Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Od 14:00 zazní Sonata gemella pro dvě flétny v podání Karolíny Korcové a Elišky Hronkové. Ve 14:20 bude prezentována připravovaná kniha Martina Flašara a Pavla Žůrka Umělec nesmí nikdy ztratit odvahu: Jan Novák a Bohuslav Martinů ve světle korespondence (1947–1959). V 15:00 hodin se uskuteční v Besedním domě dílna Hudebně-výtvarně-chemicko-fyzikální laboratoř Ukradená vzducholoď. Kantáta Jana Nováka Testamentum bude provedena Brněnským akademickým sborem a sbormistrem Pavlem Šnajdrem v Café Morgal v Místodržitelském paláci od 15:20. V tělocvičně na Údolní od 16:00 a poté v atriu Fakulty sociálních studií MU v 17:15 projekt Hodina tělocviku klavíristky Sáry Medkové a videoartu Davida Strnada. Následující Hodina latiny bude provedena sborem Vox Iuvenalis se sbormistrem Janem Ocetkem a basistou Richardem Novákem. V MusicLab se od 21:30 uskuteční v podání Mirror Ensemble premiéry Daniela Šimka a Antona Marka. U Královny Elišky na Mendlově náměstí vystoupí od 23:30 sbor Vox Iuvenalis se sbormistrem Janem Ocetkem. Zazní Servato pede et pollicis ictu, devět čtyřhlasých smíšených sborů na Horatiovy texty (1974) Jana Nováka.

V neděli 10. října v 10:00 v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Jezuitské ulici provede Ensemble frizzante Novákovu Missu Philadephiae. Víkendový maraton Jana Nováka ukončí poznávací zájezd do Nové Říše, skladatelova rodiště společně s koncertem Ensemblu frizzante. Komentované prohlídky kláštera a dalších míst skladatelova rodiště povede muzikolog Stanislav Tesař.

Archaion kallos

Ve středu 6. října v 19:30 účinkují v pravoslavném chrámu svaté Kateřiny Alexandrijské v Kateřinské zahradě Ensemble Hillaris, polský protopalis Marcin Abijski a řecký protopalis Ioannis Tsounis. Součástí programu jsou skladby pozoruhodného hudebního rukopisu ze Supraślu datovaného do období 16.–17. století.

Ve čtvrtek 7. října v 19:30 v pravoslavném chrámu svatých Cyrila a Metoděje v Resslově ulici vystoupí Ensemble Polyfonion s uměleckým vedoucím Igorem Angelovem. Uslyšíme bulharskou pravoslavnou hudbu přelomu 9. a 10. století doplněnou o premiéru Liturgie svatého Jana Zlatoústého Igora Angelova.

Lednicko-valtický hudební festival

V pondělí 4. října od 9:00 a 11:00 se v Lednici – Valticích uskuteční vzdělávací koncerty pro školy. Vystoupí Trio Českého rozhlasu. Žáci uslyší skladby Johanna Sebastiana Bacha, Antonia Vivaldiho, Georga Friedricha Händela a Jana Dismase Zelenky.

Houslista Javier Lupiáñez a Ensemble Scaramuccia vystoupí ve středu 6. října v zámecké kapli ve Valticích v 19:00. Zazní sonáty Antonia Vivaldiho.

V pátek 8. října v 19:00 v kostele sv. Jakuba Staršího v Lednici vystoupí houslistka Amandine Beyer a ansámbl Gli Incogniti. Zazní koncerty pro housle, violoncello a cembalo Antonia Vivaldiho.

V sobotu 9. října v 19:00 v lednickém kostele svatého Jakuba Staršího vystoupí altistka Delphine Galou, houslista Alessandro Tampieri a Accademia Bizantina. Zazní díla Antonia Vivaldiho.  Koncert živě přenáší TV Noe.

Collegium Marianum (umělecká vedoucí Jana Semerádová) se sopranistkou Patricií Janečkovou vystoupí v neděli 10. října v 17:00 kostele Navštívení Panny Marie v Břeclavi – Poštorné. Uslyšíme skladby Antonia Vivaldiho, Antonia Caldary a jejich současníka Františka Jiránka.

Lípa Musica

Ve čtvrtek 7. října v 19:00 se v Městském divadle Děčín uskuteční dvě taneční choreografie umělecké dvojice Ondřeje Vinkláta a Štěpána PecheraDekkadancers. První dílo nazvané Křehký vrch o síle bratrské lásky na hudbu Roneho a Amona Tobina představí oba choreografy, v druhé produkci Stabat Mater na hudbu Marca Rosana oba tanečníky doplní Nikol Šneiderová.

V pátek 8. října v 19:00 vystoupí v kině Hvězda v Kamenickém Šenově Prague Cello Quartet s úpravami broadwayských muzikálů Andrew Lloyd-Webera, Claude Michela Schönberga a Justina Hurwitze doplněný o muzikál Kdyby tisíc klarinetů Jiřího Šlitra.

V neděli 10. října v 19:00 v Divadle F. X. Šaldy v Liberci znovu vystoupí Dekkadancers s choreografiemi Křehký vrch a Stabat Mater.

Regiony

Severočeská filharmonie Teplice ve čtvrtek 7. října vystoupí s dirigentem Petrem Vronským od 19:00 v teplickém Domě kultury. Zazní Předehra pro orchestr H 345 Bohuslava Martinů, houslový koncert Trigon Lukáše Hurníka (sólista Roman Patočka), Píseň bohatýrská, op. 11 Antonína Dvořáka a Sinfonietta Leoše Janáčka.

V plzeňském Divadle Josefa Kajetána Tyla se se svým matiné v neděli 10. října od 10:30 představí nový sólista opery Jan Hnyk s klavírním doprovodem Martina Marka.

Musica Florea s dirigentem Markem Štrynclem představí v neděli 10. října od 17:00 hodin v kutnohorském kostele svatého Jana Nepomuckého program k 300. výročí blahořečení tohoto světce. Zazní písně k poctě českého patrona z pera českých autorů doplněné o díla Johana Sebastiana Bacha a Antonia Vivaldiho.

Slovensko

Janáčkova filharmonie Ostrava s dirigentem Domingem Hindoyaem vystoupí v sobotu 8. října v 19:30 v bratislavské Koncertní síni Slovenské filharmonie. Zazní koncertní předehra Karneval, op. 92 Antonína Dvořáka, písňový cyklus Šeherezáda Maurice Ravela (sólistka Kateřina Kněžíková) a symfonická suita Šeherezáda, op. 35 Nikolaje Rimského-Korsakova.

Státní opera Banská Bystrica uspořádá ve středu 6. října v 18:00 hodin koncert k životnímu jubileu sólistky Evy Lucké.

Státní filharmonie Košice zahájí 53. sezónu zahajovacím koncertem ve čtvrtek 7. října v 19:00 v Domě umění. S dirigentem Robertem Jindrou bude provedena předehra k opeře Pád Arkuna Zdeňka Fibicha, komorní kantáta Hectora Berlioze Smrt Kleopatry (sólistka Jolana Fagašová) a Symfonie E dur Hannse Rotta.

V pondělí 4. října od 18:00 v rámci prvního ročníku festivalu Pro Musica Nostra Gömöriensi v evangelickém kostele v Kraskově vystoupí flétnistka Michaela Koudelková za doprovodu cembalistky Moniky Knoblochové a Libora Maška. Zazní triové sonáty a další díla Georga Philippa Telemanna, Nocla Matteise, Johanna Sebastiana Bacha, Johanna Joachima Quantze, Antonia Vivaldiho a Arcangela Corelliho.

V úterý 5. října v evangelickém kostele v Koceľovcích se představí ansámbl Le nuove musiche. Posluchači uslyší skladby anglického a italského baroka.

Ve Štítníku ve středu 6. října od 18:00 v evangelickém kostele vystoupí Collegium Wartberg 415 s díly Angela Contiho, Tielmana Susata, Daniela Georga Speera, Giovanniho Gabrieliho, Georga Friedricha Händela a dalších.

V evangelickém kostele v Ochtiné ve čtvrtek 7. října od 18:00 se představí trumpetista Tomasz Ślusarczyk a varhaník Wacław Golonka. Pestrý program uvede díla Johanna Pachelbela, Johana Jakoba Frobergera, Františka Xavera Brixiho, Georga Friedricha Händela a řady dalších.

Závěrečný koncert festivalu Pro Musica Nostra Gömöriensi se uskuteční v sobotu 9. října v 18:00 v evangelickém kostele v Rimavském Brezovu bude patřit vokálním souboru VocaMe. Uslyšíme středověkou hudbu reprezentovanou tvorbou Hildegardy von Bingen, školy Notre Dame a dalších.

Čeští umělci v zahraničí

Collegium 1704 vystoupí v sobotu 9. října v Auditoriu Františka I. v Kongresovém paláci v Tours. Posluchači uslyší Symfonii č. 40 g moll (KV 550) a Requiem d moll (KV 625) Wolfganga Amadea Mozarta. Příští týden tento program uslyšíme v pražském Rudolfinu.

Kino

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments