Týden s hudbou

Týden od 17. do 23. července 2017 - vydání číslo 220. Co se děje v klasické hudbě, opeře a tanci? Nabízíme souhrn vybraných událostí aktuálního i uplynulého týdne.

Co přinese tento týden
Ze zahraničí
I letošní léto je pro Pražský filharmonický sbor ve znamení zahraničních operních projektů. Už poosmé hostuje sbor se svým hlavním sbormistrem Lukášem Vasilkem na rakouském operním festivalu v Bregenzu. Tentokrát spoluúčinkuje v Bizetově opeře Carmen v nastudování britského režiséra Kaspera Holtena pod taktovkou italského dirigenta Paola Carignaniho. Po premiéře ve středu 19. července na monumentální Jezerní scéně následuje do 20. srpna dalších dvacet šest repríz. Hrají Vídeňští symfonikové, v hlavních rolích alternují Gaëlle Arquez, Lena Belkina a Annalisa Stroppa (Carmen), Daniel Johansson, Martin Muehle a Arnold Rawls (Don José) a Andrew Foster-Williams, Scott Hendricks a Kostas Smoriginas (Escamillo).

Vedle toho vystoupí Pražský filharmonický sbor v opeře Gioachina Rossiniho Mojžíš v Egyptě, a to ve Festivalovém domě ve čtvrtek 20. července, v neděli 23. července a také ještě v pondělí 31. července, v nastudování italského dirigenta Enrique Mazzoly a nizozemské režisérky Lotte de Beer. Kromě toho se v červenci část sboru vydá do Izraele, kde vystoupí v šesti koncertních uvedeních Pucciniho opery Turandot (od čtvrtka 20. července). Izraelskou filharmonii diriguje Zubin Mehta, v hlavních rolích se představí Anna Pirozi a Elena Pankratova (Turandot) a Gregory Kunde (Calaf).

G. Bizet: Carmen – Bregenzer Festspiele 2017 (zdroj FB PFS / foto © Bregenzer Festspiele / Dietmar Mathis)

 

Praha
Mezinárodní hudební festival Letní slavnosti staré hudby 2017 přinese v pondělí 17. července Duel da gamba, který se odehraje v Letním refektáři Strahovského kláštera. Marin Marais a Antoine Forqueray byli u dvora ve Versailles rivalové, kteří ztělesňovali v hudbě dva protipóly. Belgický ansámbl Hathor Consort v čele s Rominou Lischkou ukáže, že na přelomu sedmnáctého a osmnáctého století sváděly právě gamby ty nejnapínavější souboje. Z tohoto večera chystáme recenzi.

Ve čtvrtek 20. července se v rámci Letních slavností staré hudby uskuteční v Tereziánském sále Břevnovského kláštera cembalový recitál Sólo pro krále, ve kterém Jean Rondeau představí tři generace dvorních cembalistů, kterými byli Jacques Champion de Chambonnières, Jean-Henri d’Anglebert a François Couperin.

Bach for All je nový mezinárodní hudební festival, který začal 14. července v Praze a potrvá do 28. července 2017. O jeho programu jsme více informovali zde. Festival pokračuje v pondělí 17. července v Lichtenštejnském paláci cembalovým recitálem Barbary Marie Willi. Ve středu 19. července vystoupí od 20 hodin v kostele Nejsvětějšího Salvátora Bach-Collegium Praha se sólisty Alenou Hellerovou (soprán), Sylvou Čmugrovou (alt), Václavem Čížkem (tenor) a Jaromírem Noskem (bas). V jejich podání zazní vstupní sbor z kantáty Gloria in excelsis Deo a dále kantáty Wachet auf, ruft uns die Stimme a kantáta O ewiges Feuer, o Ursprung der Liebe. Uměleckého nastudování se ujal vedoucí souboru, dirigent Jiří Mátl. Ve stejnou dobu, ve středu 19. července, se v bazilice sv. Markéty Břevnovského kláštera uskuteční Varhanní recitál na Břevnově Pavla Svobody. Čtvrtek 20. července nabídne v Lichtenštejnském paláci Goldbergovy variace v podání Vojtěcha Spurného. V pátek 21. července v chrámu Matky Boží před Týnem vystoupí s varhanním recitálem Peter Frisée. Sobota 22. července bude v kostele sv. Havla patřit varhanní chrámové hudbě v provedení Vladimíra Kopáčika. Na stejnou dobu je na sobotu 22. července, tentokrát do Tereziánského sálu Břevnovského kláštera, naplánován klavírní recitál Karla Vrtišky Dobře temperovaný klavír. A v neděli 23. července vystoupí v kostele sv. Šimona a Judy varhaník Jan Doležal a sbor I Dilettanti vedený Čenkem Svobodou.

Barbara Maria Willi (zdroj bachforall.cz)

 

Regiony
V pondělí 17. července
odpoledne proběhne u busty Leoše Janáčka v Luhačovicích slavnostní zahájení festivalu Festival Janáček a Luhačovice za doprovodu Žesťové harmonie Zlín. Od 19.30 se pak v Městském domě kultury Elektra koná zahajovací koncert, na kterém vystoupí houslista Ivan Ženatý za doprovodu Filharmonie Bohuslava Martinů vedené Vojtěchem Spurným. Zazní skladby Leoše Janáčka, Maxe Brucha a Antonína Dvořáka. V rámci doprovodného programu se v úterý 18. července uskuteční od 15 hodin komentovaná vycházka Po stopách Leoše Janáčka v Luhačovicích s výkladem historie Luhačovic a lázeňských pobytů Leoše Janáčka s Luhačovickým okrašlovacím spolkem Calma. Opera Povera ve spolupráci s Operou Bergen a v koprodukci s Národním divadlem Brno a Mezinárodním festivalem Janáček Brno připravila na úterý 18. července do Lázeňského divadla v Luhačovicích reprízu scénického provedení Děvčete z hor (Haugtussa) Edvarda Griega a Zápisníku zmizelého Leoše Janáčka. V hlavních rolích se představí Juliette Galstian, Aleš Briscein, Michaela Jančaříková, Jarmila Balážová a Jitka Klečanská za klavírního doprovodu Jiřího Hrubého.

Slovenský komorní orchestr Bohdana Warchala a houslista Ewald Danel vystoupí na luhačovickém festivalu se skladbami Benjamina Brittena, Ástora Piazzolly, Bély Bartóka a Petra Iljiče Čajkovského ve středu 19. července v Lázeňském divadle. Čtvrtek 20. července nabídne Písňové studánky Leoše Janáčka, výběr z Ukvalské a Moravské lidové poezie v písních v podání Martiny Jankové, klavíristy Ivo Kahánka, Kláry Obručové, Ludmily Vaškové a souboru Ensemble Flair. V pátek 21. července se v kostele svaté Rodiny uskuteční závěrečný koncert festivalu. V podání varhanistky KATT a Filharmonie Bohuslava Martinů vedené dirigentem Markem Štilcem zazní skladby Antonia Vivaldiho, Johanna Sebastiana Bacha či Antonína Dvořáka.

Slavnostní zahájení 25. ročníku Festivalu Janáček a Luhačovice – Žesťová harmonie Zlín (zdroj FB Lázně Luhačovice)

V Uměleckém centru Univerzity Palackého – Jezuitském konviktu – pokračuje další ročník Olomouckých barokních slavností (více informací jsme přinesli zde). V pondělí 17. a v úterý 18. července se uskuteční druhá dvě představení neobarokní opery Víta Zouhara Coronide a pantomima se zpěvy Tomáše Hanzlíka Harlekýnova dobrodružství. Od středy 19. do soboty 22. července je vystřídá barokní serenata Karla Müllera Il natal di Giove v hudebním nastudování, režii a se scénou a kostýmy Tomáše Hanzlíka.

V úterý 18. července
vystoupí na Mezinárodním hudebním festivalu Český Krumlov Škampovo kvarteto ve složení Helena Jiříkovská (housle), Adéla Štajnochrová (housle), Martin Stupka (viola) a Lukáš Polák (violoncello). V jejich podání zazní Smyčcový kvartet D dur „Skřivánčí“ Josepha Haydna, Smyčcový kvartet č. 19 C dur „Disonantní“ Wolfganga Amadea Mozarta a Smyčcový kvartet č. 9 „Razumovský“ Ludwiga van Beethovena. Ve středu 19. července se festivalovému publiku představí peruánský koncertní kytarový mistr Jesús Castro Balbi. Ve čtvrtek 20. července se v Maškarním sále uskuteční komorní koncert, na kterém vystoupí violoncellista Mischa Maisky a klavírista Chulhee Yoon. Ohlášeny jsou Suita pro sólové violoncello č. 1 G dur a Suita pro sólové violoncello č. 5 c moll Johanna Sebastiana Bacha a dvě písně (v úpravě pro cello a klavír) – Liebestreu a Immer leiser a wird mein Schlummer spolu se Sonátou č. 1 e moll pro violoncello a klavír Johannesa Brahmse.

Komorní koncert, který se v rámci českokrumlovského festivalu koná v pátek 21. července, bude věnován 450. výročí narození Claudia Monteverdiho. Jeho madrigaly přednese Cappella Mariana ve složení Hana Blažíková (soprán), Barbora Kabátková (soprán), Vojtěch Semerád (tenor, umělecký vedoucí), Tomáš Lajtkep (tenor), Jaromír Nosek (bas), Mélusine de Pas (viola da gamba), Kateřina Ghanudi (trojřadá harfa). V sobotu 22. července se v Pivovarské zahradě koná Irský večer s tradiční irskou skupinou Altan a s ochutnávkou irské whisky.

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov 2016 (zdroj MHFČK)

V sobotu 22. července vystoupí v rámci festivalu Hudební léto Kuks v kostele Nejsvětější Trojice Wihanovo kvarteto. Zazní skladby Jana Václava Stamice, Josepha Haydna a Ludwiga van Beethovena.

V sobotu 22. července se festival Za poklady Broumovska přesune do kostela svatého Jakuba Většího v Ruprechticích, kde se bude konat recitál Kateřiny Englichové (harfa).

 

Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí

Moskevský Bolšoj Balet odložil premiéru baletu Nurejev. Premiéra byla zrušena doslova na poslední chvíli – měla se konat 11. července, jako náhradní titul byl uveden balet Don Quijote, který měl obnovenou premiéru loni v únoru. O důvodech k odložení premiéry inscenace o Rudolfu Nurejevovi se spekuluje, především o tom, že téma je pro tuto tradiční scénu příliš odvážné, pokud by mělo zachytit skutečně všechny aspekty jeho života včetně homosexuální orientace. Divadlo to však oficiálně popírá a ředitel Vladimír Urin na pondělní tiskové konferenci uvedl, že premiéra byla odložena na květen dalšího roku. Inscenaci režíruje divadelní a filmový režisér Kiril Serebrenikov.

Asociace Hudba pro duši, solidární hudební síť, v níž působí dobrovolníci z prestižních orchestrů, se zrodila v Buenos Aires před pěti lety z iniciativy Eugenie Rubi, mladé flétnistky argentinského orchestru Juan de Dios Filiberto. Prožívala na paliativní péči poslední měsíce svého života a poprosila své kamarády, aby jí přišli zahrát. Na smrtelné posteli je požádala, aby pokračovali v této činnosti, neboť byla přesvědčena o blahodárných účincích hudby na nemocné. O asociaci jsme v pondělí informovali zde.

Úvodní premiérou letních Mnichovských operních slavností (Münchner Opernfestspiele) se 1. července 2017 stala nová inscenace opery Die Gezeichneten (Poznamenaní) Franze Schrekera, která se tak vrátila na největší mnichovskou scénu po více než devadesáti letech. Hudebního nastudování se ujal dirigent Ingo Metzmacher, režie Krzysztof Warlikowski, scénu a kostýmy vytvořila Małgorzata Szczęśniak. V rolích Alviana, Carlotty a Tamareho upoutali pozornost britský charakterní tenorista John Daszak, americká sopranistka Catherine Naglestad a britský barytonista Christopher Maltman. Naši recenzi jsme přinesli zde.

F. Schreker: Die Gezeichneten – Bayerische Staatsoper Mnichov 2017 (zdroj Bayerische Staatsoper / foto © Wilfried Hösl)

České centrum v Londýně v úterý informovalo, že na sedmdesátém ročníku Edinburgh Festival Fringe, který se bude konat od 4. do 28. srpna, vystoupí celkem pět českých souborů – Spitfire Company, DOT504, Lenka Vagnerová & Company či Cirk La Putyka. Soubor 420PEOPLE při své premiéře na festivalu v Edinburghu uvede taneční představení s názvem Wind-Up, které je autorským dílem choreografa a tanečníka souboru Václava Kuneše.

 

Praha
V pondělí začal v Praze devátý ročník festivalu pouličního divadla Za dveřmi. Do 13. července divákům představil to nejlepší z klauniády a nového cirkusu v podání českých i zahraničních souborů. Festival odstartoval pestrobarevným průvodem obřích loutek centrem Prahy, které doprovázeli artisté na chůdách. Reflexi z festivalu jsme přinesli zde.

Za dveřmi 2017 – Adrian Schvarzstein, Jūratė Širvytė-Rukštelė: Arrived – Výstaviště Holešovice Praha 2017 (zdroj FB divadelního festivalu Za dveřmi / foto Karel Fořt)

Rumunský skladatel Vladimir Cosma v pondělí v rámci festivalu Prague Proms dirigoval svoji hudbu k filmům francouzských režisérů Claudea Zidiho, Claudea Pinoteaua, Francise Vebera a dalších. S Českým národním symfonickým orchestrem vystoupili sopranistka Irina Baiant, harmonikář Greg Zlap, hráč na Panovu flétnu Cezar Cazanoi, trumpetista Emil Bizga, houslista David Castro nebo cembalista Marius Preda.

Novodobá světová premiéra skladeb ze dvora Ludvíka XIV. zahájila v úterý v kostele sv. Šimona a Judy osmnáctý ročník Letních slavností staré hudby. Na koncertu s názvem Král nebes zazněly původní verze skladeb pro dva sbory a velký barokní orchestr, která ředitel kůru Královské kaple ve Versailles Michel-Richard de Lalande na žádost Ludvíka XIV. skládal k bohoslužbám. Naši recenzi jsme přinesli zde. Až do 7. srpna pak v průběhu dalších šesti koncertů představí Letní slavnosti staré hudby pestré spektrum skladeb, které před třemi sty lety zněly ve Versailles.

Král nebes – Chantal Santon-Jeffery, Reinoud Van Mechel, Olivier Schneebeli, François Joron, Lisandro Abadie, Collegium Marianum, Les Pages & les Chantres – Letní slavnosti staré hudby 11. 7. 2017 (foto Collegium Marianum)

Opera první české scény tento týden zveřejnila na webových stránkách Národního divadla pěvecké obsazení dalšího premiérového titulu nadcházející sezony, Mozartovy Figarovy svatby. Už dvacáté nastudování Mozartova evergreenu vystřídá v únoru 2018 doposud hranou Průdkovu inscenaci, která měla premiéru před patnácti lety. V roli Hraběte slibuje Národní divadlo i Adama Plachetku, který tento part v Praze zatím nezpíval. Celou zprávu jsme zveřejnili zde.

 

Regiony
Jihočeské divadlo uvedlo 14. července před Otáčivým hledištěm v Českém Krumlově premiéru Verdiho opery Trubadúr. V inscenaci, kterou hudebně nastudoval Mario De Rose a režíroval šéf souboru Tomáš Studený, alternují klíčovou úlohu cikánky Azuceny mezzosopranistky Šárka Hrbáčková a Eliška Weissová. Trubadúra přenáší divadlo před Otáčivé hlediště z Českých Budějovic, kde měla inscenace premiéru v lednu. Recenzi z českokrumlovského provedení připravujeme. Druhou letošní premiérou před točnou bude 26. července balet Valmont.

G. Verdi: Trubadúr – Otáčivé jeviště Český Krumlov (zdroj FB JDČB)

Na financování nové koncertní haly v Ostravě, která by podle předpokladů mohla stát zhruba 1,45 miliardy korun, by se kromě města mohlo podílet i ministerstvo kultury a Moravskoslezský kraj. Koncertní hala bude přístavbou Domu kultury města Ostravy, sídla Janáčkovy filharmonie Ostrava. Při výstavbě haly se počítá i s jeho renovací. Více informací jsme přinesli zde.

V rámci Kytarového festivalu Mikulov se ve čtvrtek uskutečnil koncert argentinské sopranistky Maríe Cristiny Kiehr. Na mikulovském zámku držitelka prestižní ceny Grammy představila Schubertovy písně za kytarového doprovodu argentinského mistra kytarové hry Pabla Márqueze. Recenzi jsme přinesli zde.

Kytarový festival Mikulov 2017 – Pablo Márquez, María Cristina Kiehr – Zámek Mikulov 13. 7. 2017 ( zdroj Kytarový festival Mikulov)

Švédská metalová kapela Sabaton vystoupila ve čtvrtek jako hlavní účinkující na festivalu Masters of Rock ve Vizovicích. Na pódiu ji doprovodila zlínská Filharmonie Bohuslava Martinů. Čtvrteční koncert byl jediným letošním světovým vystoupením kapely Sabaton v doprovodu orchestru.

Operním galakoncertem začal v pátek dvacátý šestý ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov, který potrvá do 5. srpna. Festival v Pivovarské zahradě zahájilo vystoupení rumunské sopranistky Angely Gheorghiu a mexického tenoristy Ramóna Vargase. Za doprovodu orchestru PKF – Prague Philharmonia vedené Leošem Svárovským si připravili árie a duety z Bohémy, Tosky, La traviaty, Lucie z Lammermooru, Carmen, ale i árii Měsíčku na nebi hlubokém z Rusalky. Koncert však musel být kvůli nepřízni počasí předčasně ukončen, nezazněla tak poslední tři plánovaná čísla. Recenzi zahajovacího koncertu jsme přinesli zde.

V sobotu 15. července vystoupil v českokrumlovské Zámecké jízdárně Symfonický orchestr Českého rozhlasu vedený dirigentem Conradem Van Alphenem s houslistkou Mariou Solozobovou. Program tvořily skladby Brahmse, Mendelssohna-Bartholdyho a Dvořáka, naši recenzi najdete zde. Kromě toho jsme tento týden přinesli i rozhovor se šéfem krumlovského festivalu Jaromírem Boháčem (zde), v němž odpovídal na dotazy čtenářů Opery Plus.

Zahajovací operní galakoncert – Ramón Vargas, Angela Gheorghiu – Mezinárodní hudební festival Český Krumlov 14. 7. 2017 (zdroj festivalkrumlov.cz / foto Libor Sváček)

Workshop tvůrčího psaní se spisovatelem Martinem Reinerem zahájil v pátek odpoledne brněnskou část mezinárodního festivalu ProART, propojujícího širokou škálu uměleckých okruhů. Čtrnáctý ročník festivalu zpěvu, tance, herectví, fotografie a mnoha dalšího, který se snaží nalézat nové cesty v umění, potrvá v Brně do 21. července. Bude na třech místech – v Místodržitelském paláci, Vile Tugendhat a Divadle Husa na provázku. Od 25. července se pak přesune do Valtic na Břeclavsku.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat