Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3

U příležitosti šedesátých narozenin významného brněnského skladatele a pedagoga Pavla Zemka Nováka pořádá soubor Ensemble Opera Diversa a přidružený pěvecký sbor Ensemble Versus gratulační koncert. V úterý 19. září zazní v prostorách funkcionalistického kostela sv. Augustina v Brně program sestavený z děl jubilanta a skladatelů, se kterými Zemka Nováka pojí unisonová technika a spirituální náměty v tvorbě. Hudebního nastudování se ujala kmenová dirigentka Ensemble Opera Diversa Gabriela Tardonová. Posluchači uslyší skladby stylově blízké, přesto zcela unikátní svou instrumentací, z tvorby Zemka Nováka, Davida Matthewse, Arvo Pärta a Ivana Moodyho. Smyčcový orchestr se představí v Matthewsově Introitu, dále s mužským sborem v Pärtově naléhavé kompozici Wallfahrtslied a doprovodí také violistu Juliána Vevericu v Moodyho skladbě Vigil of the Angels.

Gabriela Tardonová (foto archiv Gabriely Tardonové)

Ozvěny International Shakuhachi Festival Prague, který probíhal minulý týden v Praze, přinesou zážitek z japonské hudby v úterý 19. září i do Plzně. Soubor Pro Musica Nipponia, který se o několik dní dříve představil pražskému publiku, zahraje v Měšťanské besedě vedle skladeb mezinárodních skladatelů také premiéru Jiřího Lukeše pro japonské nástroje a moravský cimbál.

Třemi koncerty pokračuje tento týden na Českolipsku festival Lípa Musica. V kostele sv. Petra a Pavla v Prysku se v pátek 22. září propojí zvuk didgeridoo – starodávného nástroje tvořeného z duté větve a středověkého a renesančního chorálu v podání česko-německého ansámblu Aurea (Alena Leja – zpěv, shruti box, Ilja Sibbor – didgeridoo, fujara).

Sobotní koncert v kostele sv. Zikmunda ve Stráži pod Ralskem provede posluchače labyrintem lásky díky programu složenému mimo jiné z písní České mariánské muziky Adama Michny z Otradovic. Interprety večera budou sopranistka Hana Blažíková a soubor Collegium Marianum, který obohatí program instrumentálními díly barokních skladatelů včetně strážského rodáka Heinricha Ignaze Franze Bibera. Z koncertu připravujeme recenzi.

Collegium Marianum – Jana Semerádová, Hana Blažíková (foto Petra Hajská)

Barokní kostel sv. Jana Křtitele v Kamenickém Šenově bude v neděli 24. září hostit folklórní soubor Hradišťan s jeho uměleckým vedoucím Jiřím Pavlicou.

První operní premiérou letošní sezony libereckého Divadla F. X. Šaldy bude v pátek 22. září Panna orleánská Petra Iljiče Čajkovského. Opera na námět Friedricha Schillera, pojednávající o jedné z nejproslulejších, ale i nejkontroverznějších postav evropských dějin – o Janě z Arku, která v 15. století zvrátila výsledek stoleté války mezi Anglií a Francií, osvobodila svou zem, vzápětí byla vlastním národem zrazena a ve svých devatenácti letech upálena, zazní v novodobé historii Šaldova divadla vůbec poprvé. V režii Lindy Keprtové se v hlavní roli představí mladá mezzosopranistka Alžběta Vomáčková. Orchestr opery Divadla F. X. Šaldy bude řídit šéfdirigent Martin Doubravský.

Čtvero ročních období v Buenos Aires pro housle a smyčcový orchestr Ástora Piazzolly bude programovým pilířem čtvrtého koncertu Mezinárodního hudebního festivalu F. L. Věka 2017 v sobotu 23. září v kostele sv. Prokopa v Přepychách. Houslistu Josefa Špačka doprovodí komorní soubor Barocco sempre giovane, který doplní program díly z pera Edvarda Hagerupa Griega, Felixe Mendelssohna-Bartholdyho a Franze Schuberta.

Josef Špaček (foto © Radovan Šubín)

V šesti chrámech a kostelech i v prostorách olomouckého arcibiskupství zazní letos koncerty Podzimního festivalu duchovní hudby v Olomouci, který začíná v neděli 24. září. Přehlídku s téměř čtvrt století starou tradicí zahájí v chrámu svatého Mořice provedení Otčenáše Leoše Janáčka a oratoria Kristus na hoře Olivetské Ludwiga van Beethovena. Interprety koncertu budou Komorní filharmonie Pardubice a Slovenský filharmonický sbor, taktovky se ujme Marko Ivanović.

Český filharmonický sbor Brno se svým sbormistrem Petrem Fialou zahájí svůj 12. ročník Cyklu abonentních koncertů ČFSB 2017/2018 v neděli 24. září v Besedním domě v Brně. Ke společnému provedení Mše C dur Ludwiga van Beethovena si přizval Filharmonii Bohuslava Martinů s dirigentem Vojtěchem Spurným a čtveřici sólistů: sopranistku Andreu Širokou, altistku Janu Sýkorovou, tenoristu Tomáše Černého a basistu Martina Gurbaľa. Na programu večera bude ještě Koncert pro violu, klarinet a orchestr Maxe Brucha, v němž se jako sólisté představí klarinetista Igor Františák a violistka Kristina Fialová.

 

Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí
Operní soubor ve švédském městě Karlstad nastudoval převážně vlastními silami operu Bohuslava Martinů Řecké pašije. Premiéru ve čtvrtek 14. září řídil švédský dirigent Johannes Gustavsson. Režií byla pověřena švédská režisérka a scénografka Mira Bartov. Hlavní roli Manolia vytvořil švédský tenorista Niklas Björling Rygert, sólista Královské opery ve Stockholmu. Domácí dramatická sopranistka Charlotta Larsson zpívala Kateřinu. Opera byla uvedena v anglické verzi a jazyce (se švédskými titulky). Naplánována jsou tři představení v září a dalších sedm repríz v říjnu. Více o nastudování jsme informovali v Operním kukátku zde.

Bohuslav Martinů: Řecké pašije – Wermland Opera Karlstad 2017 (zdroj wermlandopera.com)


Praha
Divadelní uskupení Spitfire Company oslavilo v úterý 12. září a ve středu 13. září deset let své existence uvedením projektu Konec –- člověka / Doba z druhé ruky v holešovickém prostoru Jatka78. Recenzi z prvního provedení divadelní adaptace knihy Světlany Alexijevičové si můžete přečíst zde.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK vstoupil do své 83. sezóny dvěma koncerty ve středu 13. a ve čtvrtek 14. září ve Smetanově síni Obecního domu. Jako sólistu pro své slavnostní zahájení si vedení FOKu vybralo legendárního izraelského houslistu Pinchase Zukermana. Reflexi jeho interpretace Beethovenových děl pro housle a orchestr si můžete přečíst zde.

Ve své řadě abonentních koncertů v Sále Martinů Hudební fakulty AMU pokračoval po prázdninách Sukův komorní orchestr bez dirigenta. Čtvrtý koncert letošního cyklu ve středu 13. září, patřil hudbě Jeana Sibelia, Igora Stravinského a Franze Schuberta.

Již potřetí zahájilo Národní divadlo sezonu koncertem pod taktovkou svého uměleckého ředitele Petra Kofroně. Tentokrát však na prknech pražské první scény neřídil Orchestr Národního divadla, ale Orchestr Státní opery. Dramaturgie koncertu, který se konal ve čtvrtek 14. září, představila ukázky z operního repertoáru Nového německého divadla. Recenzi z koncertu naleznete zde.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat