Týden s hudbou

Jaký bude nový hudební program příštího týdne od 25. února do 3. března 2019? Dozvíte se o novém projektu Nachtigall Artists, koncertu České filharmonie a Sira Simona Rattlea i přenosu premiéry Donizzetiho Dcery pluku z Metropolitní opery. V novinkách rádia Classic Praha vám představíme nové album Lang Langa, plány SKUTRu či osobnost mladého hudebního skladatele Petra Koronthályho.
Petr Nekoranec (foto Petr Dyrc)

Zahraničí
Český národní symfonický orchestr je zhruba v polovině svého zahraničního turné po USA s hudbou Leonarda Bernsteina. Jeho zatím poslední zastávkou byl koncert ve městě Blacksburg ve státě Virginia.

Praha
Koncert Českého spolku pro komorní hudbu je zařazen na pondělí 25. února 2019 (19:30 hodin). Ve Dvořákově síni Rudolfina zazní v podání České dechové harmonie Kramářova Partita Es dur op 79, Mozartova Serenáda Es dur K 375, Beethovenovo Rondino, Rejchova Scéna a Allegro pro anglický roh a dechové nástroje a Gounodova Malá symfonie.

Dalším z projektů Nachtigall Artists je koncert Petra Nekorance a Johna Brancyho, a to v pondělí 25. února 2019 v 19:00 hodin v sále Novoměstské radnice. Oba protagonisté patří k nejvýraznějším osobnostem mladé pěvecké generace. Na koncertě zazní výběr z děl Ottorina Respighiho, Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka, Franze Schuberta, Sergeje Rachmaninova a Maurice Ravela. Pěvce v Praze doprovodí na klavír renomovaný americký dirigent a klavírista William Kelley, který pravidelně spolupracuje s mladými pěvci i instrumentalisty v široké škále aktivit, zahrnující recitály, operní představení, komorní a orchestrální koncerty.

Magdalena Kožená, Simon Rattle (archiv OP)

Přelom února a března, 27. – 28. února a 1. března, bude jedním z vrcholů 123. sezony. Pražskému publiku se poprvé s Českou filharmonií představí Sir Simon Rattle. Na programu bude kromě Dvořákovy symfonické básně Zlatý kolovrat i Mahlerova Píseň o zemi, v níž sólové party zazpívají Magdalena Kožená a Simon O’Neill.

V návaznosti na rozhodnutí Obecního domu o uzavření Smetanovy síně, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK zrušil koncerty, které se měly konat 27. a 28. února 2019. Důvodem je odlupující se štuk ve Smetanově síni Obecního domu.

Ve Dvořákově síni Rudolfina se v sobotu 2. března 2019 (19:30 hodin) koná klavírní recitál Bertranda Chamayou. Zažijeme Ravelův odraz v Zrcadlech, ochutnávku ze vzácně uváděné klavírní tvorby Camilla Saint-Saënse a jako hlavní chod Schumannův Karneval.

Varhanní recitál Francouze Oliviera Latry je připraven na neděli 3. března 2019 ve Dvořákově síni Rudolfina (14:00 hodin). Zazní zde hudba Roberta Schumanna. Nemůže však samozřejmě chybět ani hudba, k níž se všichni varhaníci vztahují, hudba Johanna Sebastiana Bacha. A nemůže chybět do té míry, že tvoří páteř celého programu, který by se dal nazvat Bach romantik.

Přenosy z MET do českých kin
V sobotu 2. března 2019 zažijeme přímý přenos z premiéry Donizetiho Dcery pluku. Ta vznikla v koprodukci Metropolitní opery s londýnskou Royal Opera House, Covent Garden a Vídeňskou státní operou. Belcantové hvězdy Pretty Yende a Javier Camarena předvedou na scéně Metropolitní opery pravý pěvecký ohňostroj. Dobráckého seržanta Sulplice ztvární Maurizio Muraro a výstřední cizinku Markýzu z Berkenfieldu bude zpívat Stephanie Blythe. Hudební nastudování řídí Enrique Mazzola.

Lang Lang (foto © Harald Hoffmann / Sony Classical)

Rádio Classic Praha
Pravidelná Hudební novinka na Classic Praha tentokrát představí album slavného čínského klavíristy Lang Langa. Ten své nové album, které vyjde za pár dní, vydává po třech letech a je to jeho návrat ke společnosti Deutsche Grammophone. Deska má název Piano Book a je to dvojalbum, které nabízí kolekci populárních kratších klavírních skladeb. Najdeme zde hudbu Bacha, Mozarta, Mendelssohna nebo Ravela, ale i současnou tvorbu Maxe Richtera nebo Yana Tiersena. Časopis Time zařadil Lang Langa mezi stovku nejvlivnějších osobností planety. New York Times jej označily za „nejžhavějšího umělce na planetě klasické hudby“. Čínský pianista, který má věhlas rockové hvězdy, se nyní vrací na koncertní pódia a svým příznivcům se připomíná i touto novou nahrávkou. Ukázka z ní zazní na Classic Praha v pondělí 25. února v 10:00 hodin.

Když před lety plánovali v Helsinkách vzorové sídliště Tapiola, řídili se dvěma zásadami. Úctou k přírodě a úctou k člověku. Ačkoli Finsko oplývá lesy, zadavatel trval na tom, aby architekti navrhovali obytné domy s maximálním ohledem na okolní smrky či břízy. Čím víc jich na místě zůstane, tím lépe! Vznikl areál, v němž se beton musel podřídit zeleni. Takový je skandinávský design v praxi. Jednoduchý až prostý. Elegantní a vkusný. Šetrný k životnímu prostředí i k rozpočtu měst, obcí či jednotlivců. Jen zřídka tam člověk najde stavbu, která by se těmto zásadám svou okázalostí vymykala. A pokud vznikla, nepatří k finským chloubám, přestože ji vytvořil světově proslulý architekt. Finové se raději ztotožní s dílem mladičkého tvůrce, který své budování pokorně podřídil okolí. Mezi těmito dvěma přístupy probíhá dělící čára, jež staví do protikladu dvě místa, do nichž se v Helsinkách soustřeďuje koncertní život. Známější ve světě je rozměrná Finladia Hall, kterou na přelomu 60. a 70. let minulého století navrhl proslulý architekt Alvar Aalto. Cennější však dnes připadá odborníkům i běžným divákům Helsinské hudební centrum, přestože v první dekádě našeho století nevznikalo snadno. Více prozradí a do těchto koncertních sálů posluchače Classic Praha zavede Jiří Vejvoda v dalším díle pořadu Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí 25. února v 19:00 hodin.

Hostem Marka Šulce v dalším díle pořadu Hudba v miléniu bude v úterý 26. února v 19:00 hodin režijní tandem SKUTR (Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský), který v těchto dnech chystá novou inscenaci Kytice v Národním divadle v Praze. Režiséři Martin Kukučka (narozen 1979 ve slovenském Martině) a Lukáš Trpišovský (narozen 1979 v Praze) spolu začali pracovat při studiích na DAMU u profesora Josefa Krofty a profesora Miloslava Klímy. Už jejich absolventské inscenace vzbudily zájem kritiky a ohlasy u diváků. Proto je po ukončení studia na DAMU přizval ředitel Divadla Archa Ondřej Hrab ke spolupráci a nabídl jim tvůrčí rezidenci. Inscenace SKUTRu se představily na mnoha prestižních festivalech v Evropě a Asii. Například na festivalu Fringe ve skotském Edinburghu absolvovala jejich inscenace Plačky dvaadvacet repríz a byla nominována na Total Theatre Award.

Autorské inscenace SKUTRu kombinují tanec, pohyb, akrobacii, loutky, projekce, lightdesign, text a zvuk a daly by se jedním slovem označit za multižánrové či cross-over. Kromě volné autorské tvorby (mimo jiné NicknameMalá smrtLa PutykaSvěcení jaraBouřeWalls & HandbagsOrfeus) se Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský také věnují režii opery, tanečních inscenací, činohry, cirkusu a dalších divadelních žánrů na předních českých scénách (Národní divadlo v Praze, Brně i Ostravě, Klicperovo divadlo, Divadlo Na zábradlí, Divadlo Petra Bezruče, HaDivadlo, Jihočeské divadlo, Otáčivé hlediště Český Krumlov, Letní shakespearovské slavnosti) a v zahraničí (Polsko, Srbsko, Slovensko, Německo).

Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský jsou odbornými asistenty na DAMU v Praze pro obory režie, dramaturgie a herectví. Za svou tvorbu získali mnoho cen, z nichž jsou nejvýznamnější Grand Prix na Mezinárodním festivalu studentského divadla FIST v Bělehradě 2007 a Cena diváků tamtéž 2007 a 2008, Cena Divadelních novin 2015 za nejlepší taneční inscenaci roku (Walls & Handbags), Cena Evalda Schorma a Cena Josefa Hlávky. V anketě divadelních kritiků (Ceny Alfréda Radoka) byli třikrát po sobě nominováni na talent roku a v roce 2010 za inscenaci La Putyka na inscenaci roku. V roce 2015 byli nominováni na Cenu Divadelních novin ve čtyřech kategoriích – činohra, alternativní divadlo, hudební divadlo, taneční divadlo. V roce 2016 pak v kategorii činohra a hudební divadlo.

Ivan Dlask v tomto týdnu pozval do pořadu Z archivu osobností mladého hudebního skladatele Petra Koronthályho. Petr Koronthály se narodil 26. listopadu 1985 v Praze. Po absolutoriu Arcibiskupského gymnázia vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy. Současně s tím vystudoval skladbu na Pražské konzervatoři u profesora Otomara Kvěcha. Získal mimo jiné ocenění ve skladatelské soutěži Generace 2010 za skladbu Variace na lidovou píseň pro komorní orchestr. V soutěži Opava Cantat 2014 získal první místo v kategorii ženských sborů za skladbu Husička divoká a třetí místi v kategorii smíšených sborů za Salve Regina. V roce 2016 vyhrál skladatelskou soutěž Stonavská Barborka se skladbou Missa pro sex vocibus feminorum, která se téhož roku umístila i jako třetí v mezinárodní skladatelské soutěži v Jihlavě. Stonavskou Barborku vyhrál i roku 2018, a to se skladbou Responsoria teneborum a ve stejném roce se dočkala úspěchu i jeho instrumentální tvorba, když jeho Suita pro smyčcový orchestr zvítězila ve skladatelské soutěži, kterou pořádá festival Dvořákova Příbram. O své tvorbě, ale i oblíbené hudbě prozradí více Ivanu Dlaskovi v dalším díle pořadu Z archivu osobností, který má premiéru ve čtvrtek 28. února v 19:00 hodin.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat