Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
Markéta Cukrová, Lucie Silkenová, Lukáš Vasilek, Martin Slavík, Jiří Brückler, Pražský filharmonický sbor – Janáčkův máj 31. 5. 2017 (foto Lukáš Tížek)

Dlouholetý ředitel Moravské filharmonie Olomouc Vladislav Kvapil, jehož odvolání s odůvodněním střetu zájmů požadovali odboráři a někteří členové uměleckého souboru, rezignoval od 1. června na svoji funkci. Vypsáno bude nové výběrové řízení. Odboráři po jeho rezignaci zrušili protest, který chystali na páteční koncert u příležitosti svátků města. Více jsme informovali zde.

Severočeské divadlo opery a baletu uvedlo v pátek jako poslední premiéru letošní sezony Zvonokosy. Na jevišti se vystřídal celý soubor, balet, sbor i hosté. Hlavní roli zakyslé staré panny Eulálie Čubíkové ztvárnila Hana Sršňová. Inscenační tým tvořili režisér Martin Novotný, dirigent Milan Kaňák, choreograf Vladimir Gončarov, výtvarnice scény a kostýmů Zita Miklošová a sbormistr Jan Snítil.

Českou premiéru měla v sobotu 3. června ve Velkém divadle v Plzni Medea Luigiho Cherubiniho. Hudebního nastudování se ujal Norbert Baxa, režie Martin Otava. Scénu vytvořil Ján Zavarský, kostýmy Dana Haklová a světelný design Antonín Pfleger. V roli Medey se představila Katarína Jorda, alternují Ivana Veberová a Livia Obručník Vénosová. Recenzi z premiéry jsme publikovali zde.

Luigi Cherubini: Medea – DJKT Plzeň 2017 (zdroj DJKT Plzeň / foto Pavel Křivánek)

V neděli byl v chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře zahájen desátý ročník Mezinárodního hudebního festivalu Kutná Hora. Trio pro housle, violoncello a klavír g moll Bedřicha Smetany přednesli Roman Patočka (housle), Jiří Bárta (violoncello) a Terezie Fialová (klavír). Na Kvartet pro klavír, housle, violu a violoncello Es dur Roberta Schumanna se k nim připojil Karel Untermüller (viola). Z koncertu přineseme recenzi.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4

Mohlo by vás zajímat