Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Tour de varhany se ve Znojmě bude letos konat v neděli 9. července v 11, 13 a 15 hodin. Varhaník Martin Jakubíček v jednom dnu procestuje se svými posluchači tři kostely Znojemska – kostel Nanebevzetí Panny Marie a sv. Václava v Louce Znojmo, kostel sv. Jiljí v Jaroslavicích a kostel Nanebevzetí Panny Marie v Hevlíně.

Hudební festival Znojmo 2015 (foto Lenka Jíšová)

Druhý koncert letošního ročníku festivalu Za poklady Broumovska se koná v sobotu 8. července v kostele sv. Michaela ve Vernéřovicích. Soubor Musica Braunensis přednese hudbu autorů broumovského regionu. Náš rozhovor s šéfem festivalu, filantropem Janem Školníkem, o letošním programu najdete zde.

Další koncert nabízí i festival Hudební léto Kuks. V sobotu 8. července v kostele Nejsvětější Trojice Kuks vystoupí španělský kytarista Marco Socías.

 

Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí

Hvězdou sociálních sítí se tento týden stal v Turecku hudbymilovný pes. Na mezinárodním hudebním festivalu v Izmiru vyšel na pódium, právě když Vídeňský komorní orchestr pod taktovkou Švéda Oly Rudnera hrál Mendelssohnovu Čtvrtou symfonii. Video, zachycující tento okamžik, obletělo sociální sítě, Opera Plus zaznamenala zde.

Pes na Mezinárodním hudebním festivalu v Izmiru (zdroj YT)

Opuštěná budova s rozbitými okny a průčelím zalepeným plakáty, dominantní stavba na istanbulském náměstí Taksim, má ustoupit velké opeře hodné města s osmnácti miliony obyvatel. Projekt však mnozí přijímají s rozpaky. Ve světě umění to vyvolalo převážně kladnou odezvu, ale také odpor, protože budova, která bude zbourána, je někdejší Atatürkovo kulturní středisko, symbolizující laickou tradici a západní koncepci kultury spojované s Atatürkem, který zemřel v roce 1937. Podrobně jsme informovali zde.

 

Praha
Devadesátiletá klavíristka, cembalistka a hudební pedagožka Zuzana Růžičková převzala v pondělí v pražském Rudolfinu platinovou desku za pozoruhodný přínos do Zlatého fondu Supraphonu. Růžičková je známá především jako interpretka hudebního díla Johanna Sebastiana Bacha, na svém kontě má více než třicet pět dlouhohrajících desek. Její dlouholetá mezinárodní koncertní aktivita jí přinesla přezdívku „první dáma cembala“.

Část závazků České filharmonie v Praze i v zahraničí po úmrtí Jiřího Bělohlávka převezmou dirigenti Petr Altrichter, Jakub Hrůša a Tomáš Netopil. Vedení České filharmonie se snaží zajistit, aby domluvené programy doznaly co nejméně změn. Nejvážnější problém představuje hledání nového šéfdirigenta. Česká filharmonie stojí před otázkou, zda bude pokračovat s mladším českým šéfdirigentem jako s investicí, která se v budoucnu bude zhodnocovat, nebo si za šéfa zvolí staršího zkušeného dirigenta ze zahraničí. Nový šéfdirigent by mohl nastoupit nejdříve v říjnu 2018. Kandidáty na nového šéfdirigenta Česká filharmonie již má. O jejich výběru mimo jiné rozhodovalo, který z dirigentů přijímaných orchestrem bude nejlépe fungovat směrem k abonentnímu publiku, nahrávacím společnostem, zahraničním pořadatelům a i k ministerstvu kultury. Více informací jsme zveřejnili zde.

Tři koncerty, které měl na letošní Dvořákově Praze s Českou filharmonií řídit Jiří Bělohlávek, se uskuteční v plném rozsahu. Requiem Antonína Dvořáka 13. a 14. září provede se sólisty a Pražským filharmonickým sborem Jakub Hrůša. A 20. září bude Českou filharmonii dirigovat Petr Altrichter s programem, který v sobě symbolicky spojuje mistrovská díla dlouholetých přátel Antonína Dvořáka a Johannese Brahmse. Celou zprávu jsme publikovali zde.

Dvořákova Praha 2016 (foto Martin Divíšek/Dvořákova Praha)

Tanec Praha uvedl španělský soubor La Veronal Marcose Moraua v nádherném dobovém tanečním sále v Colloredo–Mansfeldském paláci v Karlově ulici. Toto šlechtické sídlo, kde sídlí Galerie hlavního města Prahy, hostilo mezinárodní festival Tanec Praha poprvé. Ve dvou dnech, 27. a 28. června 2017, zatančilo pět tanečnic spolu s choreografem představení Siena – site specific celkem čtyřikrát. Recenzi jsme přinesli zde.

Jak informovalo vedení souboru ve středu, svou premiéru na tradičním festivalu ve skotském Edinburghu letos odehrají 420PEOPLE. Spolu s touto taneční skupinou vystoupí v srpnu na největší přehlídce scénického umění na světě ještě čtyři další české soubory. Budou součástí České sezony ve Skotsku, která od 20. července do počátku listopadu bude představovat také českou literaturu, fotografii a výtvarné umění.

Ve čtvrtek jsme přinesli velký bilanční rozhovor s Petrem Zuskou, ohlížející se za jeho patnáctiletým působením v čele Baletu Národního divadla v Praze, rekapitulující proměnu repertoáru, sloučení baletních souborů Národního divadla a Státní opery, ale též shrnující důvody Zuskova odchodu, jeho další plány i názory na jeho nástupce. Rozhovor s Petrem Zuskou najdete zde, rozhovor s novým šéfem baletního souboru Filipem Barankiewiczem  o jeho plánech, který jsme zveřejnili o den později, pak naleznete zde.

Petr Zuska (zdroj ND Praha / foto Mário Bakuš)

V symbolickém spojení se sto čtyřicátým výročím narození slavné průkopnice moderního tance Isadory Duncan se konaly oslavy pětadvaceti let od založení Konzervatoře Duncan centre, která nese její jméno. Reflexi z třídenních oslav jsme publikovali zde.

I přes některé tituly, které vyvolaly kontroverzní odezvu u diváků a kritiků, se Národnímu divadlu v Praze v končící sezoně 2016/2017 zvýšila návštěvnost. V minulé sezoně Národní divadlo navštívilo 507.174 diváků, průměrná návštěvnost v sezoně 2016/2017 byla 77,2 procenta, v sezoně předchozí činila 76 procent. Celou zprávu, která shrnuje pohled ředitele první české scény Jana Buriana na uplynulou sezonu i výhled do té příští, jsme zveřejnili zde.

Jan Burian (foto Jakub Fulín)

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat