Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
Novoroční koncert – Jiří Vodička, Rafael Payare, Česká filharmonie – Praha 1. ledna 2018 (zdroj ČF / foto © Petra Hajská)

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK přivítal nový rok tentýž večer ve Smetanově síni Obecního domu již tradičním provedením Slovanských tanců Antonína Dvořáka. Tentokrát je s pražskými symfoniky nastudoval Petr Vronský.

Orchestr PKF – Prague Philharmonia vykročil do nového roku, ve kterém oslaví dvacet pět let své existence, koncertem v pátek 5. ledna. Program otevřela Beethovenova předehra Coriolan, po které se již představil host čtvrtého abonentního koncertu, violoncellista Daniel Müller-Schott. Posluchači ve Dvořákově síni měli možnost slyšet jeho unikátní violoncello „Ex Shapiro“ z roku 1727 z dílny Mattea Goffrillera. Program uzavřela Dvořákova Osmá symfonie, kdy se PKF – Prague Philharmonia pod vedením Leoše Svárovského rozrostla do velikosti symfonického orchestru. Koncert jsme zhodnotili zde.

Novoroční koncert – Daniel Müller-Schott, Leoš Svárovský, PKF-Prague Philharmonia – Praha 5. ledna 2018 (zdroj PKF / foto © Milan Mošna)

 

Regiony
Moravskou filharmonii Olomouc vede od začátku letošního roku nový ředitel, manažer a tubista Jonáš Harman. Nahradil dlouholetého ředitele Vladislava Kvapila, který loni na konci května oznámil rezignaci pod tlakem nespokojených odborářů. Jednatřicetiletý absolvent dvou vysokých hudebních škol vzešel jako jednoznačný vítěz z výběrového řízení, do kterého se přihlásilo sedm lidí. Jeho prvním krokem v nové pozici je stabilizovat tamní rozjitřené vztahy. Dalším zásadním úkolem pro něj bude hledání šéfdirigenta. Dosavadní šéfdirigent Petr Vronský již dopředu avizoval, že současná sezona bude jeho poslední. Více se dočtete zde.

Zatímco část Filharmonie Brno přivítala rok 2018 na turné v Číně, dvaašedesát filharmoniků v pondělí 1. ledna zaplnilo podium v domovském Brně. Kvůli zavření Janáčkova divadla, kde se novoroční koncert obvykle koná, musel orchestr přesídlit do sálu Stadionu v Kounicově ulici s poloviční kapacitou, a tak se Novoroční koncert odehrál odpoledne i večer. Návštěvníci vyslechli program s názvem Pozdrav z Vídně do světa, ve kterém pod taktovkou Caspara Richtera zaznělo čtrnáct skladeb – například od Richarda Strausse, Ericha Korngolda, Leonarda Bernsteina nebo Sergeje Prokofjeva. Hodnocení koncertu si můžete přečíst zde.

Pozdrav z Vídně do světa – Caspar Richter, Filharmonie Brno – Brno 1. ledna 2018 (zdroj FB / foto Jiří Jelínek)

S osobitou interpretací Kafkovy Proměny přišli na Malou scénu plzeňského Divadla J. K. Tyla v sobotu 6. ledna DekkaDancers, nejmladší choreografická generace, která se prosadila svým osobitým humorem až parodií a plzeňskému publiku je známa například z představení Kill de Bill. DekkaDancers ve složení Štěpán Benyovszký, Štěpán Pechar a Ondřej Vinklát jsou autory libreta, choreografie a režie, pod hudbou je podepsán německý klavírista a skladatel Volker Bertelmann, vystupující pod uměleckým pseudonymem Hauschka, scéna a kostýmy jsou z dílny Pavla Knolleho. Recenzi z premiéry přineseme na našich stránkách.

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat