Týden s hudbou (31)

Co přinese tento týden  
Symfonický orchestr Českého rozhlasu SOČR
chystá toto pondělí 2. prosince v pražském Rudolfinu další abonentní koncert. V sólovém partu Dvořákova Violoncellového koncertu h moll se představí člen orchestru, koncertní mistr Pavel Ludvík. Ve druhé části SOČR provede „Velkou“ symfonii C dur Franze Schuberta. Přímý přenos koncertu vysílá ČRo Vltava.

Nové celovečerní představení Ponava chystá soubor Ensemble Opera Diversa. Komorní opera má podtitul Zmizelé řeky, který je připomínkou říčky Ponávky a dalších vodních toků svedených do tunelů pod městem. Premiéra se uskuteční v pondělí 2. prosince v brněnské Redutě. V Ponavě vystupují symbolické postavy, například Král a Blázen, a celý příběh má spíše obecný, metaforický charakter. Režisérem opery je Tomáš Studený, dirigentkou Gabriela Tardonová. V hlavních rolích se představí Lucie Kašpárková, Hana Škarková, Aleš Janiga a David Vonšík. Repríza opery je plánovaná na duben 2014. Česká filharmonie s šéfdirigentem Jiřím Bělohlávkem dokončí mezi 4. až 6. prosincem živou nahrávku dvořákovského kompletu. V Rudolfinu v rámci abonentních koncertů zazní Symfonie č. 4 a Houslový koncert a moll. Jeho sólistou bude světoznámý německý houslista Frank Peter Zimmermann. Do prodeje půjde album na podzim příštího roku, a to jak do kamenných obchodů, tak na internet. Nahrávku kompletu devíti symfonií Antonína Dvořáka bude mít Česká filharmonie zhruba po dvaceti pěti letech. Na jaře 2014 se také rozhodne, zda budou čeští filharmonici natáčet i v rámci vlastního labelu. Česká filharmonie natáčí komplet s nadnárodní vydavatelskou společností Decca Classics.

Moravská filharmonie Olomouc vzdá poctu hudebnímu skladateli a jazzovému klavíristovi Emilu Viklickému, který se před šedesáti pěti lety narodil v Olomouci. Na koncertu usedne kromě jubilanta řada sólistů, například slavný slovenský trumpetista Juraj Bartoš či jeho přítel, dirigent Timothy Hankewich z USA. Zazní ve světové premiéře také skladba napsaná přímo pro filharmonii. Koncert se uskuteční ve čtvrtek 5. prosince v Redutě. Emil Viklický se narodil v Olomouci roku 1948, absolvoval zde Slovanské gymnázium a poté studium matematiky na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého.

V pátek 6. prosince se v kostele sv. Josefa na náměstí Republiky v Praze uskuteční křest adventního CD Gaudete in Domino (Radujte se v Pánu). Skladby tohoto CD vznikly převážně na objednávku uměleckého vedoucího pražského komorního souboru Piccolo coro & Piccola orchestra Marka Valáška. Nahrávka se realizovala letos v červenci v mimořádně inspirativním prostředí klášterního kostela Nanebevzetí Panny Marie ve Vyšším Brodě. Při pátečním křtu zazní v podání Piccolo coro & Piccola orchestra výběr z CD, a to za účasti autorů Jiřího Temla, F. X. Thuriho a Petra Koronthályho ml. Veřejná generálka křestního koncertu bude ve středu 4. prosince v rámci benefičních koncertů kláštera kapucínů na Hradčanech (kostel Panny Marie Andělské), výtěžek bude věnován Mateřské škole v Holečkově ulici, která vzdělává sluchově postižené děti.Speciálně na koncert pianisty Richarda Claydermana, který vystoupí příští sobotu 7. prosince v pražském Kongresovém centru, dodá firma Petrof klavírní křídlo postavené při příležitosti sto padesátého výročí jejího založení. Nástroj, jehož cena se vyšplhala na 3,2 milionu korun, byl vyvíjen pět let. V jeho konstrukci jsou využity nejmodernější poznatky v oblasti výroby pian a současně zúročeny letité zkušenosti výrobce. Francouzský virtuos, který prodal více než sto milionů desek, v České republice vystoupí poprvé. Tuzemské publikum ho zná především díky interpretaci skladby Balada pro Adélku zkomponované skladatelem Paulem de Sennevillem. S Claydermanem vystoupí smyčcové trio tvořené členy Českého národního symfonického orchestru, kterými jsou Alex Rosík (housle), Věra Binarová (viola) a Jaroslav Matějka (violoncello).

Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí
Letošní nositelkou Hudební ceny Herberta von Karajana je proslulá slovenská operní pěvkyně Edita Gruberová. „Takto se dostává uctění jednomu z nejznámějších a nejlepších hlasů naší doby,“ uvedl pro agenturu DPA o výběru Gruberové Clemens Börsig, předseda kuratoria kulturní nadace operního domu v německém Baden-Badenu, který cenu uděluje. Gruberová považuje cenu za „obrovskou čest“. Součástí ocenění je také padesát tisíc eur (takřka 1,4 milionu korun), které laureáti musí použít na kariérní rozvoj mladých hudebníků. Sopranistka chce podpořit jistou dvojici slovenských umělců.Za takřka dvě stě tři tisíc liber (přes 6,6 milionu korun) vydražila ve středu londýnská aukční síň Sotheby’s dva rukopisy světově proslulého českého skladatele Bohuslava Martinů. Výsledná suma tak dvojnásobně překonala očekávání. V dražební nabídce byla také tištěná reprodukce skladatelovy opery Řecké pašije s autorskými poznámkami. Tuto položku získal kupec za dvanáct a půl tisíce liber (čtyři sta devět tisíc korun).

Španělský soud osvobodil klavíristku, které hrozilo vězení kvůli tomu, že rušila sousedy hrou na piano. Prokuratura přitom žádala odnětí svobody v délce sedm a půl roku (později to snížila na dvacet měsíců) za „ničení životního prostředí pomocí hluku“ a za způsobenou psychickou újmu. Potrestáni měli být i rodiče osmadvacetileté dívky, kteří prý byli spolupachateli, protože ji v hraní podporovali. I je ale soud v Gironě zprostil veškerých obvinění. Pianistka Laia Martin, pro kterou chtěla prokuratura také čtyřletý zákaz hraní na klavír, prý ještě jako studentka v letech 2003 až 2007 v pyrenejském městečku Puigcerdà svou hrou rušila sousedy. Na nástroj cvičila pět dní v týdnu, osm hodin denně, argumentovali žalobci. Sousedka údajně v důsledku toho trpí poruchami spánku, úzkostnými stavy a záchvaty paniky. Praha
Velký sál pražské Lucerny patřil ve čtvrtek projektu houslisty Jaroslava Svěceného a rockového klavíristy ze skupiny Lucie Michala Dvořáka s názvem Vivaldianno MMXII. Projekt moderně pojaté klasické hudby, který se poprvé objevil v roce 2008 v podobě CD Vivaldianno MMVIII, se uváděl v prestižním prostoru Lucerny poprvé.

Symfonické básně Antonína Dvořáka Vodník, Polednice, Holoubek a Zlatý kolovrat zkomponované na motivy básnické předlohy Karla Jaromíra Erbena ze sbírky Kytice uvedla ve čtvrtek PKF-Prague Philharmonia. Netradičně pojatý koncert se uskutečnil ve Španělském sále Pražského hradu pod vedením šéfdirigenta PKF Jakuba Hrůši a za účasti herců Soni Červené a Petra Kostky, kteří jednotlivé skladby proložili svou recitací.

Koncertem svého nejmladšího hosta skončil v sobotu první ročník Klavírního festivalu Rudolfa Firkušného. Ve Dvořákově síni pražského Rudolfina se představila teprve pětadvacetiletá Francouzka Lise de la Salle se skladbami Roberta Schumanna a Sergeje Prokofjeva. Nová hudební přehlídka se pořádala od 24. listopadu a nabídla celkem čtyři recitály, kromě francouzské sólistky i světoznámého amerického klavíristu Emanuela Axe, Dénese Várjona z Maďarska a mladého českého pianistu působícího ve Spojených státech Lukáše Vondráčka.

Hudební publicista Českého rozhlasu Vltava Jindřich Bálek, který zároveň píše pro Lidové noviny a Operu Plus, na závěr konstatoval, že by festival potřeboval výraznější dramaturgický rukopis i zkušeného dramaturga, který by se mohl více zaměřit na poslouchání nových nahrávek i cestování po zahraničních koncertních sálech. Aby mohl s hudebníky debatovat o programech, za kterými si obě strany mohou stát. „Čím více se budou festivaly sestavovat podle atraktivních fotografií a nablýskaných agenturních životopisů, tím méně zajímavé budou. Toto úsilí je o to důležitější, oč více ubývá jednoznačných velkých osobností a neviditelná ruka trhu s mladými talenty tlačí na všechny pořadatele,“ napsal Bálek.

Také světovým pohádkám a pohádkovým námětům bude zasvěcen 15. ročník festivalu České doteky hudby, který se bude konat od 16. prosince do 6. ledna. Oznámili to tento týden pořadatelé na tiskové konferenci. Nabídne celkem jedenáct koncertů. Zahajovací koncert se uskuteční ve Španělském sále Pražského hradu, festival dále přivítají sály Rudolfina a Obecního domu v Praze. Vystoupí mimo jiných Václav Hudeček, Iva Bittová, Jiří Bárta, Jitka Hosprová, Markéta Mátlová, Tomáš Brauner a další tuzemští sólisté.

Publicistický webový portál Opera Plus a hudební časopis Harmonie se od ledna příštího roku částečně propojí, aby měly silnější pozici na trhu a nabídly víc aktuálního zpravodajství. Přestože byl portál Opera Plus pro měsíčník Harmonii doposud konkurentem, časopis poskytne jeho čtenářům svůj dvacetiletý online archiv a katalog Muzikontakt. Harmonie také přesune část svých recenzí na Operu Plus, aby zvýšila jejich aktuálnost. Měl by tak vzniknout zatím nejsilnější klasicko-hudební web v českém internetovém prostoru.

Americká klavíristka žijící v Praze, Patricia Goodson, vydává u prestižního nizozemského hudebního vydavatelství Brilliant Classics první kompletní nahrávku sólových děl českého skladatele Josefa Bohuslava Foerstra. Kolekce čtyř kompaktních disků, jež oficiálně vychází 1. prosince, nabízí více než sedmdesát Foerstrových skladeb, z nichž bylo doposud komerčně nahráno jen pět. Americká klavíristka Patricia Goodson je aktivní jako sólistka a také hráčka komorní hudby působící v Evropě i v Severní Americe, nedávno absolvovala turné po Spojených státech s Petrem Nouzovským a letos na podzim koncertuje se Stamicovým kvartetem. Křest CD se uskuteční 29. dubna příštího roku v modlitebně Českobratrské církve evangelické v Praze.Česká filharmonie tento týden oznámila vítěze přehrávky Zahraj si s Českou filharmonií, kterou v létě oslovila ke spolupráci mladé instrumentalisty a zpěváky. Ze sto dvaceti přihlášených vybrala jedenáct, kteří s filharmoniky na dvou mimořádných koncertech oslaví Rok české hudby 2014. Sedm talentů se představí s českými filharmoniky a šéfdirigentem Jiřím Bělohlávkem 29. ledna ve Dvořákově síni v Rudolfinu. Večer s mladými sólisty bude živě přenášet Český rozhlas 3 – Vltava. Další čtyři hráči dostanou příležitost na závěrečném koncertu pod širým nebem, který Česká filharmonie uspořádá v Praze na Hradčanském náměstí 24. června příštího roku. Úroveň všech finalistů snese mezinárodní srovnání. Česká filharmonie hodlá přehrávky pravidelně opakovat a soustředit tak kolem sebe nejlepší mladé hudebníky.

Osobnost týdne:
Je těžké rozhodnout, kdo v tomto týdnu by si zasloužil vyzdvihnout v rámci Osobnosti týdne. Výrazný úspěch zaznamenala řada interpretů. Vzhledem k novému ocenění Opery Plus a výbornému pěveckému výkonu na koncertu poslední listopadovou neděli se Osobností tohoto týdne stává sopranistka Jana Šrejma Kačírková. Rodačka z Českých Budějovic se dokázala prosadit na tuzemské operní scéně a v současnosti se těší na narození dcery Aničky. Už sedm let působí v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě, od roku 2010 je stálou členkou souboru zdejší opery. Nezanevřela ani na své rodné město, do jehož divadla se pravidelně vrací, a také často hostuje v divadle J. K. Tyla v Plzni a Národním divadle v Praze, kde debutovala v roce 2010 v roli Adiny z opery Nápoj lásky Gaetana Donizzetiho. Od té doby zde vystupuje v roli Konstanze z Únosu ze serailu, Susanny z opery Figarova svatba, Olympie z Offenbachovy opery Hoffmannovy povídky nebo jako Donna Anna z Mozartovy opery Don Giovanni. Je držitelkou tří ocenění Jihočeských Thálií, v roce 2013 získala čestnou cenu festivalu Opera 2013 „Libuška“ za mimořádnou interpretaci v roli Gildy z Verdiho opery Rigoletto a Cenu Thálie za ztvárnění role Julie z Gounodovy opery Romeo a Julie. Jana Šrejma Kačírková byla hostem řady významných mezinárodních festivalů – na letním festivalu v italském Ercolanu, v Teatro Politeama Greco v Lecce, festivalu Pafos Afrodite Festival na Kypru, Pražském jaru, Smetanově Litomyšli a festivalu Český Krumlov, na kterém účinkovala společně s José Curou.

Regiony
Koncert v tureckém duchu odehrála ve čtvrtek a pátek Filharmonie Brno ve vyprodaném brněnském Janáčkově divadle. S orchestrem poprvé vystoupil hlavní sólista sezony, turecký klavírista a skladatel Fazil Say. V české premiéře také zazněla jeho Istanbulská symfonie, která kombinuje klasické obsazení velkého orchestru s orientálními nástroji. Zazněly mimo jiné Mozartův Koncert pro klavír a orchestr č. 21 C dur a Istanbulská symfonie. Brněnské filharmoniky vedené Aleksandrem Markovičem doplnili tři turečtí hráči na rákosovou flétnu ney, citeru kanun a bicí či perkusní nástroje kudüm, bendir a darbuka. Obě části večera skončily ovacemi vstoje.Plzeňská filharmonie provedla ve čtvrtek v Měšťanské besedě pod taktovkou indického dirigenta Debašiše Čaudhrího symfonickou hudbu se silným indickým vlivem. Hrou na sitár se představil Jonathan Mayer. Koncert nazvali filharmonici Namaste Indie.

Další novodobou světovou premiéru barokní opery L’Ipermestra chystá příští rok Festival barokních umění Český Krumlov, oznámili tento týden pořadatelé. Provedou ji sólisté a barokní orchestr Hof-Musici pod vedením Ondřeje Macka. Nejprve se jí v červnu dočká pražské publikum v poloscénickém provedení. V září pak bude následovat představení kompletní scénické verze v autentických prostorách Zámeckého barokního divadla v Českém Krumlově. Předprodej na festival začne 9. prosince.

Hudební zájmy šlechtického rodu Magnisů přibližuje nová výstava Moravského zemského muzea v Brně v Dietrichsteinském paláci. Jako doplněk výstavy vznikla první nahrávka vybraných skladeb ze sbírky Magnisů. Některé zazní 16. prosince ve foyer Dietrichsteinského paláce na zvláštním koncertu. Jejich autory jsou třeba Karel Stamic, Giuseppe Salino, Antonio Caputi, ale také anonymní nebo zapomenutí skladatelé.

Výročí
Devadesáti let by se 2. prosince dožila slavná sopranistka řeckého původu Maria Callas, jejíž temně zabarvený soprán je považován za nejkrásnější hlas dvacátého století.Nejstarší Češka, která ale již léta žije v Británii, klavíristka Alice Herzová-Sommerová, oslavila 26. listopadu sto desáté narozeniny. Už před druhou světovou válkou byla mezinárodně uznávanou pianistkou, pak ji ale nacisté transportovali i s malým synkem do Terezína, kde odehrála na sto padesát koncertů. Foto archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat