Týden s hudbou

Jaký bude nový hudební program příštího týdne od 29. dubna do 5. května 2019? Představíme vám koncerty Filharmonie Hradec Králové, České filharmonie, Českého filharmonického sboru Brno nebo Severočeské filharmonie Teplice. Osvětlíme vám program festivalu Lípa Musica, Martinů festu, Hudebního festivalu Kociánovo Ústí, Festivalu Jakuba Jana Ryby a nezapomněli jsme ani na novinky rádia Classic Praha.

Kytice (foto The Queens – Aleksandre Katsapov a Mario Bakus)

Praha
Koncert Klavírního kvarteta Josefa Suka je naplánován na úterý 30. dubna 2019 (18:00 hodin) v Sukově síni Rudolfina. Program budou tvořit díla Mozarta, Vivaldiho, Schumanna, Piattiho, Stamice, Paganiniho, Čajkovského, Dvořáka a Brahmse.

Ve středu 1. května 2019 (v 19:00 hodin) hostuje Filharmonie Hradec Králové pod dirigentským vedením Jana Kučery ve Stavovském divadle. Čeká vás zde Kytice Ondřeje Brouska v podání Komorního baletu Praha. Taneční divadlo je inspirováno sedmi, respektive deseti konkrétními básněmi sbírky, nepůjde však o jejich divadelní převyprávění. Někdy se jedná jen o malou „esenci“, jindy zase o drobnou „úpravu“ dotyčné dějové linie, za účelem vzájemného prolínání a symbolických návazností mezi baladami.

Pražské publikum čeká první tři květnové dny výběr nejhezčích symfonických tanců. Ty pro koncerty ve dnech 1., 2. a 3. května 2019 (19:30 hodin) ve Dvořákově síni Rudolfina s Českou filharmonií vybral dirigent Petr Altrichter. Během koncertu zazní Dvořákovo Rondo pro violoncello v podání Viléma Vlčka, druhého vítěze interpretační soutěže Zahraj si s Českou filharmonií!

Komorní soubor Variace Praha vystoupí 5. května 2019 (18:00 hodin) v Sukově síni Rudolfina. Program tvoří výběr z děl Mozarta, Bacha, Haydna, Vivaldiho, Dvořáka a Smetany.

Nikolaj Luganskij – Praha 2015 (foto ČF)

V sobotu 4. května 2019 (19:30 hodin) vás čeká klavírní recitál Nikolaje Luganského. Ten se uskuteční ve Dvořákově síni. Program je sestaven z Franckova Preludia, fugy a variace op. 18, Debussyho Bergamské suity a druhé knihy Obrazů, č. 46, Skrjabinovy Sonáty č. 2 gis moll op. 19 a Sonáty č. 3 fis moll op. 23 a Rachmaninovova Preludia op. 23 (výběr).

Hradec Králové
Sobota 4. května 2019 (19:00 hodin) bude v Sále Filharmonie Hradec Králové patřit Procházkově veselohře Holka nebo kluk v podání Jihočeského divadla. Slavná stejnojmenná prvorepubliková filmová veselohra Vladimíra Slavínského se – podobně jako Hledám děvče na boogie woogie – stala pro „plzeňského Molièra“ startovací plochou k zbrusu nové, trochu nostalgické, ale více komediální „hudební revue“. Hudební část zajistí Filharmonie Hradec Králové.

Pardubice
Český filharmonický sbor Brno ve čtvrtek 2. dubna 2019 vystoupí v Pardubicích s Vivaldiho Gloria.

Teplice
V sobotu 4. dubna pak Český filharmonický sbor Brno čeká koncert v Teplicích. Na programu je Brahmsova Píseň osudu, Ebenův Klavírní koncert a Beethovenův Kristus na hoře Olivetské.

Mladá Boleslav
Severočeská filharmonie Teplice pod dirigentským vedením Jiřího Petrdlíka vystoupí v sobotu 4. května 2019 (19:00 hodin) v Městském divadle v Mladé Boleslavi. Na program je Prokofjevův melodram Evžen Oněgin.

Jules Massenet: Thaïs – DFXŠ Liberec 2016 (foto FB DFXŠ Liberec)

Pardubické hudební jaro
Festival má sice již závěrečný koncert za sebou, nicméně si ještě připravil na neděli 5. května 2019 (19:00 hodin) do Divadla Karla Pippicha v Chrudimi Epilog v podobě Massenetovy Thaïs. Jevištní podoba liberecké inscenace v režii Lindy Keprtové tradičně hovoří aktuálním jazykem. Thaïs se například nemůže dopočítat párů své luxusní obuvi, na večírcích se užívá kokain, který si konzumenti shrnují „do lajny“ platebními kartami. Těšme se na další z velmi povedených inscenací libereckého Šaldova divadla, jež jsou trvale oceňovány cenami a skvěle oslovují dnešního operního návštěvníka. I Massenetova Thaïs je odvážná, hudebně a výrazově silná. Dirigentem představení je Martin Doubravský.

Lípa Musica
Program 18. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica vám v úterý 30. dubna 2019 (19:00 hodin) v kostele Mistra Jana Husa v České Lípě představí a ve videoukázkách vás jím provede ředitel festivalu pan Martin Prokeš. Hudebním hostem večera bude Severáček, liberecký dětský sbor Základní umělecké školy pod vedením umělecké vedoucí a sbormistryně Silvie Pálkové. Nechte se zasvětit do dramaturgie letošního ročníku a inspirujte se k návštěvě 18. festivalové přehlídky.

Martinů fest
Janáčkova filharmonie Ostrava se představí v neděli 5. května 2019 (18:00 hodin) ve velkém sále Tylova domu v Poličce. Za dirigentský pult se postaví Ondřej Vrabec a jako sólista zde vystoupí barytonista Roman Hoza. Program tvoří výběr z děl Suka, Dvořáka a Martinů.

Hudební festival Kociánovo Ústí
PKF – Prague Philharmonia, houslista Pavel Šporcl a violista Maxim Rysanov se v rámci festivalu představí v neděli 5. května 2019 (16:00 hodin) v kostele Nanebevzetí panny Marie v Ústí nad Orlicí. Program obsahuje Mozartovu Sinfonii concertante Es dur pro housle, violu a orchestr KV 364 a Symfonii č. 40 g moll KV 550.

Festival Jakuba Jana Ryby
Ve středu 1. května 2019 (16:00 hodin) vás čeká v Barokním areálu Skalka v Mníšku pod Brdy koncert, na němž vystoupí Collegium Marianum v čele s jejich uměleckou vedoucí Janou Semerádovou. Do programu je zařazen Mozartův Kvartet D dur, KV 285; Haydnovo Divertimento D dur, Hob.II:D9; Mozartovo/Bachovo Largo a Fuga c moll, K. 404a/BWV 526; Bachovo Duetto e moll, Wq 140 a Rybův Kvartet C dur.

Arundo Quartet (foto Daniel Havel)
Rádio Classic Praha
Novinka týdne rádia Classic Praha představí tentokrát novou nahrávku hudebního vydavatelství Supraphon, pod níž je podepsána čtveřice výjimečných hudebníků, kteří jsou skvělými sólisty, komorními hráči i ozdobou nejvýznamnějších orchestrů včetně Berlínské a České filharmonie – členové souboru Arundo Quartet. Ten tvoří hobojista Jan Souček, klarinetista Jan Mach, hráč na basetový roh Karel Dohnal a fagotista Václav Vonášek. Na CD jsou v jejich podání legendou opředené Goldbergovy variace Johanna Sebastiana Bacha, které patří k nejčastěji nahrávaným dílům tohoto barokního velikána. Jakkoli se na první pohled zdá být úprava pro kvarteto dřevěných dechů vzdálená od skladatelova původního záměru, při poslechu se nelze ubránit pocitu, že autor sám měl při komponování v hlavě právě takové obsazení. Barvy plátkových nástrojů se krásně pojí do společné harmonie, přitom jejich odstíny umožňují sledovat vedení jednotlivých hlasů v polyfonní sazbě, což je zřejmý bonus oproti původní klávesové verzi. Ochutnávka z tohoto CD zazní na Classic Praha v pondělí 29. dubna v 10:00 hodin.

Příběh slavného tenoristy Josého Carrerase je svědectvím o člověku z masa a kostí, který se dokázal vypracovat z periferie do světel ramp. A také – či možná především – vybojovat vítězný boj s leukémií. Vypráví o pěvci, který si vychutnával potlesk davů a přitom dlouho žil rodinným životem v ústraní. O muži, který pilně cestoval, koncertoval a natáčel, ale v soukromí začal tápat, hledat, objevovat, aby nakonec přece jen našel pevné zázemí. José Carreras – jak rád připomíná – miluje své Katalánsko, svou rodnou Barcelonu i s jejím proslulým fotbalovým klubem, při jehož zápasech je schopen ohrožovat svůj hlas fanděním. Zároveň se ale především díky projektu Tří tenorů stal světoobčanem, kterého poznávají na všech kontinentech. A to nejen v operních domech, ale i na ulici. Nebyl a není jen Alfredem, vévodou z Mantovy, Richardem či Cavaradossim. Nezpívá jen zarzuelu a neapolské písně. Je kulturní celebritou se vším, co k tomu patří. A právě životním osudům tohoto pěvce se bude věnovat v dalším díle pořadu Slavná auditoria na Classic Praha Jiří Vejvoda. Premiéra pořadu s názvem Žít je víc než zpívat je připravena na pondělí 29. dubna v 19:00 hodin.

Hostem Marka Šulce v pořadu Hudba v miléniu je tomto týdnu mim, autor, režisér, choreograf a pedagog Radim Vizváry, který patří mezi jedny z nejvýraznějších mezinárodně uznávaných osobností současného mimického divadla v Evropě. Je absolventem Hudební a taneční fakulty AMU v Praze, kde dosáhl nejvyššího, doktorského vzdělání s titulem Ph.D. Je držitelem Ceny Thálie 2016 v kategorii Balet, pantomima nebo jiný tanečně dramatický žánr za herecký výkon v představení Sólo, polské ceny Perla za autorské představení Lorca a mnoha dalších ocenění u nás, v Evropě nebo USA. Roku 2014 se zařadil mezi významné osobnosti Oxford Encyclopedia. Jako autor, režisér nebo choreograf má na svém kontě stovku představení a jako interpret představil svou uměleckou práci téměř v celé Evropě, ale i v USA, Asii a Africe. Ve své vlastní tvorbě se nejvíce specializuje na pantomimu, rozvíjí ji do současné podoby a řeší problematiku nonverbálního divadla, a to i ve sféře pedagogické a teoretické. Je spoluzakladatelem a ředitelem mezinárodního festivalu Mime Fest, uměleckým šéfem mezinárodního festivalu pouličního divadla v Táboře Komedianti v ulicích a uměleckým šéfem divadelního uskupení Mime Prague. Spolupracuje s mnoha prestižními institucemi, například NDT/Korzo Theatre v Haagu, University of Arts Helsinki a další. V Národním divadle v Praze vytvořil choreografie k inscenacím Z mrtvého domu, Juliette (Snář), Sen čarovné noci, Billy Budd nebo režii operní grotesky Poprask v opeře. Premiéra pořadu zazní na Classic Praha v úterý 30. dubna v 19:00 hodin.

Dalším hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archivu osobností je herec David Matásek. David Matásek se narodil v roce 1963 v Praze. Vystudoval Pražskou konzervatoř. V letech 1984–1991 byl na volné noze. V té době se objevil ve Studiu Bouře jako Cassio v Othellovi. Od roku 1991 byl členem činohry Národního divadla, kde hrál například ve hře Racinova Britannica (Nero). V roce 1995 nastoupil do Divadla Komedie, kde vystupoval mimo jiné jako Petruccio ve Zkrocení zlé ženy. Roku 2002 se vrátil zpět do činohry Národního divadla. Na televizní obrazovce ho proslavila především role Kendyho ve filmech Dušana Kleina Jak svět přichází o básníky (1982), Jak básníci přicházejí o iluze (1984), Jak básníkům chutná život (1987), Konec básníků v Čechách (1993) a v roce 2003 přišel do kin poslední film ze série filmů o básnících s názvem Jak básníci neztrácejí naději. Kromě herectví se David Matásek věnuje také hudbě. V roce 1987 založil spolu s Danielem Landou skupinu Orlík, která se však za nedlouho po vydání alb Oi! a Demise! rozpadla. Poté působil jako kytarista ve skupině Hagen Baden. Více o sobě i o hudbě, kterou rád poslouchá, prozradí Ivanu Dlaskovi v dalším díle pořadu Z archivu osobností. Pořad má premiéru ve čtvrtek 2. května v 19:00 hodin.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat