Týden s hudbou

Týden od 22. do 28. května 2017 - vydání číslo 212. Co se děje v klasické hudbě, opeře a tanci? Přinášíme souhrn událostí aktuálního i uplynulého týdne.

Co přinese tento týden
Zahraničí
Designovaný šéfdirigent Slovenské filharmonie James Judd se ve čtvrtek 25. a v pátek 26. května představí druhou dvojicí koncertů, které se uskuteční ještě před jeho nástupem do funkce. Sólistou večera bude Daishin Kashimoto, koncertní mistr Berlínských filharmoniků. Provedou Mozartovu Symfonii č. 35 D dur, Saint-Saënsův Koncert pro housle a orchestr č. 3 h moll a Schubertovu Symfonii č. 8 C dur. První dvojice koncertů se odehrála ve čtvrtek 18. a v pátek 19. května., sólistkou byla neslyšící britská perkusionistka Dame Evelyn Glennie (rozhovor s ní jsme přinesli zde a recenzi koncertu zde).

Slovenská premiéra operní prvotiny Richarda Wagnera Víly se uskuteční v historické budově Státního divadla Košice v pátek 26. května. Hudební nastudování dostal na starost Robert Jindra, režii Lubor Cukr, scénu Jaromír Vlček a kostýmy Josef Jelínek. Inscenace přinese i několik košických debutů. Poprvé se zde představí Frédérique Friess, Klára Vincze, Barbora Řeřichová, Gilles Van Der Linden, Pavel Kubáň, Jevhen Šokalo či Peter Paleček. Spoluúčinkuje balet, orchestr a sbor Státního divadla Košice. Druhá premiéra je naplánovaná na sobotu 27. května, recenzi najdete na našem portále.

Richard Wagner: Víly – plakát k inscenaci – Státní divadlo Košice 2017 (zdroj sdke.sk)

V sobotu 27. května se uskuteční v Trnavě koncert vítězů dvacátého druhého ročníku Mezinárodní pěvecké soutěže Mikuláše Schneidera-Trnavského, v rámci kterého jim budou předány ceny. Soutěž započala v neděli 21. května a jejím úkolem je vyhledávání mladých talentovaných interpretů koncertního vokálního umění, podněcování jejich dalšího uměleckého růstu, propagace vokální tvorby s akcentem na tvorbu Mikuláše Schneidera-Trnavského či výběr účastníků na další mezinárodní pěvecké soutěže. Ze závěrečného koncertu přineseme recenzi.

Slovenský komorní orchestr pod taktovkou Ewalda Danela, pěvecký sbor Ad una corda se sbormistrem Mariánem Šipošem a sólisté Eva Šušková (soprán), Judita Andelová (alt), Matúš Šimko (tenor) a Matúš Trávniček (bas) přednesou v neděli 28. května v katedrále sv. Martina v Bratislavě oratorium Františka Antonína Rösslera-Rosettiho Der sterbende Jesus. Připravujeme recenzi.

 

Praha
Punc výjimečnosti slibují pořadatelé komorního koncertu v pondělí 22. května v Zrcadlové kapli Klementina, při kterém se se souborem Musica Florea představí Petra Matějová (hammerklavír). Na program zařadili Beethovenovu Symfonii č. 3 – Eroica (klavírní kvartet v dobové komorní úpravě Rieseho). Na programu nebude chybět český Beethovenův mladší současník Tomášek a jeho Klavírní kvartet, který zazní v novodobé premiéře. Součástí koncertu bude také slavnostní křest nového CD Petry Matějové (světová premiéra tří Tomáškových sonát na CD).

Musica Florea (zdroj Musica Florea)

Dirigent Jiří Bělohlávek musel ze zdravotních důvodů navrhnout pořadatelům Pražského jara, aby jeho festivalový program s Českou filharmonií a Pražským filharmonickým sborem plánovaný na pondělí 22. května převzal dirigent Petr Altrichter (informovali jsme zde). Program koncertu bude zachován beze změn; zazní Koncertantní symfonie pro housle a violu Es dur Wolfganga Amadea Mozarta, druhá polovina večera bude patřit Symfonii č. 13 b moll Babi Jar Dmitrije Šostakoviče. Sólový part zazpívá litevský basbarytonista Kostas Smoriginas. V úterý 23. května vystoupí ve Dvořákově síni Rudolfina rezidenční umělec festivalu Alexander Lonquich (klavír). Přednese Sonátu a moll Franze Schuberta a Tance Davidovců Roberta Schumanna. Ve středu 24. května zazní Faustovská kantáta Buďte rozvážní a bděte… Alfreda Schnittkeho a Planety Gustava Holsta v podání Filharmonie Brno s dirigentem Dennisem Russellem Daviesem a Českého filharmonického sboru Brno se sbormistrem Petrem Fialou, se sólisty Kateřinou Jalovcovou (alt), Janem Mikuškem (kontratenor), Richardem Samkem (tenor) a Romanem Janálem (baryton). Johann Sebastian Bach a jeho současníci. I tak by se dal ve zkratce shrnout program pražskojarního koncertu londýnského orchestru Orchestra of the Age of Enlightenment s jeho čestným dirigentem Williamem Christiem, který je naplánován na čtvrtek 25. května.

William Christie (zdroj PJ © foto Denis Rouvre)

V pátek 26. května se na pódiu Obecního domu setká Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK s polským dirigentem Łukaszem Borowiczem a sólistou Huw Morganem, který je vítězem loňského ročníku Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro. V programu zazní Tansmanovy Čtyři polské tance, Haydnův Koncert pro trubku a orchestr Es dur, skladba 3 MOB Pieces současného autora Heinze Karla Grubera a Prokofjevova Symfonie č. 7 cis moll. Ve spolupráci s Českým spolkem pro komorní hudbu při České filharmonii se v sobotu 27. května uskuteční společné vystoupení Wolfganga Emanuela Schmidta (violoncello) a Jana Simona (klavír). V jejich podání zazní Fantastické kusy Roberta Schumanna, Sonáta pro violoncello a klavír č. 1 Alfreda Schnittkeho, Sonáta pro violoncello a klavír Clauda Debussyho a Sonáta pro violoncello a klavír g moll Sergeje Rachmaninova. V neděli 28. května vystoupí od 11 hodin v refektáři Matematicko-fyzikální fakulty Wind Quintet PKF, od 14 hodin v koncertním sále Pražské konzervatoře Dvořákovo klavírní kvarteto a od 17 hodin v Anežském klášteře Kvarteto Martinů. Recenze z koncertů Pražského jara budou průběžně vycházet v našem speciálu, který je festivalu věnován.

V sobotu 27. května vystoupí v sále Pálffyovského paláce v rámci Akordeonové akademie Pražské konzervatoře akordeonista Andreas Nebl z Německa.

Pod heslem Tancem proti předsudkům začne v neděli 28. května v hlavním městě dvacátý devátý ročník festivalu Tanec Praha. Začátek bude patřit vystoupení Fractus V vlámského choreografa Sidiho Larbiho Cherkaouiho. Na festival přijede se svým vlastním souborem a navíc připravil choreografii pro český soubor 420PEOPLE. Festival přiváží dvě desítky zahraničních hostů, zavítá do devatenácti měst v České republice a nabídne i vystoupení pod širým nebem.

Pouliční představení LEGOrytmus spolku fyzického divadla tYhle v koprodukci se Studiem Alta bude mít premiéru v neděli 28. května na Výstavišti Holešovice v rámci Dne Prahy 7. Představení se inspiruje sportem, olympiádou a spartakiádou, aby přes pohybový slovník, který všichni známe, zobrazil zvláštní partu sportovců, která se snaží vykonávat své sportovní cíle nečekaným způsobem. Představení vzniklo pod vedením Marie Gourdain a vystupují v něm Florent Golfier, Lukáš Karásek, Soňa Ferienčiková, Štěpánka Mancová a Martin Talaga. Chystáme recenzi.

 

Regiony
Ve Slezském divadle v Opavě vystoupí rumunská operní pěvkyně a sólistka Národního divadla v Praze Anda-Louise Bogza. V doprovodu klavíristky Libuše Vondráčkové zazpívá například písně, které složil na texty básní Petra Bezruče opavský rodák a skladatel Arnošt Rychlý. Zazní i skladby španělského skladatele a klavíristy Manuela de Fally a francouzských skladatelů Gabriela Faurého a Maurice Ravela. Recitál se uskuteční v pondělí 22. května. Koncert je součástí doprovodného programu výstavy, která představuje život a dílo Arnošta Rychlého, hudebního skladatele, sbormistra, publicisty, pedagoga a člena Pěveckého sdružení slezských učitelů.

Anda-Louise Bogza (foto Ilona Sochorová)

Dvaačtyřicátý ročník festivalu Janáčkův máj odstartuje v pondělí 22. května v Domě kultury města Ostravy koncert na počest 750. výročí založení města. V podání Symfonického orchestru Českého rozhlasu s dirigentem Leošem Svárovským a s violoncellistou Petrem Nouzovským zazní symfonická báseň skladatele Rudolfa Kubína Ostrava, Sinfonieta Leoše Janáčka a Koncert pro violoncello č. 1 Bohuslava Martinů. Festival dále v tomto týdnu nabídne ve středu 24. května komorní koncert v podání Wihanova kvarteta s klavíristou Martinem Kasíkem. Program tvoří Klavírní kvartet jednovětý Alfreda Schnittkeho, Janáčkův Smyčcový kvartet č. 2 „Listy důvěrné“ a Klavírní kvintet a moll Edwarda Elgara. Ve čtvrtek 25. května zavítá na festival Andrew von Oeyen (klavír) za doprovodu PKF – Prague Philharmonia pod taktovkou Emmanuela Villaumea. Společně v Ostravě přednesou Bizetovy Jeux d’enfant (Dětské hry), Saint-Saënsův Koncert pro klavír a orchestr č. 2 g moll a Symfonii č. 4 A dur „Italská“ Mendelssohna- Bartholdyho. Současně se ve čtvrtek 25. května koná na zámku v Hradci nad Moravicí písňový večer sopranistky Ildikó Raimondi, kterou na klavír doprovodí klavírista Gottlieb Walisch. Pátek 26. května je vyhrazen houslovému recitálu Ivana Ženatého za doprovodu Stanislava Bogunia (klavír). Zazní sonáty pro housle a klavír Johannese Brahmse, Ludwiga van Beethovena, Leoše Janáčka, Dvořákova Balada pro housle a klavír d moll a Z domoviny, dvě dua pro housle a klavír Bedřicha Smetany. Sobota 27. května bude v kostele sv. Jana Křtitele v Hlučíně patřit Pavlu Šporclovi a jeho houslovému recitálu Pocta Johannu Sebastianu Bachovi. V neděli 28. května pak Pavel Šporcl vystoupí ve Starém Bohumíně, pro změnu s houslovým recitálem Pocta Paganinimu. Z vybraných večerů Janáčkova máje připravujeme recenze.

Pavel Šporcl (zdroj pavelsporcl.cz)

Čtyřicátý devátý ročník Hudebního festivalu Antonína Dvořáka Příbram nabídne v posledním týdnu svého konání v úterý 23. května Den s Antonínem Dvořákem. Open air akce zahrnují zhruba dvě desítky samostatných koncertů a pořadů pro děti i širokou veřejnost. Ve středu 24. května vystoupí v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Třebsku Kristýna Fialová (viola) a Petr Nouzovský (violoncello). Závěrečný koncert se uskuteční ve čtvrtek 25. května na Svaté Hoře u Příbrami, Thomas Hampson v doprovodu Komorní filharmonie Pardubice pod taktovkou Marka Štilce přednese sakrální díla Antonína Dvořáka, Johanna Sebastiana Bacha, Gustava Mahlera a Sylvie Bodorové. Ze závěrečného koncertu chystáme recenzi.

Abonentní cyklus koncertů souboru Barocco sempre giovane pokračuje ve čtvrtek 25. května koncertem 3 x 6. Program je složený ze tří velkých sextetů (odtud název programu) pro dvoje housle, dvě violy a dvě violoncella. Úvodem koncertu zazní Mozartův Velký koncertantní sextet. Toto dílo je verzí jeho slavné Koncertantní symfonie Es dur pro housle, violu a orchestr. Básní Richarda Dehmela Verklärte Nacht (Zjasněná noc) se inspiroval Arnold Schönberg a v roce 1899 podle ní napsal stejnojmenný smyčcový sextet. Smyčcový sextet Souvenir de Florence (Vzpomínka na Florencii) je jednou z posledních komorních skladeb Petra Iljiče Čajkovského.

Barocco sempre giovane (zdroj barocco.cz)

Hudební koláž Posedlost baletem II s mozaikou tanečních a baletních čísel bude mít premiéru v  pátek 26. května v Malém divadle. Koláž vznikla v režii herečky loutkového Naivního divadla Barbory Kubátové, představí se v ní celý baletní soubor a v rolích hereček-moderátorek Michaela Foitová a Eliška Jansová z činoherního souboru. Z premiéry chystáme recenzi.

Málo známou operu Gioachina Rossiniho Hrabě Ory připravuje Národní divadlo Brno. Páteční premiéru 26. května v Mahenově divadle připravila režisérka Lenka Flory, která je i autorkou scény a kostýmů. Děj aktualizovala, z období křižáckých výprav příběh posunula do padesátých let minulého století ve Francii. Operu nastudoval Robert Kružík. S maďarským tenorem György Hanczárem alternuje v titulní úloze Petr Nekoranec, jako Adéla se představí Jana Šrejma Kačírková nebo Kateřina Kněžíková. Z premiéry přineseme recenzi, chystáme i vlastní videoreportáž.

Gioachino Rossini: Hrabě Ory – ND Brno 2017 (zdroj FB NdB)

Dvanáct soutěžních a deset přehlídkových pěveckých sborů z České republiky i zahraničí vystoupí na jubilejním šedesátém ročníku celostátní přehlídky Festival sborového umění, která se bude konat koncem května v Jihlavě. Zahajovací koncert je plánován na pátek 26. května v kostele Povýšení sv. Kříže.

 

Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí
V pátek 19. května se v Jekatěrinburgu ve Státním divadle opery a baletu uskutečnila premiéra Dvořákovy Rusalky. Za hudebním nastudováním stojí dirigent Oliver von Dohnányi, režie je dílem Tomáše Pilaře, scénografii vytvořil Pavel Kodeda a kostýmy navrhla Ivana Miklošková. Daniel Tesař se postaral o světelnou režii představení. Ruská strana do tvůrčího týmu dodala sbormistra (Anželika Grozin) a choreografa (Vjačeslav Samodurov). V Jekatěrinburgu bude inscenace uvedena celkem v sedmi reprízách do konce června 2017, informovali jsme v našem týdeníku Operní kukátko (více zde).

Anne-Sophie Mutter s Philharmonia Zürich vedenou Fabiem Luisim zahájili v pátek čtyřicátý ročník Dresdner Musikfestspiele (Drážďanských hudebních slavností). Zazněla postmoderní hudba japonského autora Toru Takemitsu, romantický houslový koncert Maxe Brucha a Brahmsova Čtvrtá symfonie. Recenzi jsme přinesli zde.

V pátek 19. a v sobotu 20. května měl ve Státní opeře v Banské Bystrici v jednom večeru premiéru Rachmaninův Aleko a Čajkovského Jolanta v hudebním nastudování Mariana Vacha a v režii Marcella Lippiho. V roli Aleka se alternují Šimon Svitok a Šarūnas Šapalas, Jolantu ztvárnily Katarína Procházková a Michaela Popik Kušteková. Recenzi z obou premiér jsme zveřejnili zde.

Petr Iljič Čajkovskij: Iolanta – Katarína Procházková (Iolanta), Jitka Sapara-Fischerová (Marta) – Státní opera Banská Bystrica 2017 (zdroj ŠOBB / foto Jozef Lomnický)

 

Praha
Vítězkami šedesátého devátého ročníku mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro se staly absolventka Pražské konzervatoře houslistka Olga Šroubková a ruská cembalistka Anastasia Antonova. Podrobněji jsme informovali zde. Pražské jaro letos věnuje několik večerů španělské hudbě. První z nich se odehrál v neděli 14. května v sále Divadla ABC, kde vystoupila flamenková zpěvačka Rocío Márquez. Se svou kapelou zde uvedla Poctu Frederiku Garcíovi Lorcovi. Recenzi z koncertu jsme přinesli na začátku týdne zde. V uplynulém týdnu nabídlo Pražské jaro rovněž celou řadu koncertů. Ensemble Inégal v čele s varhaníkem a dirigentem Adamem Viktorou přednesl Zelenkovo oratorium Gesu al Calvario. V úterý vystoupila na festivalu sopranistka Diana Damrau spolu se svým manželem, francouzským basbarytonistou Nicolasem Testé. Koncert byl součástí jejich evropského turné Belcanto Drammatico. O vystoupení jsme informovali zde a recenzi z koncertu jsme přinesli zde. Ve středu v kostele sv. Šimona a Judy představil soubor La Compagnia del Madrigale výběr z první šestice Monteverdiho madrigalových sbírek, ve čtvrtek nabídlo Pražské jaro koncert amerického trumpetisty slovenského původu Laca Décziho a vystoupení České filharmonie pod taktovkou Kristjana Järviho, sólistou tohoto večera byl klavírista Lukáš Vondráček. Bližší informace ke koncertu jsme přinesli zde. Nabídku festivalu rozšířilo také uvedení experimentální opery Václava Kašlíka Krakatit, recenzi z dubnové premiéry naleznete zde. Páteční a sobotní koncerty Torontského symfonického orchestru v rámci hudebního festivalu Pražské jaro byly poděkováním Karlu Ančerlovi, který jako šéfdirigent působil čtyři sezony u Torontských symfoniků a výrazně přispěl ke skutečnosti, že dnes toto těleso patří k severoamerické špičce (informovali jsme zde). V pátek v podání tohoto orchestru zazněla Karnevalová předehra Oskara Moravce, Houslový koncert D dur Johannese Brahmse se sólistou Maximem Vengerovem a Symfonie č. 7 d moll Antonína Dvořáka (naši recenzi naleznete zde), v sobotním programu těleso nabídlo předehru k opeře Prodaná nevěsta Bedřicha Smetany, Klavírní koncert a moll Roberta Schumanna s kanadským klavíristou Janem Lisieckým a Koncert pro orchestr Bély Bartóka (recenzi druhého večera jsme přinesli zde). Více se o dění na Pražském jaru dozvíte a další naše recenze najdete v našem speciálu, který je festivalovému dění věnován.

Vítězka letošní houslové soutěže Pražského jara Olga Šroubková (zdroj FB soutěže)

Pantomima pro nejmenší s názvem Koukej, svět! byla 16. a 17. května poslední premiérou Divadla Minor v této sezoně. Režisérem a jedním z účinkujících je Radim Vizváry, čerstvý držitel Ceny Thálie 2016, který se v inscenaci neomezuje jen na klasickou “bílou” pantomimu, ale využívá celou škálu scénických prostředků. Významnou roli hraje hudba, jejímž autorem je Matěj Kroupa. O výpravu se postarala Lucia Škandíková, která s Vizvárym často spolupracuje, v inscenaci také účinkují mimové Valéria Daňhová a Jakub Urban.

Pražský komorní balet uvedl v neděli 21. května v Divadle na Vinohradech reprízu komponovaného večera 3 české kvartety. Za doprovodu speciálního hosta, Zemlinského kvarteta, předvedli sólisté Pražského komorního baletu Dvořákův Slovanský kvartet s choreografií Mária Radačovského, Sommerovo Černé zrcadlo (Smyčcový kvartet d moll) v choreografii Hany Polanské a kompozici Pavla Šmoka Z mého života na stejnojmenný Smetanův Smyčcový kvartet.

Z mého života – choreografie Pavel Šmok – Pražský komorní balet (foto Michal Hančovský)

 

Regiony
V rámci festivalu Divadelní svět se 16. a 17. května v brněnském Janáčkově divadle představil proslulý izraelský soubor Kibbutz Contemporary Dance Company s relativně novým představením Horses in the Sky. Sedmdesátiminutový maraton s rukopisem uměleckého vedoucího souboru Ramiho Be‘era zaznamenal u publika velký ohlas, hostování vyprodalo oba dny, ve kterých izraelský soubor obsadil prkna Janáčkova divadla. Naši recenzi najdete zde.

Liberecká radnice v uplynulém týdnu oznámila, že bude zjišťovat, v jak špatném stavu je historická budova Divadla F. X. Šaldy. V tristním stavu je hlavně zázemí. Výsledky ze stavebně-historického průzkumu poslouží jako podklad k chystané rekonstrukci divadla. Náklady na kompletní obnovu památky z konce devatenáctého století město předběžně odhaduje na 200 až 350 milionů korun. Přesnější čísla bude mít po dokončení průzkumu, který by se měl uskutečnit ještě letos. Cílem je dokončit rekonstrukci budovy do roku 2027. Podrobněji jsme informovali zde.

Klasické zpracování zvolilo liberecké Divadlo F. X. Šaldy pro Verdiho operu Rigoletto, kterou uvedlo v páteční premiéře. Hudebního nastudování se ujal Martin Doubravský, režie Oldřich Kříž. V roli Rigoletta se alternují Andrij Škurhan a Anatolij Orel. Vévodu ztvárnil Aleš Briscein, který se střídá s Dušanem Růžičkou a Robertem Smiščíkem, v roli Gildy vystupují Mariana Hochelová či Vanda Šípová. Autorem černobílé scény je Daniel Dvořák, kostýmy navrhl Roman Šolc. Více informací o premiéře jsme přinesli zde.

Giuseppe Verdi: Rigoletto – Pavel Vančura (Sparafucile), Alžběta Vomáčková (Maddalena) – DFXŠ Liberec 2017 (zdroj DFXŠ Liberec / foto Petr Našic)

Festival Divadelní svět letos skončil ve středu a přilákal 7.300 lidí, tedy více než před rokem. Dlouhý potlesk vestoje sklidil v Brně v úterý a ve středu izraelský taneční soubor Kibbutz Contemporary Dance Company. Do Česka přivezl inscenaci Horses in the Sky, která je dílem proslulého Ramiho Be’era. V šesti festivalových dnech diváci zhlédli na jevištích deseti brněnských divadel a v šapitó na Kraví hoře třicet čtyři představení. Naši recenzi jsme zveřejnili zde.

Jedna z nejrozsáhlejších symfonií Gustava Mahlera – Symfonie č. 3 zahájila v pátek v Jihlavě šestnáctý ročník Mezinárodního festivalu Hudba tisíců – Mahler Jihlava 2017. Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK řídil nizozemský dirigent Jac van Steen, altový part zpívala Petra Vondrová, vystoupilo také jihlavské Pěvecké sdružení Campanula a dětský sbor Zvoneček.

Národní divadlo moravskoslezské připravilo na 19. a 21. května speciální Sborový galakoncert. V podání sboru Národního divadla moravskoslezského pod vedením sbormistra Jurije Galatenka zazněly romantické sborové scény z oper Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Giuseppe Verdiho, Richarda Wagnera, Georgese Bizeta a mnohých dalších. Vystoupili i členové Operního studia NDM, sopranistka Eva Dřízgová-Jirušová a basista Martin Gurbaľ za doprovodu orchestru opery pod taktovkou Jakuba Kleckera. Podrobněji jsme informovali zde.

Členové sboru opery NDM Ostrava – NDM Ostrava 2017 (zdroj ostravan.cz / foto Martin Popelář)

Klicperovo divadlo v Hradci Králové uvedlo v sobotu 20. května premiéru operety Netopýr v úpravě a režii Davida Drábka. Jde o volnou adaptaci operety Richarda Strausse, s mixem slavných operetních i současných populárních melodií. Hudební aranžmá a produkci připravil Darek Král, scénu navrhl Martin Chocholoušek a kostýmy Kristýna Záveská. Divákům se představili například Jan Sklenář, Petra Výtvarová, Miroslav Zavičár, Jan Vápeník či Jan Bílek. Podrobněji jsme o premiéře psali zde.

J. Strauss/D. Drábek: Netopýr – Klicperovo divadlo Hradec Králové (zdroj FB divadla)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat