Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Jaký bude nový hudební program příštího týdne od 20. do 26. května 2019? Dozvíte se, co se v tomto týdnu chystá na …

Bohemia Saxophone Quartet vystoupí v neděli 26. května 2019 (17:00 hodin) v Anežském klášteře. Na akordeon je doprovodí Jana Bezpalcová. Program tvoří výběr z děl Nymana, Grahama a Atlas mraků Vöröšové, což je světová premiéra skladby na objednávku Pražského jara.

Ve Stavovském divadle je naplánován v neděli od 17:00 hodin koncert pod názvem Mozart…. a ti druzí. Režie večera se ujala Alice Nellis a za dirigentský pult se postaví David Švec.

Sérii koncertů tohoto týdne uzavře Feininger Trio. Koncert se uskuteční ve 20:00 ve Dvořákově síni Rudolfina. Program obsahuje Sukovo Klavírní trio c moll op. 2, Martinů Klavírní trio č. 2 d moll H 327 a Smetanovo Klavírní trio g moll op. 15.

Praha – ostatní události
Reprezentativní koncert v Koncertním sále Pražské konzervatoře Na Rejdišti 1 (vstup z Dvořákova nábřeží 2) je připraven na úterý 21. května 2019 od 19:00 hodin. Téměř všichni účinkující jsou laureáty mezinárodních klavírních soutěží, můžete se tedy těšit na skvělé výkony!

V Atriu na Žižkově vystoupí ve stejný den, tedy v úterý 21. května 2019 (19:30 hodin), Amadeus String Trio (Roman Patočka – housle, Martin Stupka – viola, Lukáš Polák – violoncello) a jako host klavírista Stanislav Gallin. Na programu jsou Bachovy Goldbergovy variace (výběr); Schubertovo Smyčcové trio B dur, D 471 a Beethovenovo Smyčcové trio c moll op. 9, č. 3.

Kostel sv. Anny — Pražská křižovatka zaplní v úterý 21. května 2019 (19:30 hodin) tóny koncertu Collegia 1704 a Collegia Vocale 1704. Za dirigentský pult se postaví Lukáš Vasilek. Pašijový příběh očima Panny Marie, která pod křížem vzpíná ruce k umírajícímu synovi, vtělený do legendární středověké sekvence Stabat Mater, inspiroval Františka Ignáce Tůmu při tvorbě stejnojmenné čtyřhlasé kantáty. Do stejného okruhu skladatelů kolem Vídeňského dvora patřil také Antonio Caldara. Jeho dueta a tria naznačují zkušenost s operou, ale i tradiční duchovní polyfonií. S tou uměl báječně pracovat i Antonio Lotti, jehož různá zhudebnění Crucifixů patří mezi nejkrásnější sborové skladby tohoto formátu vůbec.

Rudolphin Ensemble Prague se představí ve čtvrtek 23. května 2019 (18:00 hodin) v Sukově síni Rudolfina. Program obsahuje stejně jako v minulém týdnu díla Mozarta, Vivaldiho, Bacha, Dvořáka, Smetany, Brahmse, Janáčka a Bizeta.

V neděli 26. května 2019 (10:30 hodin) vystoupí v Sukově síni Rudolfina Klavírní kvarteto Josefa Suka. Na programu je výběr z děl Mozarta, Vivaldiho, Schumanna, Piattiho, Paganiniho, Čajkovského, Dvořáka a Brahmse.

V 11:00 hodin v Sále Martinů na HAMU vystoupí klavírista Pavel Zemen. Program koncertu obsahuje Chopinovu Barcarolu Fis dur op. 60, Skrjabinovu Fantazii h moll op. 28, Brahmsova Tři intermezza op. 117 a Rachmaninovu Sonátu pro klavír č. 2 b moll op. 36.

Alexander Liebreich (foto Petra Hajská)

Brno
Filharmonie Brno v čele s dirigentem Alexandrem Liebreichem odehraje ve středu 22. května 2019 (19:30 hodin) svůj koncert v Besedním domě. Program zahrnuje dvě ze tří klíčových postav vídeňského hudebního klasicismu a jejich symfonie ovlivněné hnutím Sturm und Drang. Koncertní árie obou Mistrů zazní v nastudování brněnské sopranistky Lenky Cafourkové. Stejné koncerty budete moci v Besedním domě vyslechnout ještě ve čtvrtek 23. května 2019 a v pátek 24. května 2019 od 19:30 hodin.

Souborový workshop renesanční a barokní hudby je pak pro studenty hudebních škol i nadšené neprofesionální hudebníky připraven na sobotu 25. května 2019 v MusAcad v Brně. Časy workshopů jsou 10:00 – 12:00 a 13:00 – 15:00 hodin. Vedení se ujme Marta Kratochvílová.

V neděli 26. května 2019 (19:30 hodin) v Kostele sv. Janů zazní závěrečný koncert Českého filharmonického sboru Brno v čele s Petrem Fialou. Na programu je Dvořákova Svatá Ludmila. Jako sólisté se představí Pavla Vykopalová, Jana Sýkorová, Tomáš Černý a Peter Mikuláš. Hudebního doprovodu se zhostí Czech Virtuosi v čele s uměleckým vedoucím Karlem Procházkou a za dirigentský pult se postaví Leoš Svárovský.

Ostrava
Čtvrtek 23. května 2019 (19:00 hodin) bude v Domě kultury města Ostrava patřit koncertu nazvanému Mahler s Bernardou Fink. Tu doprovodí Janáčkova filharmonie Ostrava v čele s jejich šéfdirigentem Heiko Mathias Försterem, dále se zde představí Český filharmonický sbor Brno (ženská část sboru) s Petrem Fialou a Koncertní sbor Permoník se sbormistryní Martinou Juríkovou.

Hradec Králové
Koncert s názvem Znějící krásno je naplánován na čtvrtek 23. května 2019 (19:30 hodin) v Sále Filharmonie Hradec Králové. Vystoupí zde Filharmonie Hradec Králové pod dirigentským vedením Boiana Videnoffa a na klavír filharmoniky doprovodí Martin Kasík. Na programu je Brahmsova Symfonie č. 3 F dur op. 90 a Dvořákova Klavírní koncert g moll op. 33 B 63.

Neděle 26. května 2019 (19:00 hodin) bude v katedrále Sv. Ducha v Hradci Králové patřit koncertu Filharmonie Hradec Králové s dirigentem Pavolem Tužinským. Sólisty koncertu budou sopranistka Eva Müllerová, mezzosopranistka Alžběta Vomáčková, tenorista Ondřej Holub a basista Jan Janda. Program bude obsahovat Schubertovu Mši G Dur D 167 a Vivaldiho Gloria D dur RV 589.

České Budějovice
V pondělí 20. května 2019 v 19:00 hodin zazní, stejně jako v minulém týdnu, v Klášterním kostele Obětování Panny Marie v jihočeské metropoli koncert pod názvem Hanacco Americano. Představí se na něm Collegium Marianum v čele se svou uměleckou vedoucí Janou Semerádovou. Podtitul koncertu zní Cesta z Evropy do Jižní Ameriky a zpět. Netradiční spojení jihoamerického baroka a českých a moravských lidových písní zarámované hudbou Telemanna a Brentnera, kteří se netajili tím, že čerpají inspiraci z lidové hudby.

Teplice
Čtvrtek 23. května 2019 (19:00 hodin) bude v Domě kultury v Teplicích patřit zahajovacímu koncertu 55. ročníku Hudebního festivalu L. van Beethovena 2019. Vystoupí zde Janoska Ensemble z Rakouska a Severočeská filharmonie Teplice. Za dirigentským pultem se pak představí Charles Olivieri-Munroe. Na programu je výběr z děl Strausse II, Kreislera, Janosky, Masseneta, Sarasateho, Mozarta, Cesar Portillo de la Luze a Paganiniho.

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na