Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
Garrick Ohlsson & Brahms – Petr Altrichter, Garrick Ohlsson – Praha 8. 11. 2017 (zdroj FOK / foto Petr Dyrc)

Další koncert festivalu Procházky uměním se odehrál v úterý 7. listopadu v Muzeu Bedřicha Smetany. Na večer věnovaný výhradně české hudbě pozvala violistka Jitka Hosprová své oblíbené skladatele: Sylvii Bodorovou a Michala Müllera. Pozvání přijala také harfistka Kateřina Englichová, která představila Harfový kvintet Michala Müllera, partnerem jí bylo Kvarteto Martinů. To společně s Jitkou Hosprovou nastudovalo nejen Dvořákův Kvintet Es dur, ale také Sonátu pro violu a smyčcový kvartet Luboše Fišera. Sólovou violu si mohli posluchači vychutnat ve skladbě Sylvie Bodorové.

Festival Struny podzimu nabídl ve svém závěru několik výjimečných akcí. V úterý 7. listopadu to bylo ve Foru Karlín provedení oratoria Antracitová pole skladatelky Julie Wolfe. Interpretace dojemného oratoria pro sbor a komorní soubor, vyprávějícího o hornících v uhelném dole v Pensylvánii začátkem 20. století, se zhostili ansámbl Bang on a Can All Stars, Tonya Graves, Dan Bárta a ansámbl Martinů Voices. Českou premiéru oratoria jsme hodnotili zde. Vyvrcholením festivalu byl večer jazzového pianisty, skladatele a producenta Herbieho Hancocka, jehož koncert hostilo ve čtvrtek 9. listopadu také Forum Karlín.

Julia Wolfe: Anthracite Fields – 7. 11. 2017 Praha (zdroj SP / foto © Petra Hajská)

Komorní soubor Ensemble Terrible HAMU, tvořený převážně studenty Hudební a taneční fakulty AMU, vystoupil s premiérami soudobé klasické hudby ve středu 8. listopadu v DUP39, bývalém Domě uměleckého průmyslu na Národní třídě. Program koncertu, jehož dirigentem byl Marek Šedivý, zahrnoval mimo jiné dvě světové premiéry: Setrvávání od Jana Dobiáše a Igneous estonského skladatele Ove-Kuth Kadaka.

Členové komorního tělesa Pavel Haas Quartet pokřtili ve čtvrtek 9. listopadu v pražské Viole nové album Kvintety Antonína Dvořáka. Současně od zástupců vydavatelství Supraphon převzali platinovou desku za album Smyčcové kvartety Bedřicha Smetany, u něhož tržby z prodeje dosáhly milionu korun. V roce 2015 za tuto nahrávku Pavel Haas Quartet popáté získal “Oscara klasické hudby” – ocenění britského hudebního měsíčníku Gramophone. Novou, v pořadí sedmou desku s dvořákovským repertoárem Pavel Haas Quartet natočil ve Dvořákově síni pražského Rudolfina. V roli hostů na něm hrají bývalý člen kvarteta Pavel Nikl a izraelský klavírista Boris Giltburg.

Bohemia Balet, taneční soubor Taneční konzervatoře hlavního města Prahy, uvedl v sobotu 11. listopadu na prknech Stavovského divadla své představení Ples kadetů, Dům dony Bernardy Alby, Polovecké tance. Představení zhodnotíme na našem portálu.

Bohemia Balet – ilustrační foto (foto Michal Hančovský)

V neděli 12. listopadu mělo v prostoru holešovických Jatek78 premiéru představení s názvem Honey. Na inscenaci se podílejí společně dva soubory, jejichž umělecké prostředky jsou odlišné. Právě o to se ale opírala myšlenka na vzájemnou spolupráci – touha spojit autentické osobnostní komorní činoherní herectví Dejvického divadla s neméně autentickým čistým jevištním „bytím“ vyjádřeným prvky nového cirkusu Cirku La Putyka tak, aby vzniklo něco originálního. Režisérem romantického příběhu, který vznikl na základě skutečných událostí, je Miroslav Krobot, autorem hudby Jan Balcar, choreografii vytvořil Thomas Steyaert. Reflexi inscenace si budete moci přečíst na našich stránkách.

Cenami Senior Prix za celoživotní mistrovství odměnila v neděli 12. listopadu Nadace Život umělce pět desítek umělců starších sedmdesáti let. Byli mezi nimi například operní pěvkyně Libuše Márová a Jana Jonášová či dirigent Petr Vronský. Ocenění převzali i trumpetista Václav Týfa, hornista Bedřich Tylšar, sbormistryně Irena Pluháčková a muzikanti Vladimír Popelka a Karel Vágner. Ocenění Senior Prix uděluje Nadace Život umělce od roku 1993.

 

Regiony
Moravské divadlo Olomouc uvedlo v premiéře v pátek 3. listopadu baletní titul Zkrocení zlé ženy. Tímto titulem pokračuje v dramaturgické linii uvádění děl Williama Shakespeara. Hudebně dílo nastudoval Petr Šumník, spoluúčinkoval Orchestr Moravského divadla. Choreografem a režisérem inscenace je šéf souboru Robert Balogh. Recenzi premiéry najdete zde.

R. Balogh: Zkrocení zlé ženy – Moravské divadlo Olomouc 2017 (zdroj MDO / foto Aleš Kočíb)

Vídeňský operní režisér Otto Schenk převzal v pondělí 6. listopadu v brněnském Divadle na Orlí ve svých osmdesáti sedmi letech medaili a titul Doctor honoris causa, doctor artis musicae. Po slavnostním aktu následovala odpoledne diskuse se studenty a pedagogy Janáčkovy akademie múzických umění o práci operního režiséra a o opeře vůbec. Rozhovor s Ottou Schenkem čtěte zde.

Brno dá 19 milionů korun Národnímu divadlu Brno a milion korun Filharmonii Brno na pokrytí výpadku vstupného kvůli rekonstrukci budovy Janáčkova divadla. Schválili to v úterý zastupitelé Brna. Město rekonstruuje divadlo za více než půl miliardy korun a soubory musejí hrát v menších prostorách. Opravy mají skončit v závěru příštího roku. Práce zkomplikoval nález azbestu, kvůli kterému potrvají déle a budou dražší.

Ostrava chce zřídit zvláštní fond, do něhož by se ukládaly peníze na chystanou výstavbu koncertní haly, která by podle předpokladů měla stát víc než miliardu korun. Letos chce město do fondu vložit minimálně 100 milionů korun, oznámil ve středu 8. listopadu primátor Tomáš Macura. Koncertní hala bude přístavbou Domu kultury města Ostravy, sídla Janáčkovy filharmonie Ostrava. Při výstavbě haly se počítá i s jeho renovací. Město se chtělo při jejím financování dohodnout na spolupráci s krajem a ministerstvem kultury, s nimiž podle primátora plánovalo uzavřít memorandum o spolupráci. S ministerstvem se však zatím nedohodlo a chce se připravit i na případnou variantu, že by halu muselo financovat bez pomoci státu. Více na našich stránkách najdete zde.

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4

Mohlo by vás zajímat


Napsat komentář