Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Svátky hudby v Praze
Tyto hudební svátky si pro vás připravily koncert pod názvem Poklady nejen filmové hudby. Účinkují houslista Václav Hudeček, sopranistka Barbora Řeřichová a Plzeňská filharmonie pod dirigentským vedením Jana Kučery. Na programu jsou díla Vačkáře, Srnky, Beneše, Hapky, Nováčka, Fišera, Lišky, Dobeše, Ježka, Soukupa, Bažanta, Hály, Maláska a Rychlíka.

Philokalia Ensemble (foto Archaion Kallos)

Brno – Velikonoční festival duchovní hudby
V pondělí 15. dubna 2019 (19:00 hodin) zazní v kostele sv. Josefa v Brně Byzantské pašije. Večer je věnován zpěvům východních liturgií z bohoslužeb takzvaného Velkého týdne (obdoba Svatého týdne). Bezprostředně po sobě v programu zazní původní řecký tradiční nápěv a úprava pro smíšený sbor vycházející z Martinů opery s doplněnými verši žalmu podle řecké liturgické praxe. Účinkují Philokalia pod vedením Mariose Christou společně se sólistkou Aikaterini Asfoura.

Další z koncertů v rámci festivalu je připraven na úterý 16. dubna 2019 (19:00 hodin) opět v kostele sv. Josefa. Vystoupí zde Milan Paľa (housle) v jehož podání si budete moci vyslechnout Emmertovu skladbu Ajhľa, človek!, což je symfonie pro sólové housle. Skladba, která vyznívá jako vroucí modlitba, posluchače během přibližně hodiny a čtvrt svého trvání dovede provést výšinami i propady mysli a v nejlepším možném případě jej uvést do stavu blízkému kontemplaci.

Večer s názvem Jenž jsi na nebesích je připraven na středu 17. dubna 2019 (21:00 hodin) do kostela Nanebevzetí Panny Marie v Brně. Zazní zde Bachovy pašijové chorály nebo díla od Buxtehudeho, Muffata či Vaskse v podání varhaníka Hanse-Ola Ericssona.

V kostele Nanebevzetí Panny Marie je pak ve čtvrtek 18. dubna 2019 (21:00 hodin) naplánován koncert pod názvem Tvá vůle se staň. Zazní zde Schreierovo Oratorium na Velký pátek. Účinkují Barokní orchestr Pražské konzervatoře pod vedením Jakuba Kydlíčka, Anna Petrtylová canto (Genius caelestis), Monika Machovičová alt (Milosrdenství/Misericordia), Marek Žihla tenor (Hříšník/Peccator), David Malát bas (Spravedlnost/Iustitia).

Pátek 19. dubna 2019 (21:00 hodin) v kostele Nanebevzetí Panny Marie nabídne koncert s názvem Světlo beze stínu, pramen pokoje. Na programu je připraven Schnittkeho Koncert pro sbor. Účinkují Vox Iuvenalis, Pěvecký sbor Masarykovy univerzity, Láska opravdivá a Smíšený sbor Kantiléna pod vedením sbormistra Jana Ocetka.

Martin James Bartlett (foto Paul Marc Mitchell)

Ostrava
Takzvaný Šarmantní večer naplánovala Janáčkova filharmonie Ostrava na čtvrtek 18. dubna 2019 (18:00 hodin) do Domu kultury města Ostravy. Za dirigentský pult se postaví Claudio Vandelli a jako sólisté zde vystoupí Lucie Režná (flétna) a Martin James Bartlett (klavír). Program je sestaven z děl Chaminada, Ravela, Martucciho.

Teplice
Velikonoční koncert se chystá ve čtvrtek 18. dubna 2019 (19:00 hodin) v Koncertním sále Domu kultury Teplice. Účinkuje Severočeská filharmonie Teplice, klavírista Jan Vojtek a za dirigentský pult se postaví Petr Vronský.

Česká Lípa
Houslista Matouš Pěruška a violoncellistka Kristina Vocetková vystoupí 16. dubna 2019 (19:00 hodin) v Centru textilního tisku. Na programu je Pleyelovo Duo pro housle a violoncello č. 3, Bodorové Duo pro housle a violoncello „Památce Josefa Vlacha“, Martinů Duo pro housle a violoncello č. 2 a č. 1 a Kukalovo Duo pro housle a violoncello „Present“.

Pardubické hudební jaro
I v tomto týdnu si pro vás připravil festival ten nejlepší koncertní výběr. V pondělí 15. dubna 2019 (18:00 hodin) odehraje v Synagoze v Heřmanově Městci svůj koncert Pavel Haas Quartet. Na programu je Šostakovič a jeho Smyčcové kvartety číslo 2, 7 a 8.

Další z festivalových koncertů má na programu Schützovy Janovy pašije. Ty budou moci posluchači vyslechnout hned dvakrát – v úterý 16. dubna 2019 v kostele sv. Bartoloměje v Pardubicích a ve čtvrtek 18. dubna 2019 Muzeu barokních soch v Chrudimi. Oba dva koncerty začínají vždy v 19:00 hodin. Jako sólisté se zde představí Martin Schicketanz jako Evangelista, sopranistky Stanislava Mihalcová, Kamila Zbořilová, altistky Daniela Čermáková, Kamila Mazalová, basisté Jaromír Nosek, Martin Vacula, varhanista Sebastian Knebel a tenorista Vojtěch Semerád, který je i uměleckým vedoucím souboru Capella Mariana.

Rádio Classic Praha
Třiašedesátiletý klavírista a skladatel Ludovico Einaudi bývá zařazován do proudu hudebního minimalismu po bok takových jmen jako Michael Nyman či Philip Glass. Na začátku své kariéry byl Einaudi věrným členem avantgardy, ale jeho touha po romantismu ho při vedla ke zcela novému, originálnímu stylu: minimalistickému, čistému a hypnoticky krásnému. Za více než dvacet let vydal řadu alb, které se dostaly na vrcholy klasických žebříčků, vyprodává nejprestižnější koncertní sály po celém světě a je známý i jako skladatel filmové hudby, za kterou získal několik ocenění. Ve své hudbě alchymicky spojuje prvky klasiky, ambientní elektroniky, jemného rocku i world music. Svým přístupem posunul hranice žánru a stal se jedním z nejoblíbenějších skladatelů dneška. On sám o své hudbě říká: „Hledám čistotu. Vztahy jednotlivých prvků v dokonalé rovnováze. Jako v japonské zahradě. Leží tam kameny, ale ne proto, že je někdo náhodně položil. Každý má svůj smysl, svůj příběh.“ Novinka týdne na Classic Praha nabídne ukázku z jeho nového CD s názvem Seven Days Walking a podtitulem Day One. Ochutnávka z tohoto CD zazní na Classic Praha v pondělí 15. dubna v 10:00 hodin.

Kdo ví, zda existuje jiné hudební dílo spjaté tak úzce s Velikonocemi jako Händelův Mesiáš. Nikoli pouze námětem a zpracováním. Takových je víc. V tomto případě však zároveň i životním příběhem skladatele a milníky jeho pouti. Umělecké, podnikatelské, životní. Nejenže Georg Friedrich Händel zemřel na Bílou sobotu, jen o den později, než si přál – 14. dubna 1759. Rovněž premiéra jeho oratoria Mesiáš se uskutečnila o Velikonocích. Na Velký pátek, 13. dubna 1742. A pět let předtím, ve stejný den stejného data roku 1737, skladatel po záchvatu mrtvice ochrnul. A právě to jej v konečném důsledku vedlo až k tomu, že složil toto veliké dílo. Jako poctu Všemohoucímu, který nabídl spásu i jemu samotnému. V nejtěžších chvílích neúspěchu a strádání. Händelovu Mesiáši se bude věnovat i Jiří Vejvoda na Classic Praha v dalším díle pořadu Slavná auditoriaPremiéra pořadu je připravena na pondělí 15. dubna v 19:00 hodin.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat