Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4

V sobotu se uskutečnil v Trnavě koncert vítězů dvacátého druhého ročníku Mezinárodní pěvecké soutěže Mikuláše Schneidera-Trnavského. Soutěž započala v již 21. května a jejím úkolem je vyhledávání mladých talentovaných interpretů koncertního vokálního umění, podněcování jejich dalšího uměleckého růstu, propagace vokální tvorby s akcentem na tvorbu Mikuláše Schneidera-Trnavského či výběr účastníků na další mezinárodní pěvecké soutěže. Více informací a přehled vítězů jsme zveřejnili zde.

Slovenský komorní orchestr pod taktovkou Ewalda Danela, pěvecký sbor Ad una corda se sbormistrem Mariánem Šipošem a sólisté Eva Šušková (soprán), Judita Andelová (alt), Matúš Šimko (tenor) a Matúš Trávniček (bas) přednesli v neděli v katedrále sv. Martina v Bratislavě oratorium Františka Antonína Rösslera-Rosettiho Der sterbende Jesus. Recenzi přineseme na začátku týdne.

 

Praha
Přadatelé potvrdili, že po roční pauze se na podzim vrátí festival Struny podzimu. Projekt překračující hranice hudebních žánrů nabídne na různých místech Prahy od 20. října do 9. listopadu deset koncertů. Letošní dvacátý první ročník festivalu zahájí ve Foru Karlín irsko-americká skupina The Gloaming. Na stejném místě se 9. listopadu představí skladatel a pianista Herbie Hancock, podle pořadatelů největší hvězda letošního ročníku. O programu letošního ročníku Strun podzimu v pondělí informoval prezident festivalu Marek Vrabec, informovali jsme zde.

Herbie Hancock (zdroj YT)

V pondělí Balet Národního divadla informoval o přípravách poslední premiéry této sezony, inscenaci Sólo pro nás dva, kterou se bude loučit s českou první scénou umělecký šéf, choreograf, režisér a tanečník Petr Zuska, působící v čele Baletu Národního divadla od roku 2002. Od příští sezony jej nahradí Filip Barankiewicz. Premiéra bude 15. června na Nové scéně. Blíže jsme informovali zde.

Pěvkyně Gabriela Beňačková patří k osobnostem, jimž v úterý udělila svou cenu pražská pobočka krajanské Společnosti pro vědy a umění. Ocenění se předávala v sídle Senátu těm, kteří se zasloužili o propagaci české vědy a kultury v zahraničí. Mezi devíti laureáty jsou rovněž hudebník a historik hudby David Eben a varhaník a profesor hudby Jan Hora.

V pondělí na Pražském jaru v Rudolfinu vystoupilo španělské kytarové kvarteto Entrequatre společně s pražským smyčcovým Epoque Quartetem. Recenzi jsme přinesli zde. Obecní dům přivítal koncert České filharmonie pod taktovkou dirigenta Petra Altrichtera. Koncert měl původně dirigovat Jiří Bělohlávek, který se ale ze zdravotních důvodů omluvil (informovali jsme zde). Zazněla Koncertantní symfonie pro housle a violu Es dur Wolfganga Amadea Mozarta, druhá polovina večera patřila Symfonii č. 13 b moll Babi Jar Dmitrije Šostakoviče.

Americký dirigent a klavírista Dennis Russell Davies se po dvaceti pěti letech vrátil na festival Pražské jaro, kde 24. května vedl Filharmonii Brno. Program koncertu ve Foru Karlín nabídl Faustovské kantáty Buďte rozvážní a bděte Alfreda Schnittkeho a monumentální dílo Gustava Holsta Planety. Recenzi z koncertu jsme přinesli zde.

V úterý se v sólovém recitálu v rámci Nokturna I. představil další rezidenční umělec festivalu, německý hudebník Alexander Lonquich, který v Dvořákově síni Rudolfina nabídl Sonátu a moll Franze Schuberta a Tance Davidovců Roberta Schumanna (recenze zde).

V rámci pražskojarního festivalu byl 24. května uveden v pražském kině Lucerna film Olgy Sommerové Červená, příběh operní pěvkyně a herečky Soni Červené. Pořadatelé také upozornili zájemce o klasickou hudbu na vydání knihy Bedřich Smetana: Korespondence 1840-1862. Podrobněji jsme informovali zde.

Ve čtvrtek v Rudolfinu vystoupil britský Orchestr doby osvícenství (Orchestra of the Age of Enlightenment). Soubor s dobovými nástroji pod vedením amerického interpreta staré hudby Williama Christieho nabídl hudbu Johanna Sebastiana Bacha a jeho současníků. Vedle Bachových Orchestrálních suit č. 4 D dur a č. 3 D dur zazněla díla Andrého Campry a Jeana-Philippa Rameaua. Dirigent Christie pak publikum speciálně upozornil na skladbu Le Journal du Printemps, suita g moll, jejímž autorem je český barokní hudební skladatel a kapelník Johann Caspar Ferdinand Fischer. Více podrobností naleznete zde.

Německý hudebník Alexander Lonquich, rezidenční umělec festivalu, otevřel pátečním koncertem s houslistkou Vilde Frang a violoncellistou Nicolasem Altstaedtem Víkend komorní hudby (avizovali jsme zde, podrobnosti naleznete zde a recenzi jsme přinesli zde). Zaznělo Klavírní trio C dur Johannese Brahmse, Klavírní sonáta Gideona Kleina a Klavírní trio f moll Antonína Dvořáka.

Nicolas Altstaedt, Vilde Frang, Alexander Lonquich – Pražské jaro 26. 5. 2017 (foto © Pražské jaro – Petra Hajská)

Víkend komorní hudby pokračoval v sobotu v 11 hodin na Hudební a taneční fakultě AMU v sále Martinů vystoupením basbarytonisty Borise Prýgla a klavíristky Jany Nagyové-Juhászové. Zahráli díla Antonína Dvořáka, Wolfganga Amadea Mozarta, Vincenza Belliniho a Gioacchina Rossiniho. Ve 14 hodin začal v Lobkovickém paláci koncert komorního souboru Lobkowicz trio. Program nabídl Klavírní trio H dur Johannese Brahmse a Klavírní trio e moll Dmitrije Šostakoviče. V 17 hodin v sále České národní banky vystoupil David Oistrach Quartet ve složení Andrej Baranov (housle), Rodion Petrov (housle), Fedor Belugin (viola) a Alexej Žilin (violoncello) v programu složenému z děl Petra Iljiče Čajkovského a Dmitrije Šostakoviče. Večer v Rudolfinu přednesli violoncellista Wolfgang Emanuel Schmidt a klavírista Jan Simon skladby Roberta Schumanna, Alfreda Schnittkeho, Clauda Debussyho a Sergeje Rachmaninova. Více se o dění na Pražském jaru dozvíte a další naše recenze najdete v našem speciálu, který je festivalovému dění věnován.

Divadlo Archa uvedlo o víkendu (a má na programu ještě i v pondělí) nové představení vlámského souboru Ultima Vez. Ten má v Česku své fanoušky, do Prahy jezdí už dvacet let. Zakladatel skupiny Wim Vandekeybus v nové choreografii vytváří imaginární postavu novodobého mesiáše. Taneční inscenace má název Mockument o novodobém spasiteli. Více podrobností jsme o inscenaci přinesli v Týdnu s tancem zde.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4

Mohlo by vás zajímat