Týden s hudbou

Jaký bude nový hudební program příštího týdne od 3. do 9. června 2019? Do finále se dostal program Pražského jara, kde nás čekají už pouze dva poslední koncerty. Mezitím však probíhají i jiné festivaly, jako Concentus Moraviae, Mezinárodní festival Leoše Janáčka či Festival Ludwiga van Beethovena. Informujeme vás o programu České filharmonie, Filharmonie Brno, PKF – Prague Philharmonia a dalších. Nebudou chybět ani novinky z rádia Classic Praha.

Filharmonie Brno (foto Vojtěch Kába)

Zahraničí
Filharmonie Brno odjíždí do Badenu, kde 8. června pod taktovkou dirigenta Michaela Pfaffelmeyera vystoupí s díly Johannese Brahmse, Wolfganga Amadea Mozarta a Igora Stravinského.

Do zahraničí se chystá též Český filharmonický sbor Brno. Mezi 8. a 11. červnem bude účinkovat na operním festivalu v německém Heidenheimu, a to v Čajkovského Pikové dámě a ve Verdiho opeře Ernani.

Tugan Sokhiev (foto © Marco Borggreve)

Pražské jaro
Už jen dva koncertní programy nás čekají v rámci letošního Pražského jara. Orchestre National du Capitole de Toulouse se představí v pondělí 3. června od 20:00 hodin ve Smetanově síni Obecního domu, kde pod vedením Tugana Sochijeva provede symfonickou skicu Alexandera Borodina Ve stepích Střední Asie a Čtvrtou symfonii f moll op. 36 Petra Iljiče Čajkovského. Koncert pro flétnu a orchestr Jacquese Iberta přednese Emmanuel Pahud.

Závěrečný koncert festivalu v úterý 4. června od 20:00 hodin se koná také v Obecním domě. Orchestre National du Capitole de ToulouseTuganem Sochijevem uvedou symfonickou báseň Moře Clauda Debussyho a druhou koncertní suitu Pták Ohnivák Igora Stravinského. Sólistou večera bude tentokrát houslista Renaud Capuçon, který provede Koncert pro housle a orchestr a moll op. 53 Antonína Dvořáka.

Joshua Bell (foto Bill Phelps)

Praha – ostatní události
Česká filharmonie představí na závěrečných abonentních koncertech cyklu A (5., 6. a 7. června od 19:30 hodin) dvojici výjimečných amerických umělců. Houslový virtuos Joshua Bell se ujme sólového partu ve Třetím houslovém koncertu Camilla Saint-Saënse, druhá část večera bude patřit Brucknerově Symfonii č. 3 v provedení dirigenta Christopha Eschenbacha. O preludium ke koncertům se postará Eva Hazdrová-Kopecká.

PKF – Prague Philharmonia připravuje na středeční večer (5. června od 19:00 hodin) další koncert z abonentního cyklu v Lobkowiczkém paláci na Pražském hradě. Tentokrát je zvláštním hostem večera jeden z nejžádanějších violoncellistů současnosti, Daniel Müller-Schott, který hraje na nástroj „Ex Shapiro“ Mattea Goffrillera z roku 1727. V jeho interpretaci zazní Schumannův Koncert a moll pro violoncello a smyčce v úpravě Bernharda Jestla a Gigue ze Suity č. 3 C dur pro sólové violoncello Johanna Sebastiana Bacha. PKF pod vedením uměleckého vedoucího Jana Fišera dále zahraje Andante cantabile op. 11 Petra Iljiče Čajkovského a Symfonii cis moll vB 140 Josepha Martina Krause.

S kubánským zázrakem a držitelem deseti cen Grammy Arturo Sandovalem jsme se setkali již na Smetanově Litomyšli v roce 2017. Tehdy to byl den s Arturo Sandovalem, kde s FOK a Janem Kučerou bravurně provedl svůj Druhý koncert pro trubku. Večer jam session s předními českými jazzmany, za klavírem Jan Kučera. Se stejným očekáváním neočekávatelného je proto třeba hledět i na červnová setkání, která se konají 5. června dopoledne (10:00 hodin) a večer (19:30 hodin), druhý den pak opět od 19:30 hodin ve Smetanově síni Obecního domu. Na programu jsou díla George Gershwina, Aarona Coplanda, Dizziho Gillespieho i Jana Kučery. Sandoval zahraje vlastní Koncert pro trubku a orchestr. Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK řídí Jan Kučera.

V neděli 9. června pořádá Český rozhlas koncert laureátů soutěže Concertino Praga 2019, konající se v Rudolfinu od 19:00 hodin. Letošní ročník je věnován harfě, klavíru, houslím a violoncellu. A právě mladí hráči na tyto nástroje po boku Symfonického orchestru Českého rozhlasu vystoupí v dílech autorů, jako jsou Claude Debussy, Edward Elgar, Franz Liszt, Joseph Haydn nebo Camille Saint-Saëns. Vrcholem večera bude vystoupení absolutního vítěze soutěže, patnáctiletého Jana Čmejly, v jehož podání zazní virtuózní třetí věta Prvního klavírního koncertu Felixe Mendelssohna-Bartholdyho.

Ensemble Damian (zdroj ED)

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka
V pondělí 3. června podnikneme v rámci symfonického koncertu návštěvu hudební Vídně 18. století. Šťastné období rozvoje hudební kultury klasicismu se neobešlo bez účasti českých skladatelů a interpretů, a to nikde v tehdejším kulturním světě. Tento koncert je toho jasným důkazem. V ostravském evangelickém Kristově kostele uslyšíme od 19:00 hodin díla Antonína Rejchy, Wolfganga Amadea Mozarta a Ludwiga van Beethovena, která zahrají Žofie Vokálková (flétna), Kateřina Englichová (harfa) a Pražský komorní orchestr pod vedením uměleckého vedoucího Leoše Čepického.

Klavírní recitál nás čeká v úterý 4. června. Dům kultury města Ostravy bude v 19:00 hodin svědkem Slavných ostravských návratů“. Z Ostravy a z Janáčkovy konzervatoře v Ostravě vyšla a vychází neskutečná řada vynikajících interpretů. Festival je bude postupně připomínat. Prvním z nich je klavírista, skladatel a improvizátor Tomáš Kačo, který z Nového Jičína došel až do Berklee College of Music v Bostonu, aby se jako velmi úspěšný umělec vrátil domů. Tentýž umělec vystoupí následující den 5. června v ostravském Centru Pant v 11:00 hodin.

Poté, co si prestižní Orchestre National du Capitole de Toulouse odbude svoji českou premiéru na dvou závěrečných koncertech Pražského jara, zamíří ihned do Ostravy, kde vystoupí vůbec poprvé. Symfonický koncert v Domě kultury města Ostravy od 19:00 hodin má na programu repertoár z pražských produkcí: díla Alexandera Borodina, Clauda Debussyho a Antonína Dvořáka, jehož houslový koncert přednese Renaud Capuçon.

Komorní koncert ve čtvrtek 6. června ve Starém Bohumíně, Pod Zeleným dubem v 19:00 hodin, připravil Janáčkův komorní orchestr. Ten je součástí Janáčkova festivalu již od jeho prvního ročníku. Vedle legendární Janáčkovy Suity se letos představí i v ne zcela běžných dílech svého repertoáru.

Návrat Karla Ditterse z Dittersdorfu nás čeká v pátek 7. června na Hradě Hukvaldy ve 20:00 hodin. Novodobá premiéra Dittersova scénického oratoria Il Tribunale di Giove z roku 1774 je skvělou příležitostí připomenout si skladatele, jenž byl za svého života velmi uznáván a jehož skladba je zařazena i do katalogu „100 nejvýznamnějších děl evropské hudby“ prestižní společnosti Deutsche Grammophon. O scénické provedení se postará Ensemble Damian pod uměleckým vedením Tomáše Hanzlíka.

Nedělní matiné s brunchem na Vítkovickém zámku v 10:00 hodin nese název „Struny, klapky, povídky“. Jedná se o malou a milou literárně-hudební vzpomínku na Ilju Hurníka slovy jeho syna Lukáše Hurníka, který rovněž přečte otcovy dosud nezveřejněné povídky.

Zemlinského kvarteto (zdroj ZK)

Concentus Moraviae
Od začátku června je v plném proudu i prestižní festival Concentus Moraviae, nabízející denně jeden i více koncertů na různých místech Moravy i Čech.

V pondělí 3. června vystoupí v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Ivančicích Czech Ensemble Baroque Choir s jeho uměleckou vedoucí Terezou Válkovou a varhaníkem Karlem Martínkem. Nabídnou nejen skladby dvou „symbolů“ vídeňské hudební kultury Josepha Haydna a Franze Schuberta, ale také romantickou tvorbu různých evropských národů – uslyšíme dílo Gioacchina Rossiniho, Felixe Mendelssohna-Bartholdyho a dalších.

Téhož dne vystoupí v Hustopečích Zemlinského kvarteto, kterému již 25 let tleská publikum po celém světě. Na programu zazní elegantní Smyčcový kvartet op. 12, dílo teprve dvacetiletého Mendelssohna, a v druhé půli večera první kvartet Bedřicha Smetany zvaný Z mého života.

Progresivní Miloslav Ištvan Quartett vystoupí na zámku ve Velkém Meziříčí 4. června. Festivalový večer zahájí „bachovská“ fuga Wolfganga Amadea Mozarta. Následovat bude Janáčkův Smyčcový kvartet č. 1, jeho nejstručnější a přitom nejtragičtější hudební drama. Chybět nebude hudba legendy české hudební avantgardy druhé poloviny 20. století, jehož jméno kvarteto nese, a i finále koncertu bude vpravdě české, Meditace na svatováclavský chorál Josefa Suka.

Ve stejný den provedou v oválném freskovém sále na zámku ve Žďáru nad Sázavou mezzosopranistka Markéta CukrováBarbara Maria Willi na kladívkový klavír písně, které napsal Václav Jan Tomášek, Joseph Haydn, Ludwig van Beethoven, Sigismund von Neukomm a Hugo Václav Voříšek.

Zemlinského kvarteto, slavící letos 25 let svého působení, se ve festivalovém programu rozroste o tři skvělé umělce a přizve publikum k večeru v netradičním, ale o to atraktivnějším obsazení ve středu 5. června od 19:30 hodin na zámku Rájec-Jestřebí. Zazní proslulý Schönbergův sextet Zjasněná noc. Na Janáčkově Zarostlém chodníčku tentokrát nezazní klavír, ale projde se po něm kvarteto, v němž jeden z houslových partů převezme klarinet; těšte se na populární Laštovičky či Frýdeckou Pannu Marii v nových barvách!

Bystřický Kulturní dům se 6. června zařadí po bok nejskvělejším světovým sálům: přivítá slavné Pavel Haas Quartet, v jehož podání zazní jeden z Beethovenových tzv. Razumovských kvartetů vzniklých na objednávku ruského velvyslance ve Vídni. Ve druhé polovině večera se ke smyčcům přidá virtuózní klavír Izraelce Borise Giltburga a majestátní kontrabas filharmonika Petra Riese v Schubertově klavírním kvintetu přezdívaném podle poslední věty skladby Pstruh.

Fenomenální klavírista, jedna z nejpozoruhodnějších postav hudebního světa druhé poloviny 20. a počátku 21. století, čestný doktor několika univerzit včetně Oxfordu či Yale, držitel medaile Hanse von Bülowa Berlínských filharmoniků, čestný člen Vídeňské filharmonie, autor řady knih esejů a svazků poezie… Legendární Alfred Brendel se v koncertním sále brněnské JAMU v pátek 7. června od 18:00 hodin s posluchači podělí o své umění i moudrost, velkým lákadlem je však také jeho ostrovtip a proslulý nadhled, díky kterým se z jeho přednášek stávají nezapomenutelná představení.

Oblíbený festivalový host, multižánrový Epoque Quartet, letos slaví dvacet let společného hraní. V sobotu 8. června si do třebíčského divadla Pasáž (19:30 hodin) jako hosty pozve další festivalové stálice: virtuózního klavíristu Karla Košárka a prostřednictvím komorní verze skladby Falling Leaves jako autora také festivalového dramaturga Aleše Březinu. Epoque Quartet publiku nabídne cestu do dosud netušených světů kvartetního repertoáru a ve zbrusu nové skladbě Lukáše Sommera ho dokonce pozve na kávu s Enniem Morriconem.

Mikulovský zámek v neděli 9. června v 19:30 hodin přivítá v současnosti jeden ze světově nejfrekventovanějších hudebních komorních souborů. Izraelský Jerusalem Quartet se těší zvučnému renomé v zámoří, kam pravidelně zajíždí na koncertní turné, i v Evropě. V Mikulově se blýsknou programem, který bychom mohli nazvat „rakousko-uherským“: zahájí ho první ze šestice Haydnových kvartetů s opusovým číslem 76, věnovaných hraběti Erdödymu a představujících bezesporu vrchol autorovy kvartetní tvorby. Následuje půvabný, přesto však málo hraný druhý kvartet brněnského rodáka Ericha Wolfganga Korngolda. Maďarský akcent do programu vnese čtvrtý Bartókův kvartet, pětivětá skladba plná technických zvukových efektů.

V lomnické synagoze 9. června od 19:30 hodin přednese vynikající estonské kvarteto Prezioso jediný smyčcový kvartet, který Eduard Tubin složil v roce 1979 na námět estonských lidových melodií. K návštěvě lomnické synagogy láká už jen samotný název díla, který v originále sám zní jako hudba: Keelpillikvartett (Eesti pillilugudele). Kvarteto představí i hudbu dalšího ze svých rodáků, v současné době jednoho z nejuznávanějších a nejhranějších skladatelů Estonska, Jaana Räätse. Na závěr koncertu zazní desátý kvartet Dmitrije Šostakoviče, který autor věnoval svému polskému kolegovi a blízkému příteli Mieczysłavu Weinbergovi.

Pavel Šporcl (archiv OP)

Hudební festival Ludwiga van Beethovena
Hudební festival Ludwiga van Beethovena zve do severních Čech na řadu zajímavých koncertů. V pondělí 3. června (19:00 hodin) uslyšíme v teplickém Zahradním domě klavírní recitál Jung-Ah Lee, následující den (4. června v 19:00 hodin) v kostele sv. Ignáce v Chomutově zazní hudba 18. století v podání Kolegia Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Zámek v Klášterci nad Ohří přivítá ve středu 5. června (19:00 hodin) Pražské kytarové kvarteto a čtvrteční večer 6. června na nádvoří zámku Duchcov bude patřit Severočeské filharmonii Teplice, kterou řídí Cornelius Volke; sólista večera Pavel Šporcl přednese Mendelssohnův Koncert pro housle a orchestr e moll. Festival pokračuje v pátek 7. června v Litoměřicích. Ve zdejším bývalém jezuitském kostele bude účinkovat Borocco sempre giovanne se sólistkou Kristinou Fialovou.

Motus harmonicus (zdroj MH)

České Budějovice
V Českých Budějovicích pokračuje festival koncertů staré hudby Musica ad confluentem. V pondělí 3. června vystoupí v kostele Svaté Rodiny na Senovážném náměstí soubor Motus Harmonicus ve složení Jakub Michl, Hana Fleková a Mélusine de Pas, kteří provedou program anglické hudby ze 17. století Harmonia concertans pro tříčlenný consort viol da gamba.

Jan Mráček (zdroj Česká filharmonie / foto Petra Hajská)

Rádio Classic Praha
Novinka týdne rádia Classic Praha tentokrát nabídne ochutnávku z nového alba českého klavíristy Jana Bartoše, který v pátek 31. května vydal u hudebního vydavatelství Supraphon nové album, pro které zvolil skladby Leoše Janáčka. Nahrávce vévodí cykly Po zarostlém chodníčku a V mlhách. V genech Jana Bartoše se bezesporu otiskl bohatý hudební život jeho předků včetně dědečka – cimbalisty. Kořeny vycházející z lidové hudby a slezský původ jsou společným jmenovatelem skladatele a interpreta této nahrávky. V Bartošově pojetí Janáčka je zřejmý hluboký muzikologický vhled i fascinující prostor intuice – ono inspirativní spojení srdce a rozumu, jež učinilo předchozí Bartošovy supraphonské nahrávky Mozarta a Beethovena tak pozoruhodnými. Ukázka z tohoto CD zazní na Classic Praha v pondělí 3. června v 10:00 hodin.

V místech, kde tok Vltavy vytváří elegantní smyčku pod strmou skálou, vyrůstalo po staletí město s hradem a zámkem i křivolakými uličkami. K jeho rozvoji přispěla zrovna tak šlechta jako řemeslníci či umělci. Dnes patří Český Krumlov, jedno z našich prvních měst zapsaných na seznam čelných světových památek UNESCO, k samozřejmým cílům výletníků z celého světa. Od května do října sem putují v zástupech a mění zdejší klid v rušnou atmosféru, jakou známe se Salzburku či z Benátek. V tomto období praskají ve švech nejen zdejší hotely, ale i penzióny a ubytovny všeho druhu. Hospody se hemží návštěvníky od rána do noci. Hradní i zámecké prostory berou davy s bedekry v rukou ztečí. A pak se rozptýlí rozlehlým parkem, kterému vévodí točna v podobě letního divadla, jedněmi milovaného a druhými nenáviděného. Kostelní zvony z hloubi údolí, zaplněného domky i paláci, oznamují, že se pomalu, ale jistě blíží večer po roztoulaném dnu. Co teď podniknout, kam se ještě vypravit, jaký další zážitek vstřebat? Není divu, že z poptávky, která doslova visela ve vzduchu, se brzy po změnách společenských poměrů narodil v Českém Krumlově mezinárodní hudební festival. A právě Mezinárodnímu hudebnímu festivalu Český Krumlov se bude věnovat Jiří Vejvoda v dalším díle pořadu Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí 3. června v 19:00 hodin.

Hostem Marka Šulce v dalším díle pořadu Hudba v miléniu bude šéfproducent vážné hudby vydavatelství Supraphon Matouš Vlčinský. Matouš Vlčinský je hudebníkem ze zralého rozhodnutí. Nejprve vystudoval molekulární biologii a genetiku na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Poté ale už všechny jeho další cesty směřovaly k hudbě. Kromě jiného působil v nakladatelství WinGra – Warner/Chappell Music jako šéfredaktor; od roku 2006 pracuje ve vydavatelství Supraphon, nejdříve v oblasti exportu a od roku 2008 jako šéfproducent klasické hudby. Od roku 1993 byl 15 let členem souboru Schola Gregoriana Pragensis provozujícího gregoriánský chorál. Příležitostně spolupracoval s řadou souborů zaměřených na starou a lidovou hudbu – Musica Florea, Ars Nova Ensemble a další. Pořad má premiéru v úterý 4. června v 19:00 hodin.

Dalším hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archívu osobností bude houslista Jan Mráček. Jan Mráček se narodil v roce 1991 v Plzni a na housle začal hrát v 5 letech ve třídě profesorky Magdalény Mickové. Od roku 2003 studoval u profesora Jiřího Fišera, v roce 2013 absolvoval s vyznamenáním Pražskou konzervatoř a donedávna studoval dále na Universität für Musik und darstellende Kunst ve Vídni pod vedením koncertního mistra Vídeňské filharmonie Jiřího Pospíchala. Již během studií nasbíral mnoho významných úspěchů a ocenění v soutěžích. Pravidelně navštěvoval kurzy Václava Hudečka, což položilo počátek dlouhé a plodné spolupráce. Mezi největší soutěžní úspěchy patří 1. místo v soutěži konzervatoří 2008, vítězství na Mezinárodní soutěži Beethovenův Hradec z roku 2009. Jan Mráček se stal nejmladším laureátem Mezinárodní soutěže Pražského jara 2010 a v roce 2014 získal první cenu v Mezinárodní houslové soutěži Fritze Kreislera. Od roku 2011 je nejmladším sólistou Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Jako sólista vystoupil Jan Mráček s Kuopio Symphony Orchestra, Romanian Radio Symphony, obojí pod taktovkou Saschi Goetzela, Lappeenranta City Orchestra (Finsko), s Českým národním symfonickým orchestrem, Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK, Janáčkovou filharmonií Ostrava a téměř se všemi českými regionálními orchestry. Byl poctěn pozváním maestra Jiřího Bělohlávka na post hostujícího koncertního mistra České filharmonie, kde působí i v současnosti. Byl také koncertním mistrem European Youth Orchestra na letním turné v roce 2015 pod vedením dirigentů Gianandrea Nosedy a Xian Zhang. Od ledna 2008 je členem Lobkowicz Tria. S tímto klavírním triem v roce 2014 získal 3. cenu na Mezinárodní soutěži komorní hudby Antonína Dvořáka a v září téhož roku 1. cenu a Cenu publika na Mezinárodní hudební soutěži Johannese Brahmse v rakouském Pörtschachu. V roce 2016 vydal CD s kompletním dílem Antonína Dvořáka pro švýcarské vydavatelství ONYX s ČNSO pod taktovkou Jamese Judda a s klavíristou Lukášem Klánským, které sklidilo excelentní kritiky. Více o sobě i své oblíbené hudbě prozradí v pořadu, který má premiéru ve čtvrtek 6. června v 19:00 hodin.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat