Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
Týden od 29. května do 4. června 2017 - vydání číslo 213. Co se děje v klasické hudbě, opeře a tanci? Přinášíme souhrn událostí aktuálního i uplynulého týdne.

Regiony
Mezinárodní hudební festival Janáčkův máj pokračuje v tomto týdnu v Domě kultury města Ostravy v pondělí 29. května klavírním recitálem Lukáše Vondráčka. V úterý 30. května se zde koná pěvecký galakoncert s podtitulem Krása bel canta, na kterém vystoupí tenorista Lawrence Brownlee za doprovodu Janáčkovy filharmonie Ostrava vedené Jiřím Rožněm. Na programu jsou árie z oper Gioachina Rossiniho, Vincenza Belliniho a Gaetana Donizettiho. Z koncertu přineseme recenzi.

Na středu 31. května je naplánován vokálně-instrumentální koncert Klasikové XX. století. Účinkují Pražský filharmonický sbor vedený dirigentem Lukášem Vasilkem, Lucie Silkenová (soprán), Martin Slavík (tenor), Jiří Brückler (baryton), klavíristé Václav Mácha, Stanislav Bogunia a Lenka Navrátilová, Daniela Valtová-Kosinová (klavír a varhany), Daniel Mikolášek (bicí) a Jaromír Meduna (recitace). Program tvoří Janáčkovy Hradčanské písničky pro flétnu, harfu a ženský sbor, Martinů Hora tří světel pro tenor, baryton, varhany a mužský sbor a Stravinského Svatba pro smíšený sbor, čtyři klavíry a bicí. Z koncertu chystáme recenzi.

Ve čtvrtek 1. června se v Kulturním centru COOLTOUR koná v 10 hodin barokní operní dopoledne pro základní školy a v 19 hodin barokní operní večer. Opera Acis a Galatea Georga Fridricha Händela bude provedena soubory Collegium Marianum, vedeným uměleckou vedoucí Janou Semerádovou, a Buchty a loutky v režii Víta Brucknera. Sólových partů se zhostí Patricia Janečková (soprán), Benedikt Kristjánsson (tenor), Patrick Grahl (tenor), Tomáš Lajtkep (tenor), Tomáš Král (baryton).

V pátek 2. června se v kostele sv. Václava v Opavě uskuteční vokálně-instrumentální večer. Symfonii č. 3 a moll “Skotská“ Felixe Mendelssohna-Bartholdyho a Szymanowskiho suitu z baletu pro tenor, smíšený sbor a orchestr Harnasie přednesou Český filharmonický sbor Brno se sbormistrem Petrem Fialou, Filharmonie Tadeusza Szeligowskiego Poznaň vedená Łukaszem Borowiczem a tenorista Martin Javorský.

Sobota 3. června bude zasvěcena Dnu slezských varhan II. Koncerty se odehrají v 16 hodin v Píšti (varhany Lukáš Hurtík), v 18 hodin kostele sv. Ducha v Opavě (varhany Kateřina Chroboková – KAT) a ve 20 hodin v Ludgeřovicích, kde varhany rozezní Jaroslav Tůma, který bude mít i průvodní slovo všemi koncerty tohoto dne.

Lawrence Brownlee (zdroj myscena.org / foto David White)

Ve čtvrtek 1. června vystoupí soubor Ensemble Opera Diversa vedený Ondrejem Olosem v kostele svatého Augustina v Brně. Sólisty večera budou Milan Pala (viola), Marek Pala (varhany) a Hana Škarková (soprán). V premiéře společně přednesou 25. symfonii pro violu, varhany, soprán a smyčce Františka Gregora Emmerta.

Odvolání ředitele Moravské filharmonie Olomouc Vladislava Kvapila požadují odboráři tohoto symfonického orchestru, kteří kvůli tomu zahájí v pátek 2. června symbolickou stávku. Kvapilovi a jeho spolupracovníkům ve vedení Moravské filharmonie Olomouc odboráři vytýkají údajný nezájem o tuto kulturní instituci a upřednostňování osobního prospěchu. Ředitel Kvapil ale odstoupit nehodlá, důvody stávky a ani její podobu nechápe a její výklad nechal posoudit právníkovi. Podrobně jsme o celé situaci a jejím dosavadním vývoji informovali zde a zde.

Severočeské divadlo v Ústí nad Labem chystá na pátek 2. června premiéru muzikálu Zvonokosy. Pod inscenací jsou podepsáni režisér Martin Novotný, dirigent Milan Kaňák, choreograf Vladimir Gončarov, výtvarnice scény a kostýmů Zita Miklošová a sbormistr Jan Snítil.

Českou premiéru bude mít v sobotu 3. června ve Velkém divadle v Plzni Medea Luigiho Cherubiniho. Hudebního nastudování se ujal Norbert Baxa, režie Martin Otava. Scénu vytvořil Ján Zavarský, kostýmy Dana Haklová a světelný design Antonín Pfleger. V titulní roli alternují Katarína Jorda, Ivana Veberová a Livia Obručník Vénosová.

 

Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí
Magdalena Kožená nazkoušela roli Markétky z Berliozova díla Fausta prokletí. Nové scénické nastudování mělo premiéru 27. května 2017 v Schiller Theater v Berlíně a do 11. června ještě následuje několik repríz. Dirigentem představení je Sir Simon Rattle a partnery české mezzosopranistky jsou tenorista Charles Castronovo jako Faust a basbarytonista Florian Boesch jako Mefistofeles. V roli Brandera v inscenaci účinkuje český basista Jan Martiník. Režie se ujal Terry Gilliam, který se operní režii věnuje jen příležitostně a berlínská režie Berliozova díla je upravenou verzí jeho výkladu Fausta prokletí pro English National Opera z roku 2011. Podrobněji jsme o inscenaci informovali v Operním kukátku zde.

Slovenská premiéra operní prvotiny Richarda Wagnera Víly se uskutečnila v historické budově Státního divadla Košice v pátek 26. května. Hudební nastudování dostal na starost Robert Jindra, režii Lubor Cukr, scénu Jaromír Vlček a kostýmy Josef Jelínek. Inscenace přinesla i několik košických debutů. Poprvé se zde představili Frédérique Friess, Klára Vincze, Barbora Řeřichová, Gilles Van Der Linden, Pavel Kubáň, Jevhen Šokalo či Peter Paleček. Spoluúčinkuje balet, orchestr a sbor Státního divadla Košice. Sobotní druhá premiéra byla ze zdravotních důvodů zrušena. Recenzi najdete na našem portále zde.

Richard Wagner: Víly – Lucie Kašpárková (Zemina) a Myroslava Havryliuk (Farzana) – Štátne divadlo Košice (zdrok sdke.sk /foto Daniel Jäger)

Originálním propojením barokní opery a loutkového divadla je nejnovější společný počin souboru Collegium Marianum a nezávislého divadla Buchty a loutky. Společné nastudování Händelovy opery Acis a Galatea, v němž se na jedné scéně setkávají marionety v nadživotní velikosti s předními domácími i zahraničními sólisty a to vše za hudebního doprovodu barokního souboru, uvedli v premiéře v sobotu 27. května v německém Goethe-Theater Bad Lauchstädt v rámci mezinárodního hudebního festivalu Händel-Festspiele Halle. Podrobnou zprávu naleznete zde.

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4

Mohlo by vás zajímat


Napsat komentář