Týden s hudbou (65)

  1. 1
  2. 2

Regiony
Na Mezinárodním hudebním festivalu v Českém Krumlově zazněla v tomto týdnu Pocta Antonínu Dvořákovi v podání Ivana Ženatého a Symfonického orchestru Českého rozhlasu. V pátek zde hostoval maďarský soubor Gypsy Virtuoso Orchestra a ve dvou komorních koncertech v Maškarním sále zahrála klavíristka Shiran Wang a violoncellista Jiří Bárta. Festival, který zahájil 18. července německý tenorista Jonas Kaufmann, potrvá do 16. srpna.Libercem zněl po roce znovu jazz v podání špičkových muzikantů. Devátý ročník Bohemia Jazz Festu přivezl letos pod Ještěd třeba jazzového kytaristu a skladatele Johna Scofielda nebo dánskou zpěvačku norského původu Live Foyn s její art jazz rockovou kapelou. Na hlavní liberecké náměstí hudba přilákala stovky lidí.

Nová inscenace barokní opery Platée ozdobila desátý ročník Hudebního festivalu Znojmo. Česko-francouzský tým ji nastudoval přímo pro jubilující přehlídku. Právě francouzský operní inovátor Jean-Philippe Rameau, od jehož smrti letos uplyne dvě stě padesát let, byl skladatelem, o nějž se Hudební festival Znojmo letos dramaturgicky opřel. Premiéra opery se uskutečnila ve čtvrtek v jízdárně Louckého kláštera ve Znojmě. Zaznamenala ji Česká televize a záznam odvysílá na ČT Art už nejspíš letos na podzim. Repríza byla na programu v sobotu, derniéra v neděli. Ta letošní festival ukončila, přičemž pořadatelé považují letošní jubilejní desátý ročník za úspěšný. Podle předběžných odhadů přilákal o něco více lidí než v minulých letech, kdy se návštěvnost pohybovala mezi čtrnácti a patnácti tisíci.Olomouc se od čtvrtka nořila do španělských rytmů i chutí. Do města dorazili přední světoví tanečníci flamenka, lidé mohou ochutnávat také španělská jídla a zhlédnout španělské filmy. Mezinárodní festival flamenka a španělské kultury Colores Flamencos právě začal a letošní ročník přehlídky bude věnován památce fenomenálního španělského kytaristy Paka de Lucíi, který v Olomouci vystupoval přesně před rokem.

Výročí
29. července se před padesáti lety narodila sólistka Národního divadla Brno Soňa Zejdová. Držitelka ocenění mezinárodní baletní soutěže Grand Prix a nositelka Ceny Českého literárního fondu zemřela předčasně ve věku pětačtyřiceti let. Vystupovala například jako Giselle, Odetta-Odílie v Labutím jezeře nebo Princezna Aurora ve Spící krasavici. Byla ideální představitelkou lyrických rolí v klasickém baletním repertoáru a tanečních postav, které vyžadovaly vrcholnou klasickou taneční techniku, cit pro stylovou čistotu a hluboký emocionální projev.30. července 2004 uplyne deset let od úmrtí skladatele Jana Hanuše (narozen 2. května 1915 v Praze). Absolvoval v Praze obchodní akademii a soukromě studoval skladbu u Otakara Jeremiáše a na pražské konzervatoři dirigování u Pavla Dědečka. Pracoval v nakladatelství svého dědy Františka Augustina Urbánka. Svou první skladbu napsal v roce 1936. Ve svých kompozicích navázal na českou hudební tradici Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka. Jeho tvorbu charakterizuje bohatá melodika s výrazně českým přízvukem a velkorysá architektonika.

31. července 1914 se před sto lety narodila rakouská klavíristka a cembalistka Isolde Ahlgrimm. Spolu se svým manželem Erichem Fialou (1911–1978), sběratelem starých hudebních nástrojů, sehrála Ahlgrimm důležitou roli v oživení zájmu o využití dobových nástrojů pro interpretaci barokní a klasické hudby.

Osobnost týdne:
1. srpna 1934 se před osmdesáti lety narodil v Hamburku Hermann Baumann; svou hudební dráhu zahájil jako zpěvák a jazzový bubeník. Na lesní roh začal hrát poměrně pozdě, jako sedmnáctiletý. Po krátkém studiu u skvělého učitele a sólisty Fritze Hutha působil dvanáct let jako první hornista v různých orchestrech. Výchozím bodem jeho sólové kariéry bylo vítězství v prestižní soutěži rozhlasové a televizní stanice ARD v Mnichově roku 1964. Následovaly nabídky sólových vystoupení, recitály, umělecká turné a nahrávání; jeho jméno brzo znali hornisté na celém světě. Profesor Bauman po třicet let učil na Folkwang Hochschule v Essenu a vychoval řadu úspěšných studentů. Zvládl techniku hry na různé druhy lesního rohu, od raně barokního corno da caccia až k modernímu nástroji. Dalo by se říci, že patří k nejvšestrannějším hráčům vůbec. Byl průkopníkem nejen v oblasti hudby barokní (natočil například Bachovy kantáty, kde je part lesního rohu v extrémně vysoké a obtížné poloze), ale stál také na počátku trendu hrát klasicistní hornové koncerty na přirozený lesní roh. V roce 1999 mu společnost Historic Brass Society v Paříži udělila cenu Christophera Monka za vynikající celoživotní přínos v oblasti hry na historické nástroje. Profesor Bauman stejně dobře ovládá také moderní lesní roh; zabýval se například možnostmi využití nových technik, které otevírají současné skladby. Jako sólista je Hermann Baumann známý pro svou skvělou techniku, velký dynamický rozsah a barvitost uměleckého výrazu. Přestože byl v roce 1993 stižen mrtvicí, dál neúnavně vystupuje jako sólista a vyučuje na mistrovských kurzech po celém světě.

Foto archiv, Libor Sváček

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat