Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3

V Uměleckém centru Univerzity Palackého – Jezuitském konviktu – pokračuje další ročník Olomouckých barokních slavností (více informací jsme přinesli zde). V pondělí 17. a v úterý 18. července se uskuteční druhá dvě představení neobarokní opery Víta Zouhara Coronide a pantomima se zpěvy Tomáše Hanzlíka Harlekýnova dobrodružství. Od středy 19. do soboty 22. července je vystřídá barokní serenata Karla Müllera Il natal di Giove v hudebním nastudování, režii a se scénou a kostýmy Tomáše Hanzlíka.

V úterý 18. července
vystoupí na Mezinárodním hudebním festivalu Český Krumlov Škampovo kvarteto ve složení Helena Jiříkovská (housle), Adéla Štajnochrová (housle), Martin Stupka (viola) a Lukáš Polák (violoncello). V jejich podání zazní Smyčcový kvartet D dur „Skřivánčí“ Josepha Haydna, Smyčcový kvartet č. 19 C dur „Disonantní“ Wolfganga Amadea Mozarta a Smyčcový kvartet č. 9 „Razumovský“ Ludwiga van Beethovena. Ve středu 19. července se festivalovému publiku představí peruánský koncertní kytarový mistr Jesús Castro Balbi. Ve čtvrtek 20. července se v Maškarním sále uskuteční komorní koncert, na kterém vystoupí violoncellista Mischa Maisky a klavírista Chulhee Yoon. Ohlášeny jsou Suita pro sólové violoncello č. 1 G dur a Suita pro sólové violoncello č. 5 c moll Johanna Sebastiana Bacha a dvě písně (v úpravě pro cello a klavír) – Liebestreu a Immer leiser a wird mein Schlummer spolu se Sonátou č. 1 e moll pro violoncello a klavír Johannesa Brahmse.

Komorní koncert, který se v rámci českokrumlovského festivalu koná v pátek 21. července, bude věnován 450. výročí narození Claudia Monteverdiho. Jeho madrigaly přednese Cappella Mariana ve složení Hana Blažíková (soprán), Barbora Kabátková (soprán), Vojtěch Semerád (tenor, umělecký vedoucí), Tomáš Lajtkep (tenor), Jaromír Nosek (bas), Mélusine de Pas (viola da gamba), Kateřina Ghanudi (trojřadá harfa). V sobotu 22. července se v Pivovarské zahradě koná Irský večer s tradiční irskou skupinou Altan a s ochutnávkou irské whisky.

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov 2016 (zdroj MHFČK)

V sobotu 22. července vystoupí v rámci festivalu Hudební léto Kuks v kostele Nejsvětější Trojice Wihanovo kvarteto. Zazní skladby Jana Václava Stamice, Josepha Haydna a Ludwiga van Beethovena.

V sobotu 22. července se festival Za poklady Broumovska přesune do kostela svatého Jakuba Většího v Ruprechticích, kde se bude konat recitál Kateřiny Englichové (harfa).

 

Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí

Moskevský Bolšoj Balet odložil premiéru baletu Nurejev. Premiéra byla zrušena doslova na poslední chvíli – měla se konat 11. července, jako náhradní titul byl uveden balet Don Quijote, který měl obnovenou premiéru loni v únoru. O důvodech k odložení premiéry inscenace o Rudolfu Nurejevovi se spekuluje, především o tom, že téma je pro tuto tradiční scénu příliš odvážné, pokud by mělo zachytit skutečně všechny aspekty jeho života včetně homosexuální orientace. Divadlo to však oficiálně popírá a ředitel Vladimír Urin na pondělní tiskové konferenci uvedl, že premiéra byla odložena na květen dalšího roku. Inscenaci režíruje divadelní a filmový režisér Kiril Serebrenikov.

Asociace Hudba pro duši, solidární hudební síť, v níž působí dobrovolníci z prestižních orchestrů, se zrodila v Buenos Aires před pěti lety z iniciativy Eugenie Rubi, mladé flétnistky argentinského orchestru Juan de Dios Filiberto. Prožívala na paliativní péči poslední měsíce svého života a poprosila své kamarády, aby jí přišli zahrát. Na smrtelné posteli je požádala, aby pokračovali v této činnosti, neboť byla přesvědčena o blahodárných účincích hudby na nemocné. O asociaci jsme v pondělí informovali zde.

Úvodní premiérou letních Mnichovských operních slavností (Münchner Opernfestspiele) se 1. července 2017 stala nová inscenace opery Die Gezeichneten (Poznamenaní) Franze Schrekera, která se tak vrátila na největší mnichovskou scénu po více než devadesáti letech. Hudebního nastudování se ujal dirigent Ingo Metzmacher, režie Krzysztof Warlikowski, scénu a kostýmy vytvořila Małgorzata Szczęśniak. V rolích Alviana, Carlotty a Tamareho upoutali pozornost britský charakterní tenorista John Daszak, americká sopranistka Catherine Naglestad a britský barytonista Christopher Maltman. Naši recenzi jsme přinesli zde.

F. Schreker: Die Gezeichneten – Bayerische Staatsoper Mnichov 2017 (zdroj Bayerische Staatsoper / foto © Wilfried Hösl)

České centrum v Londýně v úterý informovalo, že na sedmdesátém ročníku Edinburgh Festival Fringe, který se bude konat od 4. do 28. srpna, vystoupí celkem pět českých souborů – Spitfire Company, DOT504, Lenka Vagnerová & Company či Cirk La Putyka. Soubor 420PEOPLE při své premiéře na festivalu v Edinburghu uvede taneční představení s názvem Wind-Up, které je autorským dílem choreografa a tanečníka souboru Václava Kuneše.

 

Praha
V pondělí začal v Praze devátý ročník festivalu pouličního divadla Za dveřmi. Do 13. července divákům představil to nejlepší z klauniády a nového cirkusu v podání českých i zahraničních souborů. Festival odstartoval pestrobarevným průvodem obřích loutek centrem Prahy, které doprovázeli artisté na chůdách. Reflexi z festivalu jsme přinesli zde.

Za dveřmi 2017 – Adrian Schvarzstein, Jūratė Širvytė-Rukštelė: Arrived – Výstaviště Holešovice Praha 2017 (zdroj FB divadelního festivalu Za dveřmi / foto Karel Fořt)

Rumunský skladatel Vladimir Cosma v pondělí v rámci festivalu Prague Proms dirigoval svoji hudbu k filmům francouzských režisérů Claudea Zidiho, Claudea Pinoteaua, Francise Vebera a dalších. S Českým národním symfonickým orchestrem vystoupili sopranistka Irina Baiant, harmonikář Greg Zlap, hráč na Panovu flétnu Cezar Cazanoi, trumpetista Emil Bizga, houslista David Castro nebo cembalista Marius Preda.

Novodobá světová premiéra skladeb ze dvora Ludvíka XIV. zahájila v úterý v kostele sv. Šimona a Judy osmnáctý ročník Letních slavností staré hudby. Na koncertu s názvem Král nebes zazněly původní verze skladeb pro dva sbory a velký barokní orchestr, která ředitel kůru Královské kaple ve Versailles Michel-Richard de Lalande na žádost Ludvíka XIV. skládal k bohoslužbám. Naši recenzi jsme přinesli zde. Až do 7. srpna pak v průběhu dalších šesti koncertů představí Letní slavnosti staré hudby pestré spektrum skladeb, které před třemi sty lety zněly ve Versailles.

Král nebes – Chantal Santon-Jeffery, Reinoud Van Mechel, Olivier Schneebeli, François Joron, Lisandro Abadie, Collegium Marianum, Les Pages & les Chantres – Letní slavnosti staré hudby 11. 7. 2017 (foto Collegium Marianum)

Opera první české scény tento týden zveřejnila na webových stránkách Národního divadla pěvecké obsazení dalšího premiérového titulu nadcházející sezony, Mozartovy Figarovy svatby. Už dvacáté nastudování Mozartova evergreenu vystřídá v únoru 2018 doposud hranou Průdkovu inscenaci, která měla premiéru před patnácti lety. V roli Hraběte slibuje Národní divadlo i Adama Plachetku, který tento part v Praze zatím nezpíval. Celou zprávu jsme zveřejnili zde.

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat