Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Saleem Abboud Ashkar (zdroj saleemashkar.com / foto © Peter Rigaud)

Ve čtvrtek 15. února má Janáčkova filharmonie Ostrava na programu koncert s názvem Romantika smyslů zbavená. První polovina koncertu bude patřit předehře k Wagnerovu Lohengrinovi a Lisztovu Koncertu pro klavír a orchestr č. 1, v němž usedne ke klavíru jako sólista švýcarský klavírní virtuóz Louis Schwizgebel (namísto avizovaného Federica Colliho). Dramaturgii koncertu doplní gigantická Symfonie č. 4 Dmitrije Šostakoviče. Z koncertu, na němž povede ostravské filharmoniky Kaspar Zehnder, chystáme recenzi.

Taneční představení pro rodiny s dětmi na náměty Exupéryho Malého prince nastudoval baletní soubor Divadla F. X. Šaldy v Liberci. Zamyšlení o víře v lidskou odvahu a bratrství převede na taneční jeviště Malého divadla členka souboru Margaux Thomas. Malí i velcí diváci se ve čtvrtek 16. února budou moci poprvé vydat na cestu po planetkách, setkají se s králem, chřestýšem, domýšlivcem, liškou či pijanem, ale hlavně s pilotem a jeho malým, moudrým průvodcem. Nejkrásnější povinná četba v tanečním provedení nabídne výrazné role pro pánskou část libereckého souboru. Reflexi premiéry přineseme na našem portálu.

Zničující touha po nedosažitelném patří k hlavním tématům Čajkovského opery Piková dáma, kterou v Národním divadle Brno připravuje režisér Martin Glaser. K dispozici má mezinárodní obsazení včetně ukrajinského tenoristy Eduarda Martynjuka a velšské sopranistky Natalye Romaniw. Premiéra se bude konat v sobotu 17. února na prknech Mahenova divadla, do zkoušek se chce znovu zapojit také Soňa Červená, která v lednu po úrazu prodělala operaci krčku stehenní kosti a účinkovala i v posledním nastudování Pikové dámy v Brně v roce 1953. Z premiéry připravujeme recenzi.

Petr Iljič Čajkovskij: Piková dáma – ND Brno 2018 (zdroj ndbrno.cz)

 

Zaznamenali jsme v uplynulém týdnu Výběr aktualit klasické hudby, opery a tance od 5. do 11. února 2018

Ze zahraničí
CD Fata Morgana s písňovými cykly českého skladatele Pavla Haase bylo nominováno britským časopisem BBC Music Magazine na titul Nahrávka roku 2018 ve vokální kategorii. O tom, zda tvůrci v čele s uměleckou vedoucí projektu pianistkou Ladou Valešovou promění nominaci v cenu, rozhodne veřejné hlasování na webu. Anketa potrvá do 19. února, vítězové budou oznámeni 5. dubna. V nominacích je také v kategorii sborové tvorby Pražský filharmonický sbor s nahrávkou Kantát z Vysočiny Bohuslava Martinů. Na nahrávce Fata Morgana se vedle Lady Valešové podíleli sopranistka Anita Watson, mezzosopranistka Anna Starushkevych, tenorista Nicky Spence, basista James Platt a Navarra String Quartet. Více o nominaci se dočtete zde.

 

Praha
Programovým těžištěm koncertu Symfonického orchestru Českého rozhlasu v pondělí 5. února ve Dvořákově síni Rudolfina byla díla severských autorů Arvo Pärta a Jeana Sibelia. S rozhlasovými symfoniky je nastudoval současný umělecký ředitel Tallinnské filharmonie Risto Joost. Po atraktivním vystoupení čtyř vynikajících mladých sólistů, Kateřiny Javůrkové a jejích zahraničních kolegů, kteří se na pódiu Dvořákovy síně Rudolfina setkali k provedení Schumannova Koncertního kusu pro čtyři lesní rohy, již zněla „hudba ze severu“. Nejprve zazněla expresivní Symfonie č. 3 jednoho nejhranějších skladatelů současnosti Arvo Pärta z Estonska. Večer pak završil další severský opus – Sibeliova suita Lemminkäinen, která se opírá o odkaz monumentálního eposu Kalevala. Z koncertu jsme přinesli recenzi zde.

Příběhy ze severu – M. Gruber, F. Dervaux, N. Ramez, SOČR – Praha 5. února 2018 (zdroj SOČR / autor Jaroslav Hauer)

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK uvedl ve středu 7. a ve čtvrtek 8. února v Obecním domě Dvořákovu Sedmou symfonii a doprovodil mladého rakouského violoncellistu s perskými kořeny Kiana Soltaniho v Elgarově Violoncellovém koncertu. Kian Soltani studoval v Basileji, kde také žije a hudebně působí česká dirigentka Olga Machoňová Pavlů, pod jejíž taktovkou se koncerty FOK odehrály. Ve druhé části koncertu zazněla Vojenská symfonieta Vítězslavy Kaprálové. Hodnocení koncertu si můžete přečíst zde.

Velké violové gala přichystala na čtvrtek 8. února v rámci svého cyklu Procházky uměním violistka Jitka Hosprová. Přehlídka violového umění osmi virtuózů na tento nástroj se odehrála v barokní kapli Italského kulturního institutu a zazněla na ní mimo jiné díla Thomase Albinoniho, Georga Philippa Telemanna nebo Antonína Vranického. Koncert vyvrcholil provedením Oktetu pro osm viol Gordona Jacoba.

Jitka Hosprová (zdroj jitkahosprova.com)

 

Regiony
Studenti Operního studia Fakulty umění Ostravské univerzity nastudovali ve spolupráci s Hudební akademií Karola Szymanowského v Katovicích operu Wolfganga Amadea Mozarta Kouzelná flétna a ve středu 7. a ve čtvrtek 8. února ji provedli v Domě kultury města Ostravy. Operu uvedli v českém znění s hudebními čísly v německém originále a českými titulky. Režie inscenace se ujala Karolina Widera, dirigentské taktovky Paolo Gatto. Z druhé premiéry představení si můžete přečíst recenzi zde.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat