Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Kdo ví, zda existuje jiné hudební dílo spjaté tak úzce s Velikonocemi jako Händelův Mesiáš. Nikoli pouze námětem a zpracováním. Takových je víc. V tomto případě však zároveň i životním příběhem skladatele a milníky jeho pouti. Umělecké, podnikatelské, životní. Nejenže Georg Friedrich Händel zemřel na Bílou sobotu, jen o den později, než si přál – 14. dubna 1759. Rovněž premiéra jeho oratoria Mesiáš se uskutečnila o Velikonocích. Na Velký pátek, 13. dubna 1742. A pět let předtím, ve stejný den stejného data roku 1737, skladatel po záchvatu mrtvice ochrnul. A právě to jej v konečném důsledku vedlo až k tomu, že složil toto veliké dílo. Jako poctu Všemohoucímu, který nabídl spásu i jemu samotnému. V nejtěžších chvílích neúspěchu a strádání. Händelovu Mesiáši se bude věnovat i Jiří Vejvoda na Classic Praha v dalším díle pořadu Slavná auditoriaPremiéra pořadu je připravena na pondělí 15. dubna v 19:00 hodin.

I letos se v letních měsících uskuteční festival Za poklady Broumovska, který otevírá každé léto brány unikátní skupiny broumovských kostelů. Ty rozezní sobotními podvečerními koncerty renomovaných umělců z České republiky i ze zahraničí. Výtěžek ze vstupného poputuje na péči o architektonicky unikátní kostely, které se zrodily v autorské dílně slavných architektů Dientzenhoferů. Mezi účinkujícími letošního ročníku budou například sólisté a orchestr Národního divadla v Praze, violoncellista Petr Nouzovský, violistka Kristina Fialová, Stamicovo kvarteto, houslista Jiří Vodička, klavírista Martin Kasík či sopranistka Eva Urbanová. Jednou z doprovodných akcí festivalu budou i Letní hornové kurzy pod vedením zkušených lektorů, mezi nimiž bude například sólo hornistka Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK Zuzana Rzounková. Více o letošním ročníku festivalu prozradí v rozhovoru s Martinou Klausovou na Classic Praha ředitelka festivalu Tereza Kramplováúterý 16. dubna v 15:30 hodin.

Hosty Marka Šulce v pořadu Hudba v miléniu jsou v tomto týdnu členové Mecenášského klubu Národního divadla v Praze. Mecenášský klub Národního divadla navazuje na tradici mecenášství, které bylo po dlouhá staletí fungujícím principem české společnosti a které stálo u samotného vzniku Národního divadla, jedinečné umělecké instituce a jednoho ze symbolů národní identity. Mecenášský klub umožňuje příznivcům Zlaté kapličky vyjádřit sympatie k Národnímu divadlu, a to například finanční podporou konkrétní inscenace či jiného uměleckého nebo restaurátorského projektu. Mecenáši Národního divadla jsou součástí unikátního společenství a spojuje je láska ke kultuře, úcta k historii, ale především touha pomáhat. O podpoře kultury a vizích do budoucnosti budou na Classic Praha hovořit Kateřina Zapletalová (spolumajitelka společnosti Sklárny Moser) a Karel Janeček (matematik a vizionář). Premiéra pořadu zazní na Classic Praha v úterý 16. dubna v 19:00 hodin.

Kateřina Winterová patří mezi hrstku českých osobností, které se dokázaly prosadit v herecké i hudební sféře. Je známá především jako herečka Národního divadla, ale také jako zpěvačka nejen v Česku známé kapely Ecstasy of Saint Theresa, která se zaměřuje na alternativní elektro-ambientně laděnou hudbu. Po studiích na Pražské konzervatoři hostovala v Divadle pod Palmovkou, hrála v Klicperově divadle v Hradci Králové a v roce 1998 získala trvalé angažmá v Národním divadle v Praze. Ve stejném roce byla nominována na Cenu Alfréda Radoka a v roce 2010 na Cenu Thálie díky roli Nory v inscenaci Co se stalo, když Nora opustila manžela. Své pěvecké kvality Kateřina Winterová zúročila v roce 2002 Cenou Anděl. Čím se zabývá v současné době a jakou hudbu si ráda poslechne ve volném čase, prozradí Ivanu Dlaskovi v dalším díle pořadu Z archivu osobností. Pořad má premiéru ve čtvrtek 18. dubna v 19:00 hodin.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat