Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Čtvrtek 28. a pátek 29. listopadu 2019 (od 19:00 hodin) bude patřit v Sále Stadion Kulturního centra Babylon koncertům pod názvem Emoce a vášně. Vystoupí na nich Filharmonie Brno pod dirigentským vedením Petra Altrichtera. Na programu je Georges Bizet/Rodion Ščedrin Carmen-suita (výběr), George Enescu Rumunská rapsodie č. 1 A dur op. 11, Petr Iljič Čajkovskij Symfonie č. 4 f moll op. 36.

Federico Colli (foto Benjamine Alovega)

Ostrava
Do Domu kultury města Ostravy se opět vrací v pondělí 25. listopadu 2019 (19:00 hodin) vynikající pianista Federico Colli. Po vystoupení s Janáčkovou filharmonií a samostatném recitálu si tentokrát ke spolupráci přizval La Scala String Quartet, soubor složený z předních hráčů orchestru stejnojmenného milánského operního domu. Večer zahájí kvarteto, které v první půli koncertu zahraje skladby Schuberta a Šostakoviče. Po přestávce pak všichni společně provedou jedno ze stěžejních děl komorní literatury. Opravdovým těžištěm Schumannovy tvorby jsou skladby pro klavír. Z jeho komorních děl pak vyniká Klavírní kvintet Es dur věnovaný jeho ženě a skvělé klavíristce Claře. Proto není divu, že v něm má klavír dominantní roli.

Úspěšná spolupráce Tomáše Kluse, Cílové skupiny a Janáčkovy filharmonie Ostrava, která začala v únoru minulého roku koncertem v Dolní oblasti Vítkovice, pokračuje. Turné Klusymfonie začne 26. listopadu 2019 v Dolní oblasti Vítkovice a pokračovat bude koncerty v Brně (29. listopadu 2019), Bratislavě (1. prosince 2019), Pardubicích (3. prosince 2019) a ukončené bude koncertem v Praze (4. prosince 2019). Netradiční aranžmá včetně dosud nenahraných úprav novinek z aktuálního alba SPOLU, připravil člen Cílové skupiny, skladatel a baskytarista Jan Lstibůrek. Ten se postaral i o aranžmá prvního společného koncertu s Janáčkovou filharmonií Ostrava.

Hradec Králové
Na čtvrtek 28. listopadu 2019 (od 19:30 hodin) je naplánován do Sálu Filharmonie Hradec Králové koncert s názvem Od dumky po sambu. Vystoupí na něm Filharmonie Hradec Králové pod vedením Leoše Svárovského. Spolu s filharmoniky se představí houslista Graf Mourja. Na programu zazní Dvořákovy Slovanské tance, 2. řada op. 72 B 147; Ravelova Tzigane, koncertní rapsodie pro housle a orchestr; Sarasateho Koncertní fantazie na motivy Bizetovy opery Carmen pro housle a orchestr op. 25; Márquezův Danzón č. 2 pro orchestr a Abreuovo Tico Tico.

Teplice
Český filharmonický sbor Brno vystoupí ve čtvrtek 28. listopadu 2019 (od 19:00 hodin) v Domě kultury v Teplicích. Sbor doprovodí Severočeská filharmonie Teplice a za dirigentský pult se postaví Marcus Bosch. Na programu jsou oratorní a operní sbory Bacha, Händela, Mozarta, Haydna, Dvořáka, Smetany, Borodina a Verdiho.

Riccardo Muti (foto archiv OP)

Rádio Classic Praha
Pravidelná Novinka týdne na Classic Praha tentokrát představí aktuální album britské trumpetistky Alison Balsom. Na desce, kterou vydává společnost Warner Classics je opět hudba epochy, kterou má Alison Balsom nejraději – tedy hudba barokní. Vedle Händlova známého díla Hudba k ohňostroji najdeme na albu i skladby Johanna Sebastiana Bacha, Georga Philippa Telemanna a Henryho Purcella. Jak řekla sama Alison Balsom – „barokní epocha byla zlatým časem pro trubku“. Ukázka z tohoto CD zazní na Classic Praha v pondělí 25. listopadu 2019 v 10:00 hodin.

V dalším díle pořadu Slavná auditoria se bude Jiří Vejvoda věnovat životním osudům dirigenta Riccarda Mutiho. Druhá světová válka byla v plném proudu, když se manželům Mutiovým narodil 28. července 1941 v Neapoli syn Riccardo. Rázem se ocitl v prostředí, kde hudba hrála prim. Jeho otec si sice vydělával jako lékař, ale ve volném čase se s nadšením věnoval amatérskému zpívání. A Riccardova matka se zpěvem přímo živila. Neudiví, že synek se s hudbou sblížil natolik, že jej přivedla na studia v Miláně. Kromě dvou pedagogů, kteří jej školili ve skladbě a v dirigování, se stal jeho mentorem světoznámý autor filmových melodií, doprovázejících filmy italské nové vlny, Nino Rota. Mladý Muti suverénně zvítězil v prestižní dirigentské soutěži, kterou organizovala jeho alma mater, a přes účinkování na hrstce domácích festivalů se vydal přímo do hudební Mekky. Totiž do Salcburku. Více už v pořadu, jehož premiéra je připravena na pondělí 25. listopadu 2019 v 19:00 hodin.

Hostem Marka Šulce v pořadu Hudba v miléniu bude ve 48. týdnu americká sopranistka Jennifer Rowley. Jennifer Rowley studovala na Baldwin Wallace College Conservatory of Music a Indiana University – Jacobs School of Music. Získala řadu ocenění na pěveckých soutěžích. Profesionální debut absolvovala v Clevelandské opeře v Mozartově Kouzelné flétně za řízení Antona Coppoly. Ve svém repertoáru má role, jako jsou Mozartova Donna Anna, Donizettiho Maria di Rohan, Valentine v Mayerbeerových Hugenotech, Verdiho Leonora, Pucciniho Tosca a Musetta, Cileova Adriana Lecouvreur, Roxana v Alfanovu Cyranovi z Bergeracu. V posledních sezonách se představila publiku mimo jiné v Metropolitní opeře v New Yorku, v Opéra Bastille v Paříži a v Semperově opeře v Drážďanech. Pořad má premiéru v úterý 26. listopadu 2019 v 19:00 hodin.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3