vedením Björna Schmelzera předvedl zhudebněná čtení z obřadů temných hodinek skladatelů Carla Luythona a Pedra Ruimonteho. Zde si můžete přečíst naši recenzi.

Velikonoční festival duchovní hudby 2017 – Ukřičené lamentace – Graindelavoix a Björn Schmelzer – kostel sv. Jakuba Staršího Brno 2017 (zdroj Filharmonie Brno/foto Petr Francán)

Moravské divadlo Olomouc chystá na prázdniny další rozsáhlou rekonstrukci. Novou podobu získá tentokrát hlediště, ale i zázemí orchestřiště. Úpravy by se měly zaměřit také na vylepšení akustiky. Náklady vedení divadla odhaduje na patnáct milionů korun, sdělil v minulém týdnu ředitel divadla Pavel Hekela. Kvůli stavebním pracím bude i letos o něco dříve ukončena divadelní sezona a sezona nadcházející bude naopak zahájena o něco později. Největší divadlo v Olomouci se postupně opravuje už několik let, o nejnovější etapě jsme informovali zde.

Památkáři začnou na podzim opravovat letohrádek Bellarie u otáčivého hlediště v Českém Krumlově. Náklady dosáhnou 30 milionů korun. Po roce 2020 se Bellarie stane součástí návštěvnického okruhu Zahrada. Opravu rozdělili památkáři do tří etap. Nejdříve se budou opravovat interiéry, pak celkově restaurovat a poslední přijdou na řadu exteriéry, tedy plášť, rampy, schodiště a vyvýšené kamenné části. Ve špatném stavu jsou vyvýšené terasy, jež se budou demontovat, protože jimi protéká voda. Oprava potrvá do roku 2020. Zde jsme přinesli podrobnější informace.

Bellarie Český Krumlov (zdroj cs.wikipedia.org / foto Wolfgang Sauber)

Velikonoční festival duchovní hudby nabídl v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Brně další ze svých koncertů Velkopáteční ztišení. Temné hodinky (tenebrae) v podání studentů katedry zpěvu JAMU a Konzervatoře Brno a pod vedením dirigenta Tomáše Krejčího se odehrály v pátek 14. dubna. Zde najdete naši recenzi tohoto večera.

V Manětíně na severním Plzeňsku začíná postupná oprava mimořádně vzácných varhan z kostela svaté Barbory. Pomohou v tom peníze vybrané v minulých letech při různých benefičních akcích spolkem Svět podle Jakuba, který se o záchranu cenného barokního nástroje od roku 2011 snaží. Příspěvek Plzeňského kraje na opravu by měl být 450 tisíc korun. Původní odhady nákladů opravy varhan hovořily až o pěti milionech, částka nakonec bude zhruba poloviční. Při demontování části cínových píšťal se ukázalo, že nejsou poškozené v takovém rozsahu, jak se původně čekalo. Zde jsme přinesli podrobnou zprávu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments