Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2

Hostem Marka Šulce v pořadu Hudba v miléniu je v tomto týdnu mezzosopranistka Štěpánka Pučálková. Štěpánka Pučálková se narodila v Berlíně.  Operní zpěv studovala u prof. Elisabeth Wilke na Universität Mozarteum Salzburg, v roce 2012 absolvovala s vyznamenáním magisterské studium u Elisabeth Wilke, Josefa Wallniga a Eike Grammse a ve stejném roce obdržela od nadace Stiftung Mozarteum medaili Lilli Lehman. Působila v mnoha produkcích operního studia Universität Mozarteum Salzburg a divadla Landestheater Salzburg. V roce 2013 se představila v rámci letního festivalu Salzburger Festspiele jako „Lehrbube“ v opeře „Die Meistersinger von Nürnberg“, pod vedením D. Gattiho a S. Herheima. O rok později zpívala roli „Sesta“ v „La clemenza di Tito“ v Salzburgu a v Teatro romano Fiesole ve Florencii. Ve Slovenském národním divadle hostovala jako „Rosina“ v „Il barbiere di Siviglia“ a jako „Annio“ v „La clemenza di Tito“ a také jako „Mercédes“ v „Carmen“ ve Vorarlbergertheater Bregenz a Landestheater Salzburg.
Je stálým hostem Státní opery Praha, kde v roce 2014 debutovala jako „Page“ v opeře „Salome“. Mimo jiné tam ztvárnila i role jako „Suzuki“ v „Madama Butterfly“, „Stéphano“ v „Romeo et Juliette“, „Erste Magd“ v opeře „Elektra“ a jako „3. Dame“ v „Die Zauberflöte“. S touto operou se na podzim 2016 zůčastnila turné po Japonsku.
Na 50. jubileiním Velikonočním festivalu v Salzburgu debutovala v roli „Siegrune“ v opeře „Die Walküre“, pod taktovkou Christiana Thielemanna, za doprovodu Staatskapelle Dresden. Jako koprodukce s Beijing music festival byla tato produkce také uvedena na podzim 2017 v Pekingu. Byla finalistkou Hans Gabor Belvedere Competiton 2015. V prosinci 2016 vyhrála druhou udělovanou cenu „Nejlepší ženský hlas“ na mezinárodní soutěži Concours International de Belcanto Vincenzo Bellini v Marseille.
V roce 2018 debutovala v Národním divadle jako „Charlotte“ v koprodukční inscenaci Willyho Deckera „Werther“.
V na začátku roku 2019 byla Štěpánka Pučálková přizvána k účinkování na prestižním koncertě „Mozartovy narozeniny“ ve Stavovském divadle v Praze po boku Plácida Dominga.
Pravidelně spolupracuje s tuzemskými orchestry jako Karlovarský symfonický orchestr, FOK nebo Czech ensemble baroque orchestra. Od sezóny 18/19 je sólistkou a členkou ansámblu Semperoper Dresden.
Pořad má premiéru v úterý 24. června v 19 hodin.

Dalším hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archivu osobností je PhDr. Ludmila Peřinová, Ph.D.. Ludmila Peřinová vyučuje na konzervatoři v Č. Budějovicích a ZUŠ O. Nedbala v Táboře. Řadu let se intenzivně věnuje odkazu Vítězslava Nováka (nyní v Ústavu pro propagaci díla a odkazu Vítězslava Nováka v jeho rodišti Kamenici nad Lipou) a podílí se též na pořádání každoroční Mezinárodní Novákovy klavírní soutěže.
V r. 2011 pak v Táboře založila Mezinárodní společnost Oskara Nedbala. Věnuje se i dalším aktivitám hudebním na poli kulturním a publikačním, též tvůrčímu psaní (zejm. poezie). S Ivanem Dlaskem si bude v dalším díle pořadu Z archívu osobností povídat zejména právě o odkazu a dílu Vítězslava Nováka. Premiéra je připravena na čtvrtek 27. června v 19:00.

V prvním prázdninovém týdnu pak bude exkluzivním hostem Marka Šulce v pořadu Hudba v miléniu slavná španělská houslistka Leticia Moreno.

Houslistka Leticia Moreno „disponuje grácií tanečnice flamenka, výrazovou silou andaluské cantaory a spalujícím pohledem některé z hrdinek Pedra Almodóvara. Španělsko v ní dnes nepochybně nalezlo skvělou ambasadorku své hudby,” čteme v recenzi francouzského deníku Le Figaro. Podobných superlativů v tisku i nadšených ohlasů u publika má Leticia Moreno na svém kontě spoustu. V roce 2012 jí Organizace evropských koncertních sálů (ECHO) udělila prestižní Cenu vycházející hvězdy (Echo Rising Star), která umělkyni otevřela dveře do významných koncertních síní po celé Evropě. Své nejnovější album s názvem Piazzolla (pro Deutsche Grammophon) nahrála ve studiích v Londýně a Berlíně spolu s Londýnskými filharmoniky, které dirigoval Andrés Orozco-Estrada. Pro Universal/Deutsche Grammophon natočila album Spanish Landscapes – a study of Spanish Music (Sarasate, Lorca, Granados, Falla ad.) a CD se Šostakovičovým Houslovým koncertem č. 2 nahrála s Petrohradskou filharmonií pod taktovkou Jurije Těmirkanova. Pořad se bude vysílat v premiéře v úterý 2. července v 19:00.

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat