Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3

V sobotu 25. května 2019 bude v Teplicích v podání Severočeské filharmonie zahájena 865. lázeňská sezóna. Za dirigentský pult se postaví Charles Olivieri-Munroe. Program i sólisté jsou prozatím ještě v jednání.

Aleš Březina (foto Lucie Jansch)

Rádio Classic Praha
Novinka týdne rádia Classic Praha tentokrát představí nové CD lipského Gewandhausorchestru. Toto těleso se společně se svým hudebním šéfem – lotyšským dirigentem Andrisem Nelsonsem v celé sérii nahrávek systematicky věnuje symfonickému odkazu rakouského skladatele Antona Brucknera. Nová nahrávka společnosti Deutsche Grammophon přináší Brucknerovy Symfonie č. 6 A dur a č. 9 d moll. Nahrávka je doplněna o hudbu Richarda Wagnera, a sice o jeho symfonickou báseň Siegfried Idyll a předehru k opeře Parsifal. Ukázka z tohoto CD zazní na Classic Praha v pondělí 20. května v 10:00 hodin.

Když se ve Velkém sále paláce Žofín rozezní hudba, má divák v hledišti několik možností, jak ji vnímat. Jistěže může, tak jako všude, zavřít oči a opájet se tóny, přicházejícími z pódia. Zajímavější je ovšem zabloudit pohledem do mušle, jak se prostoru jeviště pro jeho tvar přezdívá. Ale nejpodnětněji působí pohled vzhůru, do dřevem obkládaného stropu nad mohutným lustrem. Tam odtud totiž na diváka shlížejí z dobových fresek andělé… Jako by tím mimoděk odkazovali na jeden z názvů, pod nímž byl nynější Slovanský ostrov v minulosti znám. Vždyť se mu neříkalo jen Barvířka kvůli tomu, že se tam zhruba před dvěma staletími přistěhovali barvíři kůží. Anebo Šítkovský podle mlynáře Jana Šítka, jenž ostrov na čas vlastnil, což dodnes připomíná svým názvem věž, tyčící se na jižním okraji kousek od Jiráskova mostu. Přechodně se tato romantická část Prahy, vystupující z vody kousek od Národního divadla, stala majetkem muže jménem Engel. A právě podle něj se ujalo vzletné pojmenování, dnes už bohužel zapomenuté. Andělský ostrov či dokonce Ostrov andělů. A právě na Žofín zavede posluchače Classic Praha Jiří Vejvoda v dalším díle pořadu Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí 20. května v 19:00 hodin.

Hostem Marka Šulce v dalším díle pořadu Hudba v miléniu je skladatel, muzikolog a ředitel Institutu Bohuslava Martinů Aleš Březina. Vystudoval obor housle na hudební konzervatoři v Plzni a muzikologii na Karlově univerzitě v Praze a od roku 1989 pokračoval v postgraduálním studiu na univerzitě v Basileji. Zabývá se především osobností a dílem Bohuslava Martinů, v rámci publikační činnosti sám připravil i několik kritik jeho skladeb. Úspěšně zrekonstruoval původní verzi opery Řecké pašije a další díla slavných hudebních skladatelů, kterými se často prezentuje na světových hudebních pódiích a v televizích. Spolupracuje i s pražskými divadly. Aleš Březina je také skladatelem filmových melodií. Vytvořil hudbu k nejméně osmnácti filmům, například Knoflíkáři, Musíme si pomáhat, Horem pádem, Kráska v nesnázích, Obsluhoval jsem anglického krále nebo Kawasakiho růže. Za poslední jmenovanou získal nominaci za nejlepší filmovou hudbu na Evropských filmových cenách. Je také autorem námětu k hudebnímu dokumentu Zítra se bude… Více se dozvíte na Classic Praha v pořadu, který má premiéru v úterý 21. května v 19:00 hodin.

Dalším hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archívu osobností je členka Činohry Národního divadla Jana Stryková. Na prkna, která znamenají svět, se poprvé herečka Jana Stryková postavila ve čtyřech letech coby členka dětského sboru Mahenova divadla (Národního divadla Brno), kdy účinkovala v operetě Polská krev. Na gymnáziu navštěvovala pod vedením Dany Hlaváčové dramatický kroužek a hrála amatérské divadlo ve spolku Misery Loves Company. V roce 2003 obdržela Cenu Valtra Tauba určenou pro nejlepší absolventy herectví na DAMU. Pedagogy jejího ročníku byli Ladislav Mrkvička, Miloslav Mejzlík a Jaroslava Tvrzníková. Po absolvování studia činoherního herectví na pražské DAMU zůstala na jednu sezonu v Divadle F. X. Šaldy v Liberci a následně v pražském Divadle Rokoko. V letech 2006 až 2010 byla členkou souboru Švandova divadla, v roce 2010 přešla na tři roky do angažmá do DIvadla na Vinohradech. Od září 2013 byla bez stálého angažmá, hostovala však na několika pražských scénách. Od sezony 2017/2018 je členkou souboru Činohry Národního divadla. Více o sobě i své oblíbené hudbě prozradí v pořadu, který má premiéru ve čtvrtek 23. května v 19:00 hodin.

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat