Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4

Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí
V pátek 19. května se v Jekatěrinburgu ve Státním divadle opery a baletu uskutečnila premiéra Dvořákovy Rusalky. Za hudebním nastudováním stojí dirigent Oliver von Dohnányi, režie je dílem Tomáše Pilaře, scénografii vytvořil Pavel Kodeda a kostýmy navrhla Ivana Miklošková. Daniel Tesař se postaral o světelnou režii představení. Ruská strana do tvůrčího týmu dodala sbormistra (Anželika Grozin) a choreografa (Vjačeslav Samodurov). V Jekatěrinburgu bude inscenace uvedena celkem v sedmi reprízách do konce června 2017, informovali jsme v našem týdeníku Operní kukátko (více zde).

Anne-Sophie Mutter s Philharmonia Zürich vedenou Fabiem Luisim zahájili v pátek čtyřicátý ročník Dresdner Musikfestspiele (Drážďanských hudebních slavností). Zazněla postmoderní hudba japonského autora Toru Takemitsu, romantický houslový koncert Maxe Brucha a Brahmsova Čtvrtá symfonie. Recenzi jsme přinesli zde.

V pátek 19. a v sobotu 20. května měl ve Státní opeře v Banské Bystrici v jednom večeru premiéru Rachmaninův Aleko a Čajkovského Jolanta v hudebním nastudování Mariana Vacha a v režii Marcella Lippiho. V roli Aleka se alternují Šimon Svitok a Šarūnas Šapalas, Jolantu ztvárnily Katarína Procházková a Michaela Popik Kušteková. Recenzi z obou premiér jsme zveřejnili zde.

Petr Iljič Čajkovskij: Iolanta – Katarína Procházková (Iolanta), Jitka Sapara-Fischerová (Marta) – Státní opera Banská Bystrica 2017 (zdroj ŠOBB / foto Jozef Lomnický)

 

Praha
Vítězkami šedesátého devátého ročníku mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro se staly absolventka Pražské konzervatoře houslistka Olga Šroubková a ruská cembalistka Anastasia Antonova. Podrobněji jsme informovali zde. Pražské jaro letos věnuje několik večerů španělské hudbě. První z nich se odehrál v neděli 14. května v sále Divadla ABC, kde vystoupila flamenková zpěvačka Rocío Márquez. Se svou kapelou zde uvedla Poctu Frederiku Garcíovi Lorcovi. Recenzi z koncertu jsme přinesli na začátku týdne zde. V uplynulém týdnu nabídlo Pražské jaro rovněž celou řadu koncertů. Ensemble Inégal v čele s varhaníkem a dirigentem Adamem Viktorou přednesl Zelenkovo oratorium Gesu al Calvario. V úterý vystoupila na festivalu sopranistka Diana Damrau spolu se svým manželem, francouzským basbarytonistou Nicolasem Testé. Koncert byl součástí jejich evropského turné Belcanto Drammatico. O vystoupení jsme informovali zde a recenzi z koncertu jsme přinesli zde. Ve středu v kostele sv. Šimona a Judy představil soubor La Compagnia del Madrigale výběr z první šestice Monteverdiho madrigalových sbírek, ve čtvrtek nabídlo Pražské jaro koncert amerického trumpetisty slovenského původu Laca Décziho a vystoupení České filharmonie pod taktovkou Kristjana Järviho, sólistou tohoto večera byl klavírista Lukáš Vondráček. Bližší informace ke koncertu jsme přinesli zde. Nabídku festivalu rozšířilo také uvedení experimentální opery Václava Kašlíka Krakatit, recenzi z dubnové premiéry naleznete zde. Páteční a sobotní koncerty Torontského symfonického orchestru v rámci hudebního festivalu Pražské jaro byly poděkováním Karlu Ančerlovi, který jako šéfdirigent působil čtyři sezony u Torontských symfoniků a výrazně přispěl ke skutečnosti, že dnes toto těleso patří k severoamerické špičce (informovali jsme zde). V pátek v podání tohoto orchestru zazněla Karnevalová předehra Oskara Moravce, Houslový koncert D dur Johannese Brahmse se sólistou Maximem Vengerovem a Symfonie č. 7 d moll Antonína Dvořáka (naši recenzi naleznete zde), v sobotním programu těleso nabídlo předehru k opeře Prodaná nevěsta Bedřicha Smetany, Klavírní koncert a moll Roberta Schumanna s kanadským klavíristou Janem Lisieckým a Koncert pro orchestr Bély Bartóka (recenzi druhého večera jsme přinesli zde). Více se o dění na Pražském jaru dozvíte a další naše recenze najdete v našem speciálu, který je festivalovému dění věnován.

Vítězka letošní houslové soutěže Pražského jara Olga Šroubková (zdroj FB soutěže)

Pantomima pro nejmenší s názvem Koukej, svět! byla 16. a 17. května poslední premiérou Divadla Minor v této sezoně. Režisérem a jedním z účinkujících je Radim Vizváry, čerstvý držitel Ceny Thálie 2016, který se v inscenaci neomezuje jen na klasickou „bílou“ pantomimu, ale využívá celou škálu scénických prostředků. Významnou roli hraje hudba, jejímž autorem je Matěj Kroupa. O výpravu se postarala Lucia Škandíková, která s Vizvárym často spolupracuje, v inscenaci také účinkují mimové Valéria Daňhová a Jakub Urban.

Pražský komorní balet uvedl v neděli 21. května v Divadle na Vinohradech reprízu komponovaného večera 3 české kvartety. Za doprovodu speciálního hosta, Zemlinského kvarteta, předvedli sólisté Pražského komorního baletu Dvořákův Slovanský kvartet s choreografií Mária Radačovského, Sommerovo Černé zrcadlo (Smyčcový kvartet d moll) v choreografii Hany Polanské a kompozici Pavla Šmoka Z mého života na stejnojmenný Smetanův Smyčcový kvartet.

Z mého života – choreografie Pavel Šmok – Pražský komorní balet (foto Michal Hančovský)

 

Regiony
V rámci festivalu Divadelní svět se 16. a 17. května v brněnském Janáčkově divadle představil proslulý izraelský soubor Kibbutz Contemporary Dance Company s relativně novým představením Horses in the Sky. Sedmdesátiminutový maraton s rukopisem uměleckého vedoucího souboru Ramiho Be‘era zaznamenal u publika velký ohlas, hostování vyprodalo oba dny, ve kterých izraelský soubor obsadil prkna Janáčkova divadla. Naši recenzi najdete zde.

Liberecká radnice v uplynulém týdnu oznámila, že bude zjišťovat, v jak špatném stavu je historická budova Divadla F. X. Šaldy. V tristním stavu je hlavně zázemí. Výsledky ze stavebně-historického průzkumu poslouží jako podklad k chystané rekonstrukci divadla. Náklady na kompletní obnovu památky z konce devatenáctého století město předběžně odhaduje na 200 až 350 milionů korun. Přesnější čísla bude mít po dokončení průzkumu, který by se měl uskutečnit ještě letos. Cílem je dokončit rekonstrukci budovy do roku 2027. Podrobněji jsme informovali zde.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4

Mohlo by vás zajímat