Týden s hudbou

Co přinese tento týden? Výběr aktualit klasické hudby, opery a tance od 25. do 31. prosince 2017 243

Zahraničí
Aleš Briscein bude ve čtvrtek 28. prosince hostovat na prknech nové budovy Slovenského národního divadla v roli hraběte Orlovského v operetě Netopýr. Partnerkou v roli Rosalindy mu bude u nás dobře známá sopranistka Adriana Kohútková. Více jsme informovali zde.

Na přelomu roku vyjíždí Filharmonie Brno poprvé ve své historii na koncertní turné do Číny, aby tam odehrála pět koncertů ve čtyřech městech. V čínských koncertních sálech zazní v podání filharmoniků například Smetanova Vltava, Dvořákova Sedmá symfonie nebo Slovanské tance. Po taktovkou Thomase Sanderlinga se představí klarinetista Tony Shen a houslistka Sarah Chang. Turné zahájí orchestr v pátek 29. prosince v hlavním městě Vnitřního Mongolska, v Hohhotu. Na Silvestra zahraje v Pekingu, kde ho čeká koncert, který organizátoři nazývají novoroční. V první den roku 2018 filharmonici zavítají do Taiyuanu s moderním koncertním sálem. Turné uzavřou ve středu 3. a ve čtvrtek 4. ledna koncerty v Xi’anu, městě, které je kolébkou čínské kultury. Zatímco pětašedesát hudebníků odehraje novoroční koncert v Číně, dvaašedesát jich v pondělí 1. ledna zaplní podium v domovském Brně. I brněnský slavnostní koncert má letos svá specifika. Nebude totiž jen jeden, jak je zvykem, ale rovnou dva. Kvůli zavření Janáčkova divadla, kde se novoroční koncert obvykle koná, musel orchestr přesídlit do sálu Stadionu v Kounicově ulici s poloviční kapacitou. Návštěvníci se mohou těšit na program s názvem Pozdrav z Vídně do světa, při kterém pod taktovkou Caspara Richtera zazní čtrnáct skladeb – například od Richarda Strausse, Ericha Korngolda, Leonarda Bernsteina nebo Sergeje Prokofjeva.

Filharmonie Brno, Stadion Brno 10. 11. 2017 (zdroj FB / foto Jiří Jelínek)

Šéfdirigent PKF – Prague Philharmonia Emmanuel Villaume nastuduje nejočekávanější představení letošní sezony Metropolitní opery v New Yorku – Pucciniho Tosku – ve skvělém obsazení Sonya Yoncheva (Tosca), Vittorio Grigolo (Cavaradossi) a Bryn Terfel (Scarpia). Po Jamesi Levineovi převezme první sérii představení 31. prosince a 3., 6., 9., 12., 23. a 27. ledna 2018. Začátek spolupráce Emmanuela Villauma s Met se datuje do roku 2004. Online časopis OperaWire ho nominoval mezi pět nejlepších dirigentů sezony 2016/2017 této prestižní světové operní instituce. V říjnu 2017 zde nastudoval s vynikajícím ohlasem Massenetovu operu Thaïs. Více jsme informovali zde.

 

Praha
Nejdůležitější událost Vánoc – Narození Páně – připadající letos na pondělí na 25. prosince, oslaví Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK Rybovou Českou mší vánoční. Orchestr FOK se při této příležitosti přesune ze Smetanovy síně do barokního kostela sv. Šimona a Judy, aby Narozenému zahrál společně s kvartetem sólistů a Kühnovým smíšeným sborem pod vedením Jaroslava Brycha.

Tamtéž na svatého Štěpána v úterý 26. prosince, uvítá Dětskou operu Praha s jejím originálním Vánočním příběhem o hudební víle, která se v čase vánočním na Zemi zjevuje, aby se ujistila, že se zde dostatečně zpívá. Putuje časem a krajinou se svou kouzelnou rolničkou a poznává při tom koledy z celého světa i vánoční hudbu nejoblíbenějších skladatelů.

Dětská opera Praha – Rybova mše (zdroj www.fok.cz)

Koncert s vánočním názvem Šalmaje pastýřů, který se uskuteční ve čtvrtek 28. prosince také v kostele svatých Šimona a Judy, přinese vánoční kantáty a písně od Neapole po Versailles v provedení souboru Collegium Marianum. Umělecká vedoucí souboru Jana Semerádová si tentokrát pro již tradiční sváteční večer spadající do cyklu Barokní podvečery přizvala jako sólisty sopranistky Hanu Blažíkovou a Barboru Kabátkovou, tenoristy Tomáše Lajtkepa a Vojtěcha Semeráda a basistu Jaromíra Noska. Koncert zhodnotíme na našich stránkách.

Svátek svatého Silvestra oslaví soubory Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 v neděli 31. prosince odpoledním koncertem ve Dvořákově síni Rudolfina. V novodobé světové premiéře zde provedou pod vedením Václava Lukse velkolepě koncipované dvojsborové Dixit Dominus jednoho z nejslavnějších neapolských skladatelů Leonarda Lea. Podobně velkolepý lesk jako Leův žalm vyzařují i Bachovy slavnostní kantáty, které zazní ve druhé polovině silvestrovského koncertu.

Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 – Praha 26. 11. 2017 (zdroj Collegium 1704 / foto Petra Hajská)

Slavnostní silvestrovský galavečer, na kterém zazní ty nejkrásnější árie z Mozartových oper, přichystalo na neděli 31. prosince Národní divadlo. Sólisté a hosté Opery Národního divadla a Orchestr Národního divadla vtáhnou posluchače ve Stavovském divadle do světa klasicismu, v průběhu večera uslyší a uvidí nejoblíbenější árie a scény z oper Don Giovanni, Figarova svatba, Così fan tutte, Kouzelná flétna a Únos ze serailu v legendární scénografii Dona Giovanniho od Josefa Svobody a kostýmech od Theodora Pištěka.

 

Regiony
Také Balet Národního divadla Brno připravil na poslední večer v roce speciální program. V neděli 31. prosince chystá v Mahenově divadle velkolepou show – bláznivé silvestrovské Labutí jezero v netradiční podobě. Hudební delikatesy v jazzovém duchu během ve­čera naservíruje jazzové trio Three of Spades, pěvecká legenda s podmanivým hlasem Laďa Kerndl a brilantní trumpetista a imitátor Louise Armstronga František Procházka.

 

Zaznamenali jsme v uplynulém týdnu Výběr aktualit klasické hudby, opery a tance od 18. do 24. prosince 2017

Ze zahraničí
Tenorista Aleš Briscein byl předním americkým kritikem Davidem Shengoldem (píšícím pro Opera News a Time Out New York) nominován do prestižní ankety časopisu Opernwelt v rámci kategorie sólového výkonu za interpretaci titulního hrdiny v americké inscenaci Dvořákova Dimitrije (Odyssey Opera v Bostonu). Více se dočtete v Operním kukátku.

Antonín Dvořák: Dimitrij – Aleš Briscein – Odyssey Opera Boston 7. 9. 2016 (zdroj odysseyopera.org / foto Kathy Wittman)

Ve středu 20. prosince byla v italském Viareggiu pochována vnučka hudebního skladatele Giacoma Pucciniho Simonetta, která v sobotu zemřela v milánské nemocnici ve věku osmdesáti devíti let. Podle rozhodnutí italského soudu byla jediným oficiálním potomkem rodu slavného skladatele. Neoficiálně je však veřejným tajemstvím existence ještě jedné větvě rodinného rodokmene, odvíjející se od Pucciniho nemanželského syna ze vztahu s Giuliou Manfredi. Více informací najdete zde.

Královský filharmonický orchestr v Londýně v uplynulém týdnu informoval, že kvůli obviněním ze sexuálních útoků zrušil vystoupení švýcarského dirigenta Charlese Dutoita. Dutoita, který je šéfdirigentem a uměleckým ředitelem Royal Philharmonic Orchestra, obvinily tři operní pěvkyně a jedna hudebnice ze sexuálního násilí. Filharmonie se podle zpravodajského serveru BBC s Dutoitem dohodla, že dirigent prozatím nebude na koncertech vystupovat.

 

Praha
Při příležitosti životního jubilea významné české dirigentské osobnosti – Jiřího Kouta (narozen 26. prosince 1937) – si Pražští symfonikové připomínají jeho sedmileté šéfdirigentské působení v orchestru a přejí Jiřímu Koutovi především co nejpevnější zdraví, štěstí a spokojenost. Ředitel Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK Daniel Sobotka blahopřál Jiřímu Koutovi v osobním dopise. Součinnost Jiřího Kouta se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK má dlouhou historii, poprvé Jiří Kout dirigoval tento orchestr 1. dubna roku 1964 ve Smetanově síni Obecního domu. Novou etapu spolupráce Jiřího Kouta s FOK přineslo Pražské jaro roku 2004, které společně zahájili tradiční Mou vlastí Bedřicha Smetany. Následovaly další koncerty a v sezóně 2006/07 Jiří Kout převzal po Serge Baudovi funkci šéfdirigenta orchestru FOK. Na šéfdirigentském postu Jiří Kout působil až do roku 2013, kdy ze zdravotních důvodů uvolnil místo a přijal funkci čestného šéfdirigenta Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK. K osobnosti Jiřího Kouta se na našich stránkách v den jeho jubilea vrátíme.

Spojení české a ruské hudby nabídl koncert Symfonického orchestru Českého rozhlasu v pondělí 18. prosince s dirigentem Michałem Nesterowiczem. Zatímco energické Fantastické scherzo zkomponoval Josef Suk ještě před svými zralými díly, Rapsodii–koncert pro violu a orchestr napsal jeho žák Bohuslav Martinů na vrcholu své tvůrčí dráhy v New Yorku. Sólový part lyrické skladby přednesl britsko-ukrajinský violista Maxim Rysanov. Večer ve Dvořákově síni Rudolfina uzavřely „Zimní sny“, první symfonie Petra Iljiče Čajkovského. Hodnocení koncertu jsme přinesli zde.

Michał Nesterowicz, SOČR – Praha 18. 12. 2017 (zdroj SOČR / foto Tomáš Vodňanský)

Soubory Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 pod vedením Václava Lukse nastudovaly pro svůj další koncert sezony Hudebního mostu Praha-Drážďany poslední sbírku duchovních skladeb na latinské a italské texty Claudia Monteverdiho Selva morale e spirituale. Do tohoto hudebního testamentu čtyřiasedmdesátiletého Monteverdiho se mohli zaposlouchat posluchači ve Dvořákově síni Rudolfina v úterý 19. prosince.

Letošní ročník festivalu Dny Bohuslava Martinů zakončila ve středu 20. prosince ve Dvořákově síni Česká filharmonie, která z bohatého martinůovského repertoáru vybrala se svým čerstvě jmenovaným šéfdirigentem Semjonem Byčkovem Dvojkoncert pro dva smyčcové orchestry, klavír a tympány. Dramaturgii doplnil Double pro orchestr Luboše Fišera a Život hrdinův Richarda Strausse. Česká filharmonie program zopakovala ještě ve čtvrtek 21. a v pátek 22. prosince na svých abonentních koncertech. Recenzi ze středečního koncertu si můžete přečíst zde.

Michael Kroutil, Ivo Kahánek, Česká filharmonie – Praha 20. 12. 2017 (zdroj ČF / foto © Petra Hajská)

Poslední letošní koncert svého abonentního cyklu uvedl ve středu 20. prosince v Sále Martinů Lichtenštejnského paláce Sukův komorní orchestr. V programu, který nabídl mimo jiné houslové koncerty Františka Bendy a Johanna Sebastiana Bacha v podání Ivana Ženatého, nechybělo ani Concerto grosso “Vánoční” Arcangela Corelliho.

Na Vánočním koncertě Pražských symfoniků, který se konal ve středu 20. a ve čtvrtek 21. prosince ve Smetanově síni Obecního domu, zazněl Mozartův Flétnový koncert a Dvojkoncert pro harfu a flétnu, na kterou hrál namísto ohlášeného Mathieua Dufoura francouzský flétnista Matthieu Gauci-Ancelin. Nádherného a také náročného harfového sóla se zhostila Kateřina Englichová. Pod taktovkou šéfdirigenta FOK Pietari Inkinena dále zazněly dva romantické kusy, které přenesly posluchače do zasněžené zimní přírody – Sukova Pohádka zimního večera a Zima z baletu Roční období Alexandra Glazunova.

Pietari Inkinen a Symfonický orchestr hl.m. Prahy FOK (foto Jan Kolman)

Na vánoční strunu naladili v pátek 22. prosince přítomné posluchače v krásném goticko-renesančním sále Novoměstské radnice čtyři operní pěvci: sopranistka Simona Šaturová, tenorista Petr Nekoranec, basbarytonista Lukáš Bařák a sopranistka Tereza Štěpánková.

Na hlavním nádraží v Praze v sobotu 23. prosince již posedmnácté zněla Rybova  Česká mše vánoční. Hudebníky a sboristy jako každý rok doplnili také zpěváci, kteří se připojili spontánně na místě. Sbor čítající desítky lidí řídil dirigent a organizátor předvánočního setkání Lukáš Prchal. Podrobně jsme informovali zde. Tradiční “Rybovku” zájemci ve stejný den uslyšeli mimo jiné také pod Karlovým mostem na pražské Kampě.

 

Regiony
V sále Filharmonie Hradec Králové se ve středu 20. prosince poprvé před větším publikem rozezněly nové varhany. Prezentace a křtu nového nástroje z dílny Roberta Ponči z Krnova se zúčastnily desítky pozvaných hostů včetně uznávané operní pěvkyně Soni Červené, která se podílela na získávaní peněz na nové varhany. První koncert pro veřejnost je naplánován na březen příštího roku. Varhany v hradecké filharmonii budou po úplném dokončení pro koncertní účely ve městě jediné. Výroba varhan a jejich instalace vyšly na zhruba čtrnáct a půl milionu korun. Přispělo na ně město, kraj, ministerstvo kultury, Nadační fond Varhany pro Filharmonii Hradec Králové, řada drobných dárců i sama operní pěvkyně. Nové hradecké varhany jsou umístěné po obou stranách jevištních portálů sálu filharmonie. Varhany se instalovaly s přestávkami od léta. Samotné umístění téměř tří a půl tisíce píšťal v sále filharmonie začalo začátkem prosince. Více se dočtete zde.

Nové varhany v sále Filharmonie Hradec Králové (zdroj varhanyfhk.cz)

Festival Smetanova Litomyšl zveřejnil minulý týden částečně hotový program svého jubilejního šedesátého ročníku. Festival se uskuteční od 14. června do 7. července, po dobu čtyřiadvaceti dní přinese čtyři desítky představení a koncertů, ale i další doprovodné aktivity. Uvítá tak například mexického tenoristu Javiera Camarenu a přichystá koncerty, které budou akcentovat sté výročí státnosti. Recitál bude mít na festivalu Adam Plachetka, Česká filharmonie bude hrát Smetanu, Janáčka, Dvořáka, Suka a kantátu Český poutník, zkomponovanou soudobými českými autory na objednávku festivalu, pražské Národní divadlo uvede premiéru nové inscenace Smetanovy Libuše, brněnské Janáčkovu Její pastorkyňu. Podrobný program bude zveřejněn 16. ledna na tiskové konferenci v pražském Rudolfinu. Podrobněji jsme informovali zde.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat