Týden s hudbou

Co přinese tento týden? Výběr aktualit klasické hudby, opery a tance od 1. do 7. ledna 2018 244

Zahraničí
Slavnostní koncert ke dvacátému pátému výročí vzniku samostatné Slovenské republiky přichystala na první večer roku 2018 Slovenská filharmonie. V Koncertní síni Slovenské filharmonie provede v pondělí 1. ledna pod vedením Rastislava Štúra díla Ludwiga van Beethovena (předehru Egmont a Fantazii pro klavír, sbor a orchestr c moll) a Symfonickou fantazii na BACH pro varhany, smyčcové a bicí nástroje Eugena Suchoně.

 

Praha
Česká filharmonie se letos místo mezinárodní pěvecké hvězdy rozhodla přizvat do programu Novoročního koncertu, který odehraje pod taktovkou Rafaela Payareho, dva vynikající mladé české sólisty: Ivo Kahánka a Jiřího Vodičku. Ivo Kahánek si pro své vystoupení vybral romantický Griegův Klavírní koncert, Jiří Vodička se představí ve dvou virtuózních a mimořádně barvitých skladbách Camilla Saint-Saënse a Pabla de Sarasateho. Jižním temperamentem je naplněno Ravelovo Bolero, které je zároveň brilantní ukázkou instrumentačního mistrovství svého autora. Posluchači, kteří v pondělí 1. ledna zavítají do Dvořákovy síně Rudolfina, se mohou těšit i na zajímavý jihoamerický přídavek. Z koncertu chystáme recenzi.

Jiří Vodička, Česká filharmonie (zdroj ČF / foto © Petra Hajská)

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK přivítá nový rok tentýž večer ve Smetanově síni Obecního domu již tradičním provedením Slovanských tanců Antonína Dvořáka. Tentokrát je s pražskými symfoniky nastudoval Petr Vronský.

PKF – Prague Philharmonia vykročí do nového roku, ve kterém oslaví dvacet pět let své existence, koncertem až v pátek 5. ledna. Program otevře Beethovenova předehra Coriolan, po které se již představí host čtvrtého abonentního koncertu, violoncellista Daniel Müller-Schott. Za nahrávku Dvořákova Violoncellového koncertu h moll, který zazní v rámci večera, získal v roce 2014 ocenění Choc de Classica. Posluchači ve Dvořákově síni budou mít možnost slyšet jeho unikátní violoncello „Ex Shapiro“ z roku 1727 z dílny Mattea Goffrillera. Program uzavře Dvořákova Osmá symfonie, kdy se PKF – Prague Philharmonia pod vedením Leoše Svárovského rozroste do velikosti symfonického orchestru. Koncert zhodnotíme na našem portálu.

Daniel Müller-Schott (foto © Uwe Arens)

 

Regiony
Zatímco část Filharmonie Brno přivítá rok 2018 na turné v Číně (více jsme informovali zde), dvaašedesát filharmoniků v pondělí 1. ledna zaplní podium v domovském Brně. Kvůli zavření Janáčkova divadla, kde se novoroční koncert obvykle koná, musel orchestr přesídlit do sálu Stadionu v Kounicově ulici s poloviční kapacitou, a tak se Novoroční koncert odehraje odpoledne i večer. Návštěvníci se mohou těšit na program s názvem Pozdrav z Vídně do světa, při kterém pod taktovkou Caspara Richtera zazní čtrnáct skladeb – například od Richarda Strausse, Ericha Korngolda, Leonarda Bernsteina nebo Sergeje Prokofjeva. Hodnocení koncertu chystáme.

S osobitou interpretací Kafkovy Proměny přichází na Malou scénu plzeňského Divadla J. K. Tyla DekkaDancers, nejmladší choreografická generace, která se prosadila svým osobitým humorem až parodií a plzeňskému publiku je známa například z představení Kill de Bill. S moderní formou filmového video-artu dosáhla skupina, tvořená převážně členy baletu Národního divadla, na první cenu v tomto žánru za Janáčkovu Sinfoniettu. Dosavadní renomé DekkaDancers je zárukou, že premiéra Proměny v Divadle J. K. Tyla v sobotu 6. ledna bude zážitkem, umocněným intimním prostředím Malé scény. DekkaDancers ve složení: Štěpán Benyovszký, Štěpán Pechar a Ondřej Vinklát jsou autory libreta, choreografie a režie, pod hudbou je podepsán německý klavírista a skladatel Volker Bertelmann, vystupující pod uměleckým pseudonymem Hauschka, scéna a kostýmy jsou v režii Pavla Knolleho. Recenzi z premiéry přineseme na našich stránkách.

Hauschka (foto © Daniel Shkolnik)

 

Zaznamenali jsme v uplynulém týdnu Výběr aktualit klasické hudby, opery a tance od 25. do 31. prosince 2017

Ze zahraničí
Český tenorista Pavel Černoch vystupoval v prestižním scénickém uvedení Berliozova oratoria Faustovo prokletí na římské první operní scéně Teatro dell’Opera. V šesti představeních od 12. do 23. prosince tak zopakoval part, ve kterém ho čeští posluchači poznali v březnovém koncertním provedení tohoto díla v nastudování Národního divadla v Praze. V Římě byla jeho partnerkou v roli Markétky římská rodačka, mezzosopranistka Veronica Simeoni. Zárukou vysoké kvality hudebního nastudování byl dirigent Daniele Gatti. Více se dočtete zde.

Dirigent Jiří Kout oslavil letos o Vánocích osmdesáté narozeniny. Medailon tohoto českého dirigenta žijícího ve Švýcarsku jsme přinesli zde.

Jiří Kout (zdroj archiv FOKu)

 

Praha
Svátek Narození Páně, připadající letos na pondělí na 25. prosince, oslavil Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK Rybovou Českou mší vánoční. Orchestr FOK se při této příležitosti přesunul ze Smetanovy síně do barokního kostela sv. Šimona a Judy, aby Narozenému zahrál společně s kvartetem sólistů a Kühnovým smíšeným sborem pod vedením Jaroslava Brycha. Tamtéž na svatého Štěpána, v úterý 26. prosince, uvítal Dětskou operu Praha s jejím originálním Vánočním příběhem o hudební víle, která se v čase vánočním na Zemi zjevuje, aby se ujistila, že se zde dostatečně zpívá. Putuje časem a krajinou se svou kouzelnou rolničkou a poznává při tom koledy z celého světa i vánoční hudbu nejoblíbenějších skladatelů.

Koncert s vánočním názvem Šalmaje pastýřů, který se uskutečnil ve čtvrtek 28. prosince také v kostele svatých Šimona a Judy, přinesl vánoční kantáty a písně od Neapole po Versailles v provedení souboru Collegium Marianum. Umělecká vedoucí souboru Jana Semerádová si tentokrát pro již tradiční sváteční večer spadající do cyklu Barokní podvečery přizvala jako sólisty sopranistky Hanu Blažíkovou a Barboru Kabátkovou, tenoristy Tomáše Lajtkepa a Vojtěcha Semeráda a basistu Jaromíra Noska. Koncert jsme zhodnotili zde.

Šalmaje pastýřů – Collegium Marianum – Barokní podvečery 28. 12. 2017 (zdroj Collegium Marianum / foto © Petra Hajská)

Svátek svatého Silvestra oslavily soubory Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 v neděli 31. prosince odpoledním koncertem ve Dvořákově síni Rudolfina. V novodobé světové premiéře zde pod vedením Václava Lukse provedly velkolepě koncipované dvojsborové Dixit Dominus jednoho z nejslavnějších neapolských skladatelů Leonarda Lea. Podobně velkolepý lesk jako Leův žalm vyzařují i Bachovy slavnostní kantáty, které zazněly ve druhé polovině silvestrovského koncertu.

Slavnostní silvestrovský galavečer, na kterém zněly nejkrásnější árie z Mozartových oper, přichystalo na neděli 31. prosince Národní divadlo. Sólisté a hosté Opery Národního divadla a Orchestr Národního divadla vtáhli posluchače ve Stavovském divadle do světa klasicismu, v průběhu večera mohli diváci slyšet a vidět nejoblíbenější árie a scény z oper Don Giovanni, Figarova svatba, Così fan tutte, Kouzelná flétna a Únos ze serailu v legendární scénografii Dona Giovanniho od Josefa Svobody a kostýmech od Theodora Pištěka.

Partitura Dona Giovanniho ve Stavovském divadle v Praze (zdroj FB)

 

Regiony
Také Balet Národního divadla Brno připravil na poslední večer v roce v Mahenově divadle velkolepou show – bláznivé silvestrovské Labutí jezero v netradiční podobě. Hudební delikatesy v jazzovém duchu během ve­čera servírovalo jazzové trio Three of Spades společně s pěveckou legendou s podmanivým hlasem Laďou Kerndlem a brilantním trumpetistou a imitátorem Louise Armstronga Františkem Procházkou.

Čáslav na Kutnohorsku chce v příštím roce završit několik let trvající opravy Dusíkova divadla. Cílem je uvést budovu do takového stavu, aby si město mohlo v roce 2019 důstojným způsobem připomenout výročí 150 let od otevření divadla, informoval minulý týden čáslavský starosta Jaromír Strnad. Opravovat by se měly foyer a fasáda a v plánu je i výměna oken. Více se dočtete zde.

Dusíkovo divadlo Čáslav (zdroj commons.wikimedia.org / Jstojanov)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat