Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4

Pod heslem Tancem proti předsudkům začal v neděli v hlavním městě mezinárodní festival Tanec Praha. Zahájení jeho dvacátého devátého ročníku patří vlámskému choreografovi Sidimu Larbimu Cherkaouimu, který se na festival vrací po šesti letech. Jeho soubor Eastman uvede ve Foru Karlín představení nazvané Fractus V, které je apelem na zachování svobody slova a individuality ve světě propagandy. Více podrobností jsme uvedli zde.

 

Regiony
Před vyprodaným sálem Domu kultury města Ostravy začal v pondělí mezinárodní hudební festival Janáčkův máj. Hudební přehlídku zahájil koncert se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu a dirigentem Leošem Svárovským věnovaný Ostravě. Pořadatelé zařazením symfonické básně Ostrava od Rudolfa Kubína připomněli letošní výročí 750 let od první písemné zmínky o městě. V programu zahajovacího koncertu byly také Sinfonietta od Leoše Janáčka a Koncert pro violoncello č. 1 od Bohuslava Martinů. O zahájení jsme informovali zde. Ve čtvrtek se v ostravském Domě kultury uskutečnil koncert PKF – Prague Philharmonia s dirigentem Emmanuelem Villaumem. Mužem, k němuž se upínala největší pozornost, byl pianista Andrew von Oeyen, který se Ostravě představil Druhým klavírním koncertem Camilla Saint-Saënse. Recenzi jsme publikovali zde.

Andrew von Oeyen, Emmanuel Villaume, PKF-Prague Philharmonia – Janáčkův máj 25. 5. 2017 (foto Lukáš Tížek)

O prázdninách začne instalace nových varhan v sále Filharmonie Hradec Králové. První koncert s novým nástrojem by měl být připravený na únor. Filharmonie na nové mistrovské varhany čeká přes deset let. O pořízení nástroje se jednalo od roku 2005, kdy radnice nákladem 120 milionů korun budovu filharmonie opravila. Varhanář Vladimír Grygar však podle obžaloby v roce 2006 použil k jinému účelu dotaci šest milionů korun, za které měl varhany postavit. Nové varhany budou podle projektu umístěné po obou stranách jevištních portálů budovy filharmonie, má je tvořit 3.481 píšťal. Budou disponovat 54 znějícími rejstříky. Nejdelší píšťala má být dlouhá 5,6 metru, nejmenší bude měřit dva centimetry. Více jsme informovali zde.

Vedení Filharmonie Brno v úterý oznámilo, že se v příští sezoně představí s hlavním sólistou Igorem Ardaševem, ovšem nadále bez šéfdirigenta, jehož výběr spěje do finále. Také zveřejnilo plány na příští sezonu. V ní se orchestr musí obejít bez Janáčkova divadla, kde uváděl své největší symfonické koncerty. Divadlo čeká rekonstrukce, filharmonie proto intenzivně využije zejména sál Stadionu v Kounicově ulici. Plány brněnské filharmonie na příští sezonu jsme zveřejnili zde.

Čtyřicátý devátý ročník Hudebního festivalu Antonína Dvořáka Příbram ukončil ve čtvrtek závěrečný koncert na Svaté Hoře v Příbrami. Thomas Hampson v doprovodu Komorní filharmonie Pardubice pod taktovkou Marka Štilce přednesl sakrální díla Antonína Dvořáka, Johanna Sebastiana Bacha, Gustava Mahlera a Sylvie Bodorové. Recenzi ze závěrečného koncertu jsme zveřejnili zde.

Závěrečný koncert – Thomas Hampson na Svaté Hoře – Thomas Hampson, Marek Štilec – Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram 25. 5. 2017 (zdroj Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram / foto Martin Andrle)

Baletní sólistka Divadla J. K. Tyla Jarmila Dycková a šéfdirigent Plzeňské filharmonie Tomáš Brauner budou patřit mezi umělce, kteří dostanou Uměleckou cenu města Plzně za rok 2016. Rozhodli o tom ve čtvrtek zastupitelé. Ocenění budou laureátům předána 20. září v Měšťanské besedě v Plzni.

Liberecké divadlo F. X. Šaldy připravilo po šesti letech pokračování úspěšného titulu Posedlost baletem I. – volné pokračování tohoto průvodce světem tance. Druhý díl tentokrát nese podtitul „Liberec má talent?!“. Představí celý baletní soubor divadla, a to nejen v tradiční roli tanečníků, ale především jako choreografy. Režisérkou je Bára Kubátová, inscenace je pojatá jako soutěž, v roli poroty jsou sami diváci. V plánu máme recenzi tohoto projektu.

Operu Gioachina Rossiniho Hrabě Ory uvedlo Národní divadlo Brno. Páteční premiéru 26. května v Mahenově divadle připravila režisérka Lenka Flory, která je i autorkou scény a kostýmů. Děj aktualizovala, z období křižáckých výprav příběh posunula do Francie padesátých let minulého století. Operu hudebně nastudoval dirigent Robert Kružík, s maďarským tenorem György Hanczárem alternuje v titulní úloze Petr Nekoranec, v roli Adèly se střídají Jana Šrejma Kačírková a Kateřina Kněžíková. Naši videoreportáž z přípravy inscenace najdete zde, premiérovou recenzi jsme přinesli zde.

Gioachino Rossini: Hrabě Ory – György Hanczár (Hrabě Ory) – NdB 2017 (zdroj NdB / foto Marek Olbrzymek)

Benefiční koncert pro vilu Rusalka se odehrál v neděli v Památníku Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbrami. Na koncertu vystoupil houslový virtuóz Václav Hudeček v doprovodu klavírního virtuóza Lukáše Klánského. Součástí akce bylo výjimečné zpřístupnění vily Rusalka veřejnosti za přítomnosti potomků Antonína Dvořáka. Výtěžek akce jde na konto obnovy vily Rusalka, konkrétně na zpevnění podloží zahradního altánu, v němž Antonín Dvořák velmi rád sedával sám i s přáteli.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4

Mohlo by vás zajímat