Týden s hudbou (22)

Co přinese tento týden
Přiblížit život a dílo skladatele Wolfganga Amadea Mozarta zábavnou formou chce dětem scénický cyklus Opera nás baví. Premiéru měl 29. září ve Stavovském divadle v Praze. Režisérkou a autorkou scénáře je operní pěvkyně a ředitelka Dětské opery Praha Jiřina Marková-Krystlíková, výtvarníkem, scénografem a autorem komiksově laděných obrázků je grafik a malíř Jiří Votruba. Projekt Opera nás baví má dvanáct dílů, první dva o Bedřichu Smetanovi a Gioacchinu Rossinim představil už před prázdninami.

Pokračuje 10. ročník Svatováclavského hudebního festivalu, který se koná od 28. září do 28. října v Moravskoslezském kraji, kde nabízí rekordní počet 35 koncertů. Vystoupí na nich špičkoví interpreti vážné hudby z celého světa, ale třeba také rocker David Koller v crossoverovém programu nazvaném Music Visions. Program bude rozdělen do pěti tematických řad. V té hlavní budou stěžejní projekty, jakým byl například zahajovací koncert v kostele Panny Marie Královny v Ostravě-Mariánských Horách. Pražská komorní filharmonie a Pražský filharmonický sbor se zahraničními sólisty na něm uvedli Mendelssohnovo oratorium Eliáš. Druhá řada bude barokní, třetí komorní bude prezentovat především přední sólisty, mimo jiné sólový recitál harfenistky Jany Bouškové. Čtvrtá řada bude varhanní a zazní v ní například Labyrint světa a ráj srdce Petra Ebena v provedení Petra Rajnohy a Marka Ebena. Novinkou bude pátá řada crossover, tedy mísení různých stylů. Koncerty se uskuteční v kostelích a modlitebnách osmnácti měst a obcí v kraji, přímo v Ostravě se odehraje osmnáct vystoupení.Od 29. září do 3. listopadu se bude konat 11. ročník mezinárodního hudebního festivalu Malostranské komorní slavnosti, který si tak jako ročníky předešlé předsevzal prezentaci toho nejlepšího, co především česká interpretační scéna v komorní oblasti nabízí. Na koncertech, které probíhají v Hlavním sále Valdštejnského paláce od 19.30 hodin, má už své vystoupení za sebou houslista Jiří Vodička a komorní orchestr Barocco sempre giovane (29. září), dále se představí kanadská klavíristka Ang Li (6. října), v pozdějších termínech pak kytarista Pavel Steidl, italsko-americká sopranistka Olimpia Lucente, violistka Jitka Hosprová a klavíristka Jitka Čechová a také Trojanovo trio.

Zahajovacím koncertem PKF – Prague Philharmonia vstoupí orchestr, který před nedávnem změnil svůj původní název Pražská komorní filharmonie, do své jubilejní 20. koncertní sezony. Koncert se uskuteční 2. října na tradiční půdě orchestrálních koncertů PKF, ve Dvořákově síni Rudolfina. Kromě výjimečného programu, který vyplní skladby českých autorů Gustava Mahlera, Bohuslava Martinů a Pavla Vranického, předstoupí kromě hráčů před přítomné publikum také Pražský filharmonický sbor v čele se sbormistrem Lukášem Vasilkem, přední norský barytonista Audun Iversen a šéfdirigent PKF Jakub Hrůša.

Osobnost týdne: Jakub Hrůša
Dvaatřicetiletý dirigent Jakub Hrůša povede 2. října v Dvořákově síni pražského Rudolfina zahajovací koncert jubilejní 20. sezony PKF – Prague Philharmonia. Koncert podpoří Pražský filharmonický sbor pod vedením sbormistra Lukáše Vasilka a pro české publikum nová tvář předního norského barytonisty Auduna Iversena. Zazní vybraná díla Gustava Mahlera, Bohuslava Martinů a Pavla Vranického. PKF – Prague Philharmonia vstupuje do své jubilejní sezony směle a originálně. Zahajovací koncert obsáhne hudbu nejrůznějších stylových epoch, a tudíž bude maximálně kontrastní. Zároveň se ovšem ocitne na platformách pro činnost PKF navýsost typických. První číslo bude věnováno Mahlerově hudbě (Písním potulného tovaryše), která od dob založení PKF patří k jejímu kmenovému repertoáru. Totéž se dá říci o hudbě Bohuslava Martinů, tentokráte zastoupené Polní mší. Sólistou obou čísel bude mladý barytonista z Norska Audun Iversen. Slavnostní zahajovací koncert, jenž bude rovněž vysílán v rámci evropské rozhlasové sítě EBU, pak orchestr ve druhé půli završí provedením originální Charakteristické symfonie pro mír s Republikou francouzskou Pavla Vranického.

Brněnský rodák Hrůša se dirigování začal věnovat během studia na všeobecném gymnáziu v Brně. Po maturitě byl přijat na Hudební fakultu Akademie múzických umění v Praze, kde studoval u Jiřího Bělohlávka, Radomila Elišky a Leoše Svárovského. Studia ukončil v roce 2004 absolventským koncertem se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu mj. provedením symfonie Asrael Josefa Suka. V roce 2005 byl stážistou na Universität der Künste v Berlíně ve třídě profesora Lutze Köhlera. V roce 2000 se ve svých 18 letech zúčastnil mezinárodní dirigentské soutěže Pražského jara, v níž  získal čestné uznání poroty a další dvě ceny pro nejmladšího a nejúspěšnějšího českého kandidáta. Během studií na Akademii múzických umění Jakub Hrůša postupně spolupracoval mj. s Jihočeskou komorní filharmonií České Budějovice, Akademickými komorními sólisty, Talichovým komorním orchestrem, Plzeňskou filharmonií, Pražským komorním sborem a Pražským filharmonickým sborem, Českým filharmonickým sborem a Filharmonií Brno, Janáčkovou filharmonií Ostrava a dalšími, pak s Pražskou komorní filharmonií a Filharmonií Bohuslava Martinů ve Zlíně. V letech 2002–2005 byl asistentem šéfdirigentů České filharmonie Vladimira Ashkenazyho a Zdeňka Mácala.Česká filharmonie svou 118. koncertní sezonu zahájí 3. října. Během příštího kalendářního roku dokončí nahrávání dvořákovského projektu, v sezoně 2013/2014 provede třicet koncertů v zahraničí. Na zahajovacím koncertu vystoupí také ruský trumpetista Sergej Nakarjakov, mimo jiné zazní díla Bernsteina a Šostakoviče. Večer vyvrcholí Janáčkovou Glagolskou mší v původním znění z roku 1927. Českou filharmonii v nové sezoně čekají také dvě rozsáhlá turné po Číně a tradičně po Japonsku, kde vystoupí již po třiadvacáté. Dále navštíví Švýcarsko, Slovinsko, Chorvatsko, Německo a Itálii, kde filharmoniky povede ruský dirigent Valerij Gergijev. Na domácích festivalech se Česká filharmonie v čele s Bělohlávkem představí na Pražském jaru a Dvořákově Praze.

4. října začíná 33. ročník mezinárodního hudebního festivalu Trutnovský podzim. Potrvá do 22. října. Na úvodním koncertu vystoupí PKF – Prague Philharmonia s dirigentem Jakubem Hrůšou a klavírista Ivo Kahánek. Zazní díla L. van Beethovena, F. Chopina a P. Vranického.

Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí
Český filharmonický sbor Brno vstoupil do sezony 2013/2014 třemi zahraničními turné. Zpíval na festivalech v Německu a Francii, ve vyprodaných sálech v Bernu i Budapešti, v Berlíně pak doprovázel místní filharmonii. První cesta mířila už koncem srpna na festival ve Wiesbadenu-Eberbachu, kde zaznělo Verdiho Requiem. Odtud se sbor vydal do jižní Francie, kde vystoupil na dvou letních festivalech. Začátkem září koncertoval ve Švýcarsku. S Bernskými symfoniky provedl v katedrále dvakrát Missu solemnis Ludwiga van Beethovena. Ze Švýcarska odjel Český filharmonický sbor Brno do Berlína, kde s dirigentem Simonem Rattlem a Berlínskou filharmonií zpíval dvakrát Janáčkovu Glagolskou mši. Ve druhém zářijovém týdnu sbor spojil síly s Budapešťským festivalovým orchestrem a pod taktovkou Ivána Fischera zazpíval Requiem Antonína Dvořáka. Brněnský sbor vznikl v roce 1990. Zaměřuje se především na oratorní, kantátový a v poslední době i operní repertoár všech období.

Praha
Koncertem světoznámé kanadské pěvkyně Barbary Hannigan 23. září začal 18. ročník festivalu Struny podzimu. Hudebnice vystoupila v pražské Státní opeře v ojedinělé trojjediné roli pěvkyně, herečky a dirigentky Pražské komorní filharmonie. Čerstvá držitelka britské ceny Gramophone Classical Music Awards přednesla skladby Rossiniho, Mozarta, Ligetiho, Šostakoviče a Nona.Festival Struny podzimu potrvá do 9. listopadu. Nabídne desítku koncertů z oblasti jazzu, klasiky a world music. K jeho největším hvězdám budou patřit tenorsaxofonista Wayne Shorter, houslista Daniel Hope, mistr staré hudby Jordi Savall a zpěvák Rufus Wainwright. Struny podzimu každoročně překračují hranice žánrů a také iniciují vznik nových uměleckých děl. Tentokrát dává festival vzniknout netradičnímu nastudování Schubertova písňového cyklu Zimní cesta v režii Jiřího Heřmana.

Na jevišti Divadla ABC bylo 23. září představeno CD s písněmi ze smetanovské inscenace Městských divadel pražských nazvané Bedřich Smetana: The Greatest Hits. Smetanovy operní árie, dueta a sbory převedli do moderní podoby Ivan Hlas a Jiří Janouch. Oba si vyhráli zejména s aranžemi, čímž Smetanovy árie zní jednou jako reggae, jindy jako rokenrol, song jako od Beatles či balada ve stylu skupiny Queen. Komediální muzikál pro zpívající činoherce Bedřich Smetana: The Greatest Hits měl premiéru loni v březnu.Bedřich Smetana oslavil ve svých dílech české mýty i historii, krásu přírody i života. Zkomponoval například devět oper, cyklus symfonických básní Má vlast a také řadu písní. V březnu 2014 uplyne 190 let od jeho narození.

Regiony
Jihočeské divadlo 27. září uvedlo do repertoáru Pucciniho Tosku. Příběh lásky a krvavé vášně v kulisách Říma si návštěvníci premiéry poslechli v italském originále. Hlavní role nastudovali Petra Šimková Alvarez a WeiLong Tao. Jihočeši kus nastudovali v koprodukci s plzeňským Divadlem J. K. Tyla. Tosca spolu s Verdiho Aidou a Bizetovou Carmen patří dodnes k nejhojněji uváděným operám. Opera Jihočeského divadla se k Tosce vrací ve své historii poosmé. Autorem režijního pojetí, scény a kostýmů je plzeňský tým ve složení Jan Burian, Karel Glogr a Dana Haklová Svobodová. Nastudování sborových scén se v Jihočeském divadle ujal nový sbormistr Martin Veselý.

Rada města Brna 25. září na doporučení odborné komise schválila, že ředitelem Národního divadla Brno se od 1. listopadu stane dosavadní umělecký šéf činohry Jihočeského divadla v Českých Budějovicích Martin Glaser. Národní divadlo Brno je bez ředitele od loňského září, kdy rezignoval Daniel Dvořák. Před komisí Glaser uspěl se svou koncepcí divadla jako sebevědomé a moderní metropolitní instituce. Nepočítá například s Redutou jako samostatnou jednotkou. Reduta v uplynulých letech pod vedením Petra Štědroně tvořila vedle baletu, Mahenovy činohry a Janáčkovy opery čtvrtou složku Národního divadla Brno. Dva činoherní soubory pod jednou střechou ale Glaser nepovažuje z dlouhodobého hlediska za výhodné. Glaser se narodil v roce 1974 v Sokolově. V Jihočeském divadle v Českých Budějovicích působí od roku 1998 jako kmenový režisér, posledních osm let byl uměleckým šéfem. Glaser se letos na jaře ucházel o místo šéfa pražského Divadla Na zábradlí, v konkurzu však uspěl Petr Štědroň z brněnské Reduty.

Výročí
2. října
1922 se narodil Otmar Mácha, český hudební dramaturg, skladatel a režisér. Ve své hudební tvorbě se zaměřoval na symfonické básně, opery, televizní baletní pohádky, písně i komorní skladby. Byl členem prestižní skladatelské skupiny Quattro spolu s Lubošem Fišerem, Zdeňkem Lukášem a Sylvií Bodorovou. Za jeho nejvýznamnější dílo je považováno oratorium Odkaz J. A. Komenského pro soprán, orchestr a varhany, které mělo premiéru v roce 1957. Velmi oblíbené a často uváděné jsou jeho písně a dětské sbory.Ve stejný den 2. října si připomeneme 85. výročí úmrtí Maxe Brucha, německého hudebního skladatele a dirigenta. Hudební vzdělání mu poskytl v Kolíně nad Rýnem skladatel a klavírista Ferdinand Hiller. Bruch byl činný jako učitel hudby, skladatel a dirigent v mnoha německých městech: Mannheimu (1862-1864), Koblenzi (1865-1867), Sondershausenu (1867-1870), Berlíně a v Bonnu (1870-1878). V době vrcholu své slávy byl po tři sezony dirigentem Liverpool Philharmonic Society (1880-1883). Od roku 1890 do konce své hudební činnosti v roce 1910 vyučoval kompozici na berlínské konzervatoři Berlin Hochschule für Musik.
Foto archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat