Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Regiony
Jihočeské divadlo uvedlo 14. července před Otáčivým hledištěm v Českém Krumlově premiéru Verdiho opery Trubadúr. V inscenaci, kterou hudebně nastudoval Mario De Rose a režíroval šéf souboru Tomáš Studený, alternují klíčovou úlohu cikánky Azuceny mezzosopranistky Šárka Hrbáčková a Eliška Weissová. Trubadúra přenáší divadlo před Otáčivé hlediště z Českých Budějovic, kde měla inscenace premiéru v lednu. Recenzi z českokrumlovského provedení připravujeme. Druhou letošní premiérou před točnou bude 26. července balet Valmont.

G. Verdi: Trubadúr – Otáčivé jeviště Český Krumlov (zdroj FB JDČB)

Na financování nové koncertní haly v Ostravě, která by podle předpokladů mohla stát zhruba 1,45 miliardy korun, by se kromě města mohlo podílet i ministerstvo kultury a Moravskoslezský kraj. Koncertní hala bude přístavbou Domu kultury města Ostravy, sídla Janáčkovy filharmonie Ostrava. Při výstavbě haly se počítá i s jeho renovací. Více informací jsme přinesli zde.

V rámci Kytarového festivalu Mikulov se ve čtvrtek uskutečnil koncert argentinské sopranistky Maríe Cristiny Kiehr. Na mikulovském zámku držitelka prestižní ceny Grammy představila Schubertovy písně za kytarového doprovodu argentinského mistra kytarové hry Pabla Márqueze. Recenzi jsme přinesli zde.

Kytarový festival Mikulov 2017 – Pablo Márquez, María Cristina Kiehr – Zámek Mikulov 13. 7. 2017 ( zdroj Kytarový festival Mikulov)

Švédská metalová kapela Sabaton vystoupila ve čtvrtek jako hlavní účinkující na festivalu Masters of Rock ve Vizovicích. Na pódiu ji doprovodila zlínská Filharmonie Bohuslava Martinů. Čtvrteční koncert byl jediným letošním světovým vystoupením kapely Sabaton v doprovodu orchestru.

Operním galakoncertem začal v pátek dvacátý šestý ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov, který potrvá do 5. srpna. Festival v Pivovarské zahradě zahájilo vystoupení rumunské sopranistky Angely Gheorghiu a mexického tenoristy Ramóna Vargase. Za doprovodu orchestru PKF – Prague Philharmonia vedené Leošem Svárovským si připravili árie a duety z Bohémy, Tosky, La traviaty, Lucie z Lammermooru, Carmen, ale i árii Měsíčku na nebi hlubokém z Rusalky. Koncert však musel být kvůli nepřízni počasí předčasně ukončen, nezazněla tak poslední tři plánovaná čísla. Recenzi zahajovacího koncertu jsme přinesli zde.

V sobotu 15. července vystoupil v českokrumlovské Zámecké jízdárně Symfonický orchestr Českého rozhlasu vedený dirigentem Conradem Van Alphenem s houslistkou Mariou Solozobovou. Program tvořily skladby Brahmse, Mendelssohna-Bartholdyho a Dvořáka, naši recenzi najdete zde. Kromě toho jsme tento týden přinesli i rozhovor se šéfem krumlovského festivalu Jaromírem Boháčem (zde), v němž odpovídal na dotazy čtenářů Opery Plus.

Zahajovací operní galakoncert – Ramón Vargas, Angela Gheorghiu – Mezinárodní hudební festival Český Krumlov 14. 7. 2017 (zdroj festivalkrumlov.cz / foto Libor Sváček)

Workshop tvůrčího psaní se spisovatelem Martinem Reinerem zahájil v pátek odpoledne brněnskou část mezinárodního festivalu ProART, propojujícího širokou škálu uměleckých okruhů. Čtrnáctý ročník festivalu zpěvu, tance, herectví, fotografie a mnoha dalšího, který se snaží nalézat nové cesty v umění, potrvá v Brně do 21. července. Bude na třech místech – v Místodržitelském paláci, Vile Tugendhat a Divadle Husa na provázku. Od 25. července se pak přesune do Valtic na Břeclavsku.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat