Týden s hudbou (70)

Co přinese tento týden
Praha

Pražský barokní orchestr a sbor Ensemble Inégal otevře svůj osmý koncertní cyklus České hudební baroko – objevy a překvapení opět opravdovou lahůdkou. V české premiéře s použitím historických nástrojů zazní ve čtvrtek 4. září pozdní dílo geniálního barokního skladatele Jana Dismase Zelenky – Missa Dei Filii. Místem konání koncertu je střídmý, přesto působivý prostor evangelického kostela sv. Salvátora, v Salvátorské ulici na Starém Městě v Praze.

Opera Čert a Káča, jedno z pozdních jevištních děl Antonína Dvořáka, bude uvedena v sobotu 6. září na jubilejním desátém ročníku akce Opera v Šárce, která je součástí Dne Prahy 6. V místech původního přírodního divadla budou účinkovat sólisté, orchestr a sbor opery Národního divadla v Praze a Pražský komorní balet. Orchestr povede dirigent Jan Chalupecký, v hlavních rolích se objeví Martin Šrejma, Kateřina Jalovcová a Luděk Vele. Vstup je tradičně zdarma. Tradice divadelních představení v Šárce, založená roku 1913, byla obnovena roku 2005 Prodanou nevěstou, následovala dvě představení Rusalky, pak Jakobín, v roce 2010 slavnostní představení Libuše, před třemi roky to byl Dalibor, předloni Hubička. Na loňské představení Prodané nevěsty v pražské Šárce se podle policejních odhadů přišlo podívat přes šestnáct tisíc lidí.Česká filharmonie pořádá od září dva cykly koncertů pro rodiče s dětmi. Konají se zpravidla v neděli dopoledne v pražském Rudolfinu. První šestidílná série Filharmonici na pokračování aneb Orchestr na kusy se zaměřuje na představení jednotlivých hudebních nástrojů. Druhá řada Filharmonici na pokračování aneb Jak je neznáte ukáže členy orchestru v neobvyklém hudebním žánru (lidová hudba, jazz, barokní hudba). V obou programech vystupují sólisté, hráči České filharmonie, sdružení do komorních souborů a hosté. Již první zářijovou neděli dopoledne se mohou rodiče s dětmi ve věku od pěti do dvanácti let vypravit na první koncert.

Regiony
Hudební svátek Moravskoslezského kraje, zaměřený na duchovní hudbu, se letos uskuteční od pondělí 1. září až do 28. září 2014 v osmnácti městech a obcích Moravskoslezského kraje. Dramaturgie Svatováclavského hudebního festivalu se ponese ve znamení Roku české hudby a Moravskoslezský kraj znovu přivítá širokou škálu prvotřídních hudebníků z České republiky i ze zahraničí. Program každoročně nabízí několik tematických řad a několik desítek koncertů, v nichž zaznívá orchestrální, barokní, komorní a varhanní hudba. Na programu letošního zahajovacího koncertu je v Ostravě Dvořákovo Requiem v podání Janáčkovy filharmonie Ostrava pod taktovkou Jakuba Hrůši, spoluúčinkuje Český filharmonický sbor Brno se sbormistrem Petrem Fialou, sólové party přednesou Simona Šaturová, Veronika Hajnová, Richard Samek a Martin Gurbaľ.

Novou tradici se v Plzni pokusí založit Divadlo J. K. Tyla. Na úterý 2. září připravilo slavnostní průvod Vendelín, pojmenovaný po Vendelínu Budilovi, významné osobnosti plzeňské kultury. Městem projdou tanečníci, zpěváci, herci i další umělci z několika institucí. Průvod zahájí novou kulturní sezonu města Plzně, letos navíc bude předcházet večernímu slavnostnímu otevření Nového divadla v Jízdecké ulici. Zazní při něm Prodaná nevěsta Bedřicha Smetany. Protože je zahájení jen pro zvané, připravila společnost Plzeň 2015 pro veřejnost speciální program. V kulturním sále Peklo nabídne přímý přenos opery, který do svého programu zařadil i televizní kanál ČT art. Předpremiérou otevření Nového divadla v Plzni se pak stane již v pondělí taktéž Prodaná nevěsta, na kterou na rozdíl od úterního slavnostního zahajovacího představení byly vstupenky v prodeji. Z předprodeje však zmizely během jediné hodiny.

Nové divadlo v Plzni, zkolaudované minulou středu, přišlo na zhruba 880 milionů korun. Novostavbu tvoří dvě propojené části, tedy divadelní a provozní budova. V provozní budově jsou kanceláře, šatny souborů, zázemí technického personálu, objekt současně tvoří hlukovou bariéru od přilehlé silnice, chrání tak divadelní budovu.

Událost týdne
Otevření Nového divadla v Plzni

Divadelní budova disponuje dvěma sály, hlavním pro 461 diváků a menší studiovou scénou pro 150 návštěvníků. Mezi jevištěm a hledištěm nebude bariéra, první řada je metr od herců. Jeviště se skládá z posuvné točny o průměru 11 metrů a osmi 12metrovými počítačem řízenými stoly ovládanými bezhlučnou hydraulikou.Budově divadla dominuje betonová fasáda perforovaná oválnými otvory, která je architektonickou reinterpretací opony, předělu mezi realitou dne a magickým iluzivním prostorem divadla. K jejímu vytvoření bylo třeba 100 metrů krychlových betonu, s rozměry 22 krát 14 metrů je největší betonovou skulpturou v zemi. „Součástí konceptu je nasvícení fasády ovládané přímo z režie divadla, fasáda se tak stává scénografickým objektem, součástí představení,“ uvedl architekt Vladimír Kružík, šéf týmu architektonické a projekční kanceláře HELIKA, která stojí za návrhem stavby.Zhotovitelem stavby je společnost Hochtief. Cílem Nového divadla, které vzniklo jako náhrada za nevyhovující Komorní divadlo v Prokopově ulici, je zvýšit počet návštěvníků, loni jich přišlo 175 000. Plzeň je prvním městem v zemi, které po roce 1989 postavila nové divadlo včetně zázemí.
***

Moravské divadlo v Olomouci se chystá představit muzikál Noc na Karlštejně přímo pod širým nebem v centru města, a to v pátek 5. září.  Open air představení bude součástí oslav Dnů evropského dědictví, hlediště pojme na 1000 diváků. Druhým příspěvkem divadla bude Verdiho opera Falstaff, ve které se v neděli v Olomouci v titulní roli představí držitel Ceny Thálie Jiří Přibyl. „Původně jsme Falstaffa plánovali uvést pod širým nebem, ale z důvodu komplikací, které souvisejí s uměleckou a technickou náročností tohoto díla, jsme nakonec vybrali pro uvedení na Horním náměstí jiný titul,“ uvedl k tomu ředitel Moravského divadla Olomouc Pavel Hekela.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Zlonicích na Kladensku bude v neděli svědkem ouvertury nejnovějšího ročníku mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha. V loňském roce započatá série výprav Po stopách Antonína Dvořáka v předvečer zahájení festivalu letos přinese v podání orchestru Musica Florea na dobové romantické nástroje málo hranou první Dvořákovu symfonii zvanou Zlonické zvony. „Chceme oživit Dvořákovu hudbu v místech a autentickém prostředí, které jsou se jménem našeho nejslavnějšího skladatele neodmyslitelně spojené a kde dodnes přetrvávají nesmazatelné stopy jeho mimořádné umělecké dráhy, kterým toho tolik dlužíme,“ uvedl k tomu umělecký ředitel festivalu Marek Vrabec. Pro zájemce z Prahy bude do Zlonic vypraven festivalový autobus. Zlonické zvony byly prvním skladatelovým pokusem o symfonický žánr, přesto skladbu zvládl dokončit během necelých šesti týdnů. Na její uvedení si ovšem museli posluchači počkat několik desetiletí. „Málokdo ví, že Zlonické zvony byly dlouhá léta považovány za ztracené a objevily se až 19 let po autorově smrti,“ popsal historii symfonie Vrabec. Zahajovací koncert 7. ročníku Dvořákovy Prahy se v pražském Rudolfinu odehraje o den později, tedy příští pondělí.Obnovenou Květnou zahradu otevře v Kroměříži barokní festival nazvaný Hortus Magicus. Uskuteční se o víkendu 6. a 7. září a nabídne zpěv, hudbu, tanec, divadlo, hry i barokní operu. Hlavním lákadlem však budou novinky, které památce zapsané spolu s arcibiskupským zámkem a Podzámeckou zahradou na listinu UNESCO přinesl téměř tři roky trvající a evropskými penězi podpořený projekt. Vrcholem sobotního programu bude barokní opera, která se večer bude odehrávat u zahradního pavilonu neboli Rotundy. Večer završí ohňostroj. V neděli odpoledne pak na stejném místě zazní barokní španělská hudba.

Festival Heroldův Rakovník se jako jeden z nejvýznamnějších kulturních projektů města koná každoročně začátkem podzimu a je součástí festivalového cyklu České kulturní slavnosti. Je věnován vzpomínce na rakovnického rodáka Jiřího Herolda, slavného violistu, člena legendárního Českého kvarteta. Již 11. ročník mezinárodního hudebního festivalu se uskuteční od neděle 7. do neděle 28. září 2014. Sólisty zahajovacího večera jsou klavíristka Krisztina Baksa a violoncellista Márton Takáts, oba z Maďarska.

Zaznamenali jsme v uplynulém týdnu
Zahraničí

Světově uznávaný český soubor Pavel Haas Quartet získal třetího „Oscara“ klasické hudby, jak jsou prestižní britské ceny Gramophone Awards označovány. Na svém webu to uvedl magazín Gramophone. Ocenění bude uděleno 17. září v Londýně, kdy budou zároveň oznámeni držitelé hlavních cen. Svou nominaci proměnil český kvartet v kategorii komorní hudby za loňské album se skladbami Franze Schuberta Smrt a dívka a Smyčcový kvintet C dur, který nahrál za doprovodu německého cellisty Danjula Ishizaka. „Je to pro nás fantastická zpráva vzhledem k velice osobním skladbám, které jsme nahráli. Jsou to úžasné klenoty komorní tvorby a vůbec jedna z nejsilnějších Schubertových výpovědí,“ okomentoval to violoncellista Pavel Haas Quartet Peter Jarůšek. Kvarteto je právě teď na třítýdenním turné v Británii a 7. září ho uzavře koncertem v londýnské Wigmore Hall. Ocenění je podle Jarůška pro soubor významné i vzhledem k tomu, že v době natáčení alba byla jeho manželka a členka kvarteta, houslistka Veronika Jarůšková, těhotná. „Pro nás je to dvojnásobný emocionální zážitek, a že bude mít CD takovou odezvu u významných kritiků právě v záplavě historických nahrávek, jsme opravdu nečekali, poznamenal Jarůšek. První cenu časopisu Gramophone získal Pavel Haas Quartet v roce 2007 a druhou o čtyři roky později, kdy obdržel nejprestižnější ocenění Nahrávka roku. Magazín Gramophone na svém portálu v recenzi o kvartetu uvádí, že představuje ty nejlepší kvality české tradice.
Praha
Nadcházející sezonu 2014/2015 zahájili v pondělí 25. srpna v hledišti historické budovy Národního divadla za přítomnosti ministra kultury Daniela Hermana jeho zaměstnanci. Hlavní prioritou vedení divadla mají být mzdy zaměstnanců. Ty by se měly díky navýšení rozpočtu ministerstva kultury zvýšit, a to o 3,5 procenta. Průměrný plat zaměstnanců Národního divadla je v současné době necelých 24 000 korun, přičemž průměrný plat v Praze činí přibližně 31 000 korun. Mezi další mimoumělecké úkoly vedení Národního divadla podle ředitele Jana Buriana patří dokončení rekonstrukce fasády historické budovy a vypsání architektonické soutěže na rekonstrukci Nové scény. Nové reorganizační kroky v souladu s předloženou koncepcí provede Burianův management od 1. září 2014. Změny se budou týkat především decentralizace technického servisu. Podle Buriana půjde o krok k budoucí podobě samostatných divadel, který umožní efektivnější řízení s odpovědností ředitelů jednotlivých domů a důrazem na lepší produktivitu práce. Tyto strukturální změny budou dalším krokem k holdingovému uspořádání. Národní divadlo na sezonu 2014/2015 chystá ve svých čtyřech budovách devatenáct premiér se sedmi desítkami repertoárových titulů. V pondělí 1. září pak proběhne na piazzetě Národního divadla oficiální start nové sezony za účasti vedení, umělců i veřejnosti. Lákavým bodem odpoledního programu bude bezesporu exkluzivní módní přehlídka kostýmů, v níž se coby modelky a modelové představí herci, tanečníci a pěvci Národního divadla.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK ve středu 27. srpna předznamenal ve Valdštejnské zahradě v Praze koncertem slavných filmových melodií svou osmdesátou sezonu. V místech, kde koncertoval od padesátých let, vystoupil orchestr pod vedením dirigenta Jana Kučery. Pod širým nebem na pódiu ozdobeném státní vlajkou zazněla po úvodní skladbě Josefa Suka V nový život například hudba z Harryho Pottera, Sedmi statečných či Pyšné princezny. Koncertu aplaudovaly stovky posluchačů, kteří zaplnili prostor pod pódiem i okolní trávníky. Vstup byl zdarma. Koncert byl podle ředitele FOKu Daniela Sobotky symbolickým dárkem Pražanům od jejich orchestru a pozvánkou do narozeninové sezony. Narozeninový galakoncert, na němž vystoupí umělci úzce spojení s nedávnou historií FOK , se uskuteční 20. listopadu ve Smetanově síni Obecního domu.

Od středy mají tanečníci Baletu Národního divadla lepší podmínky pro zkoušení nových inscenací i pro své tréninky. Část Anenského areálu na Starém Městě, ve kterém Balet Národního divadla sídlí, je po rekonstrukci. Nové prostory vznikly přestavbou původního skladu kostýmů, která započala v roce 2013. Tanečníci mají k dispozici nový baletní sál, šatny i zázemí. Soubor má dnes dvaaosmdesát členů a hraje na čtyřech scénách okolo půldruhé stovky představení ročně.V neděli se v pražském Obecním domě představila Pučchonská filharmonie, která naučila Jižní Koreu obdivovat Gustava Mahlera. Pražským koncertem orchestr zahájil své evropské miniturné. Těleso působí teprve pětadvacet sezon. Společně s ním v Praze vystoupila fenomenální houslistka Clara-Jumi Kang. Zazněl Čajkovského Houslový koncert v D dur, dále Brahmsova Čtvrtá symfonie a ve světové premiéře také Krédo pro orchestr korejského skladatele Sangjick Juna.

Regiony
Národní divadlo Brno pod novým ředitelem Martinem Glaserem raději sníží počet premiér, než aby přistoupilo na nižší umělecký standard. Všechny soubory šetří, přesto se podařilo v minulé sezoně zvýšit celkovou návštěvnost i tržby za vstupenky. Plány divadla pro nadcházející sezonu představil Glaser novinářům ve čtvrtek. „Nikdo z uměleckých šéfů sem nepřišel proto, aby tady dělal chudobky a polotovary,“ uvedl ředitel. Divadlo proto bude dlouhodobě dělat jen tolik inscenací, na kolik bude mít peníze při zachování patřičné kvality. Kompromisy jsou podle Glasera cestou do pekel. Cílem každého divadla je to, aby hrálo před plným jevištěm, zdůraznil ředitel. Proto raději odehraje také méně repríz, ale s vyšší obsazeností. Je to ekonomicky výhodnější kvůli provozním nákladům, které se pojí s každým večerem, kdy se v divadle hraje. Ve volných termínech lze budovy pronajmout. Mění se také marketing i cenová politika divadla. Glaser nechce, aby se lístky prodávaly na poslední chvíli v masivních slevových akcích, pro kulturní stánek podobného významu to prý není důstojné. „V našem divadle získají výhodnou cenu naši věrní předplatitelé, dále ti, kteří si koupí vstupenky včas, a potom dvě cílové skupiny – senioři a studenti,“ uvedl Glaser.

Festival nezávislé kultury nazvaný Divadelní kontejner začal v pátek pod širým nebem ve Středově ulici v centru Brna. Velký transportní kontejner poslouží jako specifický prostor pro divadelní i hudební produkci. Přehlídka potrvá do 7. září, každý den v podvečer jsou na programu nejméně dvě vystoupení. „V dnešní době je potřeba, aby umělci vyšli ze svých kamenných divadel a udělali vstřícný krok k lidem, ukázali veřejnosti jiný pohled na divadlo a na kulturu, a změnili tak zažitou konzervativní představu o kultuře,“ uvedla dramaturgyně Hana Stříbrná.

Na středočeském zámku Liteň se v sobotu 30. srpna uskutečnil v rámci Festivalu Jarmily Novotné koncert na počest této zpěvačky, filmové herečky a operní pěvkyně. Pod širým nebem se na něm za doprovodu orchestru PKF – Prague Philharmonia pod vedením dirigenta Jiřího Bělohlávka sešli sólisté světových operních domů Martina Janková, Dagmar Pecková, Štefan Margita a Adam Plachetka, na programu byly předehry a árie z oper Mozarta, Mascagniho, Rossiniho, Čajkovského, Saint-Saënse a Smetany. Koncert se konal v rámci programu Rok české hudby a uctil dvacáté výročí úmrtí Jarmily Novotné.
Osobnost týdne
Jarmila Novotná, provdaná Jarmila Daubková, (1907–1994) svoji uměleckou dráhu zahájila v roce 1925 jako elévka Národního divadla, vystupovala i v kabaretech, hrála též v operetách, vystupovala v českých filmech. Žačka Emy Destinové později odešla do zahraničí, studovala zpěv také v Miláně, ale často hostovala v Československu. V roce 1939 emigrovala i s rodinou do USA.Od roku 1935 až do roku 1956 vystupovala v newyorské Metropolitní opeře jako sólistka. V roce 1946 navštívila poválečné Československo, kde vystoupila na slavnostním koncertě v Národním divadle, do vlasti se pak vrátila ještě v roce 1947, kdy zde absolvovala koncertní turné. V roce 1947 hrála v protiválečném americko-švýcarském filmu Poznamenaní. Dětskou roli jejího syna zde ztvárnil český chlapec Ivan Jandl, který za svoji roli získal filmového Oscara.

Od roku 1982 ještě několikrát navštívila vlast, na sklonku života napsala vzpomínkovou knihu Byla jsem šťastná. Zemřela v New Yorku, ale je pochována spolu se svým milovaným manželem v Litni u Berouna v rodinné hrobce šlechtického rodu Daubků. Po Novotné je pojmenována planetka 5897, v Národním divadle v Praze byla v roce 1997 instalována její busta.

***
Šestý ročník tradičního zahájení sezony ostravských divadel se uskutečnil v neděli na náměstí Msgre Šrámka v Ostravě. Úvodní část programu patřila nejmenším, na programu bylo mimo jiné i vystoupení žáků baletního a Operního studia Národního divadla moravskoslezského, divadelním fanouškům se pak představily se svými ukázkami jeho jednotlivé soubory.

Výročí
1. září 1854 se narodil německý skladatel Engelbert Humperdinck (+27. září 1921)

4. září 1824 se narodil rakouský hudební skladatel a varhaník Anton Bruckner (+ 11. října 1896).4. září 1964 se narodil německý basista René Pape.

4. září 1939 zemřel v Bratislavě slovenský dirigent a skladatel Ladislav Holoubek (*13. srpna 1913).

Foto Pavel Horník, Pavel Křivánek, archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat