Týden s hudbou (69)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Kulturní program České televize ČT art ve čtvrtek zveřejnil své plány pro nacházející měsíce. V prvním zářijovém týdnu kanál oslaví první rok vysílání. Diváci v něm uvidí dvanáct premiér a tři přímé přenosy, například hudební inscenaci z Divadla Na zábradlí Velvet Havel nebo Smetanovu operu Prodaná nevěsta při příležitosti otevření Národního divadla v Plzni. Podle svého vedení ČT art za první rok působení ve sledovanosti překonala většinu evropských kulturních kanálů a přiblížila se stanicím jako německo-francouzské Arte či BBC Four. ČT art do prvního zářijového týdne, který má diváky navnadit na podzimní schéma, zařadí tucet premiérových pořadů. Uvede například z oblasti klasické hudby koncert z Amsterodamu ke sto pětadvaceti letům Royal Concertgebow Orchestra s Lang Langem či Thomasem Hampsonem.

Regiony
Během pouhé hodiny se v pondělí ráno vyprodaly vstupenky na vůbec první představení v Novém divadle v Plzni. První zájemci stáli frontu na Smetanovu Prodanou nevěstu už od šesti hodin. Stejný titul o den později divadlo slavnostně otevře, představení však bude už jen pro zvané. Účast už potvrdili ministři kultury a vnitra Daniel Herman a Milan Chovanec či bývalá první dáma Dagmar Havlová, naopak se omluvili prezident Miloš Zeman a premiér Bohuslav Sobotka. Na úvodní představení 1. září šlo do prodeje kolem 190 vstupenek, cena byla 500 korun, součástí vstupenky je pamětní certifikát.Symfonická hudba, operní árie i temperamentní čardáš letos zazněly na Mezinárodním hudebním festivalu Špilberk, zahájeném v pondělí. Tvořilo jej sedm večerů pod širým nebem na nádvoří brněnského hradu. Jak zdůraznila ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová, přehlídka letos znovu přinesla odlehčené, avšak kvalitní letní hudební menu. Čtyři živé koncerty letos doplnily také tři kinokoncerty. Ve vysoké technické kvalitě zájemci na nádvoří zhlédli záznamy vystoupení světoznámých umělců, například Berlínských filharmoniků. Festival v neděli zakončil vyprodaný koncert pěvců Štefana Margity a Dagmar Peckové v doprovodu orchestru Janáčkovy opery Národního divadla Brno.

Festival barokního divadla, opery a hudby Theatrum Kuks nabídl od úterka do neděle tři desítky představení. Pořadatelé letošním ročníkem připomněli mimo jiné 290 let od příchodu Peruzzi-Denziovy operní společnosti z Benátek do Kuksu v roce 1724, a také 275 let od smrti Antonia Bioniho, kapelníka a skladatele tohoto souboru, který v Kuksu zahájil pravidelné operní sezony v Čechách. Festival začal před barokní kaplí svatého Huberta ve Starém Plese na Náchodsku, kde se uskutečnila první dvě představení festivalu, poslední se pak odehrálo v neděli večer v sýpce v Heřmanicích. Velká část produkcí se pak konala v letos nově otevřeném muzeu barokního mědirytce Michaela Rentze v Kuksu. V celém kukském údolí pokračují další stavební práce, například na opravě barokního hospitalu za 450 milionů korun. Projekt počítá s tím, že v opravených prostorách Kuksu vznikne vzdělávací centrum. Obnovena bude také zahrada za hospitalem.

Brněnská TOP 09 ve středu zveřejnila svůj návrh opustit myšlenku stavby Janáčkova kulturního centra s velkým koncertním sálem za více než miliardu korun a místo toho je umístit do budovy sokolského Stadionu v Kounicově ulici. Podle předsedy brněnské buňky TOP 09 Jaroslava Kacera by šlo o plnohodnotné řešení a zároveň výrazně levnější, uvedl na tiskové konferenci. „Čas od času se objeví hlasy, že se Janáčkovo kulturní centrum na rohu ulic Besední a Veselá postaví. Není však reálné najít ve veřejných rozpočtech tolik peněz,“ uvedl Kacer. Ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová však s jeho názorem nesouhlasí. Podle studie z roku 2002 by centrum stálo 1,3 miliardy korun. Radní v posledních letech slibovali aspoň postavit garáže jako první část projektu, ale zatím se nezačaly stavět ani ty.

Hvězdné obsazení se třemi držiteli Thálie měl letošní benefiční koncert, který se uskutečnil v sobotu na nádvoří hradu Grabštejn u Hrádku nad Nisou na Liberecku. Výtěžek jde tradičně ve prospěch této národní kulturní památky, benefice se letos konala už podvaadvacáté. „Střídám českou se zahraniční operou a letos je na řadě česká. Bude to scénické provedení opery Bedřicha Smetany Dvě vdovy ve vynikajícím obsazení předních sólistů Národního divadla,“ uvedl organizátor benefice Luděk Vele. V hlavní rolích se na nádvoří hradu představili sopranistky Marie Fajtová a Dana Burešová, která se na Grabštejn vrátila po čtrnácti letech, dále Aleš Briscein, Martin Šrejma, Yukiko Šrejmová Kinjo a v neposlední řadě i sám Luděk Vele. Benefice na Grabštejně si za dobu své existence vydobyla značnou prestiž. Z malé kaple se brzy přesunuly díky zájmu diváků i sponzorů na hradní nádvoří, kam se vejde zhruba 1000 lidí. Představení v předchozích letech vidělo dohromady asi 15 800 diváků.UNESCO nejspíše nebude trvat na odstranění otáčivého hlediště z barokní zahrady v Českém Krumlově. Svitla naděje na postavení nového demontovatelného otáčivého hlediště bez vyškrtnutí města z prestižního seznamu světového dědictví. Po víkendové návštěvě komisařek UNESCO to v neděli prohlásil ředitel Jihočeského divadla a senátor Jiří Šesták. Zahrada se ocitla na seznamu v roce 1992 spolu s centrem města a památkáři řadu let usilovali o odstranění otáčivého hlediště ze zahrady. Někdejší vedení ministerstva kultury UNESCO slíbilo, že do roku 2015 bude točna odstraněna. Zástupkyně UNESCO podle Šestáka vůbec poprvé navštívily točnu v sezoně a zhlédly divadelní představení. V pětihodinovém jednání vyslechly argumenty všech zúčastněných stran. Své stanovisko pošlou do dvou měsíců, rozpracovat požadovaly podmínky pro vypsání architektonické soutěže na novou točnu.

Výročí
28. srpna 1894 se narodil rakouský dirigent Karl Böhm, považovaný za jednoho z největších mistrů taktovky dvacátého století, významný šéf drážďanské opery, odkud posléze přešel do čela Vídeňské státní opery. Zemřel 14. srpna 1981.28. srpna 1924 se narodila česká tanečnice Zora Erbanová-Doskočilová. V letech 1945–1960 byla členkou tehdejšího Státního divadla v Brně, kde vytvořila mimo jiné hlavní role v baletech Šeherezáda (N. A. Rimskij-Korsakov) či Bachčisarajská fontána (B. V. Asafjev). Od roku 1958 se věnovala pedagogické práci, zemřela 13. ledna 2010.

Osobnost týdne
31. srpna 1834 se narodil italský skladatel Amilcare Ponchielli. Narodil se v obci Paderno Fasolaro v blízkosti Cremony, která nyní nese na jeho počest název Paderno Ponchielli. Byl synem venkovského učitele a varhaníka. Ve věku devíti let získal stipendium ke studiu hudby na konzervatoři v Miláně.V deseti letech napsal již svoji první symfonii a v době studia na konzervatoři i svou první operu Il sindaco babbeo. V roce 1856 se v Cremoně konalo první veřejné provedení opery I promessi sposi, ale proběhlo bez většího ohlasu, zcela ignorováno tiskem. S velkým úspěchem byla táž opera uvedena až o mnoho let později v Miláně (1872). V Cremoně však získal nadšeného příznivce a sponzora, sedláře Bortola Piatti, který se uvolil financovat provedení další Ponchielliho opery Bertrando dal Bormio v Turíně. K představení však nedošlo, neboť impresario divadla uprchl i s penězi.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat