Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Je tu opět pravidelný kulturní přehled a s ním i novinky o koncertech a představeních, které připravuje Severočeská filharmonie Teplice, Česká filharmonie, …

Žijeme v éře mediokracie. O kom se nemluví v televizi nebo v rozhlase, o kom se nepíše v novinách, ten jako by neexistoval. Vtip je ovšem právě ve slůvcích „jako by“. Ve skutečnosti žijí kolem nás – buď hmatatelně či ve vzpomínkách – lidé mnohdy daleko cennější než ti, o kterých se vede veřejná řeč. Muži či ženy bez ambic drát se za každou cenu na výsluní. Zato s vnitřní, často tichou potřebou něco dokázat, cosi vytvořit, zanechat za sebou stopu. A je pouze na nás, zda máme chuť rozhrnout písek, navátý časem, abychom objevili, co jinak zůstává skryté. Většinou přitom narazíme na svědectví ve dvou rovinách. První je osobní a vypovídá o jednom českém životě. Druhá, obecná, jej vsazuje do dějinného rámce, v němž se odehrál. Takový je i případ ženy jménem Ilona Štěpánová-Kurzová. Výtečné klavíristky a pedagožky. Vnučky, dcery, manželky a matky čtyř významných mužů. A zároveň herečky i divačky na jevišti proměn, které se prohnaly touto zemí během 20. století. A právě životním osudům Ilony Štěpánové-Kurzové se bude věnovat Jiří Vejvoda v dalším díle pořadu Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí 21. října v 19:00 hodin.

Hostem Marka Šulce v pořadu Hudba v miléniu bude ve 43. týdnu skvělý český basbarytonista Adam Plachetka. Tento rodák z Prahy absolvoval Pražskou konzervatoř u profesora Luďka Löbla a HAMU. Roku 2005 debutoval v Národním divadle v Praze a v následujících letech zde vystoupil například jako Don Giovanni, Figaro (Le nozze di Figaro), Nardo (La finta giardiniera), Argante (Rinaldo) a Guglielmo (Così fan tutte). Od září 2010 je Adam Plachetka stálým členem ansámblu Wiener Staatsoper. Od debutu v roli Schaunarda (La bohème) se zde objevil mimo jiné jako Melisso (Alcina), Don Giovanni, Dulcamara (L’elisir d’amore), Figaro, Guglielmo, Publio (La clemenza di Tito), Mustafà (L’Italiana in Algeri), Alidoro (La Cenerentola), Conte Almaviva (Le nozze di Figaro), Dottor Malatesta (Don Pasquale), Paolo Albiani (Simon Boccanegra) nebo Riccardo Forth (I puritani). Pravidelně hostuje v Metropolitní opeře v New Yorku a na Salzburger Festspiele. Jeho další operní závazky čítají Bayerische Staatsoper v Mnichově, Royal Opera House Covent Garden v Londýně, Baden-Baden festival, Glyndebourne, Carnegie Hall v New Yorku, Deutsche Oper a Deutsche Staatsoper v Berlíně, Teatro alla Scala, Lyric Opera v Chicagu nebo Houston Grand Opera.

Adam Plachetka polupracoval s Chicagským symfonickým orchestrem, Symfonickými orchestry Francouzského, Bavorského, Rakouského a Českého rozhlasu, Skotským komorním orchestrem, Českou filharmonií, Vídeňskými symfoniky a stockholmskou Královskou filharmonií. Pořídil nahrávky pro Arte, Arthaus Musik, Capriccio, Clasart Classics, Českou televizi, Český rozhlas, Deutsche Grammophon, Mezzo, Naxos, Nibiru, Orfeo, ORF, Radioservis, Servus TV, Supraphon a Unitel Classica. V sezóně 2018/2019 čeká Adama mimo jiné Chorébe (Les Troyens), Figaro (Il barbiere di Siviglia), Alidoro, Dulcamara a Leporello (Don Giovanni) ve Vídni, Leporello v New Yorku, debut v Opéra de Paris (La Cenerentola) a návraty do Národního divadla v Praze (Libuše, Le nozze di Figaro, Dalibor) a na Znojemský hudební festival (Saúl). Pořad má premiéru v úterý 22. října v 19:00 hodin.

Dalším hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archivu osobností je herec a dabér Tomáš Juřička. Tomáš Juřička vystudoval Státní konzervatoř v Praze, po ukončení studií byl v letech 1981–1994 členem souboru Divadla Jiřího Wolkera v Praze. V televizi i ve filmu debutoval již v roce 1976, posléze v 80. letech hrál například v seriálech Malý pitaval z velkého města, Dynastie Nováků či Rodáci, největší roli však dostal v seriálu Sanitka, kde ztvárnil postavu Jaroslava Jandery. Po roce 1991 se v televizi a ve filmu objevuje spíše příležitostně, hrál například v pohádce Princezna ze mlejna 2 nebo v seriálu Pojišťovna štěstí. Od počátku 90. let 20. století se věnuje převážně dabingu, podílel se na desítkách filmů a seriálů. Z větších rolí to byl například Eric Weiss v seriálu Alias, Radek Zelenka v seriálu Hvězdná brána: Atlantida nebo Quark v seriálu Star Trek: Stanice Deep Space Nine. V roce 2010 dostal za postavu Ranceho otce ve snímku Hvězda salónu Cenu Františka Filipovského. O své oblíbené hudbě více prozradí v pořadu, který má premiéru ve čtvrtek 24. října v 19:00 hodin.

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na