Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
Collegium Marianum (zdroj collegiummarianum.cz / © Petra Hajská)

Podzimní část koncertů komorního orchestru Harmonia Praga začne koncertem ve čtvrtek 26. října na Novoměstské radnici, inspirovaným tanečními rytmy v hudbě velkých skladatelů baroka, klasiky, romantismu i 20. století. Jako sólisté se na něm představí houslisté Miroslav Vilímec a Libor Vilímec, orchestr bude řídit Štefan Britvík.

V klášteře sv. Anežky České se ve čtvrtek 26. října uskuteční koncert dvou českých kytarových mágů, Štěpána a Jana-Matěje Raka. Otec a syn si pro společný koncert vybrali pestrý repertoár, zahrnující skladby Johanna Sebastiana Bacha, Bedřicha Smetany, Jaroslava Ježka, ale také vlastní tvorbu Štěpána Raka. Koncert je součástí komorní řady FOK s názvem Obrazy a hudba, který je pořádán ve spolupráci s Národní galerií v Praze. Výročí vzniku samostatného Československa oslaví Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK již tradičně v sobotu 28. října provedením Mé vlasti Bedřicha Smetany. Do čela orchestru se tento rok ve Smetanově síni Obecního domu postaví Ondrej Lenárd. Z koncertu chystáme recenzi.

Plácido Domingo přichází do Prahy s unikátním projektem v podobě exkluzivní inscenace opery Don Giovanni ve Stavovském divadle, které je v současné době jediným dosud existujícím divadlem, kde Mozart působil. Projekt se uskuteční v pátek 27. a v neděli 29. října při příležitosti 230. výročí světové premiéry opery Don Giovanni. V této inscenaci se Plácido Domingo ujme role dirigenta a uměleckého vedoucího. Do sólových rolí obsadil mezinárodní pěvecké světové špičky včetně vítězů slavné operní soutěže Plácida Dominga Operalia, do zbylých tří rolí obsadil významné české talenty. Základem pro vytvoření scénografické koncepce inscenace opery Don Giovanni je využití scény známého českého scénografa Josefa Svobody a oscarového výtvarníka kostýmů Theodora Pištěka. Projekt se připravuje v koprodukci s Národním divadlem. Představení zhodnotíme na našich stránkách.

Plácido Domingo (zdroj narodni-divadlo.cz)

Výjimečný zážitek slibuje koncert rozhlasových symfoniků s německým dirigentem mezinárodního renomé Alexandrem Liebreichem v neděli 29. října ve Dvořákově síni Rudolfina. Program otevře Studie pro smyčce Pavla Haase, kterou bratr slavného prvorepublikového herce Huga Haase napsal v roce 1943 v Terezíně. Sólista večera, německý violoncellista Alban Gerhardt bude interpretovat jeden z pilířů cellové literatury – První violoncellový koncert Dmitrije Šostakoviče. Mimořádný koncert Symfonického orchestru českého rozhlasu, který se koná jako Ozvěny Česko-německého kulturního jara 2017, vyvrcholí provedením Symfonie č. 4 Johannese Brahmse. Z koncertu přineseme recenzi.

 

Regiony
Festival Moravský podzim nabídne v průběhu posledního týdne několik zajímavých počinů. Po erupci Symfonie sirén v sobotu 21. října (o provedení čtěte zde) se festivalové dění v pondělí 23. října ztiší v komorním provedení dvouhodinového písňového cyklu Tiché písně, který nejvýznamnější současný ukrajinský skladatel Valentin Silvestrov zkomponoval převážně na texty ruských klasiků. Ve Vile Tugendhat se jeho interpretace zhostí basbarytonista Tomáš Šelc a klavíristka Dana Hájossy. V pátek 27. října oslaví Janáčkovo kvarteto sedmdesát let od svého vzniku koncertem v Besedním domě, na němž bude znít výlučně hudba skladatele, jehož jméno ansámbl nosí. Na obou festivalových koncertech budeme mít své recenzenty. V sobotu 28. října si v Besedním domě přijdou na své milovníci uměleckého mistrovství divadelního a především filmového režiséra, brněnského rodáka Petra Weigla. V rámci festivalu zde bude mít premiéru projekt s názvem Poetické úvahy ve volných chvílích (podle filmu Petra Weigla z roku 1979), který je koncipován jako jevištní pocta uměleckému vidění světa a osobnosti režiséra Petra Weigla a zároveň je scénickým koncertem nejrychlejšího klavíristy na světě, Lubomyra Melnyka, který ozvláštní večer svojí vlastní hudbou. Více o projektu se dočtete v rozhovoru s režisérem večera Martinem Dvořákem, který jsme publikovali zde. Projekt se o den později přesune do Českého muzea hudby v Praze. V sobotu 28. října proběhne v parku u Janáčkova divadla závěrečná akce letošního Moravského podzimu – slavnostní připomínka 99. výročí vzniku Masarykovy Československé republiky. Slavnosti se účastní brněnští sokolové, skauti – a několik pěveckých sborů, které nastudovaly a přednesou vlastenecké skladby napsané význačnými autory v mladé republice na Masarykovu počest.

Lubomyr Melnyk (zdroj archiv Martina Dvořáka / foto © Aleksandra Kawka, Sony)

Sál filharmonie Hradec Králové bude od úterý 24. října do čtvrtka 2. listopadu dějištěm čtyř festivalových koncertů Hudebního fóra Hradec Králové, které pořádá Filharmonie Hradec Králové ve spolupráci s Českým rozhlasem 3 – Vltava. Dramaturgie festivalu je každoročně postavena především na orchestrálních a velkoplošných dílech soudobých světových autorů. Úvodní koncert v úterý 24. října tak představí orchestrální díla Cristóbala Halfftera, Roberta Sierry a písňový cyklus Neruda Songs Petera Liebersona, v němž se mezzosopránového partu ujme Edita Adlerová. Filharmonii Hradec Králové bude řídit José Miguel Rodilla. Druhý festivalový koncert ve čtvrtek 26. října, z nějž přineseme recenzi, bude přehlídkou japonské hudby v podání Janáčkovy Filharmonie Ostrava.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5

Mohlo by vás zajímat