Týden s hudbou (45)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

V doprovodu Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK poprvé zazpívala 5. a 6. března v Obecním domě v Praze irská sopranistka Ailish Tynan. S hlavním hostujícím dirigentem Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK Nizozemcem Jacem van Steenem přednesla technicky náročné Mozartovy árie Ah, lo previdi a Bella mia fiamma, addio a ve druhé polovině koncertu se objevila ve finální větě čtvrtá Symfonie Gustava Mahlera. Zazněla také předehra k Weberově opeře Oberon.Česká pobočka Mezinárodní federace hudebního průmyslu ve spolupráci s Ochranným svazem autorským spustila na začátku března vzdělávací projekt s názvem Buď toho součástí. Podporuj muziku!. Projekt je určen pro žáky druhého stupně základních škol a je zaměřen na vzdělávání v oblasti autorských práv na internetu. S iniciativou souvisí vznik stejnojmenného dokumentu, jehož režisérem je hudebník Jonáš Lipo Červinka a v němž mimo jiné účinkují Ewa Farna a Ben Cristovao. Ten bude prezentován pedagogům a mládeži jako pomůcka pro výuku v hodinách občanské nauky či hudební výchovy. Tvůrci plánují také besedy žáků o autorských právech a o hodnotě hudby s některým z umělců ve vybraných školách, které o debatu projeví zájem.

Český trh s hudbou předloni klesl o šest procent na 280,9 milionu korun. Tržby z prodeje fyzických nosičů, které tvoří méně než třetinu této částky, se snížily v celé ČR o šestnáct procent, ovšem digitální prodej vzrostl o šedesát procent. Ve světě je digitální prodej hudby progresivnější.

V sobotu se v Rudolfinu pořádal Koncert pro 3792 dva terezínských hvězd. Připomněl sedmdesáté výročí největší hromadné vraždy československých občanů během druhé světové války v nacistickém koncentračním táboře v Osvětimi, kde bylo z 8. na 9. března 1944 zavražděno tři tisíce sedm set devadesát dva terezínských vězňů. Pražský filharmonický sbor přednesl skladby zavražděných židovských skladatelů z Terezína. Koncert, který byl součástí Mezinárodního festivalu česko-německo-židovské kultury Devět bran, nabídl skladby Pavla Haase, Hanse Krásy či Viktora Ullmanna doplněná Williamsovým Schindlerovým seznamem. Zazněly i skladby, jež podle svědectví zpívali terezínští vězni před smrtí jako projev vzdoru – československá hymna a Hatikva, hymna Izraele. Sólo v Klavírním koncertu Viktora Ullmanna nastudoval Martin Kasík. Symfonický orchestr Českého rozhlasu vedl Libor Pešek. Vystoupil také houslista Pavel Šporcl, Dismanův rozhlasový dětský soubor a Dětský pěvecký sbor Českého rozhlasu. Na památku nevinných obětí na závěr koncertu diváci symbolicky zamávali rozsvícenými umělými svíčkami, které nalezli na sedadlech.

Tragickou událost připomněli i jiní pořadatelé, například v rámci happeningu Pamatuj! zazpívaly vokální sbory po celé České republice. Tryzna k výročí popravy tří tisíc sedmi set devadesáti dvou židovských mužů, žen a dětí z českého rodinného tábora v Osvětimi-Březince proběhla v neděli v pražské Pinkasově synagoze.

Jak pořadatelé tento týden oznámili, narozeninový koncert hudebního tělesa Epoque Quartet, které oslaví 22. dubna v pražském Divadle Hybernia patnáct let svého působení na hudební scéně, nabídne hosty růžných žánrů. V průběhu večera se na podiu vystřídají Dan Bárta, Matěj Ruppert, Ondřej Brousek, Robert Balzar, Tonya Graves, ale i zástupci klasické hudby Radek Baborák, Irvin Venyš či soubor Clarinet Factory. Speciálním hostem bude Petr Čtvrtníček, jenž přispěje charakteru večera i po stránce režijní. Z koncertu pravděpodobně vznikne nahrávka, která vyjde v podobě CD. Epoque Quartet vzniklo v roce 1999.

V neděli 9. března byl v atriu Národní technické knihovny v Praze slavnostně odhalen klavír Petrof. Pořídila ho Městská část Praha 6 právě pro koncerty v atriu knihovny, které se během uplynulých tří let staly velmi oblíbené a navštěvované.

Ve Velkém sále Novoměstské radnice začal 4. března druhý ročník cyklu Romantický novoměstský klavír, tentokrát s podtitulem Vídeň sladká a bolestná. Nevšední cyklus komorních koncertů uvádí Ivo Kahánek i v letošním roce. Koncertní řada se pořádá ve spolupráci s Pražskými klarinetovými dny. Ve skladbách Schuberta, Kalabise, Brahmse a Mozarta se představil klarinetista Irvin Venyš, černohorský klavírista Boris Kraljević, klavírista Ivo Kahánek a violistka Markéta Sádecká.

Regiony
Trio amerického pianisty a skladatele Brada Mehldaua zahájilo ve čtvrtek v Janáčkově divadle třináctý ročník brněnského JazzFestu. Zazněly například melodie z nahrávek Ode a Where Do You Start. Plně soustředěného Mehldaua doprovázeli jeho dlouholetí spoluhráči – kontrabasista Larry Grenadier a bubeník Jeff Ballard. Hlediště bylo při čtvrtečním koncertu až na pár míst zaplněné, posluchači si potleskem vstoje vyžádali dva přídavky. Velký zájem je také o další festivalová vystoupení rozprostřená od března do května. Jazzové fanoušky láká zejména zpěvák Gregory Porter a libanonský trumpetista Ibrahim Maalouf.

Filharmonie Brno spojila síly s nejznámější kapelou českého undergroundu The Plastic People of the Universe. Společně muzikanti s dirigentem Marko Ivanovićem nazkoušeli písně z alba Co znamená vésti koně. The Plastic People of the Universe již před dvěma lety spolupracovali s Komorní filharmonií Pardubice při uvedení Pašijových her velikonočních, také tehdy byl dirigentem Ivanović. Poslední program zazní tento týden 11. března v Praze v Divadle Archa. Další reprízy se neplánují, což dává události punc výjimečnosti.Pneumatické varhany v kostele svaté Markéty v Jaroměřicích nad Rokytnou procházejí po čtyřech desítkách let provozu kvůli špatnému technickému stavu zásadní opravou. Práce jsou rozděleny do etap. Na opravu významně přispěla jaroměřická radnice, lidé se na ni skládají při pravidelných sbírkách. Dotacemi pomáhají místní podnikatelé i větší firmy, chrámový sbor uspořádal benefiční koncert, při němž se podařilo vybrat téměř patnáct tisíc korun. Náklady na opravu varhan jsou vyčísleny na 2,7 milionu korun, zatím se podařilo shromáždit kolem půl milionu korun.

O novinku letošního ročníku operního festivalu Smetanova Litomyšl, takzvané víkendové balíčky, je zatím značný zájem. Cenově zvýhodněných sad vstupenek, které jsou na tři večerní pořady jednoho víkendu a vždy na stejné místo v hledišti, se za dva dny prodalo asi sto padesát a první víkend je už vyprodaný. Balíčky by měly návštěvníky přilákat do města na páteční večer až neděli. Festival se koná od 13. června do 6. července a balíčky jsou připraveny na čtyři víkendy. Podle programu a sektoru se jejich cena pohybuje mezi 1170 až 2530 korunami. Prodávat se budou ještě v úterý, od středy 5. března začíná standardní předprodej. Letos bude k dispozici dvacet sedm tisíc vstupenek, o sedm tisíc víc než loni.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat