Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Jaký bude nový hudební program příštího týdne od 15. do 21. dubna 2019? Dozvíte se, jaké koncerty chystá Pražský filharmonický sbor, Český filharmonický sbor Brno, Český spolek pro komorní hudbu, Filharmonie Hradec Králové, Pavel Haas Quartet, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, Harmonia Praga, Janáčkova filharmonie Ostrava nebo Severočeská filharmonie Teplice. Představíme vám premiéru Národního divadla v Praze, koncerty z Rudolfina nebo program festivalů Svátky hudby v Praze, Velikonoční festival duchovní hudby a Pardubické hudební jaro. A v hudebním výčtu tohoto týdne jsme samozřejmě nezapomněli ani na novinky z rádia Classic Praha.

Manfred Honeck (foto © Petra Hajská)

Zahraničí
Pražský filharmonický sbor pokračuje ve svém turné po Izraeli. V úterý 16. dubna 2019 (19:30 hodin) je tak čeká publikum v Haifě a ve středu 17. dubna je očekávají posluchači v Tel Avivu. Společně s Izraelskou filharmonií uvede sbor Německé requiem Johannese Brahmse pod taktovkou Manfreda Honecka.

Jak už jsme informovali v minulém Týdnu s hudbou, Český filharmonický sbor Brno v německé Bochumi provedl koncertně od 8. do 15. dubna 2019 Wagnerova Parsifala a přidal 3 samostatné sborové koncerty a capella. Dnes má tedy německé publikum poslední možnost koncert navštívit.

Graindelavoix a Björn Schmelzer (zdroj Filharmonie Brno/foto Petr Francán)

Praha
Český spolek pro komorní hudbu připravil na pondělí 15. dubna 2019 (19:30 hodin) do Dvořákovy síně Rudolfina koncert složený z děl Vivaldiho, Hurníka, Rychlíka, Bacha, Fasche, Klusáka, Krejčího, Corey či Sluky. Jejich skladby provede Jiří Stivín (který prostřídá postupně flétnu, Panovu flétnu a zobcovou flétnu) a Collegium Quodlibet.

V úterý 16. dubna 2019 (19:30 hodin) v kostele sv. Šimona a Judy zazní koncert s názvem Graindelavoix & Gesualdo. Zrno hlasu nebo také jádro hlasu. Tak zní překlad jména souboru Graindelavoix, který zde vystoupí pod uměleckým vedením Björna Schmelzera. Kdo jednou tento belgický soubor uslyší, pochopí bezezbytku. Na rozdíl od konvenčních souborů staré hudby, které se snaží o maximální jednotu společného souzvuku, zpěváci Graindelavoix nalézají velmi osvěžující rovnováhu mezi zněním jednotlivých charakteristicky zabarvených hlasů a vzájemným souzvukem. Jak už je patrné z názvu koncertu, na programu jsou díla Carla Gesualda z Venosy.

Filharmonie Hradec Králové hostuje dne 16. dubna 2019 (19:00 hodin) v Divadle Hybernia na koncertu Dasha Symphony aneb Pop Meets Classic. Účinkují Dagmar „Dasha“ Sobková zpěv, Moondance Orchestra, Filharmonie Hradec Králové a za dirigentský pult se postaví Martin Kumžák. Pražské publikum se může těšit na skladby jako Fields of Gold, Řeka lásky, Empire State of Mind, Modlitba, Get the Party Started a další známé popové písně v aranžích pro kapelu Moondance Orchestra a symfonický orchestr.

Středa 17. dubna 2019 (19:30 hodin) bude ve Dvořákově síni Rudolfina patřit koncertu rezidenčního souboru sezony Českého spolku pro komorní hudbu, Pavel Haas Quartet. Program je sestaven ze Šostakovičových Smyčcových kvartetů číslo 2, 7 a 8.

Národní divadlo v Praze chystá na 17. dubna 2019 premiéru opery Tramvestie Petra Wajsara a Pavla Novotného. Premiéra se uskuteční na Nové scéně Národního divadla ve 20:00 hodin. Opera Tramvestie volně navazuje na stejnojmennou básnickou sbírku Pavla Novotného. Původní texty vycházejí z nahrávek, které byly v letech 2006 až 2016 pořizovány ve voze tramvaje číslo 11 na trase Liberec – Jablonec nad Nisou. Hlasy, které zde promlouvají, reflektují okolí, popisují cestu, rozkrývají osudy spojené s tratí. Neobvyklé hudební dílo, v němž se společně prolne několik těchto hlasů, je inspirováno nejen texty z knihy Tramvestie, ale rovněž stejnojmennou rozhlasovou kompozicí. Režijního zpracování, scény, světelného designu a videa se ujal Marek Bureš. Dirigentem tohoto nastudování je pak Richard Hein.

Jac van Steen (zdroj FOK / foto Petr Dyrc)

Tóny Dvořákovy Stabat Mater zaplní ve dnech 17. a 18. dubna 2019 (19:30 hodin) prostory Smetanovy síně Obecního domu v Praze. Skvělé sólisty, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK a sbor povede hlavní hostující dirigent FOK Jac van Steen. Sólových partů se ujmou sopranistka Elizabeth Atherton, altistka Jana Kurucová, tenorista Richard Samek, basista Štefan Kocán a sborově je doplní Kühnův smíšený sbor se sbormistrem Jaroslavem Brychem.

Česká dechová harmonie se představí v Sukově síni Rudolfina stejně jako minulou neděli i ve čtvrtek 18. dubna 2019 (18:00 hodin). Program obsahuje předehru k Mozartově Figarově svatbě KV 492 (úprava Johann Nepomuk Wendt); Kramář-Krommerův Oktet-Partita Es Dur op. 79, Triebenseeho Variace na téma z opery „Oční lékař“ Vojtěcha Jírovce a Mozartovu Serenádu Es Dur KV 375.

Třetí koncert cyklu stylové večery na novoměstské radnici pod názvem Hudba slunné Itálie posluchače čeká 18. dubna 2019 (19:30 hodin). Účinkují Harmonia Praga a jako sólisté se zde představí violoncellista Eduard Šístek, houslista Miroslav Vilímec (což je i umělecký vedoucí souboru) a za dirigentský pult se postaví Štefan Britvík. Program tvoří Corelliho Sonata da chiesa a moll, Boccheriniho Koncert pro violoncello D dur, Paganiniho Cantabile pro housle a smyčcový orchestr a Respighiho Staré zpěvy a tance.

Ve dnech 19. a 21. dubna 2019 (18:00 hodin) v Sukově síni Rudolfina vystoupí Rudolphin Ensemble Prague. Čeká nás program složený z děl skladatelů, jako Mozart, Vivaldi, Bach, Dvořák, Smetana, Brahms, Janáček nebo Bizet.

České filharmonické kvarteto má naplánováno svůj koncert v Sukově síni Rudolfina na sobotu 20. dubna 2019 (18:00 hodin). Program zahrnuje díla Mozarta, Dvořáka, Pucciniho, Smetany, Janáčka, Piazzolly a Elgara.

V sobotu 20. dubna 2019 bude Obecní dům patřit koncertu Severočeské filharmonii Teplice pod dirigentským vedením Jun Kima. Jako sólisté se představí violoncellista Anton Niculescu a flétnistka Minjung Kim. Program je sestaven z Čajkovského Rokokové variace, Mozartova Koncertu pro flétnu č. 2, KV 314 a Dvořákovy Symfonie č. 9 „Z Nového světa“.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat