Týden s hudbou

Týden od 25. září do 1. října 2017 - vydání číslo 230. Co se děje v klasické hudbě, opeře a tanci? Nabízíme souhrn vybraných událostí aktuálního i uplynulého týdne.

Co přinese tento týden
Zahraničí
Koncertem ve městě Ču-chaj bude v pondělí 25. září orchestr PKF – Prague Philharmonia pokračovat ve svém koncertním turné po Číně, kam odletěl minulý týden. Orchestr se vrací do Čínské lidové republiky po pěti letech, poprvé zde koncertoval v lednu 2012. Během deseti dnů absolvuje šest koncertů a téměř 8.000 km přejezdů. PKF – Prague Philharmonia uvede v Číně skladby Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Petra Iljiče Čajkovského a Ludwiga van Beethovena, jehož dílu věnuje v této sezoně mimořádnou pozornost. Za dirigentským pultem se vystřídají Leoš Svárovský a Zbyněk Müller. Zpět do České republiky se orchestr vrátí 4. října.

PKF – Prague Philharmonia (foto © Petr Králík)

Slavnostního zahájení 53. ročníku Bratislavských hudebních slavností se ve čtvrtek 28. září zhostí rezidenční orchestr festivalu – Slovenská filharmonie. V koncertní síni Slovenské filharmonie se během festivalu, který potrvá do 15. října, představí celkem čtyřikrát. Program úvodního koncertu je sestaven z děl Franze Schmidta, Petra Iljiče Čajkovského (Rokokové variace v podání německého violoncellisty Albana Gerhardta) a Roberta Schumanna. Dirigentské taktovky se ujme nový šéfdirigent Slovenské filharmonie, Angličan James Judd. V pátek 29. září vystřídají Slovenskou filharmonii na pódiu Vídenští filharmonikové v čele se Zubinem Mehtou. Ti přijeli bratislavskému publiku prezentovat díla Johannese Brahmse, Josepha Haydna a vrcholem večera bude jejich provedení Koncertu pro orchestr Bély Bartóka. Z koncertu přineseme recenzi. Z komorních koncertů prvních dní Bratislavských hudebních slavností jmenujme alespoň koncert Guarneri Tria Prague v sobotu 30. září v Malém sále Slovenské filharmonie, jehož dramaturgii tvoří klavírní tria Josepha Haydna, Felixe Mendelssohna-Bartholdyho a Bedřicha Smetany.

 

Praha
Operní galapředstavení Pocta Jarmile Novotné 2017, které proběhne v pondělí 25. září ve vyprodané Dvořákově síni Rudolfina, připomene stodesáté výročí narození této legendární divy. Výběr árií z oper Don Giovanni, Figarova svatba, La traviata, Prodaná nevěsta či Růžový kavalír, které byly pro kariéru Jarmily Novotné nejvíce určující, přednesou čeští i zahraniční pěvci (sopranistky Kateřina Kněžíková a Adriana Kohútková, mezzosopranistka Nina Tarandek, tenorista Aleš Briscein a basbarytonista Adam Plachetka). Hudební oporou jim bude Symfonický orchestr Českého rozhlasu v čele s dirigentem Ondrejem Lenárdem. Večer svým nezaměnitelným průvodním slovem okoření moderátor Marek Eben, režii a organizaci večera zaštítí autorský tým bratrů Cabanových, který pro tuto příležitost připravuje speciální scénografii. Koncert zhodnotíme na našich stránkách.

Jarmila Novotná (zdroj archiv ND Praha/archiv Ludmily Matrtajové)

V rámci Festivalu hudebního divadla Opera se tento týden představí pražskému publiku hned tři operní soubory. V pondělí 25. září to bude Slezské divadlo Opava, které uvede na scéně Stavovského divadla operu Macbeth Giuseppe Verdiho. Slovenské národní divadlo bude na festivalu zastoupeno svým provedením Triptychu Giacoma Pucciniho ve čtvrtek 28. září na prknech Národního divadla. Stavovské divadlo bude potom v pátek 29. září hostit soubor Národního divadla Brno, který zde provede méně uváděnou operu Gioachina Rossiniho Hrabě Ory s Petrem Nekorancem v hlavní roli. Festivalové dění pro vás průběžně sledujeme, také z operních představení tohoto týdne chystáme recenze.

Mozartova Korunovační mše C dur otevře v úterý 26. září řadu komorních koncertů, kterou pořádá Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK v kostele sv. Šimona a Judy v rámci svých abonentních řad. Interpretace Mozartovy slavnostní mše a dalších menších děl z jeho salcburského období se ujmou přímo Pražští symfonikové s dirigentem Markem Štrynclem, sborové party přednese Kühnův smíšený sbor, jako sólisté se představí Michaela Šrůmová, Sylva Čmugrová, Václav Čížek a Jaromír Nosek. U této příležitosti v kostele sv. Šimona a Judy po letech zazvoní zvon sv. Patricius. Je to jediný dochovaný zvon z původních čtyř, které kostel kdysi míval.

V úterý 26. září zahájí Mezinárodní festival komorní hudby EuroArt Praha svoji 19. sezonu. Na svém úvodním koncertě přivítá dánské umělce, violistku Marii Louisu Jensen a violoncellistu Tobiase Gorvilda Lautrupa, kteří spolu s rezidenčním souborem festivalu, Stamicovým kvartetem, zahrají smyčcové sextety Nielse Gadeho a Johannese Brahmse. Koncert proběhne v Sále Martinů Lichtenštejnského paláce za přítomnosti dánského velvyslance, který koncertu udělil záštitu.

Stamicovo kvarteto (zdroj EuroArt)

Jeden z nejstarších evropských uměleckých festivalů, Mezinárodní televizní festival Zlatá Praha, proběhne od středy 27. do soboty 30. září v prostorách Nové scény Národního divadla. 54. ročník soutěžního festivalu, jehož pořadatelem je Česká televize, nabídne nejnovější světové filmy z oblasti klasiky, současné hudby, jazzu a world music, záznamy a televizní zpracovaní oper, divadelních představení, baletů i představení moderního tance. Mnohé z nich navíc před jejich televizní premiérou. Festival připravuje také bohatý doprovodný program, který zahrnuje workshopy, ukázky tanců i aktivity pro věkem malé návštěvníky. Festivalové dění budeme průběžně sledovat na našich stránkách.

 

Regiony
Hudební těleso Brno Contemporary Orchestra vedené dirigentem Pavlem Šnajdrem v pondělí 25. září představí posluchačům, kteří zavítají do brněnské vily Tugendhat, skladby Ervina Schulhoffa, Jana Rychlíka a Miloslava Ištvana. Koncert se koná v rámci VI. ročníku cyklu Dnů Hudby, který letos nese podtitul „All that Rythm“ a je inspirován rytmem a africkým „folklórem“.

Festival Lípa Musica pokračuje tento týden nabídkou tří koncertů. V úterý 26. září se na festivalu představí drážďanský rodák Albrecht Koch, toho času varhaník a kantor ve Freibergu. Pro litoměřický kostel Všech svatých si Koch připravil program, jež se dotýká osobnosti Johanna Sebastiana Bacha a představuje inspirace jeho nedostižným hudebním uměním v tvorbě dalších světových skladatelů. Hodnocení varhanního umění Albrechta Kocha si budete moci přečíst na našich stránkách.

Albrecht Koch (zdroj MHF LM/foto Martin Förster)

Tradiční svatováclavský koncert ve čtvrtek 28. září zasazený do kostela sv. Vavřince v Jezvé slibuje okouzlující krásu a hloubku kantát Johanna Sebastiana Bacha doplněných o instrumentální mezihry z jeho cembalové partity v podání dua interpretů, varhanice a cembalistky Barbary Marie Willi a německého tenoristy Markuse Brutschera. Návštěvníci českolipského Centra textilního tisku se v sobotu 30. září s flamenkovým duem Café del Mundo přenesou do ohnivé Andalusie a budou moci naslouchat temperamentním rytmům z pera Ástora Piazzolly, Joaquína Rodriga či přímo dua německých kytaristů, Jana Pascala a Alexandra Kiliana. Reflexi koncertu Collegia Marianum a Hany Blažíkové z minulého týdne festivalu Lípa Musica si můžete přečíst zde.

Podzimní festival duchovní hudby Olomouc bude pokračovat v tomto týdnu dvěma koncerty. Vivaldiho Stabat Mater v interpretaci španělské mezzosopranistky Marty Infante a barokního souboru Vespres d’Arnadí bude dramaturgickým vrcholem koncertu z děl Antonia Vivaldiho, který se uskuteční ve středu 27. září v Arcibiskupském paláci. Koncert v neděli 1. října v olomouckém Husově sboru představí neobvyklý repertoár. Zvuk smíšeného sboru se propojí se saxofonovým kvartetem ve skladbě Amao Omi – „Válka je nesmysl“ pro sbor a saxofonový kvartet gruzínského žijícího skladatele Gyia Kancheliho. Ve druhé polovině koncertu zazní Africká mše pro sbor, soli a bicí amerického sbormistra Normana Luboffa. Hlavními protagonisty večera budou česko-slovenský ATAM Saxophone Quartet a Pěvecký sbor Lúčnica.

Berliozova celovečerní „posvátná trilogie“ Dětství Ježíšovo pojednávající o událostech spojených s Kristovým dětstvím otevře ve středu 27. září v katedrále na Petrově letošní filharmonickou sezonu Filharmonie Brno. Sborové party oratoria nastudoval Český filharmonický sbor Brno, jednotlivé postavy příběhu ztvární sólisté: Yumiko Tanimura (Maria), Franck Le Guérinel (Josef), Frédéric Caton (Herodes) a Martin Gurbaľ (Domovník a Polydorus). V roli vypravěče vystoupí francouzský tenorista Sébastien Droy, provedení bude řídit Philippe Bernold. Z koncertu připravujeme recenzi.

Philippe Bernold (zdroj Bach for All)

Stejné provedení Berliozova monumentálního trojdílného oratoria uzavře o den později, ve čtvrtek 28. září, v kostele Panny Marie Královny v Ostravě maraton koncertů, který celé září probíhal v rámci Svatováclavského hudebního festivalu v Moravskoslezském kraji.

Festivalový předkrm přichystal na sobotu 30. září festival Moravský podzim, který naplno začne o týden později. Do koncertního sálu Besedního domu v Brně zavítá Tchongjongský festivalový orchestr s dirigentem Heinzem Holligerem, aby zde provedli díla Maurice Ravela či Camilla Saint-Saënse. Sté výročí narození německého skladatele korejského původu Isanga Yuna festival připomene zařazením jeho Houslového koncertu č. 3 z roku 1992, v němž se jako sólistka představí mladá německá houslistka s korejskými kořeny Clara-Jumi Kang.

V sobotu 30. září bude zahájen druhý ročník Lednicko/Valtického hudebního festivalu, který obohacuje kulturní a společenské dění na jižní Moravě spojením klasické hudby a památkových objektů Lednicko-valtického areálu. Na slavnostním koncertě v jízdárně Lednického zámku zazní Smyčcový kvartet „Rosamunde“ Franze Schuberta v podání Pavel Haas Quarteta a Smyčcový kvintet Es dur Antonína Dvořáka, v němž se jako host ke smyčcovému kvartetu přidá violista Pavel Nikl. V neděli 1. října pokračuje festival komorním koncertem v empírovém Dianině chrámu zvaném Rendez-vous. Hostem bohatě zdobeného sálu tohoto loveckého zámečku bude dechový ansámbl PhilHarmonia Octet Prague, který zde provede skladby Wolfganga Amadea Mozarta a Františka Kramáře.

PhilHarmonia Octet Prague (zdroj FB stránka souboru)

Mezinárodní hudební festival F. L. Věka připomene svým komponovaným pořadem v neděli 1. října dobrušského rodáka Františka Vladislava Heka. Naváže na program, který zazněl při zahájení prvního ročníku festivalu. Toto volné pokračování pořadu o životě a díle dobrušského rodáka Františka Vladislava Heka (1769—1847), předloze literárního i filmového F. L. Věka, se uskuteční v komorním prostředí hřbitovního kostelíka sv. Ducha v Dobrušce. Autorem scénáře a současně interpretem je Alfred Strejček, jehož vyprávění bude prokládáno hudebními vstupy violoncellisty Petra Nouzovského.

 

Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí
Ve čtvrtek 21. září uvedlo Slovenské národní divadlo baletně-operní premiéru, když spojilo v jeden večer dvě jednoaktová díla Maurice Ravela. Operní soubor se představil v hudební komedii Španělská hodinka v režii Pavla Smolíka, sólistka Baletu SND Reona Sato se ujala režie baletu na motivy starořecké mytologie Dafnis a Chloé. Recenzi provedení operní části večera si můžete přečíst zde.

 

Praha
V pondělí 18. září zemřela ve věku pětadevadesáti let tanečnice, pedagožka, baletní mistryně a sólistka Baletu Národního divadla, paní Věra Ždichyncová. Více se o této umělkyni dočtete na našich stránkách zde.

Tenorista Štefan Margita převzal v úterý 19. září v Národním divadle zlatou desku za album X Mas. Mezi hosty byli také basbarytonista Adam Plachetka a sopranistka Kateřina Kněžíková, kteří na albu spolupracovali. “Jsem hrdý, že za nahrávku X Mas dostávám zlatou desku na stejném místě, kde jsme ji pokřtili, v nejkrásnějším divadle světa,” uvedl Margita. Na albu X Mas Margita za doprovodu Symfonického orchestru Symphony Masters řízeného dirigentem Adamem Klemensem a Kühnova smíšeného sboru zpívá například Schubertovo Ave Maria, melodii En Aranjuez Con Tu Amor španělského skladatele Joaquína Rodriga nebo oblíbené vánoční skladby O Holy Night a Panis Angelicus.

Štefan Margita (zdroj stefanmargita.com)

Dvořákovo zhudebnění hymnu Te Deum uzavřelo v sobotu 23. září ve Dvořákově síni jubilejní desátý ročník festivalu Dvořákova Praha. Jako sólisté se představili sopranistka Simona Šaturová a barytonista Adam Plachetka. Pražský filharmonický sbor a Vídeňské symfoniky řídil Tomáš Netopil. Ohlasy na festivalové koncerty minulého týdne si můžete přečíst na našich stránkách (Ivan KlánskýGoldbergovské variace, Chlapcův kouzelný roh, Česká filharmonie s Petrem Altrichterem, Debutový den, závěrečný koncert).

 

Regiony
U příležitosti šedesátých narozenin významného brněnského skladatele a pedagoga Pavla Zemka Nováka uspořádal soubor Ensemble Opera Diversa a přidružený pěvecký sbor Ensemble Versus gratulační koncert. V úterý 19. září zazněl v prostorách funkcionalistického kostela sv. Augustina v Brně program sestavený z děl jubilanta a skladatelů, se kterými Zemka Nováka pojí unisonová technika a spirituální náměty v tvorbě. Hudebního nastudování se ujala kmenová dirigentka Ensemble Opera Diversa Gabriela Tardonová. Posluchači vyslechli skladby z tvorby Zemka Nováka, Davida Matthewse, Arvo Pärta a Ivana Moodyho.

Brněnské studio Českého rozhlasu v úterý 19. září oznámilo, že zemřel bývalý ředitel Filharmonie Brno, hráč na lesní roh a skladatel Bohuš Zoubek. Podlehl vážné nemoci, bylo mu čtyřiasedmdesát let. Více jsme informovali zde.

Šéfdirigent Plzeňské filharmonie Tomáš Brauner převzal ve středu 20. září Uměleckou cenu města Plzně za rok 2016. Cenu za mimořádný umělecký počin pro umělce nad třicet let získal Tomáš Brauner za uměleckou činnost a nastudování Dvořákova oratoria Stabat Mater. Ocenění náleží umělcům za významnou činnost, dílo či kulturní počin, které v předešlém roce významně obohatily kulturní dění a rozvoj Plzně a přispěly k posílení dobrého jména města. Laureáty v pěti kategoriích navrhuje odborná porota z nominací zaslaných veřejností, schvaluje je rada a zastupitelstvo města. Ceny město uděluje od roku 2013. Laureáty Umělecké ceny města Plzně za rok 2016 se kromě Braunera stali baletní sólistka Divadla J. K. Tyla Jarmila Hruškociová (dříve Dycková), režisér, dramaturg a plzeňský loutkář Pavel Vašíček, propagátor jazzu v Plzni Ivan Slabý a Západočeská galerie v Plzni.

Tomáš Brauner – Obecní dům 14. 3. 2016 (foto SOČR)

První operní premiérou letošní sezony libereckého Divadla F. X. Šaldy byla v pátek 22. září Panna orleánská Petra Iljiče Čajkovského. Opera na námět Friedricha Schillera, pojednávající o jedné z nejproslulejších, ale i nejkontroverznějších postav evropských dějin – o Janě z Arku, která v patnáctém století zvrátila výsledek stoleté války mezi Anglií a Francií, osvobodila svou zem, vzápětí byla vlastním národem zrazena a ve svých devatenácti letech upálena, zazněla v novodobé historii Šaldova divadla vůbec poprvé. V režii Lindy Keprtové se v hlavní roli představila mladá mezzosopranistka Alžběta Vomáčková. Orchestr opery Divadla F. X. Šaldy řídil šéfdirigent Martin Doubravský.

Hodinová operka Zob, zob, Zoban!!!, kterou napsali někdejší redaktor rádia Svobodná Evropa Ivan Binar a ostravský hudební skladatel Edvard Schiffauer za věznění (1972), do něhož byli socialistickým režimem uvrženi za uvedení parodického muzikálu ostravského studentského divadla, měla premiéru v neděli 24. září dopoledne ve foyeru Divadla Antonína Dvořáka v Ostravě. Operu plnou dětských říkánek uvádí Opera Národního divadla moravskoslezského v rámci své dramaturgické linie Opera dětem. Role dětí hrají a zpívají děti z Operního studia Národního divadla moravskoslezského. Hudebního nastudování se ujali Adam Sedlický a Lenka Živocká, režie Václav Klemens.

Zob, zob, zoban!!! – premiérový plakát (zdroj web Národního divadla moravskoslezského)

Mezinárodní hudební festival F. L. Věka 2017 pokračoval o minulém víkendu dalšími dvěma koncerty. Zcela poprvé zavítal festival do Přepych, kde se v sobotu 23. září představil mladý český houslista Josef Špaček spolu s komorním souborem Barocco sempre giovane. V kostele sv. Prokopa zněla díla Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, Franze Schuberta a Ástora Piazzolly. Slavnostní koncert v neděli 24. září v kostele sv. Václava v Dobrušce patřil houslovému umění letošní vítězky mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro, Olgy Šroubkové. Na varhany z roku 1727 ji doprovodil korejský varhaník Jihoon Song. Vedle skladeb barokních mistrů byla na programu mimo jiné Sonáta pro sólové housle č. 1 Eugèna Ysaÿe.

Český filharmonický sbor Brno se svým sbormistrem Petrem Fialou zahájil svůj 12. ročník Cyklu abonentních koncertů v neděli 24. září v Besedním domě v Brně. Ke společnému provedení Mše C dur Ludwiga van Beethovena si přizval Filharmonii Bohuslava Martinů s dirigentem Vojtěchem Spurným a čtveřici sólistů: sopranistku Andreu Širokou, altistku Janu Sýkorovou, tenoristu Tomáše Černého a basistu Martina Gurbaľa. Na programu večera byl ještě Koncert pro violu, klarinet a orchestr Maxe Brucha, v němž se jako sólisté představili klarinetista Igor Františák a violistka Kristina Fialová.

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat