Týden s hudbou

Je tu opět pravidelný kulturní přehled a s ním i novinky o koncertech a představeních, které připravuje Severočeská filharmonie Teplice, Česká filharmonie, Musica Florea, Symfonický orchestr hl. m. Prahy, Collegium Marianum, Collegium 1704, Český filharmonický sbor Brno, Janáčkova filharmonie Ostrava, Filharmonie Brno, Filharmonie Hradec Králové a Severočeská filharmonie Teplice. Nezapomněli jsme ani na festivaly Struny podzimu, Svátky hudby v Praze a Lípu Musicu a samozřejmě nebudou chybět ani novinky z rádia Classic Praha.

Daishin Kashimoto (foto Daisuke Akita)

Zahraničí
Turné Severočeské filharmonie Teplice napříč Itálií pokračuje i v tomto týdnu. V pondělí 21. října 2019 ve 20:45 hodin vystoupí v Milanu, v úterý 22. října 2019 ve 20:45 hodin v Morbegnu a ve středu 23. října 2019 ve 20:45 hodin v Monfalcone. Jako sólista se představí Fiorenzo Pascalucci a za dirigentský pult se postaví Alfonso Scarano. Program obsahuje Dvořákův Koncert pro klavír g moll, op. 33, Mozartova Symfonie č. 38 “Pražská” a Dvořákova Česká svita, op. 39.

I Česká filharmonie pokračuje v tomto týdnu ve svém turné po Japonsku. Spolu s filharmoniky vystoupí houslista Daišin Kašimoto a za dirigentským pultem se představí Semjon Byčkov. Program obsahuje Smetanovu Vltavu a Čajkovského Koncert pro housle a orchestr a Symfonii č. 6. V úterý 22. října 2019 v 19:00 hodin se představí v Suntory Hall v Tokiu, program obsahuje Smetanovu Vltavu a Čajkovského Koncert pro housle a orchestr a Symfonii č. 6. Ve čtvrtek 24. října 2019 v 19:00 hodin tokijském Bunkyo Civic Hall, program obsahuje Smetanův Vyšehrad, Čajkovského Koncert pro housle a orchestr a Symfonii č. 9. V pátek 25. října 2019 v 19:00 hodin v tokijské NHK Hall bude program obsahovat Čajkovského Koncert pro housle a orchestr a Manfred. Poslední koncert v tomto týdnu se uskuteční v neděli 27. října 2019 v 19:00 hodin v Osaka Symphony Hall (Osaka), program obsahuje Smetanovu Vltavu a Čajkovského Koncert pro housle a orchestr a Symfonii č. 6.

Musica Florea vystoupí v pátek 25. října 2019 (v 19:30 hodin) v polském Zakopane. Na programu je výběr z Händelových oratorií.

Michal Kaňka (archiv OP)

Praha
Pondělí 21. října 2019 (19:30 hodin) v Břevnovském klášteře bude patřit koncertu s názvem Image of Melancholy. Vystoupí zde Collegium Marianum s uměleckou vedoucí Janou Semerádovou a sopranistka Hana Blažíková. Večer je inspirací básnickým a dramatickým dílem Williama Shakespeara a Johna Miltona.

Koncert pod názvem Dvořákova Symfonie č. 8 „Anglická“ uvede hned třikrát Symfonický orchestr hl. m. Prahy. Uskuteční se ve středu 23. října 2019 (v 10:00 a v 19:30 hodin) a ve čtvrtek 24. října 2019 v 19:30 hodin, a to ve Smetanově síni Obecního domu. Jako sólista se představí violoncellista Michal Kaňka, za dirigentský pult se pak postaví Tomáš Brauner. Na programu je Haydnova Symfonie č. 30 C dur „Aleluja“, Martinů Koncert pro violoncello a orchestr č. 1 a samozřejmě Dvořákova Symfonie č. 8 G dur op. 88 „Anglická“.

Čtvrtek 24. října 2019 (v 19:30 hodin) v Rudolfinu bude patřit koncertu Collegia 1704 v čele s Václavem Luksem. Jako sólisté zde vystoupí Julia Lezhneva (Anděl), Raffaella Milanesi (Maddalena), Francesca Ascioti (Cleofa), Topi Lehtipuu (San Giovanni) a Luigi De Donato (Lucifer). Na programu je Händelovo oratorium La Resurrezione. Stejný koncert bude moci vyslechnout i drážďanské publikum v pátek 25. října 2019 (v 19:30 hodin) v Annenkirche.

Pražský barokní soubor vystoupí v Sukově síni Rudolfina v pátek 25., v sobotu 26. a v neděli 27. října 2019 (v 18:00 hodin). Program obsahuje výběr z děl Marcella, Pachelbela, Purcella, Bacha, Händela a Vivaldiho.

Smetanova Má vlast zazní v neděli 27. října 2019 ve Smetanově síni Obecního domu, a to od 10:00 hodin. Jedná se o veřejnou generální zkoušku Koncertu pro republiku. Mou vlast uvede Symfonický orchestr hl. m. Prahy pod taktovkou Jaca van Steena. Koncert večerní je pak naplánován na pondělí 28. října 2019.

Struny podzimu
Do Prahy poprvé přijíždí ikona jazzové klavírní hry Fred Hersch. V intimním prostředí Anežského kláštera během jednoho večera odehraje hned dva koncerty: nejprve sólový klavírní recitál a poté koncert se svým triem. Oba koncerty se uskuteční v úterý 22. října 2019 od 18:00 a 20:30 hodin.

„Nejzásadnější americké kvarteto“ (New York Times) JACK Quartet vystoupí poprvé v Praze. Uvede kompletní kvartety Iannise Xenakise: avantgardní, niterné a strhující. Koncert se uskuteční v pátek 25. října 2019 v 20:00 hodin v pražské La Frabrice.

Svátky hudby v Praze
Jejich Zahajovací koncert je naplánován na úterý 22. října 2019 od 19:30 hodin v Dvořákově síni Rudolfina. Vystoupí PKF – Prague Philharmonia, Václav Hudeček (housle), Petr Nouzovský (violoncello), Zdislava Bočková (soprán), Peter Berger (tenor), Boris Prýgl (baryton). Dirigentem koncertu je Jakub Klecker. Na programu je Brahmsův Dvojkoncert pro housle, violoncello a orchestr op. 102 a Mozartovy árie a dueta z oper Kouzelná flétna a Don Giovanni a další.

Libuše 2018 v Brně (foto Marek Olbrzymek)

Brno
Český filharmonický sbor Brno bude v sobotu 26. října 2019 natáčet v Besedním domě kantátu Matta Ottleyho.

Ve třech mimořádných představeních 26., 28. října a poté 17. listopadu 2019 soubor Janáčkovy opery Národního divadla Brno připomene přelomové momenty v historii našeho státu blokem slavnostních představení Smetanovy Libuše – opery, která vznikla ve chvílích hledání české identity jako manifest našeho národa a jeho naděje do budoucna. Nová brněnská Libuše byla vytvořena jako projekt k oslavám 100. výročí vzniku naší republiky a stejně jako v době Smetanově se stala jedinečnou příležitostí pro umělce, aby v ní našli to, co rezonuje s jejich generací. V hudebním nastudování Roberta Kružíka a režii Jiřího Heřmana tak vznikla působivá inscenace, která reflektuje očima dnešní generace uplynulé století samostatného českého státu s chvílemi radostnými i tragickými.

Úvodní koncert cyklu Jazz & World Music, který pořádá Filharmonie Brno, bude komplexním zážitkem, ve kterém se propojí hudba živá s mechanickou – disklavír posílá hudbu Dana Tepfera do počítače, ten data zpracuje a sám v odpověď rozezní klaviaturu. Tóny se v reálném čase zároveň převádí do grafické podoby a posluchačský zážitek je tedy obohacen o vizuální podněty. Koncert se uskuteční ve středu 23. října 2019 (v 19:30 hodin) v Besedním domě.

Ostrava
Ve čtvrtek 22. října 2019 (v 19:00 hodin) se v Domě kultury města Ostravy bude konat koncert Janáčkovy filharmonie Ostrava. Společně s filharmoniky vystoupí violoncellista Petr Nouzovský a jako dirigent se představí Gábor Takács-Nagy. Program bude obsahovat výběr z děl Offenbacha, Beethovena.

Tomáš Jamník – Dvořákova Praha 2019 (foto

Hradec Králové
Filharmonie Brno se vydává v tomto týdnu na zájezd na Hudební fórum Hradec Králové, a to v úterý 22. října 2019. Spolu s filharmoniky vystoupí violoncellista Tomáš Jamník a za dirigentský pult se postaví Peter Vrábel. Na programu je Daughertyho Tales of Hemingway (Hemingwayovy příběhy) pro violoncello a orchestr a Coriglianova Symfonie č. 1.

Hudební fórum Hradec Králové také uvede ve čtvrtek 24. října 2019 (20:00 hodin) v Sále Filharmonie Hradec Králové koncert pod názvem Na Shakespeara a Homéra. Vystoupí na něm Filharmonie Hradec Králové pod dirigentským vedením Mariána Lejavy a Kühnův smíšený sbor se sbormistrem Jaroslavem Brychem. Jako sólisté se představí Marta Reichelová (Abrahamsen), Martina Masaryková (Hillborg) a Linda Ballová (Hillborg). Na programu je Abrahamsenovo Let me tell you pro soprán a orchestr a Hillborgovy Sirens pro dva soprány, smíšený sbor a orchestr.

Teplice
Mimořádný koncert Jana Koubková – A začne to bzučet… je připraven na čtvrtek 24. října 2019 (19:00 hodin) v Domě kultury. Účinkují Severočeská filharmonie Teplice a Jana Koubková Quartet ve složení Jana Koubková (zpěv), Ondřej Kabrna (klavír), Vít Švec (kontrabas) a Jan Červenka (bicí).

Radim Vizváry (zdroj Lípa Musica)

Lípa Musica
Sólo Radima Vizváryho je naplánováno na čtvrtek 24. října 2019 (19:00 hodin) do českolipského Jiráskova divadla. Vizváryho projekt Sólo sahá od klasické pantomimy k butó, od fyzické komedie až po současné mimické divadlo. Jeho pantomima je moderní, čistá a aktuální. A i když se nechává ovlivňovat jinými styly, nakonec se vždy vydává vlastní cestou. Vizváry představí klasická i současná, poetická i komická díla. Vyjádření je čistě tělesné a pojí pohybovou virtuozitu s herectvím.

Večer s názvem V mlhách je připraven na pátek 25. října 2019 (19:00 hodin) do Šluknovského zámku. Představí se na něm klavírista Miroslav Sekera. Na programu je Janáčkova Sonáta es moll ” Z ulice, 1. X. 1905“ a V mlhách; a Chopinova Sonáta b moll op. 35, Nocturno cis moll, op. Posthumní a Polonéza As dur op. 53.

Závěrečný koncert Janoska style je připraven na sobotu 26. října 2019 (19:00 hodin) v Městském divadle v Novém Boru, účinkuje Janoska Ensemble. Na programu je výběr z děl J. Strausse, Rachmaninova, Kreislera, Masseneta, Bizeta, Waxmana, Piazzolly a samozřejmě Janošky.

Přenosy z Met do českých kin
V sobotu 26. října 2019 je naplánována premiéra Massenetovy Manon v přenosu do českých kin. Manon Lescaut – nevinná venkovanka, slavná kurtizána a nakonec zoufalá vězenkyně – je jednou z největších tragických heroin literárního i hudebního světa. V důmyslné režii Laurenta Pellyho ztvární titulní roli neodolatelné krásky, která touží po životě v přepychu, Lisette Oropesa. Michael Fabiano zpívá jejího slepě zamilovaného Rytíře des Grieux, jehož zoufalá láska nakonec oba přivede do neštěstí. Massenetovy smyslné melodie diriguje Maurizio Benini.

Pavel Haas Quartet (foto © Marco Borggreve)

Rádio Classic Praha
Pravidelná Novinka týdne na Classic Praha tentokrát představí zbrusu novou nahrávku špičkového českého tělesa Pavel Haas Quartet. Po dvou posledních albech s ryze českým repertoárem vydává nyní soubor u hudebního vydavatelství Supraphon nahrávku se smyčcovými kvartety č. 2, 7 a 8 Dmitrije Šostakoviče. Ty jsou již řadu let trvalou součástí koncertního programu souboru, ale teprve letos na jaře nazrál čas na jejich natočení. Houslistka Veronika Jarůšková k tomu poznamenala: „Šostakovič patří k základům kvartetního repertoáru a nám odjakživa přišel velmi osobní a velmi blízký.“ Houslista Marek Zwiebel dodává: „Celý cyklus kvartetů je vlastně jeho autobiografií, jeho osobní výpovědí, takovým průřezem duše celého jeho života.“ Ukázka zazní na Classic Praha v pondělí 21. října 2019 v 10:00 hodin.

Pavel Haas Quartet zahájil koncertní sezonu 2019/2020 na konci září ve slavné Tonhalle v Curychu. Během podzimu pak soubor vystoupí v dalších prestižních koncertních sálech Evropy, jakými jsou například Muziekgebouw v Amsterdamu, Konserthuset ve Stockholmu, Wigmore Hall v Londýně nebo Sala Verdi v Miláně. Poprvé zavítá do Izraele, kde zahraje v Rappaport Auditoriu v Haifě a v YMCA Auditoriu v Jeruzalémě. Premiéra čeká Pavel Haas Quartet i ve Varšavě v National Philharmonic Chamber Hall nebo v Teatro Argentina v Římě. Jediný domácí koncert do konce roku proběhne v prosinci v rámci festivalu Janáček Brno. Ve druhé části sezony bude soubor pokračovat v evropském turné a kromě toho navštíví USA, Kanadu, Čínu a Singapur. Celé nové CD s Šostakovičovými kvartety zazní na Classic Praha v exkluzivní rozhlasové premiéře v pátek 25. října 2019 v rámci mimořádného Koncertu bez smokingu, jehož součástí bude i rozhovor Martiny Klausové s violoncellistou Peterem Jarůškem.

Žijeme v éře mediokracie. O kom se nemluví v televizi nebo v rozhlase, o kom se nepíše v novinách, ten jako by neexistoval. Vtip je ovšem právě ve slůvcích „jako by“. Ve skutečnosti žijí kolem nás – buď hmatatelně či ve vzpomínkách – lidé mnohdy daleko cennější než ti, o kterých se vede veřejná řeč. Muži či ženy bez ambic drát se za každou cenu na výsluní. Zato s vnitřní, často tichou potřebou něco dokázat, cosi vytvořit, zanechat za sebou stopu. A je pouze na nás, zda máme chuť rozhrnout písek, navátý časem, abychom objevili, co jinak zůstává skryté. Většinou přitom narazíme na svědectví ve dvou rovinách. První je osobní a vypovídá o jednom českém životě. Druhá, obecná, jej vsazuje do dějinného rámce, v němž se odehrál. Takový je i případ ženy jménem Ilona Štěpánová-Kurzová. Výtečné klavíristky a pedagožky. Vnučky, dcery, manželky a matky čtyř významných mužů. A zároveň herečky i divačky na jevišti proměn, které se prohnaly touto zemí během 20. století. A právě životním osudům Ilony Štěpánové-Kurzové se bude věnovat Jiří Vejvoda v dalším díle pořadu Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí 21. října v 19:00 hodin.

Hostem Marka Šulce v pořadu Hudba v miléniu bude ve 43. týdnu skvělý český basbarytonista Adam Plachetka. Tento rodák z Prahy absolvoval Pražskou konzervatoř u profesora Luďka Löbla a HAMU. Roku 2005 debutoval v Národním divadle v Praze a v následujících letech zde vystoupil například jako Don Giovanni, Figaro (Le nozze di Figaro), Nardo (La finta giardiniera), Argante (Rinaldo) a Guglielmo (Così fan tutte). Od září 2010 je Adam Plachetka stálým členem ansámblu Wiener Staatsoper. Od debutu v roli Schaunarda (La bohème) se zde objevil mimo jiné jako Melisso (Alcina), Don Giovanni, Dulcamara (L’elisir d’amore), Figaro, Guglielmo, Publio (La clemenza di Tito), Mustafà (L’Italiana in Algeri), Alidoro (La Cenerentola), Conte Almaviva (Le nozze di Figaro), Dottor Malatesta (Don Pasquale), Paolo Albiani (Simon Boccanegra) nebo Riccardo Forth (I puritani). Pravidelně hostuje v Metropolitní opeře v New Yorku a na Salzburger Festspiele. Jeho další operní závazky čítají Bayerische Staatsoper v Mnichově, Royal Opera House Covent Garden v Londýně, Baden-Baden festival, Glyndebourne, Carnegie Hall v New Yorku, Deutsche Oper a Deutsche Staatsoper v Berlíně, Teatro alla Scala, Lyric Opera v Chicagu nebo Houston Grand Opera.

Adam Plachetka polupracoval s Chicagským symfonickým orchestrem, Symfonickými orchestry Francouzského, Bavorského, Rakouského a Českého rozhlasu, Skotským komorním orchestrem, Českou filharmonií, Vídeňskými symfoniky a stockholmskou Královskou filharmonií. Pořídil nahrávky pro Arte, Arthaus Musik, Capriccio, Clasart Classics, Českou televizi, Český rozhlas, Deutsche Grammophon, Mezzo, Naxos, Nibiru, Orfeo, ORF, Radioservis, Servus TV, Supraphon a Unitel Classica. V sezóně 2018/2019 čeká Adama mimo jiné Chorébe (Les Troyens), Figaro (Il barbiere di Siviglia), Alidoro, Dulcamara a Leporello (Don Giovanni) ve Vídni, Leporello v New Yorku, debut v Opéra de Paris (La Cenerentola) a návraty do Národního divadla v Praze (Libuše, Le nozze di Figaro, Dalibor) a na Znojemský hudební festival (Saúl). Pořad má premiéru v úterý 22. října v 19:00 hodin.

Dalším hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archivu osobností je herec a dabér Tomáš Juřička. Tomáš Juřička vystudoval Státní konzervatoř v Praze, po ukončení studií byl v letech 1981–1994 členem souboru Divadla Jiřího Wolkera v Praze. V televizi i ve filmu debutoval již v roce 1976, posléze v 80. letech hrál například v seriálech Malý pitaval z velkého města, Dynastie Nováků či Rodáci, největší roli však dostal v seriálu Sanitka, kde ztvárnil postavu Jaroslava Jandery. Po roce 1991 se v televizi a ve filmu objevuje spíše příležitostně, hrál například v pohádce Princezna ze mlejna 2 nebo v seriálu Pojišťovna štěstí. Od počátku 90. let 20. století se věnuje převážně dabingu, podílel se na desítkách filmů a seriálů. Z větších rolí to byl například Eric Weiss v seriálu Alias, Radek Zelenka v seriálu Hvězdná brána: Atlantida nebo Quark v seriálu Star Trek: Stanice Deep Space Nine. V roce 2010 dostal za postavu Ranceho otce ve snímku Hvězda salónu Cenu Františka Filipovského. O své oblíbené hudbě více prozradí v pořadu, který má premiéru ve čtvrtek 24. října v 19:00 hodin.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]