Týden s hudbou (30)

Co přinese tento týden
Vyšší odborná škola oděvního návrhářství a Střední průmyslová škola oděvní v Praze 7 pořádá 27. listopadu Seminář České Händelovy společnosti. Téma: Georg Friedrich Händel (1685–1759).Setkání se zástupci Festivalu barokních umění Český Krumlov, kteří představí program na rok 2014, včetně vybrané barokní opery, se uskuteční 28. listopadu v showroomu agentury 2media.cz v Praze. Mezi hosty budou Jiří Kiprý, ředitel Festivalu barokních umění a Ondřej Macek, umělecký vedoucí barokního souboru Hof-musici a dramaturg Festivalu barokních umění.

Novoměstská radnice v Praze 2 hostí 28. listopadu tiskovou konferenci k patnáctému ročníku festivalu České doteky hudby, který se bude konat v Praze od 16. prosince do 6. ledna. Zúčastní se festivalové hvězdy Václav Hudeček, Jitka Hosprová, Julie Svěcená a Pavel Fischer. Letos se festival ponese v duchu pohádek a příběhů, jež svými tóny vypráví hudba v interpretaci českých a moravských orchestrů, vynikajících sólistů českých i zahraničních a dokonce i umělců mladých, začínajících. Také letos festival uvede několik hudebních premiér soudobých českých skladatelů a oslaví výročí Silvie Bodorové, významné české autorky.PKF – Prague Philharmonia uvede ve čtvrtek 28. listopadu symfonické básně Antonína Dvořáka zkomponované na motivy stejnojmenné básnické předlohy Karla Jaromíra Erbena s názvem Kytice.

Tento netradičně pojatý koncert se uskuteční ve Španělském sále Pražského hradu pod vedením šéfdirigenta PKF Jakuba Hrůši a za účasti významných herců Soni Červené a Petra Kostky, kteří jednotlivé skladby proloží svou recitací. Na programu budou symfonické básně Vodník, Polednice, Holoubek a Zlatý kolovrat.

Divadlo na Orlí uvede 30. listopadu premiéru opery Don Giovanni Wolfganga Amadea Mozarta v podání Komorní opery Hudební fakulty Janáčkovy akademie múzických umění v Brně. Novinku Hudebně-dramatické laboratoře JAMU připravili posluchači oborů Operní zpěv, Hudební manažerství a nechybí zde ani hosté. Na tři desítky posluchačů akademie tvoří Janáčkův akademický orchestr Hudební fakulty JAMU, který představení doprovází a který diriguje Pavel Šnajdr. Inscenaci režíruje Marek Mokoš, kostýmy a scéna jsou dílem Ivany Mikloškové. Pro posluchače bakalářského studijního programu Operní režie bude inscenace absolventským výkonem.

Koncertem francouzské pianistky Lise de la Salleové končí 30. listopadu první ročník Klavírního festivalu Rudolfa Firkušného. Pořadatelé z Pražského jara si dali za úkol vytvořit kompaktní klavírní přehlídku se čtyřmi až pěti recitály a zároveň zaplnit prázdné místo na pražské hudební scéně. Festival přivítá renomované pianisty – Dénese Várjona z Maďarska a mladého českého talentovaného pianistu působícího ve Spojených státech Lukáše Vondráčka, největší pozornost se soustředila na první koncert, v němž 24. listopadu vystoupil světoznámý americký klavírista Emanuel Ax. V Rudolfinu sólisté hrají na místní Steinway č. 5; nové křídlo, které Česká filharmonie nedávno za několik milionů zakoupila, ještě kvůli záručním podmínkám prý zapůjčit nemůže.

Osobnost týdne
Klavírní virtuos Rudolf Firkušný, jehož jméno nese nový klavírní festival konaný tento týden v Praze, byl jedním z nejslavnějších tuzemských hudebníků. Narodil se 11. února 1912 v Napajedlech na Moravě, kde se již šest let v místní Klášterní kapli koná přehlídka klasické hudby, která nese jeho jméno. Firkušného jako mimořádně talentované dítě v pěti letech představili Leoši Janáčkovi, jenž se stal jeho učitelem i přítelem. S Českou filharmonií vystoupil Firkušný poprvé ještě v chlapeckém věku. Později platil za nepřekonatelného interpreta hudby českých skladatelů – Smetany, Dvořáka, Janáčka i Martinů.

Po okupaci žil v Paříži, v roce 1940 ho exilová vláda vyslala do USA. Po skončení války se vrátil do Československa a účinkoval na prvním ročníku Pražského jara. Po roce 1948 se rozhodl zůstat v zahraničí. Na Pražském jaru vystoupil až v roce 1990, se svým přítelem Rafaelem Kubelíkem absolvoval řadu vystoupení, besed a natáčení po republice. Několik měst mu udělilo čestné občanství. Firkušný zemřel v roce 1994 poblíž New Yorku, ostatky byly převezeny do rodinné hrobky v Brně.

Proslavil se mimořádnou hudebností, expresivním projevem a skvělou technikou hry. Vystupoval na nejvýznamnějších světových pódiích. Byl žákem Leoše Janáčka, Viléma Kurze a Josefa Suka a také přítelem Bohuslava Martinů, který mu věnoval mnoho svých skladeb. Jeho repertoár sahal od raného klasicismu až po modernu první poloviny dvacátého století. Sté výročí narození klavíristy Rudolfa Firkušného si loni mimo jiných míst připomněli také koncerty a mistrovskými kurzy v Brně. Součástí oslav byla i mezinárodní odborná konference. Na koncertech i kurzech se představili přímí Firkušného žáci.

Vyvrcholením mezinárodního festivalu Kytara napříč žánry bude 1. prosince vystoupení španělského romského flamenco kytaristy Tomatita s kapelou a tanečnicí Palomou Fantovou. V letošním programu se představili například Escolaso Guitarra Tango Trío a dále dva výteční američtí kytaristé: v Čechách dobře známý Italoameričan Peppino D’Agostino a také kytarista širokého stylového záběru Laurence Juber, bývalý spoluhráč Paula McCartneyho ze skupiny Wings.

Od 1. do 9. prosince navštíví pět českých měst Alexandrovci. Jako první uvidí diváci vánoční koncert v Praze 1. prosince v Tipsport Aréně. Pražský vánoční koncert navíc obohatí přítomnost budapešťského symfonického orchestru Sto cikánských houslí. Pozvání ke spolupráci na všech vánočních koncertech přijala operní pěvkyně Eva Urbanová a zpěvák Petr Kolář, který se souborem vystupoval již v minulosti.

Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí
Opera Národního divadla Brno
vyjela minulý týden na turné do Španělska. Dvakrát tam koncertně provede Bludného Holanďana Richarda Wagnera, na dalších třech koncertech spojí Wagnerovu hudbu se slavnými melodiemi Giuseppe Verdiho. První zastávkou bylo město Avilés na pobřeží Biskajského zálivu. V pátek se soubor přesunul do Santanderu a v tamním Kongresovém paláci uvedl například předehru z Verdiho Síly osudu, známý svatební pochod z Lohengrina nebo sborové party z Aidy.

Operní pop vokální kvarteto Il Divo oznámilo, že se vrátí 3. října příštího roku do pražské O2 areny. Na stejném místě loni v září představili album Wicked Game, tentokrát jsou na turné po divadlech a arénách s aktuální deskou broadwayských muzikálových písní A Musical Affair. „Bylo to natolik inspirující pracovat na našem novém albu s tak slavnými skladbami z legendárních broadwayských muzikálů, že se už nemůžeme dočkat, až je naším stylem představíme fanouškům po celém světě,“ uvedl švýcarský tenorista Urs Buhler, jeden ze čtveřice, kterou dále tvoří španělský barytonista Carlos Marin, americký tenorista David Miller a francouzský popový zpěvák Sébastien Izambard.

Praha
V Rudolfinu se 18. listopadu konal další večer koncertního cyklu pražského barokního orchestru Collegium 1704 – Hvězdy barokní opery. Na pódiu Dvořákovy síně byl v koncertní podobě proveden alegorický melodram Jana Dismase Zelenky Sub olea pacis et palma virtutis. Toto dílo vzniklo při příležitosti korunovace císaře Karla VI. na českého krále v roce 1723. Zaznělo v podání jednoho z nejrespektovanějších evropských souborů zaměřených na interpretaci barokní hudby – Collegia 1704 & Collegia Vocale 1704 pod vedením Václava Lukse.Regiony
V Brně 21. listopadu oznámili, že zde přesně za rok začne velkolepá festivalová oslava 160. výročí narození skladatele Leoše Janáčka. Národní divadlo Brno, pořadatel janáčkovské bienálové přehlídky, vyjednává o programu s renomovanými soubory a hvězdami včetně mezzosopranistky Magdaleny Kožené nebo amerického Kronos Quartet. Den před festivalem začne v Brně také mezinárodní konference Opera Europa. Základní myšlenkou pořadatelů je poctít Janáčka dárkem v podobě uvedení některých jeho zamilovaných děl. Zazní proto opera Luisa od Gustava Charpentiera, kterou prý měl skladatel z operní tvorby nejraději, nebo Bartókův První klavírní koncert, o němž Janáček s jeho tvůrcem dlouze diskutoval.Výročí
Německý houslista a skladatel období vrcholného baroka Johann Georg Pisendel zemřel 25. listopadu 1755 v Drážďanech.

Český hudební skladatel, varhaník a houslista Jan Zach, pravděpodobně žák Bohuslava Matěje Černohorského, se narodil 26. listopadu 1713. Objev nového data Zachova narození jej přiřadil ke generaci českých předklasických skladatelů.

Hudební skladatel a pedagog Jean Baptiste de Lully, původně italsky Giovanni Battista Lulli, se narodil 28. listopadu 1632 ve Florencii. Skladatel italského původu patří k významným francouzským skladatelům období baroka a je faktickým tvůrcem francouzské národní opery, francouzského typu operní ouvertury a rozvinul také recitativ ve francouzském jazyku.

Italský operní skladatel Domenico Gaetano Maria Donizetti se narodil 29. listopadu 1797 v Bergamu. Jeho nejslavnější dílo je opera Lucie z Lammermooru (1835). Operní scény celého světa uvádějí velmi často jeho další díla, například Anna Bolena (1830), Nápoj lásky (1832), Roberto Devereux (1837) nebo Don Pasquale (1843).

Foto archiv, CCM, M. Adamovský

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat