Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2

Rádio Classic Praha
Hudební novinka 7. týdne roku 2019 představí v pondělí 11. února v 10:00 novou nahrávku slavné americké mezzosopranistky Joyce DiDonato, které v těchto dnech vychází u společnosti Erato album s názvem Songplay. To je paletou písní z baroka, romantismu i ukázek z tvorby 20. století v rafinovaných úpravách s intimními doprovody. Joyce DiDonato patří k nejvýznačnějším umělcům současné operní scény. Týdeník The New Yorker ji označil za „snad nejpřesvědčivější pěvkyni své generace“, deník The Times přirovnal její hlas ke „čtyřiadvacetikarátovému zlatu“. V roce 2012 byla Joyce DiDonato uvedena do Síně slávy časopisu Gramophone a třikrát získala německou cenu Echo Klassik jako Pěvkyně roku.

Rok 2019 přinese již po devětatřicáté všem milovníkům hudby, literatury, divadla a výtvarného umění velký kulturní svátek – festival Smetanovské dny.  Akce nesoucí název významného českého skladatele, je multioborovým festivalem, se za dobu své existence významně zapsal mezi tradice města Plzně. Slavnostní zahájení letošního ročníku proběhne 28. února 2019, kdy v plzeňské Měšťanské besedě vystoupí světoznámá sopranistka Sophia Burgos. Plzeňskou filharmonii bude řídit šéfdirigent orchestru Ronald Zollman. Festival potrvá do 28. března a do jeho dramaturgie se letos promítají čtyři témata: Zrození lidu v české kultuře 19. století, Bedřich Smetana a související odkazy, Vztah k Plzni a Plzeňskému krajiRok 2019 – slavná výročí & výročí slavných. Více prozradí ředitelka Plzeňské filharmonie Lenka Kavalová v rozhovoru s Martinou Klausovou na vlnách rádia Classic Praha v pondělí 11. února v 15:30 hodin.

Už dlouho se ve městě uhlí a železa daří také opeře a operetě. Jakkoli zní tato věta zvláštně, v případě třetího nejlidnatějšího sídla v České republice je pravdivá. Vždyť Ostravu obohatil už koncem 19. století vznik kulturně-společenského domu, ve kterém se provozovala symfonická hudba, opera, opereta i činohra. A na prahu století dvacátého k němu přibyl regulérní operní dům, v němž se ke zmíněným žánrům postupně přičlenil také balet. Jako by tím město potvrzovalo, čím je návštěvník osloven už na jeho letišti, které nese jméno význačného skladatele Leoše Janáčka.

Osudům dvou scén, tvořících Národní divadlo moravskoslezské, jimiž jsou Divadlo Jiřího Myrona a Divadlo Antonína Dvořáka, se bude věnovat Jiří Vejvoda v dalším díle pořadu Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí 11. února v 19:00 hodin.

Hostem Marka Šulce v dalším díle pořadu Hudba v miléniu bude v úterý 12. února v 19:00 hodin umělecký ředitel Činohry Národního divadla v Praze Daniel Špinar. Ten nejprve vystudoval herectví činoherního divadla na DAMU, kde absolvoval rolí Tima ve hře Marka Ravenhilla Polaroidy, za níž obdržel cenu Reflexu za nejlepší herecký výkon na studentském festivalu Zlomvaz. Poté pokračoval studiem režie činoherního divadla na téže škole, a to zakončil inscenací vlastní dramatizací Dostojevského Bratrů Karamazových v Divadle Disk. Hned po absolutoriu se stal na dvě sezóny kmenovým režisérem Divadla na Vinohradech, kde zinscenoval Vojcka Georga Büchnera (2009), za nějž obdržel cenu Alfréda Radoka a Cenu Josefa Balvína, a Schillerovu Marii Stuartovnu (2010). Do stálého angažmá Národního divadla nastoupil jako kmenový režisér na začátku sezóny 2014/2015. Od září 2015 je uměleckým ředitelem Činohry Národního divadla.

pátek 15. února v 18:30 hodin pozve v rozhovoru s Martinou Klausovou na Classic Praha všechny milovníky baletu manažer Tanečního centra Praha – konzervatoře a gymnázia – Antonín Schneider na večer s názvem Quatro Dances 2019. Ve středu 27. února totiž proběhne v Divadle Hybernia celovečerní program Baletu Praha Junior, složený ze čtyř jednoaktových baletů. První vychází z Kreutzerovy sonáty Leoše Janáčka a připomíná tak i letošní dvojité výročí tohoto mistra (165 let od narození a 90 let od úmrtí). Druhá choreografie s názvem A New Beginning je dílem švédské choreografky Lidie Wos. Následující Opus 13 je prací zkušeného absolventa tanečního centra Praha Šimona Kubáně a večer uzavře So in Love – obnovená premiéra slavného choreografa Attily Egerháziho.

  1. 1
  2. 2

Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na