Týden s hudbou

Jaký bude nový hudební program příštího týdne od 27. května do 2. června 2019? Představíme vám program Pražského jara, které se pomalu chýlí ke konci. Podíváme se však i na ostatní pražské události, nezapomeneme vám osvětlit program koncertů Filharmonie Brno, Pražského filharmonického sboru, Českého filharmonického sboru Brno, Filharmonie Hradec Králové, Severočeské filharmonie Teplice, Barocco sempre giovane nebo Collegia Mariana. A v závěru pro vás máme samozřejmě i novinky z rádia Classic Praha.

William Christie – Pražské jaro (foto © Ivan Malý)

Pražské jaro
V podělí 27. května 2019 (20:00 hodin) v DOX+ vystoupí Ensemble intercontemporain, za dirigentský pult se postaví Julien Leroy a na bicí nástroje orchestr doprovodí Gilles Durot. Na tomto koncertu zazní dvě horké novinky – pár měsíců po světové premiéře v Los Angeles bude na evropském kontinentu poprvé uvedeno nové dílo Miroslava Srnky a v české premiéře Mantovaniho Cadenza č. 1 s virtuózním partem sólových bicích. Dále jsou na programu díla, která se z perspektivy současné hudby vlastně již počítají ke klasickému repertoáru – Freie Stücke Jörga Widmanna z roku 2002 a Corrente Magnuse Lindberga zkomponované roku 1992.

V ten samý den je v rámci festivalu naplánován koncert i ve Dvořákově síni Rudolfina, a to od 20:00 hodin. Představí se zde Les Arts Florissants s Williamem Christiem a violoncellista Cyril Poulet. V programu zazní Haydnova Symfonie g moll Hob.I:83 „Slepička“ a také jeho Koncert pro violoncello a orchestr č. 2 D dur Hob.VIIb:2, Mozartova Sinfonia in B a na závěr Haydnova Symfonie č. 82 C dur Hob. I:82 „Medvěd“.

V úterý 28. května 2019 je pro příznivce Pražského jara připraven koncert ve Smetanově síni Obecního domu (20:00 hodin). Účinkují Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, Emmanuel Tjeknavorian (housle), Lucie Hilscherová (mezzosoprán) a Pražský filharmonický sbor se sbormistrem Jaroslavem Brychem. Slyšet Prokofjevovu kantátu Alexandr Něvský patří ke strhujícím zážitkům. Její sugestivnost a dramatičnost je nadčasová. Dokazuje, jaké umělecké výše dosahovala filmová hudba před osmdesáti lety. Zazní v nastudování jednoho z nejvyhledávanějších dirigentů ruské hudby Alexandra Vedernikova.

Středa 29. května 2019 (21:30 hodin) ve Dvořákově síni Rudolfina přinese recitál čerstvého vítěze Mezinárodní houslové soutěže Fritze Kreislera ve Vídni Milana Al-Ashhaba (housle). Na klavír jej doprovodí Adam Skoumal.

Koncert Orquestra de Cadaqués je připraven do Dvořákovy síně Rudolfina na čtvrtek 30. května 2019 (20:00 hodin). Za dirigentský pult se postaví Jaime Martín a doprovodí houslistku Leticii Moreno. Na programu bude jedinečná orchestrální hudba, se kterou se české publikum téměř nemá možnost běžně setkat – z per největších španělských a ibero-amerických skladatelů Albénize, Piazzolly, Fally a Arriagy.

Na pátek 31. května 2019 (18:00 hodin) je v Anežském klášteře připraven koncert talentovaných stipendistů projektu MenART pod vedením mentorů Tomáše Netopila, Ivo Kahánka a Kateřiny Kněžíkové, Beaty Hlavenkové, Terezie Kovalové a Lenky Nové. Po koncertu následuje debata o nezbytné inspiraci v uměleckém vzdělávání, zásadní roli pedagogů a podpoře těch, kteří svým výjimečným talentem výrazně vybočují z řady.

V kostele sv. Šimona a Judy je pak na ten samý den od 20:00 hodin přichystán koncert sopranistky Martiny Jankové a Barbary Maria Willi (kladívkový klavír). Čeká vás koncert s podtitulem Vídeň – Praha, naše cesta na křídlech zpěvu.

Ve Smetanově síni Obecního domu v pátek 31. května 2019 (20:00 hodin) vystoupí Česká filharmonie s dirigentem Louisem Langrée a filharmoniky na klavír doprovodí sólista Javier Perianes. Na programu je Berliozova předehra Les Francs-Juges, Ravelův Koncert pro klavír a orchestr G dur a Franckova Symfonie d moll FWV 48.

Ke dni dětí Pražské jaro připravilo 1. června 2019 (11:00 hodin) do Sálu Martinů na HAMU koncert nejenom pro mladé publikum, na kterém zaznějí oblíbené sborové písně jako Až na Sněžku s partou ježků, Vosa a bodlák či Potápěč, dále slavné kusy od předních českých autorů jako Petr Eben, Ilja Hurník či Otmar Mácha. V závěru nebudou chybět lidové písně. To vše v podání dětského pěveckého sboru Rolnička, který sklízí vavříny na světových přehlídkách.

Musica Florea a Collegium Floreum pak v sobotu 1. června 2019 (18:00 hodin) vystoupí Chrámu Matky Boží před Týnem. Dirigentem koncertu je Marek Štryncl a jako sólisté se představí Michaela Šrůmová (soprán), Sylvia Čmugrová (mezzosoprán), Václav Čížek (tenor) a Marián Krejčík (bas). Na programu je Mozartova Mše C dur KV 317 „Korunovační“ a Schumannovo Requiem op. 148.

Na 20. hodinu sobotního večera je v DOX+ připraven koncert trojnásobné držitelky Grammy za nejlepší vokální jazzová alba v letech 2015, 2017 a 2018 Cécile McLorin Salvant. Na klavír jí doprovodí Sullivan Fortner.

V neděli 2. června 2019 ve Smetanově síni Obecního domu pak čeká návštěvníky festivalu koncert Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Orchestr řídí dirigentka Alondra de la Parra a jako sólista se představí trumpetista Manuel Blanco. Program obsahuje Šostakovičovu Slavnostní předehru A dur op. 96, Harutjunjanův Koncert pro trubku a orchestr As dur a Stravinského Petrušku.

Jan Fišer (zdroj Svatováclavský hudební festival)

Praha – ostatní události
V Barokním refektáři Profesního domu Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy na posluchače 27. května 2019 (19:30 hodin) čeká koncert houslisty Jana Fišera (který je koncertním mistrem PKF – Prague Philharmonia) a klavíristy Václava Máchy. Na programu je Chaussonova Poème op. 25, Faurého Sonáta pro housle a klavír č. 1 A dur op. 13, Martinů Sonáta pro housle a klavír č. 2 H 208 a Prokofjevovo/Fichtenholzovo Pět kusů z baletu Popelka.

V rámci festivalu Bach for all je naplánován na úterý 28. května 2019 (19:30 hodin) koncert v kostele svatých Šimona a Judy. Čekají vás jazzové improvizace v podání světoznámého hudebníka Jiřího Stivína na témata skladeb Johanna Sebastiana Bacha.

Filharmonie Hradec Králové hostuje v úterý 28. května 2019 (19:30 hodin) v kostele Českobratrské církve evangelické. Spolu s filharmoniky se představí Eva Müllerová (soprán), Alžběta Vomáčková (mezzosoprán), Ondřej Holub (tenor) a Jan Janda (bas). Dirigentského vedení se ujme Pavol Tužinský a na programu je Schubert a Vivaldi.

Středa 29. května 2019 bude patřit koncertu Sdružení hlubokých žesťů České filharmonie. Ten se uskuteční v Sukově síni Rudolfina od 18:00 hodin. Na programu je výběr z děl Störla, Bacha, Händela, Mozarta, Griega, Brahmse, Dvořáka, Čajkovského, Mascagniho, Travise, Máchy a Kmocha.

Sexteto českých filharmoniků vystoupí v Sukově síni Rudolfina v pátek 31. května 2019 (18:00 hodin). Program obsahuje díla Dvořáka, Pachelbela, Boccheriniho, Haydna, Saint-Saënse a Dvořáka.

Na sobotu 1. června 2019 (18:00 hodin) je do Sukovy síně Rudolfina naplánován koncert souboru Cinque Archi. Program obsahuje díla velikánů, jako byli Mozart, Händel, Vivaldi, Janáček, Bartók, Dvořák, Čajkovskij a Brahms.

Smyčcové kvarteto českých filharmoniků připravilo svůj koncert v Sukově síni Rudolfina na 2. června 2019 (18:00 hodin). Program zahrnuje díla Mozarta, Rossiniho, Albioniho, Liszta, Montiho, Debussyho, Lehára, Neckeho, Saint-Saënse, Rimského-Korzakova, Mascagniho, Glincka, Kreislera, Rodrígueze a Chačaturjana.

Czech Ensemble Baroque (foto Jiří Jelínek)

Brno
Večer s názvem Dívčin kouzelný (lesní) roh je připraven na úterý 28. května 2019 (19:30 hodin) v Besedním domě. Účinkují Kateřina Javůrková (lesní roh), Jan Mráček (housle) a Lukáš Klánský (klavír). Na programu je Beethovenova Sonáta F dur op. 17 pro lesní roh a klavír, Brahmsova Sonáta č. 3 d moll op. 108 pro housle a klavír a také jeho Trio Es dur op. 40 pro lesní roh, housle a klavír.

Richter Gala připravil na 29. května 2019 (19:30 hodin) do kostela sv. Janů Czech Ensemble Baroque. Na programu jsou jak jinak než díla Františka Xavera Richtera. Posluchače tak čeká Miserere f moll (Žalm 51), Koncert pro cembalo a orchestr G dur a Super flumina Babylonis (Žalm 137).

Na čtvrtek 30. května 2019 (19:00 hodin) je naplánován Májový koncert. Ten se uskuteční v Bazilice Panny Marie na Mendlově náměstí. Účinkují Richard Novák (bas – Biblické písně), Markéta Böhmová (soprán), Jarmila Balážová (alt), Matúš Šimko (tenor), Jan Šťáva (bas), Smíšený sbor „mladých Mozartů“ Jihomoravského kraje, Pěvecký sbor Gaudeamus Brno se sbormistryní Dášou Karasovou a Filharmonie Brno. Za dirigentský pult se postaví Robert Kružík. Na programu je Antonín Dvořák a jeho Biblické písně a Mše D dur op. 86 „Lužanská“.

Lukáš Vasilek & Pražský filharmonický sbor (zdroj PFS / foto © Petra Hajská)

Ostrava
Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka  zahájí 28. 5. Prokofjevův Koncert pro klavírs Janem Bartošem, Rachmaninovy Symfonické tance a Janáčkova Sinfonietta– významná díla první poloviny 20. století v interpretaci rezidenčního festivalového orchestru Symfonického orchestru Českého rozhlasu pod taktovkou Kristjana Järviho.

Vokálně-instrumentální koncert je v rámci MHF Leoše Janáčka naplánován na čtvrtek 30. května 2019. V Domě kultury města Ostravy se v 19:00 hodin po čtyřiceti šesti letech konečně uskuteční odložená ostravská premiéra díla, jehož provedení tehdejší politická reprezentace Ostravy zakázala – Honeggerův Král David (kantáta pro sóla, smíšený sbor a komorní orchestr). Účinkuje Pražský komorní instrumentální ansámbl, Pražský filharmonický sbor, Kateřina Kněžíková, Markéta Cukrová, Martin Slavík a jako vypravěč Jaromír Meduna. Za dirigentský pult se postaví Lukáš Vasilek.

1.6. a 2.6. se již třetím rokem v rámci Dne slezských varhan rozezní varhany Slezska, aby připomenuly slavnou hudební historii tohoto regionu. Zasvěceným průvodcem bude professor Jaroslav Tůma.

Olomouc
Český filharmonický sbor Brno vystoupí v pátek 31. května 2019 v olomouckém chrámu sv. Mořice. V Beethovenově Misse solemnis.

Hradec Králové
Na sobotu 1. června 2019 (16:00 hodin) je v Sále Filharmonie Hradec Králové připraven večer s názvem Děti v moři hudby. Komponující Wolfík, koncertující Nannerl a andělsky zpívající chlapci. To vše vás v tomto koncertu čeká. Vystoupí zde Filharmonie Hradec Králové pod dirigentským vedením Marka Prášila, Český chlapecký sbor Boni pueri se sbormistrem Pavlem Horákem a Klára Gibišová na klavír. Na programu je Bach, Händel, L. Mozart, Haydn, W. A. Mozart a Pospíšil.

Pardubice
Barocco sempre giovane se představí v pátek 31. května 2019 v Pardubicích. Společně s nimi vystoupí mezzosopranistka Dagmar Pecková.

Hudební lahůdky
Čtvrtek 30. května 2019 (19:30 hodin) budou v kostele sv. Josefa v Brně znít duchovní vokální skladby zarámované instrumentálními úpravami částí mešního ordinária (Prez, Kodex speciálník, Purcell, Pearsall, Britten, Bennett, Lukaszewski a Orbán). Účinkuje vokální ansámbl OctOpus Vocalis a instrumentální soubor Tourdion.

Hudební festival Ludwiga van Beethovena
Koncert v rámci 55. ročníku Hudebního festivalu Ludwiga van Beethovena s názvem Mládí s filharmoniky je plánován na 28. května 2019 (19:00 hodin) do Domu kultury. Účinkuje Severočeská filharmonie Teplice a nejlepší žáci ZUŠ ÚK, na klavír se představí Jan Čmejla a za dirigentský pult se postaví Ladislav Cigler. Na programu jsou Smetana, Mendelssohn-Bartholdy, Dvořák, Grieg a Badelt. Ten samý koncert filharmonici odehrají i ve středu 29. května 2019 (19:00 hodin) v Městském divadle v Děčíně.

Podlipanské hudební slavnosti
Barocco sempre giovane vystoupí také v rámci festivalu v neděli 2. června 2019 (17:00 hodin) v kostele sv. Havla ve Štolmíři. Jako sólista se představí violista Jakub Čepický. Na programu je Bach, Hindemith, Tůma, Respighi a Britten.

Brosmannův festival duchovní hudby
Collegium Marianum s jeho uměleckou vedoucí Janou Semerádovou vystoupí 2. června 2019 (16:00 hodin) v kostele Navštívení Panny Marie v Bílé Vodě. Spolu se souborem se představí sopranistka Patricia Janečková. Na programu jsou Brosmann, Černohorský, Orschler, Vivaldi, Benda a Haydn.

Tereza Stolzová (archiv OP)

Rádio Classic Praha
Novinka týdne rádia Classic Praha tentokrát nabídne ochutnávku z nového alba špičkového německého hobojisty Albrechta Mayera, který společně s orchestrem Bamberských symfoniků a českým dirigentem Jakubem Hrůšou natočil pro společnost Deutsche Grammophon album s názvem Touha po ráji. Na CD najdeme Koncert D dur pro hoboj a orchestr Richarda Strausse, skladbu Soliloquy pro hoboj a orchestr Edwarda Elgara i Ravelův Náhrobek Couperinův v krásné úpravě pro hoboj s orchestrem. Ukázka z tohoto CD zazní na Classic Praha v pondělí 27. května v 10:00 hodin.

Největší lásky, říkává se, jsou ty nejméně pravděpodobné. A každý, kdo něco prožil, ví, že je to pravda. Dosvědčit to mohla už v předminulém století snad nejslavnější Aida. Pocházela z Kostelce nad Labem. Jmenovala se Tereza Stolzová. Doma se, tak jako mnozí jiní, uznání nedočkala. A tak se brzy vypravila do světa, především na jih a na východ. Prosadila se, zbohatla. A především se potkala s mužem o jednadvacet let starším. Ještě slavnějším, movitějším, úspěšnějším. Zároveň ovšem také ženatým. Ale bezdětným. Giuseppe Verdi se jmenoval. A jejich vztah, zprvu pracovní, zřejmě nadlouho přerostl v poměr mnohem ohnivější a závažnější. To pro její soprán napsal roli egyptské otrokyně Aidy. A navíc navrhl osobně šperky, jimiž se při představeních pyšnila. Celý život Terezy Stolzové byl protkán nejrůznějšími vztahy. Rodinnými, profesními, soukromými. Přitom údajně říkala, že „v divadle nesmí mít člověk srdce…“. Jak tento výrok číst? Možná tak, jak to zná řada lidí nejen v umění. Jejich práce, jejich povolání se jim stane posláním. Přitom však touží i po zázemí, na které mají právo jako každý jiný. Jenže jak žít dva životy souběžně a naplno? Nepodařilo se to ani sopranistce z Kostelce. Nakonec zůstala v Miláně sama, bez potomků, jen s úctyhodným majetkem a smíšenými vzpomínkami. I návrat do vlasti, jakkoli dílčí, si musela odpracovat. A právě životním osudům této slavné pěvkyně se bude věnovat Jiří Vejvoda v dalším díle pořadu Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí 27. května v 19:00 hodin.

Hostem Marka Šulce v dalším díle pořadu Hudba v miléniu bude cembalistka a pedagožka Barbara Maria Willi. Barbara Maria Willi studovala hru na cembalo ve Freiburgu a Štrasburku a pod vedením Nikolause Harnoncourta pak provozovací praxi staré hudby, cembalo a kladívkový klavír na Mozarteu v Salcburku. V roce 1995 získala cenu Prix d’encouragement – special mention v mezinárodní cembalové soutěži v Bruggách, dnes je docentkou na Janáčkově akademii múzických umění v Brně. Spolupracuje rovněž s festivalem Concentus Moraviae, kde se v roce 2002 stala dramaturgyní VII. ročníku tohoto mezinárodního hudebního festivalu třinácti měst. Založila také nový cyklus koncertů staré hudby v Brně pod názvem Barbara Maria Willi uvádí… Jako cembalistka spolupracovala s umělci, jakými jsou Magdalena Kožená, Martina Janková, Erich Hoeprich, Erich Hoebarth, Sergio Azzolini, Christian Leiterer a jiní. Barbara Maria Willi koncertuje na mnoha významných mezinárodních pódiích, založila Visegrad Baroque Orchestra a barokní soubor Capella Apollinis. Její nahrávky (Intrada di Polcinelli, Salve mater) získaly četná ocenění (cena německé hudební kritiky, choc du monde de musique, CD měsíce časopisů Harmonie a Klassik heute). Více se dozvíte na Classic Praha v pořadu, který má premiéru v úterý 28. května v 19:00 hodin.

Dalším hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archivu osobností bude jeden z nejžádanějších klavíristů mladé generace Lukáš Klánský. Ten se díky oceněním na mnoha mezinárodních soutěžích a úspěšným vystoupení na festivalech v České republice, ale i v Evropě, stal jak vyhledávaným sólistou, tak komorním hráčem. V roce 2014 získal jako člen Lobkowicz Tria první cenu na Mezinárodní soutěži Johannese Brahmse v rakouském Pörtschachu. Lukáš Klánský studoval na Hudební škole hlavního města Prahy, na Pražské konzervatoři a po ukončení magisterského studia na pražské HAMU ve třídě svého otce, profesora Ivana Klánského pokračuje nyní ve studiu doktorandském. Je laureátem mnoha mezinárodních soutěží (European Piano Teachers Association 2002, Agropolli 2003, Karl Drechsel Förderpreis 2007, Beethovenův Hradec 2007, Inernational Rotary Piano Competition 2012, Darmstadt Chopin International Wettbewerb 2013). Je členem úspěšného Lobkowicz Tria (Jan Mráček – housle, Ivan Vokáč – violoncello.) Studoval i dirigování ve třídě profesorky Miriam Němcové a profesora Hynka Farkače a sborovou tvorbu ve třídě profesora Miroslava Košlera. Nyní sám též pedagogicky působí na Konzervatoři Plzeň a na Gymnáziu a hudební škole hl. m. Prahy. Více o sobě i své oblíbené hudbě prozradí v pořadu, který má premiéru ve čtvrtek 30. května v 19:00 hodin.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat