Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Regiony
V úterý 27. června vystoupila na festivalu v Litomyšli Filharmonie Brno. Tentokrát přijela s dirigentem Tomášem Netopilem a programem tvořeným První symfonií D dur Gustava Mahlera a Houslovým koncertem číslo 1 D dur Niccola Paganiniho, v němž se sólového partu ujal Shlomo Mintz. Recenzi z koncertu jsme přinesli zde.

Letošní novinkou tradičního festivalu klasické hudby Smetanova Litomyšl je téměř „lázeňský“ doprovodný program v Klášterních zahradách. Zaměřený je nejen na návštěvníky festivalových pořadů, ale i na obyvatele města, náhodné turisty a ty, kteří si chtějí užít festivalovou atmosféru bez smokingů a večerních rób. Během víkendů a svátečních dní na přelomu června a července se v zahradách po celý den konají projekce hudebních pořadů, debaty se zajímavými lidmi, profesionální hudební vystoupení, ale také obyčejné amatérské muzicírování či projekce archívních hudebních pořadů.

Americký skladatel James Newton Howard, osmkrát nominovaný na Oscara, převzal při zahájení padesátého druhého ročníku Karlovarského festivalu Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Vzápětí dirigoval Český národní symfonický orchestr při světové premiéře části své hudby k filmu Fantastická zvířata a kde je najít a v sobotu uspořádal v Kongresovém sále speciální lekci, v níž pomocí ukázek z filmů a živé hry na klavír poodhalil tajemství komponování filmové hudby.

Vládu nad Janáčkovým divadlem v Brně převzalo v pátek sdružení stavebních firem. Jejich úkolem je v příštích čtrnácti měsících opravit zázemí i střechu divadla. Cílem oprav je rozšířit sociální zázemí, zmodernizovat prostory pro diváky i zaměstnance, jevištní technologie a veškeré rozvody. Oproti původním plánům se stavebníci zaměří také na střechu. Při upevňování nové vzduchotechniky se totiž přišlo na to, že střecha s prefabrikovanými deskami je ve špatném stavu. V Janáčkově divadle působí zejména opera a balet Národního divadla Brno. Oba soubory proto v nacházející sezoně čekají provizorní scény, mimo jiné brněnské výstaviště nebo velké šapitó v parku Lužánky, divadelníci budou hrát také na Špilberku a v Biskupském dvoře.

Janáčkovo divadlo Brno (zdroj commons.wikimedia.org/Martin Strachoň)

Operní pěvkyně Eva Urbanová za doprovodu Moravského klavírního tria zahájila v sobotu tradiční českobudějovický festival Múzy na vodě. Během něj mohou lidé v prvním červencovém týdnu navštívit koncerty umělců různých žánrů. Interpreti vždy vystupují na pódiu umístěném na řece a posluchači je sledují z břehů.

Na pět stovek lidí v neděli sledovalo slavnostní svěcení varhan chrámu Nanebevzetí Panny Marie v Polné na Jihlavsku. Završila se tím obnova unikátního nástroje. Varhany zhotovené řezbářem Janem Davidem Sieberem v roce 1708 jsou po generální opravě za více než deset milionů korun.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat