Týden s hudbou

Jaký bude nový hudební program příštího týdne od 25. do 31. března 2019? Dozvíte se, kde koncertují PKF – Prague Philharmonia, Severočeská filharmonie Teplice, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, Janáčkova filharmonie Ostrava, Česká filharmonie, Collegium Marianum nebo Filharmonie Hradec Králové. Představíme vám program Pardubického hudebního jara, projekty Nachtigall Artists, koncerty plánované v Brně či premiéru Valkýry z Metropolitní opery přenášenou do českých kin. A chybět samozřejmě nebudou ani novinky z rádia Classic Praha.

Gábor Boldoczki, PKF – Prague Philharmonia (foto © Petra Hajská)

Zahraničí
PKF – Prague Philharmonia společně s uměleckým vedoucím Janem Fišerem pokračuje ve svém turné v zahraničí. V pondělí 26. března 2019 (20:00 hodin) tak společně s trumpetistou Gáborem Boldoczkim vystoupí v Rosenheimu. Program zahrnuje výběr z děl Bendy, Nerudy, Dvořáka, Hummela a Vaňhala. S tím samým programem vystoupí také ve středu 27. března 2019 v Landshutu, 28. března 2019 ve Fuldě, 29. března 2019 v Lippstadtu, 30. března 2019 v Bad Hammu a 31. března 2019 v Essenu. Všechny koncerty začínají ve 20:00 hodin.

V úterý 26. března 2019 (20:00 hodin) PKF – Prague Philharmonia pod vedením Jana Fišera odehraje koncert v Pullachu. Program je sestaven z Mozartova Divertimenta D dur KV 251, Tartiniho Sonáty g moll „Ďáblův trylek“ B.g5, Haydnovy Symfonie č. 25 C dur a Mozartova Koncertu pro housle a orchestr č. 5 A dur KV 219. Společně s orchestrem se představí houslistka Soyoung Yoon.

V neděli 31. března 2019 (16:00 hodin) přivítá Severočeskou filharmonii Teplice s dirigentem Norbertem Baxou německý Cvikov. Program nese název Gala Nacht der Operette. Sólisté koncertu jsou v jednání.

Jacques Lacombe (foto Steve J. Sherman)

Praha
Bach ve 20. století vás čeká na koncertě 25. března 2019 (20:00 hodin) ve Studiu 1. Účinkujícími jsou Robert Heger (flétna), Dana Hegerová (flétna), Lenka Chmelová (flétna) a Petr Zdvihal (housle). Koncert zahájí Pärtova kuriózně nazvaná skladba Kdyby byl Bach včelařem…, postavená na motivu B-A-C-H, který bzučivě prochází celým orchestrem. Zakončí ho Stravinského neoklasické Dumbarton Oaks Concerto, připomínající barokní concerto grosso, konkrétně Bachovy Braniborské koncerty. Jeden z nich, nesmírně virtuózní Čtvrtý koncert pro dvě flétny a sólové housle, a dále Flétnový koncert d moll Bachova syna Carla Philippa Emanuela pak program doplní do rozmanitého celku.

Dvořákovu síň Rudolfina v pondělí 25. března 2019 (19:30 hodin) zaplní tóny koncertu Sedláčkova kvarteta. To ve složení Michael Sedláček (1. housle), Jan Maceček (2. housle), Tomáš Krejbich (viola) a Matěj Štěpánek (violoncello) odehraje program sestavený z Veitova Smyčcového kvartetu č. 4 op. 16, Temlova Smyčcového kvartetu č. 6 „Zápas s mlhou“ (což bude premiérový kus) a Kubelíkova Smyčcového kvartetu č. 5.

Mezinárodní hudební festival Bach for All v úterý 26. března 2019 v Zrcadlové kapli představí koncert s podtitulem Dobře temperovaná flétna. Taiwanská flétnistka Sheng-Fang Chiu provede transkripce sonát pro zobcovou flétnu. Jedná se o kompozice, které vznikly v Koethenu, kdy měl Bach možnost pracovat s virtuózními hráči a ke spolupráci zval často i hosty. Na cembalo ji doprovodí Nicholas Parle.

V úterý 26. a ve čtvrtek 28. března (19:30 hodin) do Smetanovy síně Obecního domu zavítá José Cura ve svých životních rolích. Tenoristu doprovodí Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK a za dirigentský pult se postaví Jacques Lacombe. Sborové zpěvy pak obstará Pražský filharmonický sbor se sbormistrem Jakubem Zichou. Zazní ukázky z Verdiho Otella, Leoncavallových Komediantů, Saint-Saënsova Samsona a Dalily a Brittenova Petera Grimese.

Středa 27. března 2019 (19:30 hodin) pak bude v Obecním domě patřit Janáčkově filharmonii Ostrava s Bryanem Hymelem. Jedná se o projekt Nachtigall Artists. Hostem koncertu je řecká sopranistka Irini Kyriakidou a dirigentem Rastislavem Štúrem. Zazní zde ukázky ze slavných oper.

Truls Mørk (archiv OP)

Ve dnech 27., 28. a 29. března 2019 (19:30 hodin) vystoupí ve Dvořákově síni Rudolfina uznávaný norský violoncellista Truls Mørk. Ten provede v rámci další spolupráce s Českou filharmonií soudobý Violoncellový koncert Esa-Pekky Salonena, v druhé části večera zazní pod taktovkou Bena Gernona hudba z baletu Sergeje Prokofjeva Romeo a Julie. Během koncertu zazní árie v podání Zdislavy Bočkové, vítězky interpretační soutěže Zahraj si s Českou filharmonií!.

Ve čtvrtek 28. března v 17:00 hodin se uskuteční v Novoměstské radnici Hodina zpěvu neboli veřejná mistrovská lekce pro vybrané mladé pěvce. Bryan Hymel s Irini Kyriakidou jsou připraveni zodpovědět po lekci otázky posluchačů. Ti také v tajném hlasování zvolí vítěze lekce, který dostane příležitost vystoupit na některém z dalších koncertů v Novoměstské radnici. Studenti hudebních oborů mají vstup po předložení studentských průkazů zdarma!

Večer s názvem Bizzaria je připraven na 28. března 2019 (19:00 hodin) v Refektáři kláštera dominikánů. V pořadí druhý koncert jarní řady cyklu přinese posluchačům výjimečná a v České republice velmi zřídka hraná virtuózní houslová díla období baroka. Zazní mimo jiné i zpěv skřivana ve stejnojmenné skladbě Alessandra Pogliettiho či kukání kukačky podle Bernarda Pasquiniho. Účinkujícími koncertu jsou Collegium Marianum s uměleckou vedoucí Janou Semerádovou, která bude hrát na flauto traverso a nastudování se ujala Lenka Torgersen.

V neděli 31. března 2019 (15:00 hodin) bude ve Dvořákově síni Rudolfina uveden třetí koncert cyklu K. Ten nabídne pozdnější díla od Richarda Strausse a Charlese Gounoda v podání předních hráčů České filharmonie pod taktovkou Ondřeje Vrabce.

Tentýž den od 18:00 hodin v Sukově síni Rudolfina vystoupí Klavírní kvarteto Josefa Suka. Na programu jsou díla Mozarta, Vivaldiho, Schumanna, Piattiho, Stamice, Paganiniho, Čajkovského, Dvořáka či Brahmse.

Český filharmonický sbor vystoupí v neděli 31. března 2019 v evangelickém kostele v Kloboukách u Brna. Program nabídne Poulencovy Čtyři malé modlitby, Martinů Polní mši a Horu tří světel a Foersterovy mužské sbory.

Maki Namekawa a Dennis Russell Davies (zdroj Filharmonie Brno)

Brno
V úterý 26. března 2019 (19:30 hodin) v Besedním domě zazní recitál houslistky Yumi Hwang-Williams a v tomto případě klavíristy Dennise Russella Daviese. Program obsahuje Debussyho Houslovou sonátu, Schumannovu Houslovou sonátu č. 2 d moll op. 121 a Harrisonovo Grand Duo pro housle a klavír.

Večer pod názvem Symfonie hrdinská a komorní je připraven na 28. a 29. března 2019 od 19:30 hodin v Besedním domě. Vystoupí zde Filharmonie Brno pod dirigentským vedením Dennise Russella Daviese a filharmoniky doplní i houslistka Yumi Hwang-Williams. Program je sestaven z Brahmsovy Symfonie č. 3 F dur op. 90, Adèsova Houslového koncertu „Concentric Paths“ (Soustředné dráhy) – což bude česká premiéra a Kabeláčovy Symfonie č. 4 in A op. 36 „Camerata“.

Hradec Králové
Koncert studentů Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové s Filharmonií Hradec Králové je pak naplánován na 27. března 2019 (19:00 hodin) v Sále Filharmonie Hradec Králové. Účinkují sopranistka Nela Viktorová (Verdi), sopranistka Kristýna Soukupová (Puccini, Rimskij-Korsakov), altistka Barbora Pučalíková, houslista Gabriel Forman a varhaníci Petra Ločárková (Respighi) a František Novák (Saint-Saëns). Za dirigentský pult se postaví Jan Zbavitel. Posluchače čeká výběr z děl Bacha, Respighiho, Verdiho, Brucha, Pucciniho, Rimského-Korsakova a Saint-Saënse.

Teplice
Severočeská filharmonie Teplice připravila na čtvrtek 28. března 2019 (19:00 hodin) svůj koncert v Koncertním sále Domu kultury Teplice. Společně s ní zde vystoupí akordeonistka Marcela Halmová a za dirigentský pult se postaví Gerd Müller-Lorenz. Program nabídne Mendelssohn-Bartholdyho Pohádku o krásné Meluzíně (koncertní předehra), op. 32, Trojanovy Pohádky pro akordeon a orchestr a Rimského-Korsakovovu suitu z opery Zlatý kohoutek.

Přenosy z MET do českých kin
V sobotu 30. března 2019 vás čeká v českých kinech přímý přenos premiéry druhé z oper Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův, Valkýry z Metropolitní opery v New Yorku. Opera bude uvedena německy s českými titulky. V titulní roli se představí hrdinská sopranistka Christine Goerke jako nebojácná bohyně Brünnhilda, kterou setkání s lidskými dvojčaty Siegmundem a Sieglindou, v podání Stuarta Skeltona a Evy-Maria Westbroek, přivede na cestu z Valhally k pozemským smrtelníkům. Hudební nastudování řídí Philippe Jordan.

Pardubické hudební jaro
Festival si na pátek 29. března 2019 (19:00 hodin) do Sukovy síně Domu hudby připravil Koncert k „100. výročí“ hudebního školství v Pardubicích. Účinkující členové Barocco sempre giovane a studenti a významní absolventi ZUŠ Pardubice, Havlíčkova a dalších hudebních škol v Pardubicích.

Neděle 31. března 2019 (19:00 hodin) v Evangelickém kostele v Pardubicích bude patřit večeru s názvem Marek Eben v labyrintu světa. Na večeru kromě Marka Ebena jako recitátora vystoupí i varhanice Michaela Káčerková. Program představí dílo Labyrint světa a ráj srdce Jana Ámose Komenského v hudební aranži Petra Ebena.

Andreas Ottensamer (zdroj opmc.mc)

Rádio Classic Praha
Pravidelná Hudební novinka na Classic Praha tentokrát nabízí ochutnávku z nového alba charismatického rakouského klarinetisty Andrease Ottensamera, který je v současnosti sólo klarinetistou Berlínské filharmonie. Pro své album s názvem Blue Hour vybral poklady klarinetového repertoáru. Vedle Koncertu pro klarinet č. 1 Carla Marii von Webera, který natočil s Berlínskou filharmonií pod taktovkou Marisse Jansonse, jsou na desce skladby Johannese Brahmse a Felixe Mendelssohna-Bartholdyho. V dílech pro klarinet a klavír doprovází úspěšného klarinetistu skvělá čínská klavíristka Yuja Wang. Ukázka z tohoto CD zazní na Classic Praha v pondělí 25. března v 10:00 hodin.

Většina velkoměst na území Severní Ameriky se za posledních sto let rozvinula podobným způsobem. V jejich srdci se začalo dařit byznysu, jenž potřeboval dravě růst a okázale hnízdit. To se projevilo raketovým zdražením ceny pozemků. Obytné domky v uličkách se odporoučely na předměstí. A místo nich začaly v downtown vyrůstat k nebi mrakodrapy jako houby po dešti. Na úpatí jejich mohutných bloků se vytvořily hlučné kaňony dopravních tepen. Den co den, od pondělí do pátku, zde ráno vyvrhuje městská doprava tisíce bílých límečků či kostýmků na podpatcích. To byl v kostce také příběh kanadského Montréalu. Bývalé indiánské osady, do níž v 17. století zamířili Francouzi, toužící dobývat svět, podobně jako Španělé, Portugalci či Britové. Právě zde založili středisko svého obchodu s kožešinami a poté katolickou misii. Irokézové dnes v Montrealu tvoří jen jakýsi soubor písní a tanců, vhodný pro Expo či na estrádách ve skanzenu. Zato duch staré sladké Francie přetrvává a ovlivňuje zdejší operu, hudbu, balet. I výtvarné umění. V centru slouží všem těmto žánrům budovy na Place des Arts. A právě sem zavede posluchače Classic Praha Jiří Vejvoda v dalším dílu pořadu Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí 25. března v 19:00 hodin.

Hostem Marka Šulce v dalším dílu pořadu Hudba v miléniu bude první sólistka Baletu Národního divadla v Praze Alina Nanu, která je jednou z představitelek hlavní role v novém nastudování slavného baletu Labutí jezero. Jeho premiéru přichystal Balet Národního divadla v Praze na 28. března 2019. Alina Nanu pochází z Kišiněva, kde také studovala na Státní moldavské taneční konzervatoři. V roce 2010 pokračovala ve studiu na Taneční konzervatoři hl. m. Prahy. Už během studií se zúčastnila mnoha soutěží. Svou profesionální dráhu započala v sezoně 2010/ 2011 jako členka souboru baletu Státní opery Praha a od sezony 2011/2012 byla povýšena na sólistku, od sezony 2012/2013 získala angažmá v Baletu Národního divadla v Praze, nejdříve jako sólistka a od roku 2015 jako první sólistka. Tady ztvárnila řadu významných rolí, jako například Klára ve snu, Sestru v Popelce, Kitri v Donu Quijotovi, Myrthu v Giselle, Odettu/Odilii v Labutím jezeře, Volante – Vílu odvahy v Šípkové Růžence, Julii a Komediantku v Romeovi a Julii, Markýzu de Merteuil ve Valmontovi. Výrazným způsobem se také předvedla v moderních baletech, jako je Amerikana IIIČeská baletní symfonie II nebo v Sóle pro nás dva Petra Zusky, Serenade George Balanchina, v choreografii Bella Figura Jiřího Kyliána, v Aspects Katarzyny Kozielské, Dumce Ondřeje Vinkláta a Perfect Example Andreje Kajdanovského. V roce 2015 získala Cenu ředitele Národního divadla pro mladého umělce do 35 let a v roce 2018 byla nominována na Tanečnici roku v rámci ankety časopisu Dance Europe. Premiéra pořadu zazní na Classic Praha v úterý 26. března v 19:00 hodin.

Jiří Vodička, Česká filharmonie (foto © Petra Hajská)

Ivan Dlask tentokrát v pořadu Z archivu osobností vyzpovídá koncertního mistra České filharmonie, sólistu a komorního hráče Jiřího Vodičku, čerstvého držitele Ceny Classic Prague Awards 2018 v kategorii Sólistický výkon. Jiří Vodička patří k nejvýznamnějším a nejvyhledávanějším českým houslistům. Už v dětství na sebe upozornil vítězstvími v mnoha soutěžích. V roce 2002 získal první cenu na mezinárodní houslové soutěži Beethovenův Hradec a v témže roce i cenu pro nejlepšího účastníka houslových kurzů Václava Hudečka. V roce 2004 si titul absolutního vítěze odnesl také z prestižní mezinárodní houslové soutěže Louise Spohra konané v německém Výmaru. V roce 2008 si přivezl první a druhou cenu ze světově proslulé soutěže Young Concert Artist, která probíhala v Lipsku a v New Yorku. Ve svých 14 letech byl Jiří Vodička mimořádně přijat na vysokou školu – Institut pro umělecká studia v Ostravě, a to do třídy renomovaného pedagoga profesora Zdeňka Goly. V roce 2007 zde uzavřel studium magisterským titulem. Jiří Vodička pravidelně vystupuje jako sólista s mnoha význačnými českými i zahraničními orchestry i dirigenty. V roce 2014 natočil pro Supraphon své debutové sólové album Violino Solo a mnohé z jeho koncertů byly natočeny Českou televizí, Českým rozhlasem nebo německým ARD. Jako komorní hráč vystupuje s vynikajícími českými pianisty Martinem Kasíkem, Ivem Kahánkem, Ivanem Klánským a Miroslavem Sekerou. V roce 2011 byl pozván slavným houslistou Gidonem Kremerem a společně s mnoha světovými umělci vystoupil na jeho festivalu Kammermusikfest v rakouském Lockenhausu. Bývá pravidelně zván na významné festivaly – například Pražské jaro, Janáčkův Máj, Hohenloher Kultursommer, Choriner Musiksommer a jiné. V roce 2015 se stal koncertním mistrem České filharmonie. Je pedagogem na Pražské konzervatoři a Ostravské univerzitě. Více o sobě prozradí v pořadu, který má premiéru ve čtvrtek 28. března v 19:00 hodin.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat